Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Război.

  • Please log in to reply
292 replies to this topic

#1
AKSAGUAM

AKSAGUAM

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 24.09.2021
In cazul unui conflict armat cum facem, ne inrolam voluntar, ne inroleaza altii cu japka, fugim in munti ? Cum ar fi sa te culci si dimineata sa vezi la stiri ca incep inrolarile, sa vezi ca da lumea navala si goleste magazinele, sa auzi ca se inchid granitele pe sensul de iesire ?
Citi din voi ati tras cu arma ?

#2
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008

 AKSAGUAM, on 05 decembrie 2021 - 01:28, said:

Citi din voi ati tras cu arma ?
Eu, da!

Edited by arisel, 05 December 2021 - 01:39.


#3
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,741
  • Înscris: 30.07.2006

 AKSAGUAM, on 05 decembrie 2021 - 01:28, said:


Citi din voi ati tras cu arma ?

Toti care au facut armata.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mi se pare cam nasoala situatia ca cetatenii tineri nu au habar de instructie militara.
Suntem praf, in caz de conflict militar si de alte situatii de urgenta.
Nu se fac nici un fel de exercitii pentru incendii, cutremure si altfel de situatii, in scoli, firme.....

Edited by pasilla, 05 December 2021 - 01:51.


#5
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,741
  • Înscris: 30.07.2006

 pasilla, on 05 decembrie 2021 - 01:44, said:

Mi se pare cam nasoala situatia ca cetatenii tineri nu au habar de instructie militara.
Suntem praf, in caz de conflict militar.

Daca ii chemi la instructie, ies in strada la protest( tot aia care se tem si de vaccin).

#6
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Prima data, in acel haos, dispare armata, de asta sunt convins. Nu cred ca mai poti face razboi decat cu fundamentalisti nationalisti sau religiosi, orice om normal la cap fuge pe unde apuca. Asta ca sa stiti pe ce dati acum 2% din PIB. Doar razboaiele disproportionate le mai poti purta cu oameni normali la cap, unde se pot simti in siguranta atacand ceva primitivi sau pazind vreo baza.

Partea buna e ca, daca nu apar ceva evenimente dramatice care sa schimbe fundamental lucrurile, nu prea ar avea cum sa apara vreun razboi pe aici.

Edited by Municipalwaste, 05 December 2021 - 01:51.


#7
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
In cazul unui conflict armat ma ascund cat pot de bine ! Armata asta de retarzi de 2 lei fuge la prima basina ! Inclusiv generalii de 3 la leu medaliati de Iohanis si altii pentru lins in fund .
PS - Stiu sa trag foarte bine cu foarte multe arme !
PS 2 - Daca eram instructorul de defilare al tuturor de la 1 Decembrie , unul nu ramanea in functie , niciunul nu a batut pas de defilare . Asta pentru cei care stiu diferenta intre pas de defilare si pas de manevra .

Edited by Alltrack, 05 December 2021 - 01:56.


#8
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 01.12.2018
Spoiler
Speranta moare ultima.
Speri sa NU ai platfus.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Municipalwaste, on 05 decembrie 2021 - 01:47, said:

Partea buna e ca, daca nu apar ceva evenimente dramatice care sa schimbe fundamental lucrurile, nu prea ar avea cum sa apara vreun razboi pe aici.
Partea proasta e ca nu ai cum sa anticipezi asta.
Si  nici eventuale catastrofe naturale.

Vezi reactia la vaccinarea impotriva Sars-Cov.

Edited by pasilla, 05 December 2021 - 01:59.


#10
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

 pasilla, on 05 decembrie 2021 - 01:58, said:

Partea proasta e ca nu ai cum sa anticipezi asta.
Si  nici eventuale catastrofe naturale.

Vezi reactia la vaccinarea impotriva Sars-Cov.

Ei, pe dracu. Dar nu se mai fac razboaie de ocupatie decat daca ai macar un 25-30% din populatia ta in acel teritoriu si esti mult mai bazat ca tara teritoriului ocupat. In rest, in Occident si tarile atarnatoare de el, mai probabil ar fi un razboi civil sau un haos generalizat.

#11
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,561
  • Înscris: 15.01.2017

Alltrack said:

1638662015[/url]' post='28544494']
In cazul unui conflict armat ma ascund cat pot de bine ! Armata asta de retarzi de 2 lei fuge la prima basina !
Asa este.

Edited by Epdm, 05 December 2021 - 02:03.


#12
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Nu-i problema Posted Image ! Ne apara ''veteranii'' si ''eroii de razboiPosted Image '' din teatrele de operatiuni Posted Image ! Asa isi spun toti burtosii care au dat spaga sa ajunga pe acolo sa plimbe ceva in spatele liniei de lupta si ia ceva dolari in plus . Si care o freaca pana la incandescenta si se pensioneaza la 45 de ani , cand altii muncesc de se rup pana pe la 70 de ani . ''Ciuca al nostru...va spune ceva " ?

#13
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,270
  • Înscris: 08.11.2016

 AKSAGUAM, on 05 decembrie 2021 - 01:28, said:

Citi din voi ati tras cu arma ?

Am tras si inca trag.

#14
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 AKSAGUAM, on 05 decembrie 2021 - 01:28, said:

In cazul unui conflict armat cum facem
In primul rand as trage in jegosii nostri care ne-au tarat in acel razboi , ca nu e razboiul meu ! Imi bag...ce se baga de obicei in gunoaiele din politica si nu numai , care ma tarasc intr-un razboi care nu e al meu sau al poporului ! Sa mearga ei la razboiul lor .
Iar poporul...pe popcorn sa le vada vitejia !
PS - Am inteles ca se fac sondaje pe SP privind problema Rusia-Ucraina ! Sa fie la ei , nu la noi !

Edited by Alltrack, 05 December 2021 - 02:30.


#15
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Poate ne trezim ca va incepe al 3-lea razboi mondial. Posted Image

#16
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
A inceput de mult timp dar nu cu arme clasice !!! Ca sa respect regulamentul SP , e despre bani si influenta !

Edited by Alltrack, 05 December 2021 - 02:43.


#17
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,999
  • Înscris: 23.09.2005

 Alltrack, on 05 decembrie 2021 - 02:13, said:

Nu-i problema Posted Image ! Ne apara ''veteranii'' si ''eroii de razboiPosted Image '' din teatrele de operatiuni Posted Image ! Asa isi spun toti burtosii care au dat spaga sa ajunga pe acolo sa plimbe ceva in spatele liniei de lupta si ia ceva dolari in plus .

Nu, treaba lor intr-un razboi major nu-i sa ne apere pe toti, ci sa struneasca bibanii, aia care cred ca odata recrutat mai merge cu fumuri si figuri, cu telefoane la mamica si la taticu`. Telefoanele vor fi oricum predate la intrare in unitatea militara.

Dupa recrutare, dupa prima noapte, bibanii se trezesc la realitate si realizeaza ca treaba e reala si nu se glumeste, si le dispar rânjetele de pe chip. Glumele de oras se aud tot mai rar si ranjetele se transforma in inghitituri in sec si in transpiratii reci.

Moment in care cei cu experienta in armata, burtosii aia din Afganistan, preiau fraiele cu o mana de fier si dirijaza turma de noi veniti, impleticindu-se, catre campul de instructie.

Dupa o saptamana, reactiile de impotrivire incep sa dispara, si bibanii se obisnuiesc cu noua viata grea si disciplinata, in care trebuie sa asculti, sa asculti, sa asculti. In care tu nu mai contezi, ci conteaza doar plutonul.

Dupa o luna, am si uitat viata de dinainte de recrutare, ni se pare ca un vis din care ne-am trezit demult, poate ca nici nu am fost noi in el... Acum nu mai conteaza decat programul strict si ordinul primit, singurele chipuri de langa noi sunt cele ale camarazilor.

Caci in curand vom fi parasutati cu totii pe campul de lupta, si acum pare foarte logic ca nu ne vom mai intoarce toti inapoi.

Dupa 6 luni, reuşisem să înăbuşim în noi tot ceea ce fusese omenesc. Nu mai ştiam decât limbajul îngrozitor al armelor. Cunoştinţele noastre de anatomie le întreceau pe cele ale unui medic şi putea să arătăm la sigur locul unde un foc de armă sau o lovitură de cuţit ar fi fost cele mai dureroase.

Fără îndoială că în spatele nostru Satana rânjea.

(Sven Hassel)

[ https://media.istockphoto.com/vectors/angry-emoji-emoticon-drill-sergeant-vector-id520126540?k=20&m=520126540&s=170667a&w=0&h=6KCdckrYUeMsjQ3V0jfqd6mg_4UONlw_aGTO0Q9XrOw= - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/hPh9f8fH/Evil-emoji-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ https://i.postimg.cc/vDRH8d18/Hiding-smile-emoticon.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 05 December 2021 - 02:45.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 AKSAGUAM, on 05 decembrie 2021 - 01:28, said:

In cazul unui conflict armat cum facem, ne inrolam voluntar, ne inroleaza altii cu japka, fugim in munti ? Cum ar fi sa te culci si dimineata sa vezi la stiri ca incep inrolarile, sa vezi ca da lumea navala si goleste magazinele, sa auzi ca se inchid granitele pe sensul de iesire ?
Citi din voi ati tras cu arma ?

Nu ne inrolam ca nu ne iau cu pregatirea asta pe la 30+ ani.
Si atunci nu o sa aiba timp sa ne faca instructaj, va fi prea tarziu.
Cel mai probabil fugim in munti,  iar restul carne de tun,
Vezi ca si germanii si-au dat seama de asta si incearca sa "pregateasca " poporul sa nu goleasca magazinele in caz de pana de curent de ex.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate