Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Război.

  • Please log in to reply
292 replies to this topic

#289
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

View PostKarhu, on 06 decembrie 2021 - 10:56, said:

S-au efectuat peste 2000 de teste nucleare și lumea e locuibilă. Inclusiv Hiroshima și Nagasaki au fost locuite după exploziile nucleare.
Evident, efectele cresc proporțional cu puterea încărcăturii detonate, ar apare multe zone nelocuibile însă nu toată planeta.

Hm, pai adunci ce atata zoala cu Cernobal/Fukushima ca alea sunt palide comparat cu o explozie nucleara?
(nu, nu emite mai multa radiatie o centrala nucleara defecta decat o explozie pentru explozia face si alte substante sa radieze...nu doar kilogramele din focos sunt problema)

#290
AKSAGUAM

AKSAGUAM

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 24.09.2021
Am muncit de noapte si am apucat sa dorm 4 apoi a sunat telefonul, vroia seful meu sa stie ceva. Acum o saptamina am fost tot de noapte, frig si un vint de iti trecea prin oase, am zis ca lesin.
Tocmai mi-a picat fisa, asta e razboiul / armata, frig, oboseala, foame, sete  iar oboseala si frig. Majoritatea sa gindesc la arme, instructie, futaiul unui gradat dar in realitate cele mai nasoale chestii sint alea de mai sus la care nu se prea gindeste lumea.
Dar ia sa stai o noapte afara in frig si ploaie 😭😭😭

Edited by AKSAGUAM, 07 December 2021 - 10:25.


#291
Sucre_revenitorul

Sucre_revenitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.07.2020
Io am noroc ca stau nu departe de granita, la primul semn is in drum spre Elvetia.

#292
bitza22

bitza22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.04.2014

View PostTomaso, on 05 decembrie 2021 - 04:06, said:

Dacă se decretează mobilizarea,   îți iei strictul necesar pentru câteva zile și te duci către locul de adunare stabilit și anunțat.   De regulă,  acesta va fi în parcarea unui hypermarket,  sunt niște afișe pe care scrie  “Loc de adunare”. Acolo vei fi preluat și te vei urca într-un camion al armatei.  Sau autobuz, după caz.  

Nu trebuie să te temi că se duce lumea să golească magazinele,  pentru că acestea vor fi închise și păzite.   La fel ca și ieșirile din orașe,  drumurile principale  etc.
Se for institui siteme de raționalizare a resurselor. Nu fugi în munți pentru că va fi ilegal,  vei deveni dezetor pe timp de război.   De fapt,  nici nu vei avea cum să ajungi în munți pentru că nu vei putea circula liber.  Doar cu program.  Și nu pe timp de noapte. Fiecare bărbat pretabil pentru a fi mobilizat va fi luat în evidență.
daca sti sa traiesti in munti o vei duce destul de bine eu imi iau familia cortul cu mine si am plecat stai linistit ca nu va sti nimeni ca ai plecat te duci intr-un loc cat mai pustiu eu unul vreau sa imi cresc copilul nu sa ramana orfan pentru interesele unor retardati mintal traiesc bne si in salbaticie in varful muntelui unde nu calca picior de om [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p930FyDrzEs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostAKSAGUAM, on 05 decembrie 2021 - 01:28, said:

In cazul unui conflict armat cum facem, ne inrolam voluntar, ne inroleaza altii cu japka, fugim in munti ? Cum ar fi sa te culci si dimineata sa vezi la stiri ca incep inrolarile, sa vezi ca da lumea navala si goleste magazinele, sa auzi ca se inchid granitele pe sensul de iesire ?
Citi din voi ati tras cu arma ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p930FyDrzEs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] nu iti da viata pentru nimic!!!!

View PostAlltrack, on 05 decembrie 2021 - 01:53, said:

In cazul unui conflict armat ma ascund cat pot de bine ! Armata asta de retarzi de 2 lei fuge la prima basina ! Inclusiv generalii de 3 la leu medaliati de Iohanis si altii pentru lins in fund .
PS - Stiu sa trag foarte bine cu foarte multe arme !
PS 2 - Daca eram instructorul de defilare al tuturor de la 1 Decembrie , unul nu ramanea in functie , niciunul nu a batut pas de defilare . Asta pentru cei care stiu diferenta intre pas de defilare si pas de manevra .
bravo asta incercam sa le spun multora [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p930FyDrzEs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bitza22, 21 April 2022 - 03:31.


#293
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
Buna sara la toata lumea, redau mai jos o postare ce am dat-o nu demult pe topicul de "catanie", multi de pe threadul asta au o impresie gresita despre armata, nu e nimic amuzant, cred ca forumistul Tomaso reda o realitate ce se apropie despre ce e o armata. Armata te deconstruieste si te reconstruieste in modul in care are nevoie de tine, practic tu vei deveni un executant, fara sa pui intrebari ori sa discuti un ordin, pentru cine crede ca este altceva e complet pe langa. Si in urma invaziei rusesti din Ucraina cred ca putem vedea ca inca razboiele se duc cu arma in mana si nu de la 1000 de km departare cu o tableta si cu o drona, pana la urma cineva trebuie sa preia controlul acelui teritoriu fara indoiala. Deci fara sa mai adaug altceva iata postarea mea anterioara :

"Am facut armata la Bacau, in spatele garii, peste pasarela, la artilerie. Capitanul nostru se numea Ganea, Locotenentul nostru se numea Voroneanu. A fost o perioada tulbure, dupa revolutie, foarte multi dadeau spagi ca sa mearga acasa, erau unii ce aveau deja businessuri, tin minte doi din Constanta avea firma de turism - Autobuse, facea curse in Turcia, altul din Bucuresti peste 35 de ani - nu stiu cum a reusit sa evite sa vina in armata pana la varsta aia, avea o firma de parfumuri, erau toti cu masinile parcate in spate la gard, sareau gardul si dusi erau. Altii deschideau usa cu capul si carau sarsanalele cu spagi la colonelul - seful de batalion.
In general mi s-a parut o degringolada completa la vremea aia.
Se bea mult, foarte mult, marea majoritate din cadre erau rosii in obraji non stop, veneau cu diplomatele la serviciu, si ii vedeam cum le umpleau cu sticle de vermut dimineata in statia de autobuz Selena... intrau exact 4 sticle de vermut intr-un diplomat din ala subtire.
Eu m-am imbolnavit de plamani, am stat in infirmerie cam 3 saptamani, numai pe penicilina, acolo am jucat sah cu alti pacienti mai multi erau de la trupa, de la parashutishi, care au cazut din turn si si-au scrantit picioarele ori bazinul la antrenamente, e cool sa te uiti la paratroopers, dar realitatea e ca e foarte periculos.. nimic glorios acolo.
Cum ziceam, dupa ce am iesit din infirmerie numai bine am dat juramantul si au inceput sa plece pe capete pilele din unitate, cate 2-3 zile pe urma cat 2 saptamani unii barosani.
Era unul ce ducea bani la Cluj, era timpul cand Caritasul era in floare, si aduna bani de la toti de prin unitate... se uita lumea la el ca zici ca au prins pe Dumnezeu da picior,
eu unul nu aveam bani nici de tren sa ma duc la Caransebesh, daramite sa le dau spagi ori sa pun banii in Caritas..
M-am inteles bine cu ungurii din grupa, aveam un coleg Peto, si unul Lutz din Brad, altul Demeter cu care stateam unii langa altii cu paturile suprapuse in cazarma.
M-au pus sef de tun, pur si simplu pe criteriul de inaltime, nu pe alte merite...am avut noroc macar acolo, in rest faceam clasa si intructii zilnic.
Am invatat sa calculam viteza obuzului, traiectorie, deviatie, in functie de viteza vantului etc, metoda franceza de incadrare s.a.m.d. am frecat tunurile alea de 155 in parc cu grasime pana nu
am mai putut, si in final am fost la trageri langa Galati la poligonul de langa Malina.
Am fost pe camioanele alea pe benzina Bucegi - cred ca erau din anii 50-60 nu sunt sigur, dar inca functionau. am incarcat munitia, al naibii de grea este,
pentru cine nu stie si ladita cand e goala de munitie cred ca are 3-4 kg daramite cu obuzele cred ca usor era la 50 kg... am carat de mi-am rupt spinarea
munitia din depozit in camion, din camion descarcat in vagonul de tren, din vagonul de tren in camion, din camion in depozitul din apropierea bateriei de tragere,
din depozitul de langa baterie, cred ca era cale de 40 de metri daca nu ma insel, pana in pozitia de tragere... cred ca mi s-au lungit mainile cu 2 cm pana am terminat tragerile.
Primul obuz cand l-am tras am ramas fara auz... pur si simplu cred ca mi-au tiuit urechile doua minute, Striga Lt. Voroneanu la noi si dadea din maini, nu intelegeam nimic din ce vorbea.
Am pus un baiat din Baia Mare la incarcat obuzul pe teava, trebuia sa il tzii sdravan in mana si sa il impingi pana cand se intzepenea in ghinturile de la teava de tun.
pentru cine nu stie obuzul are o banda de cupru la baza, care cand se deformeaza intepeneste obuzul in teava sa nu cada inapoi in pozitia de tragere cat timp ai usa deschisa la tun.
este si o clapa care opreste sa vina inapoi, dar dupa cum am vazut la alti colegi clapa aia - ca o balama arata, ramasese intepenita in unsoare,
ca o dadusera cu prea multa unsoare in ziua precedenta, si era sa le scape obuzul inapoi in groapa, am ingalbenit, cand am auzit,
cred ca puteam sa pierim toti acolo, nu era la tunul nostru era la niste colegi de langa, dar oricum erau aproape de noi...
A sarit Ganea pe comandantul de tun de acolo, un smecherash din Piteshti da loc, si i-a zis Bai Barbulescule, vrei sa itzi ramana doar bocantii in pozitia de tragere ?
Armata nu e de gluma, cel putin tragerile sunt chestii foarte serioase, si pot avea loc urmari grave.
Cum ziceam l-am pus pe baiatul ala din Baia Mare sa incarce, el era culturist meargea la clubul din unitate la tras de fiare aproape in fiecare seara, am facut bine ca
l-am insarcinat cu asta altfel poate nu mai scriam mesajul asta azi, alta chestie e sa nu arunci obuzul pe tzeava asha cu avant mai bine il ashezi mai mereutz pana ce trece
focosul  de camera de inchidere, ca daca izbesti cu focosul de soclu aia e ultima ta greshala... pe urma foloseam un mai - un par sa il impingem bine in tzeava.
Iar la sfarsit puneam tubul cu saculetzii de pulbere.
Pentru cine nu stie, saculetii de pulbere vin in niste pliculetze de material textil, pulberea sunt niste graunte, arata cum ar fi grauntele de sare grunjoaza, si dupa cat de departe trebuie sa tragi, faceam calcule si scoteam din saculetii cu care veneau incarcati de la fabrica. Focoasele se insurubau acolo intr-o pozitie langa pozitia de tragere,
in alta groapa, acolo l-am pus pe Lutz, aveam incredere in el, Peto era la telefon si calcule si Demeter tragea de corditza - lansa obuzul.
Acuma cand te uiti in urma ai impresia ca a fost distractie, in realitate nu a fost deloc distractie, si imi poti imagina cat de nasol este sa faci asta intr-un conflict miltar.
Unde posibil ca trebuie sa schimbi pozitia de tragere mereu ca sa nu te loveasca inamicul, deci sa sapi gropile alea din nou e o munca nu gluma... noroc ca noi doar am sapat ce a spalat ploaia de la ultima tragere dinainte si le-am adancit la dimensiunea nominala, altfel daca era sa o iei de la zero, e munca frate !"

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate