Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Android nu vede DVD ROM prin OTG

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Am un LITE-ON Ebau108-21 care are funcția Link2TV. Am alimentat printr-un cablu Y scula și am conectat-o prin adaptor USB la telefon sau tabletă dar nu este văzută de sistem.
O singură aplicație îmi vede discul dar îmi dă ceva eroare când vreau să intrupe el.

#2
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
Cel mai probabil alimentare insuficienta. Incearca cu un hub cu alimentare externa. La un cablu Y nu stiu cum se distribuie necesarul de curent intre cele 2 ramuri, deci nu stiu daca e suficient sa pui un alimentator pe o ramura ca apoi sa presupui ca nu foloseste curent deloc din cealalta. Pe urma vine si problema de drivere, daca Android-ul are sau nu ca de instalat nu vad cum ai putea, dar zici ca macar o aplicatie a vazut cumva unitatea DVD.

#3
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
L-ai pus in modul Link2TV?

Quote

Just press the eject button for five seconds to switch your optical disc drive into Link2TV mode.


#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
E clar că este curent din moment ce aplicația îl vede dar îmi dă ceva eroare de billing.

Da, nu l-am pus în modul link2tv.  Mulțumesc, testez.

#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Mda, tot nu merge  :(

Mlusb îl vede dar dă cu error.

Attached Files



#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
(Initial nu ai scris despre ce eroare era vorba.)

Din ce vad in poza banuiesc ca de fapt este instalat MLUSB Mounter - File Manager si cam atat. Acesta poate accesa volume UDF si ISO (cum sunt CD-urile si DVD-urile), dar numai cu o extensie numita MLUSB UDF/ISO Mount care este cu plata dar pe care nu o gasesc in Play Store. Posibil ca autorii sa o fi retras sau ca Google sa o fi dat afara, si poate de acolo e eroarea ca trebuie dar nu poate fi platita deoarece extensia nu mai exista. Sau poate mai exista dar e altcumva limitat accesul - de exemplu din greseala e limitat la Japonia. In pagina producatorului exista link-ul <https://play.google....gic.usbmounter> care nu [mai] duce nicaieri, cel putin nu din Romania.

Edited by sags, 02 December 2021 - 23:53.


#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Totuși, cu Link2TV ar trebui să meargă fără nici o aplicație. Când colo.. Țeapă. Va trebui să achiziționăm un micicalculator pentru treaba asta.

#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
In poza apare ca tip de drive ‘BD/DVD’ si sistemul de fisiere ‘ISO9660’ (specific CD/DVD/BD). Nu stiu cum se presupune ca ar merge acel Link2TV. Zice ‘Attach … to any television that supports flash drives and other USB devices’, dar daca nu face si o emulare a unui sistem de fisiere mai compatibil (FAT32/ exFAT/ NTFS/ ext2-3-4, desi si cu NTFS si chiar exFAT pot fi probleme pe Android) e degeaba. Sau poate ca de fapt nu a comutat in acel mod.

LE: Aici
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yFRbG3l_ujI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
(de pe la 01:02) aseaza CD-ul in unitate FARA a inchide tray-ul, tine apasat pe butonul de eject pana se aprinde LED-ul frontal verde care ramane aprins, abia apoi inchide unitatea. Pe TV vad ca apare ‘Mass storage device’, la fel ca un stick, deci deja un pas inainte si ceva diferit fata de ce este in poza ta. Mai ramane problema cu sistemul de fisiere, dar in principiu un televizor nu prea are de ce sa stie ISO9660 deci unitatea ar trebui sa o descurce cumva si atunci ar merge si pe telefon fara nici o aplicatie speciala.

Edited by sags, 03 December 2021 - 11:18.


#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Merge, mulțumesc!

#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Hmm, tot nu merge :(

Attached Files



#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Chestia e că nu merge nici cu Total Commander.
File managerul de Android îmi spune: "cannot find target path"

Edited by benis, 04 December 2021 - 19:43.


#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Am găsit problema, este vorba de numele fișierelor, care ar trebui renumite. Doar că fiind vorba de un cd-rom, acest lucru este imposibil.

#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Se pare că am luat țeapă.
Am 2 unități, cu ambele face la fel, pe 2 dispozitive diferite.

Deci nu, nu se poate folosi pe Android CDROM nici măcar cu dispozitive link2TV.

Sau ambele dispozitive au o hibă.

CD-ul e bun, în modul standard merge citit cu aceeași unitate pe un PC.

Attached Files



#14
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
De curiozitate, ce se intampla daca il conectezi la un PC in modul Link2TV? M-ar interesa cum apare in ‘Disk management’ si ce zice la ‘Properties’ al discului in File Explorer, in special sistemul de fisiere. Poate de acolo obtinem un hint ce nu merge bine. Pe net nu gasesc nimic care sa explice tehnic ce inseamna acest Link2TV, doar cate o fraza bla-bla de marketing ca ‘il poti conecta la orice tv’.

#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Pe PC nu este văzut cu acest mod activ absolut deloc. Voi face mai multe investigații, să vedem ce și cum.

Ca idee, se pare că doar cu fișierele din directoare este problemă pe Android.

Eidt:nici nu văd ce aș mai putea încerca pe PC..

Edited by benis, 07 December 2021 - 16:10.


#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
https://drivernew.com/?p=16355
Încerc un upgrade de firmware..

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Nu se poate face upgrade de firmware.

S-a elucidat, sculele sunt defecte. Sub windows apare aceeași problemă.

Magazinul îmi trimite un mail și le descriu problema, se trimit în service, dacă nu se poate rezolva, atunci îmi primesc banii înapoi.

Attached Files



#18
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
Windows-ul nu pastreaza punct la sfarsitul numelui, il elimina sistematic. Daca drive-ul il prezinta exact cum e in captura, adica DICOMDIR<punct>, de acolo i s-ar putea trage pentru ca Windows-ul cauta E:\DICOMDIR\fisier.ext fara punct la sfarsitul numelui de director. Dupa mine este o eroare in firmware.

Nu am un Linux acum la indemana sa incerc, ar trebui sa accepte punctul dar posibil sa depinda si de sistemul de fisiere - sa nu il pastreze pentru FAT32/ NTFS, mai ales ca acel nume particular este unul in format DOS 8.3.

Android e bazat pe Linux. Am incercat chiar acum sa creez director cu asemenea nume si a pastrat punctul, dar asta pe un telefon cu cardul microSD formatat ca ‘adopt as internal storage’ ceea ce cred ca l-a formatat ext2-3-4. Pe un alt telefon unde cardul microSD sigur e formatat FAT32 NU a pastrat punctul de la final.

Ce sistem de fisiere apare pe PC? (Clic dreapta/ ‘Properties’ pe acel disc E:.)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate