Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

izolare planseu beton pod

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
RoGeek

RoGeek

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.04.2021
Salutare,

Doresc sa izolez un planseu de beton doar in exterior(in pod), dispun de urmatoarele materiale:

– VATĂ MINERALĂ DE STICLĂ – NATUROLL KNAUF
– FOLIE DE DIFUZIE TONDACH FOL N;
– PLASA FIBRA DE STICLA;
– PLACI OSB DE 12 mm.

Care este ordinea corecta de montare?
Multumesc !

#2
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Daca te gandesti sa faci pod circulabil si sa pui OSB peste vata, eu spun ca nu. Daca tasezi vata aia, te pisi pe ea apoi, ii injumatatesti eficienta daca pui OSB deasupra si calci pe ea.
Plus ca OSB parca e si un pic tratat, nu stiu cat lasa vaporii sa iasa, deci e periculos sa-l pui pe vata si daca nu calci peste.


Se pune folia de vapori in jos, spre placa, iar peste folie se pune vata.Atat, OSB e cam in plus.Daca vrei neaparat circulabil, doar sa ai niste grinzi pe care sa pui OSB-ul, sa nu stea direct pe vata. Dar asa faci si un pic de punti termice. Nu foarte grave, dar na...

Edited by Municipalwaste, 01 December 2021 - 11:00.


#3
RoGeek

RoGeek

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.04.2021

 Municipalwaste, on 01 decembrie 2021 - 10:58, said:

Daca te gandesti sa faci pod circulabil si sa pui OSB peste vata, eu spun ca nu. Daca tasezi vata aia, te pisi pe ea apoi, ii injumatatesti eficienta daca pui OSB deasupra si calci pe ea.
Plus ca OSB parca e si un pic tratat, nu stiu cat lasa vaporii sa iasa, deci e periculos sa-l pui pe vata si daca nu calci peste.


Se pune folia de vapori in jos, spre placa, iar peste folie se pune vata.Atat, OSB e cam in plus.Daca vrei neaparat circulabil, doar sa ai niste grinzi pe care sa pui OSB-ul, sa nu stea direct pe vata. Dar asa faci si un pic de punti termice. Nu foarte grave, dar na...

Multumesc de info @Municipalwaste
1. Podul nu o sa fie circulabil, doar o sa depozitez cateva lucruri(cutii, etc), exista grinzi pe toata suprafata podului, dilema pentru mine este ori sa las un spatiu de aprox 6-8 cm de aer intre vata si OSB, sau sa pun inca un strat de vata de 50 mm?

2. Oare de ce cand am cumparat(anul trecut) de la depozitul de materiale de constructii mi-a dat si plasa de fibra de sticla alba?

#4
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Ordinea este asa :
- polistiren extrudat de 10 cm lipit cu adeziv poliuretanic
optional deasupra , pe polistiren placi de osb de min 1 cm sau scandura de lemn rasinos .
Vata nu are ce cauta acolo , vata se pune la acoperis intre capriori si apoi inchisa cu o folie bariera vapori.

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
nu te lua dupa toti giorgaii, ai in pdf-ul atasat varianta pentru poduri circulate si necirculate.

Attached File  poduri_circulabile_si_necirculabile (2).pdf   1.07MB   96 downloads

#6
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

 laffin, on 01 decembrie 2021 - 11:25, said:

nu te lua dupa toti giorgaii, ai in pdf-ul atasat varianta pentru poduri circulate si necirculate.

poduri_circulabile_si_necirculabile (2).pdf

Nu e nimic diferit acolo, adica nu pun nici aia OSB peste vata direct, folosesc distantiere, folia e pusa in ordinea pe care am zis-o. OSB deasupra aduce un mic risc de condens, de asta am zis ca eu nu as pune daca nu fac circulabil, nu aduce nimic in plus, iar asa pot elimina si puntile termice acoperind si grinzile cu vata. Mai bine scrii argumente decat sa ii faci pe altii giorgai.

#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am izolat podul cu spuma poliuretanica fiindca izoleaza cel mai bine.

“Cu un coeficient de conductivitate λ = 0.021W/mK, izolația cu spuma poliuretanica este in medie de 3 ori mai eficientă decât izolațiile clasice.”

“Izolația cu spuma izolatoare sigilează perfect zona, fiind singurul material care poate elimina 100% punțile termice și pierderile de aer.”

#8
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010

 BaXXXon, on 01 decembrie 2021 - 11:13, said:

Ordinea este asa :
- polistiren extrudat de 10 cm lipit cu adeziv poliuretanic
optional deasupra , pe polistiren placi de osb de min 1 cm sau scandura de lemn rasinos .
Vata nu are ce cauta acolo , vata se pune la acoperis intre capriori si apoi inchisa cu o folie bariera vapori.

Asa am pus si eu, cu adeziv la tub, intr-o zi ai rezolvat podu.

#9
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 Municipalwaste, on 01 decembrie 2021 - 11:35, said:

. Mai bine scrii argumente decat sa ii faci pe altii giorgai.
Lasa-l mai ca asta e pe post de clown pe forum... Posted Image el sta la bloc oricum ... la parterPosted Image dar " stie "

Edited by BaXXXon, 01 December 2021 - 13:21.


#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Solutia ideala este sa faci izolatie cu polistiren pe interior , nu deasupra placii . Asa se rupe transferul de caldura pe care betonul il face oricum. Daca podul este circulat , ideal ar fi sa pui niste polistiren extrudat de 2-3-5 ...cat iti permiti , peste placa de beton , in pod , si peste poti pune osb-ul daca tot l-ai luat , dar daca vrei sa mansardezi poti pune parchet stratificat . Betonul face transfer , atata de caldura cat si de umezeala . DAca vrei sa nu ai probleme intr-un pod neincalzit , izoleaza in camere , cu polistiren lipit ...cu ce vrei tu , adeziv ( merge pe placa de beton ) , spuma speciala . Eu sugerez adeziv. In felul asta rupi transferul .

#11
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Daca izolezi bine deasupra placii, unde mai face transfer? Poate zici ca se mai gasesc margini, colturi unde nu e bine izolata casa. Insa, daca o iei asa, cand izolezi interior tavanul, caldura nu urca prin pereti pana la placa, iar placa da mai departe?

Plus ca mai are si placa o inertie termica. Daca deschizi fereastra sa aerisesti, se incalzeste mai rapid inapoi daca placa e izolata in exterior.

Edited by Municipalwaste, 01 December 2021 - 15:53.


#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Doar in teorie. In practica , partea de sus a placii va fi mai rece decat partea de jos . In camera va fi umezeala de la respiratie . Transferul se va face dinspre partea calda spre partea rece , producand umezeala/condens  in partea de sus ( aia rece ) a placii . In afara de asta , placa nu arata ca o foaie de hartie. Oricum trebuie prelucrat tavanul. Un strat de polistiren cu masa de spaclu rezolva problema asta .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate