Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Noua Casa cu pfa si fără vechime

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Fen

Fen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.02.2007
Servus,
M-am programat la ing si am emotii...

Tldr: nu am locuit în România multă vreme, m-am întors de pandemie si am doar un an jumate vechime, nu luasem niciodată rate, etc. (Am inceput sa iau anul asta pispirele în rate ca să fac istorie de credit). Am economii drăguțe dar nu as rămâne complet lefter pt o garsoniera și vreau sa aplic la Noua Casa. Dar umbla vorba ca nu prea accepta non-salariati si ma întrebam dacă am vreo șansă...

Pfa-ul e din februarie, inițial eram part time pe el dar din august câștig cam 10.000-12.000 pe luna brut (4000 pe luna net ies pe 2020). La anaf e declarat mult mai puțin fiindcă în mai nu credeam ca se leagă lucrurile asa de bine și era venit suplimentar pt fostul job... am un singur contract fix pe 3 ani cu minim €20.000/an garantat (ma aștept mai la €30.000 bazat pe cât îmi dau lunar acum) începând din 2022, deși la nevoie pot ruga ceilalti clienții actuali sa semneze contractul pe un an (mergem cu facturare în avans doar pe 1-3 luni pana acum) de nedeterminat nu poate fi vorba... Sper la un împrumut de €40k pe 15 ani.

Oare am vreo șansă sau cât timp sunt pe pfa mai bine strâng și iau în cash garsoniera vietii?

Edited by Fen, 01 December 2021 - 21:13.


#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,962
  • Înscris: 18.12.2007
De pe site: https://ing.ro/perso...te/ipotecar#faq

Care sunt criteriile minime de eligibilitate
Ce criterii minime de eligibilitate trebuie sa indeplinesc? *

    Contract de muncă pe perioadă nedeterminată cu venitul lunar net minim per aplicație de 1500 lei
    Minim 1 an vechime în muncă și minim 6 luni vechime la actualul angajator, fără întreruperi mai mari de o lună în ultimul an.
    Codebitor: maxim 1 codebitor: soț/soție, mamă/tată, fiu/fiică, frate/soră, mătușă/unchi (frate/soră al/a părinților), nepoată/nepot (de unchi), iubit/iubită, bunică/bunic, nepoată/nepot(fiica/fiul copilului). Acesta trebuie să îndeplinească aceleași criterii de eligibilitate ca și tine în privința vechimii și tipului de venit.
    Reședința unică în România;
    Venitul să fie în lei.
    Maxim o locuinta detinuta deja in proprietate la momentul aplicatiei la credit.


Vezi daca te incadrezi.
Se iau in considerare doar veniturile declarate la ANAF, ca idee.

#3
Fen

Fen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.02.2007
Da, dar pe mine ma sperie primul criteriu, cu contract nedeterminat...
Legat de anaf, deci nu se pot uita ei la contul meu ing pt venitul real? Mai bine aștept sa iasă declarațiile rectificative la anul atunci, nu?

Edited by Fen, 01 December 2021 - 21:23.


#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Se iau în considerare actele firmei, facturi, încasări, contracte. Evident, venitul se ia în considerare doar un anumit procent. Dar puține bănci accepta pfa de minim un an, majoritatea cer minim 2.
Ing cred ca îți arată direct usa, știu ca de când cu covidu' nu mai dau credite pe venituri pfa.
In general sa te aștepți, cu pfaul tău de un an, sa fii văzut mai prost decât dacă ai lucra la gogoseria Gigel SRL, pe salariul minim.

#5
Fen

Fen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.02.2007
Of, cam asa am auzit si eu... :( oare alte bănci sunt mai ok cu PFAuri?

Am încercat sa găsesc post de salariat tocmai gandindu-ma la credit, dar n-am găsit cu salariu comparabil, nici jumătate din cât fac freelance (și surprinzător de putini declara tot pe contract nedeterminat oricum).. Speram totuși ca venitul considerabil și economiile sa conteze ceva...

Edited by Fen, 01 December 2021 - 23:49.


#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006
PFA-ul este impozitat la norma sau la venit real?

in principiu economiile nu conteaza deloc. BNR-ul impune niste limite (ce procent din venitul lunar trebuie sa se duca pe rate) si acestea nu tin seama de cat ai reusit tu sa economisesti ci de cat castigi lunar.

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,962
  • Înscris: 18.12.2007

 Fen, on 01 decembrie 2021 - 21:23, said:

Da, dar pe mine ma sperie primul criteriu, cu contract nedeterminat...
Legat de anaf, deci nu se pot uita ei la contul meu ing pt venitul real? Mai bine aștept sa iasă declarațiile rectificative la anul atunci, nu?

Evident ca se pot uita dar pe ei ii intereseaza venituri cu caracter permanent in principiu. Faptul ca exista niste sume in cont, nedeclarate legal, nu prezinta incredere fiindca n-au prezumtia unui venit permanent.
Eu zic sa mai asteptati cu creditele la o vechime asa mica, nu au intrat zilele in sac.

#8
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
Mai poti cauta sa cumperi o garsoniera, din stadiul de schita, cu rate la dezvoltator

#9
Fen

Fen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.02.2007
Am avut cea mai SF discutie cu fata de la ING care nu stia ce e un PFA si intreba daca inseamna ca n-am carte de munca lol. A trebuit sa ii explic ce e un PFA...

Ma rog, dupa cateva intrebari mai cu lugu-lugu m-a lamurit: ING considera orice venit de non-salariat, inclusiv PFA, ca fiind 0, indiferent de venit real, declarat, sau vechime. Grozav.

Multumesc mult pt raspunsuri Posted Image, mai bine asteptam o zi inainte sa ma apuce emotiile...Daca stiti vreo banca care a acordat credit cuiva cu PFA in ultimul an sa-mi spuneti, pe net se pare ca cei cu credit cu PFA la ING sunt toti inainte de 2020 intr-adevar.

 kopilu_198, on 02 decembrie 2021 - 09:47, said:

Mai poti cauta sa cumperi o garsoniera, din stadiul de schita, cu rate la dezvoltator

Ce nu ma incanta la ideea asta este lipsa de incredere in dezvoltatori si faptul ca oricum voi plati chirie inca 1-2 ani in loc sa o bag in casa mea. Vorbim de 6000 de euro/an care ar fi putut merge in rate, nu la altcineva...

 _Smiley_, on 02 decembrie 2021 - 07:41, said:

PFA-ul este impozitat la norma sau la venit real?
in principiu economiile nu conteaza deloc. BNR-ul impune niste limite (ce procent din venitul lunar trebuie sa se duca pe rate) si acestea nu tin seama de cat ai reusit tu sa economisesti ci de cat castigi lunar.

Venit real, dar aparent nu conteaza, PFA=zero pt ei.

Edited by Fen, 02 December 2021 - 13:51.


#10
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
Poti gasi si apartamente terminate ce se vand prin ratedezvoltator, doar ca nu sunt asa multi si nici nu prea cred ca o sa gasesti in zona dorita de tine.
Ratele la dezvoltator nu au dobanda, pe cand prima casa/ipotecar da

Edited by kopilu_198, 02 December 2021 - 14:39.


#11
Flash_

Flash_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2008
Solutia pt tine, daca vrei sa ramai pe PFA, este sa iei ceva la stadiu de groapa sau chiar proiect. Banii pe care ii dai pe chirie ii poti considera diferenta pe care nu o platesti pt un apartament deja finalizat, ca alea sunt mai scumpe si se vor scumpi si mai mult. Daca zici ca te astepti la 30 000 de euro pe an, pui deoparte 15 - 20 000 pe an si peste doi ani cand e finalizat blocul, ai banii pe care voiai sa ii imprumuti de la banca. Doar sa verifici dezvoltatorul sa fie cu vechime si nu la primul proiect. Daca este cineva serios, se vede din proiectele anterioare.

#12
un_q_paul

un_q_paul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.08.2021
Salut, la Banca Transilvania se tine cont de veniturile realizate pe PFA, in proportie de la 80 % pana la 95 %, in functie de domeniul de activitate. Iti cere minim 12 luni de activitate, declaratia de la ANAF, CUI-ul, registrul de incasari si plati si eventualele contracte / facturi de incasare a acestora.

#13
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
eu știu pe cineva care a făcut la CreditEurope Bank
dar tot așa cu proporție de 75% parcă

mai bine încerci cu un broker și găsește ăla banci care acceptă.. nu te chinui tu

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate