Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Zgomot tavan gips carton

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Alexoprea16

Alexoprea16

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 28.08.2020
Salutare!
De curand am inceput sa aud un zgomot ciudat de la tavanul unui singur dormitor din casa.
Tin sa mentionez ca tavanele de la etaj sunt facute din gips carton, pe profile.
Sunetul se aude doar intr-un singur loc, din o singura camera si doar atunci cand bate vantul afara rau, sau cand se tranteste usa ( practic se face curent )
Initial am crezut ca sunt lemnele din pod insa urcat sus, nu am auzit nici un sunet de lemn ceea ce ma face sa cred ca este o problema la structura tavanului.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Atasez si video in care se aude sunetul din tavan

Attached Files



#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Cauti o camera inspectie , erau pe la lidl asa ceva la pret bun , se ataseaza la telefon, au iluminare .
Dai o gaura in tavan si urmaresti - problema e ca sigur vor trebui mai multe gauri sa acoperi aria tavanului .
Gasesti si asa ceva de inchiriat cu om cu tot prin service-uri auto .
Mai sus e varianta eleganta , cea urata e sa dai jos tavanul si sa astupi gaura .

https://www.emag.ro/...amera inspectie

Edited by ldpe, 02 December 2021 - 20:38.


#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Locuinta e noua sau a fost locuita?
Offtopic: Ca sa nu spargi tavanul degeaba, adu intai un exorcist Posted Image

View Postldpe, on 02 decembrie 2021 - 20:29, said:

Cauti o camera de vizitare , erau pe la lidl asa ceva la pret bun , se ataseaza la telefon, au iluminare .
Aia se cheama camera endoscopica sau de inspectie. Camera de vizitare e camin de.

Edited by __Dan__, 02 December 2021 - 20:35.


#4
Alexoprea16

Alexoprea16

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 28.08.2020
Locuinta este relativ noua, finalizata in vara. Mie zgomotul imi suna ca si cum ar scartaii un profil de CD de la structura tavanului.
Nu cred ca am ce sa fac cu camera de vizitare fiindca o sa dau de vata. Cred ca e mai simplu sa dau o placa de OSB jos din pod si sa scot vata exact de unde se aude zgomotul.
Inainte de a ma apuca sa merg pe un drum totusi ar trebuii sa aflu cauza, sau daca cineva a mai intampinat aceasta problema.


#5
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Ce este peste tavanul fals, placa de beton, sau grinzi de lemn?

Aaa, e lemn plafonul. Poate se misca structura acoperisului si antreneaza si profilele de la tavanul de gips

Edited by Municipalwaste, 02 December 2021 - 20:40.


#6
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 02.02.2014
Am ceva aproximativ asemanator, in dormitorul matrimonial dar la nivel de zgomot mult mai mic. Camerele, toate au rigips pe tavane si pe peretii exteriori+ caramida zidita cu mortar doar la capete si putin ciobita+ netencuita exterior+ EPS pus pe mamaligi...Cand se tranteste usa de la bucatarie de la parter, se aude o bufnitura in rigips ,sus, in dormitorul matrimonial . Daca de ex mai este un geam deschis in orice alta camera,nu se mai aude, nu se mai face presiune.
Probabil nu ai placa de beton.....
Mai mult ca sigur varianta lui @ Municipalwaste

Edited by MKdens24kw, 02 December 2021 - 21:00.


#7
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostAlexoprea16, on 02 decembrie 2021 - 20:37, said:

Locuinta este relativ noua, finalizata in vara.

Tu ai casă de tip - să nu cadă dacă bate vântul mai tare.

Zgomotul e prea mare pentru ceva simplu.

Parcă ar merge cineva deasupra.

Vezi tot podul cum e făcut să nu vină o vijelie și să te trezești fără acoperiș.

Vezi că se mișcă toată șandramaua care este peste plafonul cu grinzi și de aia scârțâie așa când bate vântul.

Edited by emeral, 02 December 2021 - 21:26.


#8
Alexoprea16

Alexoprea16

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 28.08.2020
Vijelii sunt , avand in vedere ca sunt in camp deschis.
Problema nu este la structura acoperisului casei, fiindca dupa cum am mentionat am stat ore prin pod fara sa aud nici un lemn ce lucreaza sau troscane.
Problema este dupa cum am expus de la tavan.
Dinspre interior spre exterior am urmatoarea structura:
- placi gips carton ( tavan )
- structura de CD/UD
- vata bazalitca
- grinzi lemn
- oSB


Municipalwaste “ Poate se misca structura acoperisului si antreneaza si profilele de la tavanul de gips ”
Structura acoperisului este bine facuta, pana la urma tine un acoperis de tigla ceramica, cum am zis, cand urc in pod nu se aude nimic, iar in camera in aceelasi moment se aud aceste sunete.



#9
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2004
E din cauza structurii pe care se monteaza placile de rigips. Zgomotul apare la imbinarea dintre profile (perpendiculare unele pe altele). Acolo e o clema care prinde profilul de deasupra (sa zicem axa X) de cel de dedesubt (axa Y). Clema asta nu e tensionata suficient de bine si practic freaca (metal pe metal) . Cand aerul este comprimat / decomprimat - usa deschisa, inchisa apare frecarea de care am vorbit mai inainte (din cauza miscarii unei mase mari de aer care actioneaza asupra placilor de rigips).
E deranjant dar nu se va darama tavanul. In timp vor aparea denivelari sau crapaturi fine la imbinarea placilor ...
Daca vei pune vata deasupra (in pod), se va mai atenua fenomenul deoarece greutatea vatei va tensiona putin acea legatura (dintre CD - UD, X si Y cum am spus mai devreme).

Mno, tavan facut bine si repede Posted Image

Edited by vldc, 02 December 2021 - 21:43.


#10
Alexoprea16

Alexoprea16

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 28.08.2020
Emeral,daca se misca toata sandramaua e normal sa nu se auda nimic in pod, iar sunetul acesta sa se auda doar intr-un singur loc, intr-o singura camera?

Vldc de aceeasi parere sunt si eu, insa am 25 de cm de vata pusi deasupra rigipsului

#11
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostAlexoprea16, on 02 decembrie 2021 - 21:39, said:

Emeral,daca se misca toata sandramaua e normal sa nu se auda nimic in pod, iar sunetul acesta sa se auda doar intr-un singur loc, intr-o singura camera?

Vezi că un stâlp de la acoperiș apasă pe ceva din pod când bate vântul.

Ceva de la acoperiș se mișcă când bate vântul și de aia îți scârțâie așa.

E exact cum tu te duci în pod și exact în locul ăla apeși cu ceva.

Tu nu auzi zgomotul în pod dar ăla de jos aude.

Și dacă tu sari pe călcâie în locul ăla cel de jos are impresia că e cutremur.

E ca la vilele vechi care au tot podul din lemn și plafoanele din grinzi de lemn.

Edited by emeral, 02 December 2021 - 21:47.


#12
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

View Postemeral, on 02 decembrie 2021 - 21:42, said:


E exact cum tu te duci în pod și exact în locul ăla apeși cu ceva.

Tu nu auzi zgomotul în pod dar ăla de jos aude.

Și dacă tu sari pe călcâie în locul ăla cel de jos are impresia că e cutremur..

Asta se poate proba punand pe cineva sa stea in camera si el sa mearga in pod si sa danseze pe acolo

#13
Alexoprea16

Alexoprea16

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 28.08.2020
O sa ma apuc in weekend sa dau placa de osb jos si vata din respectiva portiune, nu este o munca dificila, sa vad ce se intampla acolo.
Ceva ce am uitat sa mentionez este ca am si un leagan montat de grinda, dupa cum se poate vedea lantul in video.
Grinda este una de 20 de cm , adica destul de trainica, iar structuristul a spus ca nu imi va afecta acest leagan grinda.
Insa ma astept la orice, sau poate lantul leaganului freaca un profil de metal cand este curent in pod.
O sa revin cu detalii in weekend.

Municipalwaste, am facut acest lucru, cand calc pe aceea placa de OSB nu se aude nimic jos, insa cand trag cu forta de acel leagan montat se produce aceelasi sunet ca si arunci cand bate vantul.

#14
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2004

View PostAlexoprea16, on 02 decembrie 2021 - 21:41, said:

Vldc de aceeasi parere sunt si eu, insa am 25 de cm de vata pusi deasupra rigipsului

Si eu tot 25 am de vata minerala si tot se aude. Mai putin decat atunci cand aveam 10 ... dar tot se aude cand trantesc usa mai tare.
Solutia ar fi sa retensionezi toate acele legaturi ...dar e munca pentru chinezi ... mici si multi ....
Plus ca sunt riscuri ...
Te vei obisnui cu timpul.

#15
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostAlexoprea16, on 02 decembrie 2021 - 21:54, said:

insa cand trag cu forta de acel leagan montat se produce aceelasi sunet ca si arunci cand bate vantul.

Deci tu ai aici ceva prins în grinda din pafon și scârțâie când tragi de lanț.

Scârțâie la fel și când bate vântul.

Ceva de la acoperiș apasã pe grindã când bate vântul.

#16
Alexoprea16

Alexoprea16

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 28.08.2020
Imi este greu sa cred ca ma pot obisnuii, pana la urma este un dormitor, cand am bagat-o la somn pe fie’mea am sarit din pat cand am auzit zgomotul acela, te trezeste si din morti.

Emeral este logic ce spui si tu, nu neg acest lucru, insa sper sa nu fie acest lucru fiindca pare de nerezolvat.
Ideea este ca inainte de a se monta acest leagan nu se auzea nimic, si pot confirma cu siguranta ca au mai fost vijelii in vara acestui an.

#17
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Ha, eu pentru asa ceva as fi in stare sa refac si tot plafonul + acoperisul, nu as suporta.

#18
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostAlexoprea16, on 02 decembrie 2021 - 22:03, said:

Emeral este logic ce spui si tu, nu neg acest lucru, insa sper sa nu fie acest lucru fiindca pare de nerezolvat.
Ideea este ca inainte de a se monta acest leagan nu se auzea nimic, si pot confirma cu siguranta ca au mai fost vijelii in vara acestui an.

Păi dacă tu tragi și auzi același zgomot când bate vântul nu are decât să fie ceva de sus în jos care apasă pe grindă când bate vântul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate