Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

Caut bona pentru copil de 2 ani

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
bachus1

bachus1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.06.2019
Am un copil de 2 ani. Am incercat sa îl ducem la creșă începând cu 1 an și 7 luni dar a cules incontinuu fel de fel de virusuri și deci, fost bolnav mereu, ba chiar am ajuns să mă internez cu el. Mergea o săptămână, 2-3 stătea acasă. Ajutor din alta parte nu am, așa că mă orientez către o bona. Problema este că peste tot am auzit și citit doar experiențe foarte nasoale. Ce recomandări aveți în această privință? Ce ar trebui sa sa ii cer sau o întreb că sa știu că fac alegerea buna? Dpdv logistic, cum ar trebui sa îmi pregătesc casa care va sta pe mana unei străine? Care este suma potrivită pentru cineva care va sta in intervalul 8.30-18.30, fara menaj și gătit? Si cel mai important unde găsesc bone?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E foarte complicat. Singura recomandare e sa ai peste tot camere de supraveghere cu acces online.

#3
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 22.02.2014
O bona din asia.

#4
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postbachus1, on 01 decembrie 2021 - 19:19, said:

Care este suma potrivită pentru cineva care va sta in intervalul 8.30-18.30, fara menaj și gătit?

Cum adica fara menaj si gatit?

#5
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,404
  • Înscris: 17.10.2018
Gasesti pe site uri .Am inteles acum ca sunt de asteea filipineze dar cer destul.Acum eu stiu pot sa afli si tu de la alte mamici sa intrebi
Poate cere lejer 2000-2500 poate si mai mult depinde de oras (daca e Bucurestiu e clar) .Poti intreba pe forumuri sa te interesezi.

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013

View Postbachus1, on 01 decembrie 2021 - 19:19, said:

Am un copil de 2 ani. Am incercat sa îl ducem la creșă începând cu 1 an și 7 luni dar a cules incontinuu fel de fel de virusuri și deci, fost bolnav mereu, ba chiar am ajuns să mă internez cu el. Mergea o săptămână, 2-3 stătea acasă. Ajutor din alta parte nu am, așa că mă orientez către o bona. Problema este că peste tot am auzit și citit doar experiențe foarte nasoale. Ce recomandări aveți în această privință? Ce ar trebui sa sa ii cer sau o întreb că sa știu că fac alegerea buna? Dpdv logistic, cum ar trebui sa îmi pregătesc casa care va sta pe mana unei străine? Care este suma potrivită pentru cineva care va sta in intervalul 8.30-18.30, fara menaj și gătit?
Si cel mai important unde găsesc bone?

Iata aici oferte de bone disponibile: https://www.cautbona...ASABEgKugfD_BwE

Edited by xmanyacs77, 01 December 2021 - 19:56.


#7
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,404
  • Înscris: 17.10.2018

View Postxmanyacs77, on 01 decembrie 2021 - 19:54, said:

Iata aici oferte de bone disponibile: https://www.cautbona...ASABEgKugfD_BwE
uu ai schimbat poza de profil Posted Image  draguta poza

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 22.05.2003
1. Povestea cu bolile e clasica, toti trecem prin ea, din pacate.
Pana nu incepe sa se antreneze imunitatea, mai mult sta pe acasa, decat la gradinita.

2. Bafta la gasitul unei bone.
Sper sa nu ai si pretentii sa fie educate.
Bonele sunt in general la noi femei care nu stiu sa faca nimic si se ocupa cu statul pe canapea, iar tu le platesti.

Daca D-ne fereste le pui in vedere sa si faca curatenie sau mancare (platit), ai dat de dracu.

Ce ti-ai luat sclava?

#9
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,404
  • Înscris: 17.10.2018

View PostAdm, on 01 decembrie 2021 - 20:06, said:

1. Povestea cu bolile e clasica, toti trecem prin ea, din pacate.
Pana nu incepe sa se antreneze imunitatea, mai mult sta pe acasa, decat la gradinita.

2. Bafta la gasitul unei bone.
Sper sa nu ai si pretentii sa fie educate.
Bonele sunt in general la noi femei care nu stiu sa faca nimic si se ocupa cu statul pe canapea, iar tu le platesti.

Daca D-ne fereste le pui in vedere sa si faca curatenie sau mancare (platit), ai dat de dracu.

Ce ti-ai luat sclava?

doar zic la faza cu sclava (e platita sa faca serviciul acesta daca e discutat dinainte evident) :)))

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 22.05.2003
E clar ca e discutata, problema este ca adesea femeile care ajung sa fie bone, in general nu se pricep la nimic, de aici problema cu lenea.

Niste camere ascunse, bine plasate, pot sa te puna in garda de multe eventuale probleme.

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Daca vrei sa ai bona nu o verifica ca nu o vei vei avea prea mult. Daca esti mai aprig/a, sa nu ai probleme si cu politia dupa aia.
Ca motive sa-i dai in cap inainte de a o scoate in suturi pe usa vei avea daca o verifici.

Daca vrei sa ii fie bine copilului, pastreaza banii pe care i-ai da bonei, acopera diferenta de bani din economii daca e cazul si stai cu copilul pana la gradinita.

Daca ai un venit ok probabil ca ai si niste economii. Daca ai un venit mai modest, nu pierzi mare lucru daca pastrezi cei 2000 de lei si stai cu copii.

Eu am avut noroc cu bunicii dar cazuri sa zicem acceptabile stiu f putine. In rest, nasol.

Edited by underb, 01 December 2021 - 20:22.


#12
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Si pe tine in tot timpul asta nu te-a ingrijorat faptul ca sistemul lui imunitar e la pamant?
Dar na, tratam efectul nu si cauza, treaca-mearga, pe repede inainte...

#13
Xelo

Xelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 12.05.2005
De unde esti?

Edited by Xelo, 01 December 2021 - 20:34.


#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cand iti angajezi bona , nu lasi doar copilul in grija ei , iti lasi si toata casa . Ok, copilul este prioritar ca importanta , dar asta nu inseamna ca restul este neimportant . De obicei se merge pe recomandari . Pe baza mai multor recomandari ,  chemi persoanele  la un mic interviu si incerci sa vezi ce fel de oameni sunt. Trebuie sa fiti constienti ca daca aveti pretentia ca un om sa stea 10 ore din viata lui la voi acasa ( acele ore active pentru restul lumii ) , in timpul ramas nu mai poate face mare lucru , deci trebuie sa fie bine plati/platita. Astfel se poate ajunge la concluzia ca este mai avantajoasa o cresa privata , cu un numar mai mic de copii si o ingrijire mai profi . Dincolo de mici ipocrizii care ne incearca pe toti , persoanele care fac munca de bona 10 ore pe zi nu fac asta din pasiune ci de nevoie. Cauta printre cunoscuti , apropiati , persoane de incredere care au timp liber si nevoie de ceva bani extra. Preferabil persoane care au avut copii si stiu ce inseamna , ca o studenta cu hormoni in exces numai la copilul tau nu se va gandi .

Edited by JurasikMan, 01 December 2021 - 20:47.


#15
bachus1

bachus1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.06.2019

View PostAldulescu, on 01 decembrie 2021 - 19:35, said:

Cum adica fara menaj si gatit?

Adica fara sa gateasca sau sa faca curat. Mancarea pentru copil va fi deja facuta

View PostXelo, on 01 decembrie 2021 - 20:32, said:

De unde esti?
Bucuresti, Sectorul 4

#16
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Prin a!te parti, nustiu dacasi la noi, exista cursuri de calificare, bone cu diploma. Daca nu, cauta  femeie la varsta a 3-a, care ar trebui sa fie bunica, dar nu are nepoti. Nu fata batrana, fara copii, ca aia e cu probleme la mansarda...

#17
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postbachus1, on 01 decembrie 2021 - 21:20, said:

Adica fara sa gateasca sau sa faca curat. Mancarea pentru copil va fi deja facuta

Si daca vrea sa-si gateasca ea ceva in bucatarie ca sa manance, nu are voie?

#18
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Nici eu nu cred ca o bona trebuie sa fie menajera.

Bona trebuie sa se ocupe de toate nevoile copilului, de la schimbat, spalat rufele (copilului) cu masina de spalat a angajatorului, facut mancare pentru copil, hranit/spalat copilul, mers cu el la plimbare sau la doctor daca e cazul.

Dar eu nu cred ca bona trebuie sa intre in curatenia generala a casei sau in alte treburi de menajera fara legatura cu ingrijirea copilului.


Daca totusi accepta sa faca asta, ea/el ar trebui platit(a) suplimentar pentru acele operatii neincluse in fisa postului.

In plus, dpmdv, daca bona se ocupa cu alte operatii, aceasta pierde focusul pentru copil, adica principalul lucru pentru care a fost angajata. Ceea ce poate fi un lucru periculos. Eu nu as vrea sa aud ca a patit copilul ceva pentru ca statea nesupravegheat in timp ce bona curata baia de la etaj si nu a auzit nimic.

Edited by murdar, 02 December 2021 - 09:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate