Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Recomandare multifunctionala laser

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
Buna ziua,

Vreau sa achizitionez o imprimanta multifunctionala si m-am oprit la aceste 2 modele :

Xerox B215 - va fi in curand EOL deoarece a iesit B235 insa nu exista resoftare pentru ea.

OKI MB472dnw - este deja EOL. Consumabilele sunt mai ieftine comparativ cu Xerox , cele compatibile chiar mult mai ieftine.

Strict, intre cele 2, care ar fi cea mai ok ?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pentru tine sau pentru noi ?
Ce conteaza că e EOL, oricum nu se chinuie nimeni să repare imprimantele ăstea de buget.

O iei pe aia care te mulțumește mai mult la specs sau care e mai ieftină la printare.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,723
  • Înscris: 30.08.2006
OKI este o imprimanta grea special pentru volume mari de printare. E o imprimanta cu adevarat de tip office. Vitezele de printare sunt tot pe acolo. La OKI ,cartus de 7000 pagini si cilindru cu durata de viata de 25000 pagini. La Xerox , cilindru 10000 pag, cartus 3000 pag.
Pentru acasa Xerox iar ca si horse power, OKI.

Edited by Leo2006, 03 December 2021 - 11:47.


#4
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 26.05.2007
Brother cu copiere / imprimare fata-verso ?

#5
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Nu stiu cum este acel B215, dar la birou avem solutii Xerox si sunt enervante, foarte simandicoase cu driverele si printatul in retea, se chinuie sediul la diagnositcare si depanare, dupa un update al producatorului, meniurile sunt lente si greoaie. Fostul angajator functiona cu Konica Minolta si erau rachete fata de Xerox, atat pe UI si drivere.

OKI le stiu de la cele matriceale, pentru sistemele SITA, foarte robuste si usor de intretinut, daca si la Laser au pastrat politica de modularitate si acces facil la piese atunci as miza pe ei.

#6
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
Xerox nu; are un sistem idiot care blocheaza imprimanta cand ramane fara hartie sau cand pur si simplu deschizi tava - trebuie sa-i dai restart ca sa mai printeze
Am luat una de BF, modelul B205, si mi-am dat seama tarziu ca nu are duplex; cu limitarea asa nici manual nu poti sa printezi fata verso fara restart.

#7
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
Cred ca raman la OKI. Modelul amintit mai sus pare a fi din alta clasa fata de cel de la Xerox.
Imprimanta o voi folosi acasa .
Ma intereseaza in principal fiabilitatea, pretul consumabilelor si suportul software.

Multumesc pentru sfaturi.

Am studiat si alte modele (de la alti producatori) insa sunt mult mai scumpe atat dispozitivul cat si consumabilele.

Initial am mers pe Brother insa nu mai gasesc modelul care ma interesa.

#8
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Xerox 3025 nu te multumeste ?
E musai duplexul automat ?
Eu am luat-o tot pentru acasa ...

#9
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,180
  • Înscris: 26.06.2009
Eu am luat pentru acasa/home office un B215 si sunt super multumit. Printez exclusiv din retea - totul merge perfect. Nu se blocheaza, printeaza duplex. La o adica o resoftez si incarci aproape gratis tonerul.

Avand in vedere ca printez 800-1000 pg/an mi se pare o solutie perfecta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate