Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Turbarea, metode de preventie la om

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
Salut,

Stiu ca perioada de incubatie e in jur de 4 saptamani.
Daca ai contact cu saliva unui catel fara stapan, muscatura, e suficient sa-l urmaresti 2 saptamani sa observi daca are simptome?
Presupunand ca persoana in cauza nu vrea sa faca vaccinurile de preventie.

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Dacă faci vaccinurile de prevenție la apariția simptomelor e prea târziu. Chiar dacă scapi, sechelele rămân. Rabia are rată de fatalitate 100%.

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,528
  • Înscris: 30.08.2017
Având în vedere riscurile, nu e ok să te bazezi pe urmărirea timp de x săptămâni a câinelui (decât, eventual, dacă vorbim de un medic veterinar care are experiență cu astfel de cazuri). Nu de altceva, dar dacă ai dat greș... :priest:

Vaccinurile se fac ușor și nu sunt dureroase.

Edited by george_alexandru, 03 December 2021 - 08:22.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Avand in vedere ca moartea este 99,9999% sigura, eu te-as sfatui sa faci vaccinul. Cu rabia nu este de glumit. Daca apar semnele, degeaba te mai vaccinezi. Rata de supravietuire este apropae inexistenta, ZERO.

Edited by MembruAnonim, 03 December 2021 - 08:26.


#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postxeleron, on 03 decembrie 2021 - 08:17, said:

Dacă faci vaccinurile de prevenție la apariția simptomelor e prea târziu. Chiar dacă scapi, sechelele rămân. Rabia are rată de fatalitate 100%.

Ma refer la faptul ca virusul incubeaza min 4 saptamani.
Daca in momentul muscaturii catelul e in saptamana a 3-a de incubatie, se zice ca nu se transmite. Transmiterea se face dupa ce incubatia se termina si simptomele apar.
Cel putin asa stiam eu.
Atunci daca dupa 2 saptamani catelul este okay, nu exista pericolul ca cel muscat de acel catel (care era in perioada de incubatie in cel mai rau caz), sa devina si el infectat

View PostMembruAnonim, on 03 decembrie 2021 - 08:25, said:

Avand in vedere ca moartea este 99,9999% sigura, eu te-as sfatui sa faci vaccinul. Cu rabia nu este de glumit. Daca apar semnele, degeaba te mai vaccinezi. Rata de supravietuire este apropae inexistenta, ZERO.

E vorba de cineva care refuza sa faca vaccinul, si nu, nu ma refer la aparitia simptomelor, ci inainte.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTsunnnami, on 03 decembrie 2021 - 08:28, said:

E vorba de cineva care refuza sa faca vaccinul, si nu, nu ma refer la aparitia simptomelor, ci inainte.

Vaccinul urgent. Apropo de moarte, moartea provocata de rabie (turbare) survine intr-un mod extrem de violent. Vazusem un clip pe youtube care arata cum moare cineva de rabie, daca il gasesc il postez.


edit:
Spoiler

Edited by argonaut, 03 December 2021 - 13:21.


#7
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Un vaccin, ca sa devina eficient, are nevoie de o perioada de timp de cateva saptamani.
Daca persoana a fost muscata, trebuie sa se prezinte IMEDIAT la spital unde sa i se administreze tratament, ser antirabic care contine deja anticorpii.

De asemeni, de la spital trebuie anuntate si autoritatile care sa captureze cainele respectiv si, dupa eutanasiere, cel mai probabil, sa examineze creierul animalului.

Edited by draculescu, 03 December 2021 - 08:39.


#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,528
  • Înscris: 30.08.2017

View PostTsunnnami, on 03 decembrie 2021 - 08:28, said:


E vorba de cineva care refuza sa faca vaccinul, si nu, nu ma refer la aparitia simptomelor, ci inainte.

Care e motivul pentru care refuză să facă vaccinul?

#9
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,503
  • Înscris: 25.10.2007
Vaccin antitetanos si antirabic, se administreaza intramuscular si nu este deloc dureros. Luna trecuta m-a muscat un caine care nu fusese vaccinat de vreo 3 ani.
Daca cainele ar fi fost vaccinat anul acesta faceam doar o doza, altfel sunt 5 doze de facut: ziua 0, ziua 3, ziua 7, ziua 14 si ziua 28.
Eu mai am inca doua..
Eu n-as sta sa vad daca moare sau nu cainele. Si antitetanosul trebuie facut neaparat daca nu a fost facut in ultimii 5 ani.

Edited by Argv, 03 December 2021 - 08:39.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTsunnnami, on 03 decembrie 2021 - 08:28, said:

E vorba de cineva care refuza sa faca vaccinul,

Prieten sau cineva din familie?

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgeorge_alexandru, on 03 decembrie 2021 - 08:38, said:

Care e motivul pentru care refuză să facă vaccinul?

N-are chef!
Ma doare capul!

La intrebarea mea poate raspunde cineva?

View PostTsunnnami, on 03 decembrie 2021 - 08:28, said:


Ma refer la faptul ca virusul incubeaza min 4 saptamani.
Daca in momentul muscaturii catelul e in saptamana a 3-a de incubatie, se zice ca nu se transmite. Transmiterea se face dupa ce incubatia se termina si simptomele apar.
Cel putin asa stiam eu.
Atunci daca dupa 2 saptamani catelul este okay, nu exista pericolul ca cel muscat de acel catel (care era in perioada de incubatie in cel mai rau caz), sa devina si el infectat

View PostMembruAnonim, on 03 decembrie 2021 - 08:42, said:

Prieten sau cineva din familie?

Prieten mai bun decat oricine altcineva din familie (exceptand mandra si catelul). Pe locul imediat urmator este el.

#12
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005

View Postgeorge_alexandru, on 03 decembrie 2021 - 08:38, said:

Care e motivul pentru care refuză să facă vaccinul?
Probabil pe principiul ca si bunicu a fost muscat si nu a avut nimic...Ori te certi zilnic cu omul ala si posibil tot sa nu-l convingi sa se vaccineze, ori urmaresti cainele si speri sa fie bine.

#13
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004
pai ti s-a raspuns, doar ca nu vrei sa accepti raspunsul.  trebuie sa se vaccineze, indiferent ca urmaresti sau nu cainele. in mod normal daca la caine exista riscul sa fie infectat 0 adica e vagabond, sau sta in o zona unde poate intalni de exemplu vulpi, care mare parte poarta virusul, atunci cainele e sacrificat si se preleva creier pentru verificari. dar daca e un caine cu risc mic de infectare doar se observa comportamentul.
cat despre cel muscat, isi asuma:
- ori riscul de a muri de rabie, si asa cum au zis colegii ..daca ai apucat sa faci simptome   ..ghinion de nesansa
- ori riscul de a avea efecte secundare de la vaccin, 1/1mil  sau pe acolo. e vaccine vechi si testat.

mai conteaza si unde a fost muscat - daca a fost superficial zgariat pe picior...riscurile sunt mai mici. daca a fost de fata..riscurile sunt mult mai mari...intelegi ideea

Edited by smoke, 03 December 2021 - 08:52.


#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcristiandrei, on 03 decembrie 2021 - 08:49, said:

ori urmaresti cainele si speri sa fie bine.

Super, cat timp?

View Postsmoke, on 03 decembrie 2021 - 08:50, said:

- ori riscul de a avea efecte secundare de la vaccin, 1/1mil  sau pe acolo. e vaccine vechi si testat.

E vorba doar de comoditate
Pentru covid am fost impreuna cu familiile la 3 doze pana acum.

#15
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004
really, pai si tu ce vrei de la noi..sa iti recomandam sa fie comod sau safe ?

#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,528
  • Înscris: 30.08.2017

View PostTsunnnami, on 03 decembrie 2021 - 08:43, said:


Prieten mai bun decat oricine altcineva din familie (exceptand mandra si catelul). Pe locul imediat urmator este el.

Dacă îți este prieten așa bun spune-i că singura variantă sigură este vaccinul.

View PostTsunnnami, on 03 decembrie 2021 - 08:43, said:


La intrebarea mea poate raspunde cineva?


Ți s-a tot răspuns, doar că tu ignori răspunsurile care nu-ți convin.

Edited by george_alexandru, 03 December 2021 - 09:18.


#17
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005

View PostTsunnnami, on 03 decembrie 2021 - 08:52, said:


Super, cat timp?


Mie mi-au spus parca 10 zile, a fost acum mult timp, anii 90, cred ca atunci si vaccinarea era mai complicata si mai dureroasa. Dar asta inseamna si sa poti urmarii cainele. Acum probabil nu as mai risca, atunci nici nu mi-au oferit varianta sa fac injectiile, doar antitetanos care cred ca e cam obligatoriu.

#18
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Dacă câinele prezintă simptome vizibile la câteva zile după mușcătură, este foarte posibil să fie contagios și în momentul în care a mușcat.

Se consideră riscul de rabie și pentru că, mușcătura, în sine, poate fi un simptom. Agresivitatea crescută și comportamentul neașteptat apărând în cazul infectării.


Totuși, na, dacă tot nu vrea să se vaccineze și nu-l poți convinge, puteți verifica dacă câinele prezintă și el urme de mușcătură proaspătă pe corp, sau dacă are un comportament ciudat în general.


Ăla anti-tetanos ar trebui făcut oricum, acolo chiar nu poți ști.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate