Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Deschidere maxima planseu beton

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Eu am un planseu de beton peste living de dimensiuni de 5.2x4.90m care nu are grinzi. Nu cred ca pot avea probleme.

#20
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

 Municipalwaste, on 30 noiembrie 2021 - 20:37, said:

Care ar fi deschiderea maxima a unui planseu de beton fara nicio grinda, exceptand cele perimetrale pe toate laturile?

Planseul este peste casa parter, pod necirculabil.


De ce din beton?

Aici e greseala principala. Nu ai nici un motiv sa ai beton in plaseu in pod.

A doua greseala e ca prspun ca vrei sa fie plat, ca se fac deschderi enorme din antichitate.

#21
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Pai de ce beton? Pentru ca stiu ca e ceva care nu se poate deforma in timp, nu risc sa crape tavanul de rigips din cauza ca se lasa grinzile. Ofera si ceva inertie termica in plus fata de lemn. Daca pun grinzi stratificate, ajung aproape la aceiasi bani ca betonul. Plus ca toti mi-au zis ca au facut sau ar face asa, in afara de arhitect.

Sa nu credeti ca am fost 100% convins din prima, abia am reusit sa ma hotarasc, pentru ca ambele variante par sa aiba avantajele lor. Lemnul e mult mai usor, un pic mai ieftin...

Ce m-a mai facut sa ezit cu lemnul e ca mi-a spus constructorul ca daca vreau lemn, el face tavanele din osb cu polistiren, nu rigips, ca sa nu apara probleme. Parca nu as vrea polistiren inauntru.

 KLMN, on 01 decembrie 2021 - 04:09, said:

Eu am un planseu de beton peste living de dimensiuni de 5.2x4.90m care nu are grinzi. Nu cred ca pot avea probleme.

Asta ma mai linisteste. Cunosti grosime si ceva detalii din planul de armare? Are etaj sau mansarda deasupra, sau nu? Stii cat de late sunt grinzile perimetrale?



#22
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
La bloc sufragerie de 5.45X4.2 m.
De ce nu faci o grinda intoarsa !? ..  oricum nu ai pod circulat.

#23
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Am tot auzit ca grinzile intoarse nu au nici jumatate din eficienta celor normale si ca incurc si podul cu grinda apoi la margine, unde se aseaza acoperisul.

Dar daca 5.45 x 4.2 este la bloc, e clar ca se poate. Mai ales ca la bloc tre sa mai suporte si vreo tona in plus, ca ai locuit deasupra.

Edited by Municipalwaste, 01 December 2021 - 15:43.


#24
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
"la bloc tre sa mai suporte si vreo tona in plus"
La 27 tone incarcare perna aer intra la curgere ....adica incep microfisurile sa apara pe sageata formata cu deplasare 1.2 cmPosted Image
Daca este corect armata nu ai probleme !

#25
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Sunt multe aspecte tehnice ,  dimensiunile armaturii , densitatea acesteia , dublarea sau triplarea armaturii , tipul de beton folosit , grosimea placii ,  utilizarea si incarcarea spatiului de deasupra placii . 5x4 este o camera normala ...spre mica . 20 mp reprezinta o sprafata foarte mica . La extreme , cand se construiesc suprafete deschise foarte mari , intervin calcule mai complexe deoarece propria greutate a placii trebuie sa fie compensata . Nu este cazul la dimensiunile tale. Totusi , daca vrei o suprafata mai mare sub placa , de ce eviti construirea unei ginzi ? Pana la urma , in cazul unui cutremur este bine sa ai un plus de rezistenta , nu doar sa te incadrezi in limitele standard .

#26
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Va fi camera de auditii, iar o grinda ar cam incurca si acustica, si tratamentul acustic

#27
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Faci placa de 20 cm grosime și folosești 2 rânduri de plasă de Buzău de 12 din asta care are 6 m lungime

https://depo-materia...2x6m-10x10.html

Ai 34 de kg de fier pe mp cu 2 rânduri de plasă din asta.

Plasă jos și plasă sus în locul călăreților.

Mergi cu mașina după aia în pod pe placa aia.

La 5.5 metri lungime trece plasa de sus de 6 metri exact câte 25 de cm pe grinzile laterale lungi.

Mergi cu tramvaiul în pod pe placa aia.

Edited by emeral, 01 December 2021 - 17:45.


#28
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
La 5.5 x 4.5 îți trebuie 4 plase de 6 x 2 și niște fier PC de 12 ca plasele.

Pui 2 plase jos băgate în grinzi și 2 plase sus peste grinzi.

Între plase pe mijloc pui bare de 12 din PC.

Am făcut în desenul ăsta cum pui plasele în grinzi și pe grinzi și unde pui bare pe mijloc între plase.

#29
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Am inteles, merci. O sa vb cu constructorul

#30
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Cu tot respectul, e prostie sa jontezi fierul tocmai in mijlocul placii unde momentul de incovoiere e maxim.

La asa lucrari se leaga fierul la fata locului, si se fasoneaza special sa conlucreze cu centurile, nu ramane drept ca nu ajung 25cm jontare.

#31
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 danciusergiu84, on 01 decembrie 2021 - 19:21, said:

Cu tot respectul, e prostie sa jontezi fierul tocmai in mijlocul placii unde momentul de incovoiere e maxim.

La asa lucrari se leaga fierul la fata locului, si se fasoneaza special sa conlucreze cu centurile, nu ramane drept ca nu ajung 25cm jontare.

Atunci mai ia 2 plase și au trecere de 50 cm pe fiecare parte pe mijloc ca în desenul ăsta și face garaj în pod unde parchează mașina pe placă.

Vezi că la placa asta CONTEAZĂ deschiderea de 5.5 m și plasele au 6 metri.

O placă din aia cu 2 rânduri de plasă de 12 NU se mai apleacă pe mijloc nici dacă trece tramvaiul peste ea.

Vezi că ies cu 6 plase cam 40 de kg de fier pe mp. Foarte mult pentru o placă de casă.

Edited by emeral, 01 December 2021 - 19:41.


#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
pisoi stai cuminte nu mai sfaturi aiurea, habar nuai de cum sunt camerele de langa si cum trebuie armat planseul ala.
semnezi tu armarea aia? ti-o asumi?

#33
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 arg, on 01 decembrie 2021 - 20:20, said:

pisoi stai cuminte nu mai sfaturi aiurea, habar nuai de cum sunt camerele de langa si cum trebuie armat planseul ala.
semnezi tu armarea aia? ti-o asumi?

Motănel - o placă ARMATĂ așa doar trebuie ținută ca o - PREDALĂ din beton.

Nu trebuie altceva la ea.

E deajuns 4 stâlpi fără grinzi și nu are nimic.

Câte VILE de barosani în Pipera ai văzut cum se făceau ?

Exact ca asta e armată o placă așa. Vezi că merge TRAMVAIUL pe ea și are 30 de tone tramvaiul.

https://i0.wp.com/ww...t=640,480&ssl=1

Și merge pe dalele alea din beton și trailer TATRA cu platformă de 50 de tone ca în poza asta.

https://gomotors.net...6x6_5a772.jpg?i

Edited by emeral, 01 December 2021 - 20:33.


#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
domn' injiner, repet: semnezi tu proiectul de structura de la placa aia? te duci cu cea asa, pe bune, la un verificator de proiecte?

#35
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 arg, on 01 decembrie 2021 - 20:33, said:

domn' injiner, repet: semnezi tu proiectul de structura de la placa aia? te duci cu cea asa, pe bune, la un verificator de proiecte?

Inginerul vede, aprobă și semnează.

ȘTIE ăla mai bine decât tine de 100 de ori ce e o placă armată așa.

Și vezi că așa se face armătura la plăci și la spitale care trebuie să rămână în picioare și funcționale 100% după ce trece cutremur de 8 grade.

Edited by emeral, 01 December 2021 - 20:43.


#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 emeral, on 01 decembrie 2021 - 20:34, said:

...
ȘTIE ăla mai bine decât tine de 100 de ori ce e o placă armată așa.
corect o carpeala.
unde e armatura din camp, unde cea de pe reazem, care e acoperirea la beton, unde vin popicii de la acoperis, unde e armarea la strapungere de langa stalpi, etc.

astia ca tine ma duc cu gandu la clipul asta:
https://www.pinteres...80178783212729/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate