Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Aproape 1,5 lei 1Kw

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Primesc o notificare de la eon la care am contract, ca de la 1 ianuarie voi platii 1, 28 lei pe kw.
Mai citesc o stire ca aproximativ 5 milioane de locuinte vor primii aceiasi notificare de la distribuitori.
Undeva in mijlocul tarii sare de 1, 5 lei pe un kw.
Intrebarea e , trebuia sa inchei un contract la inceputul anului si kilowatul ramanea la 68 de bani cat era atunci?

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Inchei un nou contract, la un furnizor care iti da pretul cel mai mic in zona ta.

#3
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 26.10.2021
Asteptam si vedem.

#4
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008
Pe aia "bogati" si realizati de pe forum nu-i afecteaza, poate sa fie kilowatul si 5Euro.

#5
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
m-am uitat si eu acum ca am contract pana la 27.01.2022. deci na, vedem ce se intampla, parca pana-n aprilie ne subventioneaza statul. am la engie.

ma paste in curand si pe mine. dar na, eu consum si 80-90kw/luna. deci mare nebuneala nu se intampla. lasa ca cu scumpirile astea se educa si romanii. au unii cate 1 frigider, 2 congelatoare, 7 televizoare s.a.m.d.

Edited by bobitad, 04 December 2021 - 21:35.


#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,736
  • Înscris: 30.08.2006
Deci ti-a expirat contractul cu vechiul tarif. De la 1 ianuarie te-au anuntat ca se modifica termenii contractului. Poti sa cauti un alt furnizor sau accepti.

#7
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Cum dracu sa consumi doar 90kw pe luna?muncesti toata ziua de nu stai pe acasa?Stai la 2 camere sau garsoniera?Copii, nevasta sau....?

Edited by raducut123, 04 December 2021 - 21:37.


#8
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021

 bobitad, on 04 decembrie 2021 - 21:30, said:

m-am uitat si eu acum si am contract pana la 27.01.2022. deci na, vedem ce se intampla, parca pana-n aprilie ne subventioneaza statul. am la engie.

ma paste in curand si pe mine. dar na, eu consum si 80-90kw/luna. deci mare nebuneala nu se intampla. lasa ca cu scumpirile astea se educa si romanii. au unii cate 1 frigider, 2 congelatoare, 7 televizoare s.a.m.d.

Şi ce-i cu asta, crezi că nu o să consume ori le aruncă?Posted Image
Totu-i planificat...

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stați liniștiți ca daca un furnizor v a tarifa cu 1,5 celălalt v a tarifa cu 1,49..nu v a faceți iluzii ca celălalt v a tarifa cu 1 leu 😏

#10
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017

 raducut123, on 04 decembrie 2021 - 21:36, said:

Cum dracu sa consumi doar 90kw pe luna?muncesti toata ziua de nu stai pe acasa?Stai la 2 camere sau garsoniera?Copii, nevasta sau....?
4 insi. eu nevasta +2 copii. 3 camere. daca vrei iti dau print screen. cu consumurile. copii de 4 si 1 an. deci iti dai seama ca merge masina aia de spalat. in rest, un frigider samsung si becuri led. lucrez si de acasa 3 zile pe saptamana. deci sunt acasa destul de mult, iar nevasta e mai mereu. eu habar n-am ce faceti voi de aveti consumuri mari.

ahh si am si centrala pe gaz. dar na aia consuma putin curent. si nu e stricat contorul, mi-au pus chiar de asta nou.

Edited by bobitad, 04 December 2021 - 21:42.


#11
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006
Mie mi-a venit notificare de la Enel ca va fi curentul 0.805 lei/kwh, deci par sa fie diferente mari ...

#12
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 23.12.2010
Am primit si eu notificare, de la 01.01.2022 , tarif de 1,43 lei :( daca fac un nou contract tot cu ei (Electrica) o sa am 1,36 lei/kw.. oricum e aproape dublu fata decat acum, enoooorm!!! :(

 ech, on 04 decembrie 2021 - 21:49, said:

Mie mi-a venit notificare de la Enel ca va fi curentul 0.805 lei/kwh, deci par sa fie diferente mari ...
nu cred ca asta e pretul final, cu transport, etc.. mai verifica o data

#13
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006

 fab1an, on 04 decembrie 2021 - 21:52, said:

nu cred ca asta e pretul final, cu transport, etc.. mai verifica o data
Pai nu am zis nimic de transport, am zis doar de pretul kwh in sine.
Ca asa mai am si abonament si ... multe.

Si oricum in notificare scrie ca se modifica doar pretul pe kwh si pe abonament (care scade).
Restul raman la fel.

#14
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

 p243df, on 04 decembrie 2021 - 21:25, said:

Asteptam si vedem.
asteapta asteapta...cine asteapta prinde si vremuri mai bune

#15
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013

 bobitad, on 04 decembrie 2021 - 21:39, said:

4 insi. eu nevasta +2 copii. 3 camere. daca vrei iti dau print screen. cu consumurile. copii de 4 si 1 an. deci iti dai seama ca merge masina aia de spalat. in rest, un frigider samsung si becuri led. lucrez si de acasa 3 zile pe saptamana. deci sunt acasa destul de mult, iar nevasta e mai mereu. eu habar n-am ce faceti voi de aveti consumuri mari.

ahh si am si centrala pe gaz. dar na aia consuma putin curent. si nu e stricat contorul, mi-au pus chiar de asta nou.

Furi curent...la propriu sau la figurat... Posted Image

Nu ai cum sa consumi 3 kw pe zi decat daca ti familia in beci pe intuneric si ii pui sa impinga masina de spalat ca sa "mearga" si ea...cum familia este ocupata cu masina de spalat atunci frigiderul Samsung nu-l deschizi decat pe 1 si pe 15 ale lunii...intradevar, becurile led sunt foarte economice daca le ti in ambalaj bagate in dulap atunci chiar ai facut "afacere" cu ele...de lucrat de acasa ce sa zic, esti cumva miner si folosesti lampa cu gaz ?!

Sigur nu lucrezi in cadrul guvernului la legea asta in care compenseaza un mare KKT celor care consuma foarte punini KW/luna ?!?

Acum serios, cred ca esti intr-o mare eroare, cauta unde-ti da cu virgula ca nu ai cum sa consumi doar 90 kw pe luna...

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Eu consum 80 kW pe luna.
Deci mai bine vezi unde ai tu consumri mari. Mai schimba din becuri si echipamentele cu unele mai eficiente.

#17
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Eu nu inteleg o treaba, cum de nu cere nimeni socoteala, la situatia asta?
Deci au mintit ca liberalizeaza piata ca sa scada preturile, iar preturile efectiv s-au dublat.
O sa platim kwh la pret de Germania si de 7 ori mai scump ca Ucraina.

Pe energie electrica suntem 100% autonomi, ne producem tot necesarul intern.
Pe gaze suntem 85% autonomi, importam 15%.
In conditiile astea, cum ajungem la situatii de genul 2x curentul, 5x gazele?

Lumea iese in strada pentru nu stiu ce ordonanta tembela ca sa se scoata un prost de la parnaie,
dar la o situatie de genul 2x crestere la energia electrica, 5x crestere la gaze(in conditiile in care ne asiguram aproape tot necesarul intern),
cresteri care vor dubla efectiv preturile la toate produsele de pe rafturi, toata lumea e nepasatoare.

Edited by Nordstorm, 04 December 2021 - 22:25.


#18
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Stai bine, la mine 1,47 de la 0.77, traiasca catu

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate