Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Război.

  • Please log in to reply
292 replies to this topic

#19
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View PostMembruAnonim, on 05 decembrie 2021 - 02:43, said:

Si atunci nu o sa aiba timp sa ne faca instructaj, va fi prea tarziu.
Cel mai probabil fugim in munti,  iar restul carne de tun,

Da, sigur ca da. Amagaste-te... macar e mai placut asa, pana vine momentul. Posted Image

Si daca nu-i timp de instructaj, gata, nu mai luptam. Predam cheile rusilor, haideti, poftiti, la revedere, noi am plecat.

Crezi ca asa merg treburile.

De parca in toate razboaiele de pana acu`, inamicul se anunta dinainte, "baa, pregatiti-va, ca venim!" Posted Image

Edited by Phobos, 05 December 2021 - 02:49.


#20
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostPhobos, on 05 decembrie 2021 - 02:42, said:

Nu, treaba lor intr-un razboi major nu-i sa ne apere pe toti, ci sa struneasca bibanii, aia care cred ca odata recrutat mai merge cu fumuri si figuri, cu telefoane la mamica si la taticu`. Telefoanele vor fi oricum predate la intrare in unitatea militara.

Dupa recrutare, dupa prima noapte, bibanii se trezesc la realitate si realizeaza ca treaba e reala si nu se glumeste, si le dispar rânjetele de pe chip. Glumele de oras se aud tot mai rar si ranjetele se transforma in inghitituri in sec si in transpiratii reci.

Moment in care cei cu experienta in armata, burtosii aia din Afganistan, preiau fraiele cu o mana de fier si dirijaza turma de noi veniti, impleticindu-se, catre campul de instructie.

Dupa o saptamana, reactiile de impotrivire incep sa dispara, si bibanii se obisnuiesc cu noua viata grea si disciplinata, in care trebuie sa asculti, sa asculti, sa asculti. In care tu nu mai contezi, ci conteaza doar plutonul.

Dupa o luna, am si uitat viata de dinainte de recrutare, ni se pare ca un vis din care ne-am trezit demult, poate ca nici nu am fost noi in el... Acum nu mai conteaza decat programul strict si ordinul primit, singurele chipuri de langa noi sunt cele ale camarazilor.

Caci in curand vom fi parasutati cu totii pe campul de lupta, si acum pare foarte logic ca nu ne vom mai intoarce toti inapoi.

Dupa 6 luni, reuşisem să înăbuşim în noi tot ceea ce fusese omenesc. Nu mai ştiam decât limbajul îngrozitor al armelor. Cunoştinţele noastre de anatomie le întreceau pe cele ale unui medic şi putea să arătăm la sigur locul unde un foc de armă sau o lovitură de cuţit ar fi fost cele mai dureroase.

Fără îndoială că în spatele nostru Satana rânjea.

(Sven Hassel)

[ https://media.istockphoto.com/vectors/angry-emoji-emoticon-drill-sergeant-vector-id520126540?k=20&m=520126540&s=170667a&w=0&h=6KCdckrYUeMsjQ3V0jfqd6mg_4UONlw_aGTO0Q9XrOw= - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/hPh9f8fH/Evil-emoji-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Se pare ca esti departe de realitate ! Am citit tot ce inseamna Sven Hassel ! In realitate acum armata e cica compusa din ''militari profesionisti''Posted Image
Burtosii din Afganistan si altele care sunt trupe DE SUPORT si nu lupta pentru Romania ci pentru interesele altora , veteranii curului...adica mega jignitor pentru veteranii ADEVARATI DE RAZBOI care au luptat in razboi PENTRU Romania . Sunt doar mercenari de cacat care nici nu lupta dar iau lovele .
Capisci ?
Eu am in familie veterani de razboi , din pacate decedati , as sta in genunchi in fata lor ca au stat prin lagare , rahatii astia nici scuipatul meu nu il merita !!!

Edited by Alltrack, 05 December 2021 - 02:57.


#21
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View PostAlltrack, on 05 decembrie 2021 - 02:51, said:

Capisci ?

Poate n-ai inteles ca mai mult am facut o gluma, dar nu uita un lucru... starea de alerta, starea de urgenta, astea pe care crezi ca le stii din pandemie... ti se vor parea balul bobocilor, pentru ca vor fi urmate de starea de asediu si de legea martiala, cu care inca nu te-ai confruntat.

Edited by Phobos, 05 December 2021 - 03:01.


#22
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016

View PostAlltrack, on 05 decembrie 2021 - 02:51, said:

rahatii astia nici scuipatul meu nu il merita !!!
Serios?

#23
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008

View PostAlltrack, on 05 decembrie 2021 - 02:51, said:

In realitate acum armata e cica compusa din ''militari profesionisti''Posted Image
Burtosii din Afganistan
Din pacate "Burtosii" vor instrui ", "Carnea de tun"...!!!

#24
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostPhobos, on 05 decembrie 2021 - 02:59, said:

Poate n-ai inteles ca mai mult am facut o gluma, dar nu uita un lucru... starea de alerta, starea de urgenta, astea pe care crezi ca le stii din pandemie... ti se vor parea balul bobocilor, pentru ca vor fi urmate de starea de asediu si de legea martiala, cu care inca nu te-ai confruntat.
Poate nu ai inteles tu , cu astea nu se glumeste ! Habar nu ai nimic despre mine si cam ce am trait prin viata ! Inclusiv la asa-zisa Revolutie cand unii chiar aparau tara asta cu arma in mana fata de interventii externe....si ma opresc aici ! Cu putin noroc LEGEA MARTIALA se va aplica invers a ce cred neomarxistii acum !!!

View PostBombalurina, on 05 decembrie 2021 - 03:01, said:

Serios?
EXTREM de serios !

View Postarisel, on 05 decembrie 2021 - 03:04, said:

Din pacate "Burtosii" vor instrui ", "Carnea de tun"...!!!
Depinde... MULT !!!

Edited by Alltrack, 05 December 2021 - 03:13.


#25
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008

View PostAlltrack, on 05 decembrie 2021 - 03:07, said:

Depinde... MULT !!!
Ai dreptate! De "Burtos"!

#26
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016

View PostAlltrack, on 05 decembrie 2021 - 03:07, said:

EXTREM de serios !

Vai de capul tau! Posted Image

#27
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postarisel, on 05 decembrie 2021 - 03:11, said:

Ai dreptate! De "Burtos"!
Am putina burta , ai dreptate dar la 50+ de ani Posted Image ! Dar nu fac obiectul ''profesionistilor pupincuristi'' activi de care vorbim !

View PostBombalurina, on 05 decembrie 2021 - 03:13, said:

Vai de capul tau! Posted Image
Pot fi de acord cu tine ! Ne poti spune cate ceva despre tine si realizarile tale , ca sa stim despre a cui parere e vorba ? Ca altfel e 0 ! Esti vreun ''soldat profesionist'' care cara rahatul bolnavilor dintr-un spital american de campanie din Afganistan sau Irak ? Sau un caporal angajat care umfla rotile la TAB-uri tot pe acolo Posted Image ! Sau esti neam cu unul Posted Image ?
Eu CHIAR stiu despre ce vorbesc , altii isi dau cu parerea de stiri de prin presa !

Edited by Alltrack, 05 December 2021 - 03:29.


#28
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Nu vă mai faceți iluzii că fugiți,  că vă ascundenți în munți/pădure și astfel vă sustrageți îndatoririi patriotice și ocaziei de a vă da viața pentru țară.
Încercați să vă imaginați că acum stați într-o pădure.   Fără fragi și fără mure,  că-i iarnă,  iar Moș Martin nu hibernează, își apără rugii.   Și stați.   Apoi iar stați.  Fără curent,  fără telefon,  fără căldură. Credeți că faceți focul? Nope.   Pentru că fumul vă desconspiră locația și vine babaul peste voi.   Mâncare nix.  Apă din baltă.   La izvor nix, pentru că acolo poate dai de babau.  
Și iar stați.   Apoi meditați la faptul că, totuși,  armata vă dă mâncare,  un loc de dormit,  e ceva,  nu stai ca anumalu’  în boscheți,  cu urechile ciulite.   A mai trecut o oră.   Pfuuuu…


De mobilizare nu prea se scapă.   Treptat sunt prinși cam toți haiducii și duși să fie dați exemplu,  ce pățesc dezertorii în caz de război.  
Nu poți fugi.  Trebuie doar să te supui sorții și să accepți că dacă mori,  mormântul îți va fi încoronat cu flori.  Dar să nu fim pesimiști,  să presupunem că vei trăi și vei trece prin armată.  
Cu toate cele vechi și de demult.   Planton 2,  trezit apoi la 05:30,  făcut sectoare,  apoi futai. Pentru că așa te faci bărbat. Cu cât ești mai futut (termen prozaic pentru instrucție și futaiul recreativ de amuzament, ca  să simți că ești un brav militar și nu un civil neinstruit), cu atât devii un soldat de nădejde. Și știi când ești instruit?   Atunci când execuți mecanic, întocmai și la timp ordinul superiorului. Asemenea degetelor de la o mână,  mișcarea nu trebuie gândită,  vine natural.   Asta înseamnă militarul instruit.  Percutează.  

În caz de război se mai și moare.   E nașpa,  csf ncsf,  dar pe urmă poporul te va cinsti forever.  Îți va pune coroană la cap,  se va intona imnul,  ce onoare mai mare ai putea să pretinzi?
Patria îți va fi recunoascătoare!

Mulți veți încerca să dezertați.   Dar după câteva zile vă veți reveni.   Lăsați trotineta și smartfonul și veniți să vă faceți datoria sfântă,  să vă aduceți prinos de sânge la gloria acestui popor.
Iar dacă mori,  dacă va fi să-ți verși sângele pentru patrie,  să știi că nu ești singurul,  alții făcând același lucru în trecut. Și nu uita că suntem praf de stele. Sângele va îngrășa pământul din carnea ta putredă se vor înfrupta plantele,   vei reveni la viață în diferite forme.

Edited by tomaso, 05 December 2021 - 03:38.


#29
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016

View PostAlltrack, on 05 decembrie 2021 - 03:22, said:

Eu CHIAR stiu despre ce vorbesc , altii isi dau cu parerea de stiri de prin presa !

Se vede cat stii, venerezi niste asa zisi eroi de prin 1900 toamna. Trezeste-te la realitate, sunt alte vremuri, nu mai mergem la razboi cu steagul in fata. Apropo, eu inca servesc patria spre deosebire de tine care doar dai din gura aiurea.

#30
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Vezi sa nu visezi noaptea cum te ataca trotineristii si-ti ia pusca din mana...

#31
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Uuuu … trotinetiști fioroși … mă atacă … ioi!!!   Ce coșmar!
Îți dai seama că în caz de război toți acești trotinetiști hipsteri vor trebui rapid instruiți?    Să uite de civilie?   Să uite de mă-sa, de fufă,  de tot și să se transforme în soldați instruiți?

#32
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Pentru tara , cu adevarat imi dau viata ORICAND...nu conteaza nimic altceva ! Pentru neomarxistii de cacat...de fapt pleonasm , tradatorii de tara din 89' incoace si pentru gunoaiele sclave bruxeleze.... NICIODATA ci impotriva lor . Amin !

#33
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Prima zi de instrucție ar fi amuzantă.   90%  vor spune că ei nu pot să facă asta,  nu fug că-i greu,  nu se târăsc pentru că pe jos sunt microbi și mă-sa le-a spus să se ferească.   Apoi vor vomita, se vor da bolnavi, vor simula că le vine rău.   Numai că nu le va merge cu chestiile astea.    Cine cade, bagă.   Îți este rău?  Bagă!    Bagă!    Aaaa, vomiți?   Bagă!    Mori?   Bagă!    Plângi?   Bagă și la noapte ești planton doi.

#34
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostBombalurina, on 05 decembrie 2021 - 03:39, said:

Se vede cat stii, venerezi niste asa zisi eroi de prin 1900 toamna. Trezeste-te la realitate, sunt alte vremuri, nu mai mergem la razboi cu steagul in fata. Apropo, eu inca servesc patria spre deosebire de tine care doar dai din gura aiurea.
Pai aia au fost eroi , tu poti fi mandra\mandru ca nu stiu daca esti femeie sau barbat dupa nick , dar erou/eroina sau veteran nu esti , never daca nu ai luptat in razboi pentru Romania ! Sper sa nu fii unul dintre multii mei colegi/cunoscuti cu care ma cert pe chestia asta .

#35
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostAlltrack, on 05 decembrie 2021 - 03:49, said:

Pentru tara , cu adevarat imi dau viata ORICAND...nu conteaza nimic altceva!

Sorry, vorbești exact ca un civil neinstruit.  
În armată contează să respecți ordinele.  Nu mori “oricând”  ci doar atunci când ți se ordonă.   Tot ceea ce contează este ordinul superiorului.

#36
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Posttomaso, on 05 decembrie 2021 - 03:53, said:

Prima zi de instrucție ar fi amuzantă.   90%  vor spune că ei nu pot să facă asta,  nu fug că-i greu,  nu se târăsc pentru că pe jos sunt microbi și mă-sa le-a spus să se ferească.   Apoi vor vomita, se vor da bolnavi, vor simula că le vine rău.   Numai că nu le va merge cu chestiile astea. Cine cade, bagă.   Îți este rău?  Bagă! Bagă! Aaaa, vomiți?   Bagă! Mori?   Bagă! Plângi?   Bagă și la noapte ești planton doi.
Ce faci Tomaso , te simti bine pe subiect  Posted Image ? Tu ce planton ai facut ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate