Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Ați avut radio și tv portabil?

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,494
  • Înscris: 04.12.2003
Am avut un solo 500 -- 600 lei la vremea aceea

#20
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,822
  • Înscris: 01.11.2005
N-am avut TV portabil....decat Domotec cum a zis colegu

Dar uitandu-ma pe net am ramas surprins ca Epson a avut primul TV color cu LCD in 1984 !!!
https://antiqueradio...rTelevision.htm

Edited by tehnics, 03 December 2021 - 21:40.


#21
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
mâine voi face niște poze cu radiourile portabile și un TV portabil cu radio.

#22
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012
He, He domnule D.jl, pai acu vreo 40 ani mi le confectionam singur, cu amplificare directa, cu reactie, bagate in sapuniera cu un mic difuzor sau galena de telefon si o baterie patrata in spate de 4,5V, alte vremuri, copii aveau alte preocupari, casa pionerului si revistele de electronica erau medii de influenta.
Dar sa lasam nostalgiilile, primul cred ca a fost un Pescarus, Ric1 si 2, Albatros, Gloria, Madrigal, ceva rusesti, etc.
Prin mana au trecut foarte multe, deorece practicam metoda schimburilor, dadeam unul mai mic functional pe doua defecte sau unul mai mare si performant.
Dupa ce le depanam,  o perioada stateau pe la mine, dupa care la schimb sau vanzare cu ele.
Cam astea sunt amintirile despre radio portabile, am avut multe stationare, pe urma Tv uri,magnetofoane, casetofoane etc.

#23
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Am avut doua kituri rusesti de radioreceptoare. Are dreptate cine spunea de rusi cu educatia tehnica, kiturile rusesti erau departe de kiturile romanesti gen sirena uau-uau, sau revistele tehnice rusesti pentru pionieri. primul kit era complet dar al doilea nu avea decat carcasa condesatorul variabil; difuzorul si potentiometru si m-am apucat sa fac un radio pentru carcasa aia, am rebobinat trafuri de medie frecventa de la alte radiouri, ce rabdare aveam atunci, acum i-as da doua ciocane si aleluia. Ma mai uit pe proiectele (pe hartie) din vremea adolescentei si ma mir de cat munceam.
Am avut si tv portabil romanesc, varianta pentru export cu rotactor japonez, japonezii aveau banda UIF cea mai lunga, 83 de canale cu tot cu FIF.
Am avut si un domotec, luat de suflet faramat, reparat si dat de suflet pentru cineva sa-l puna pe strung sa vada tocsouri politice la munca.

Edited by omuspan, 04 December 2021 - 09:28.


#24
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
Attached File  IMG_20211204_105914.jpg   202.17K   18 downloadsAttached File  IMG_20211204_105846.jpg   163.13K   19 downloadsAttached File  IMG_20211204_105826.jpg   147.04K   15 downloads

#25
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Am avut televizor Sport și radio Gloria, și radio Ric
Un radio Gloria a supraviețuit, acum zace într-o cutie.

View Postleomagic44, on 04 decembrie 2021 - 08:28, said:

sau galena de telefon si o baterie patrata in spate de 4,5V, alte vremuri,
mai era și o diodă pe galena aia.

Țineam un fir între dinți (pământul) și-l puneam pe celălalt pe un burlan (antenă).
Mergea fără baterie.

Prindeai postul cu recepția cea mai puternică. Ca să schimbi postul schimbai burlanul.

Edited by DaculScoril0, 04 December 2021 - 12:36.


#26
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018
Casca de telefon cu dioda EFD107 am avut si eu inainte de '89, dar, oricite burlane,antene sau calorifere schimbam,  nu prindeam decit Radio Romania Actualitati sau cum se numea pe vremea aceea. Singurul avantaj era ca era simplu de facut si nu avea nevoie de baterie. Pe urma mi-am luat RIC 3, cu integrat. Il mai am si acum in stare perfecta, dar nu mai am castile. Intentionez sa ii schimb mufa pentru casti cu una stereo pentru a putea folosi castile de la pc.
Am si un radio Albatros funcional, dar nu l-am folosit nicodata deoarece are capacul spate spart, antena rupta si e murdar tare. L-am primit de la cineva.
Prin '91-92, cind au inceput a veni moldovenii de peste Prut cu fel de fel de lucruru din fosta URSS, mi-am luat primul radio portabil adevarat, MERIDIAN 309. Avea AM si FM, eram mic si destul de finut pentru un lucru rusesc. L-am folosit pina prin '96-'97. apoi a stat prin sertare pina acum vreo 2ani pentru ca nu mai prinde nimic pe FM. Il mai scot cind se ia curentul acasa sau cind ies din oras cu bicicleta. Nu imi place sa ascult muzica pe telefon. Era si varianta 310, cu UL  in loc de UM.
Nu mai stiu prin ce perioada, dar tot imediat dupa '90 mi-am luat primul  walkman. Nu mai stiu marca, era ceva ieftin doar cu caseta. Nu mai stiu pe unde e. L-am inlocuit cu unul mai smecher care avea si radio AM/FM. Il am si acum, dar s-a defectat ceva ca nu mai mergea sa reglezi volumul, mergea doar la maxim. Imi placea ca avea un fel de protectie, daca dadeai volumul la max. se oprea singur. Ca sa nu il arunc am scurtcircuitat doua terminale ale CI si am pus cite o rezistenta pe iesirea fiecarui canal pentru a nu-mi sparge urechile. Il mai folosesc la bicicleta.
Prin '95 mi-am luat primul tv portabil la 12V, a/n. L-am folosit pina prin 2008 prin tara. Ma uitan la stiri pe TVR1/2, PRO TV si ANTENA 1. Acum nu mai prinde nimic decit daca il pun acasa la cablu. Are si radio AM/FM. A stat si asta nefolosit mai bine de 10ani. Acum il folosesc doar pe radio. Nu e sters scrisul, e de la lumina. Nici folia de protectie de la scala nu am dat-o jos inca.

Attached Files



#27
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,457
  • Înscris: 15.06.2007
Ca tot e vorba de relicve si vechituri, mi-am amintit ca bunicul meu lucra la ELBA, fabrica de baterii, lanterne, si multe alte chestii, aparatura electrica.
Mi-am amintit de un model de baterii, cam de marimea unui pachet de tigari, rotunjite pe margine, cu doi electrozi de cupru la un capat. Intre electrozi era ceva negru, asemanator cu smoala. Suprafata exterioara a bateriei era un fel de carton.  In interior erau un soi de capsule.  Nu mai stiu cati volti aveau acele baterii, 5 sau 7 sau poate 9?  Nu se mai folosesc in prezent astfel de baterii.

Am gasit o poza pe net
[ https://i.postimg.cc/W3ZQXThp/R.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

4,5V.

#28
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,663
  • Înscris: 23.10.2006
Inca poti sa cumperi daca ai nevoie: https://www.luminam....8RoCGWsQAvD_BwE

#29
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014

View Posttfmercedez, on 04 decembrie 2021 - 16:52, said:

Ca tot e vorba de relicve si vechituri, mi-am amintit ca bunicul meu lucra la ELBA, fabrica de baterii, lanterne, si multe alte chestii, aparatura electrica.
Mi-am amintit de un model de baterii, cam de marimea unui pachet de tigari, rotunjite pe margine, cu doi electrozi de cupru la un capat. Intre electrozi era ceva negru, asemanator cu smoala. Suprafata exterioara a bateriei era un fel de carton.  In interior erau un soi de capsule.  Nu mai stiu cati volti aveau acele baterii, 5 sau 7 sau poate 9?  Nu se mai folosesc in prezent astfel de baterii.

Am gasit o poza pe net
[ https://i.postimg.cc/W3ZQXThp/R.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

4,5V.
Inainte se foloseau la lanternele alea patrate (tot de la Elba), rosii, daca le-ai apucat. Si se mai foloseau si ca "telecomanda" la masinutele copilariei, cele cu motoras, iar telecomanda era legata cu fir de tractorasul/masinuta respectiva.

#30
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
Attached File  IMG_20211206_121029.jpg   313.55K   12 downloadsAttached File  IMG_20211206_123742.jpg   220.1K   11 downloadsAttached File  IMG_20211206_123913_BURST8.jpg   305.18K   8 downloadsAttached File  IMG_20211206_195435.jpg   375.21K   9 downloadsAttached File  IMG_20211206_195653.jpg   406.96K   10 downloadsAttached File  IMG_20211219_165921.jpg   171.79K   10 downloadsAttached File  IMG_20211219_170007.jpg   268.74K   7 downloads

#31
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Ce am avut si eu la "Sqnny" si alte asemenea "scule", dar ne bucuram si la ele, in lipsa la ceva mai bun.

Este viu! Televizorul Sport din boxa a fost "gadilat" de un prieten electronist si functioneaza. Tubul isi arata varsta, dar are suficient contrast pentru utilizare normala, si trebuie "tras in banda" pentru noua norma de sunet.
Revin cu poze. Il dau gratis cuiva care il va ridica din Bucuresti/Otopeni si am garantia ca nu-l da la Rabla.

#32
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Am avut un radio Pescarus, pe care mi-l adaptase cineva sa mearga la retea. Receptie jalnica, numai pe medii (U.M., M.A., A.M., M.W. pentru @djl), si manca bateriile intr-un ritm accelerat cand nu mergea la priza.

O ruda avea o Selena, cu toate caracteristicile tehnologiei sovietice: butucanos si foarte greu, dar solid. 8 game, dintre care 5 de unde scurte Posted Image Avea si indicator de acord cu ac (nu era cu ochim magic, pentru ca trecusera tovarasii pe tranzistori). Mi se pare ca mergea cu 8 baterii R20, dar si la priza. Tuner foarte sensibil pentru vremea aia.

Si Gloria erau destul de reusite, chiar daca nu aveau atatea game pe unde scurte.

Edited by pufonel, 20 December 2021 - 22:53.


#33
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Bunica avea un Milcov albastru-verzui cu maner si o Selena care era in stare perfecta, din pacate nu stiu ce s-a intamplat cu ele dupa ce aceasta nu mai este printre noi.

Ca tot este vorba de amintiri legate de aparatele astea tin minte asa:
La acel Milcov ascultam Fata Verde a celor de la K1, cat putea el duce.
La un Solo gri ascultam piesa Elvis Presley - Can't Help Falling In Love.
La un radio casetofon Universum ascultam No Mercy - Where Do You Go cu el scos pe geam Posted Image

Edited by connectorxp, 22 December 2021 - 13:25.
typo


#34
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Milcovurile erau foarte proaste. Isi luase si bunica mea, dar era negru al ei. Avea doar UL si UM, si prindea mai mult paraziti decat posturile de radio :P

#35
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,822
  • Înscris: 01.11.2005
Am mai avut din ce imi aduc aminte si un radiocasetofon Spatial pentru o perioada scurta de timp. Am impresia ca l-an vandut dupa o perioada.

#36
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,457
  • Înscris: 15.06.2007
Am dat peste canalul unui youtuber care face niste clipuri destul de interesante, si care ar lutea sa-i atraga atentia lui djl.
La minutul 15:00, pe una dintre dacii cred ca se poate vedea un tv portabil rosu, daca nu cumva este un alt fel de aparat, poate un redresir de baterii, pe ecranul telefonului nu mi-am dat seama exact ce este.



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zj72HIHlcaU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ba da, pe la min 14 se vede ca este un tv portabil.

Edited by tfmercedez, 01 January 2022 - 19:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate