Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Cadouri profesori: mai scăpăm de ele, vreodată?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#37
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

 pasilla, on 29 noiembrie 2021 - 23:06, said:

Pentru mine, timpul înseamnă bani. Dacă plec 10 minute, trebuie sa fie 10. În cazul în care copilul e la masă (nu e prea mâncăcios), trebuie sa aștept. Sunând de înainte, mi se spune când sa ma duc și ma încadrez în cele 10 minute.
Îți spun altfel: sunt asa de încântat de educatoare, încât nu ma interesează să-l duc la privat, deoarece primesc aici o sala de grupa frumoasă, educatoare pregătite și prietenoase (al meu le iubește). Cât m-ar fi costat la privat?  Repet, cadoul ala este mai nimic. Poți sa nu dai. Eu cred ca site un fel de război între cei care dau cadouri și cei care nu dau, în sensul ca cei din urmă, nu doresc doar sa nu cheltuiască bani, dar sa nu dea nici ceilalți și, vezi Doamne, astfel să le dezavantajele copilul. În grupa alui meu este cineva care știu eu ca nu participă la cadouri. Fiica persoanei și al, nu mancau singuri. Educatoarea le dădea sa mănânce amândurora. Am fost plăcut surprins sa vad asta. De aceea...de când când copilul aici, m-am schimbat legat de școală. Nu judecați toți profesorii la fel. Mulți sunt oameni buni, profesioniști.

#38
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012

 tytysor, on 29 noiembrie 2021 - 23:11, said:

ne poti spune si noua ce faci acolo si care este venitul tau total de la respectiva universitate? nu te cunoaste nimeni, nu risti nimic! eventual, cam ppe ce loc este respectiva universitate intr-un top 1000 mondial? citi premianti Nobel are? asta asa, ca sa ne dam seama si de valoarea respectivei institutii!

Glumesti, nu?
Tocmai zic ca parintii din clasa strang bani si mai ramane acum sa imi dau datele personale pe forum.
Daca esti de la ANAF, baga CNPul meu si gata!
Altfel, vezi-ti de treaba ca nu de intrebarile tale am eu chef!

 YOUR_GOD, on 29 noiembrie 2021 - 23:20, said:

Nu judecați toți profesorii la fel. Mulți sunt oameni buni, profesioniști.

Scuza-ma, dar se pare ca nu pricepi subiectul!
Nu profesorii sunt problema acestui topic, ci parintii care tot dau ciubuc si nu se mai potolesc.

Edited by -Diana-, 29 November 2021 - 23:25.


#39
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,515
  • Înscris: 26.01.2010

 -Diana-, on 29 noiembrie 2021 - 22:59, said:


De 100 de ori as fi zis, DA!
Asta m-am gandit si eu, de ce oare nu vor sa se stranga bani pt o cauza nobila si vor sa cumpere bijuterii si cosuri din alea pregatite pt Craciun pentru atata amar de lume?
Eu inteleg ca unele se plictisesc acasa pe banii sotilor care le intretin, dar nu inteleg de ce nu se duc singure sa cumpere ce au de cumparat?
Bijuteriile alea si cosurile de care vorbesti sunt fix pix pentru profesor. Or sa poarte bijuteria de forma odata sa va clasa dupa care o arunca intr-un sertar. Cosurile de craciun la fel , ce d-zeu includ cosurile alea si de ce cred mamicile ca asta au nevoie?

Nu stiu cat de bogati sunt colegii copiilor tai dar cu siguranta fiecare copil cunosc situatia materiala a colegilor si exista unu , doi care au nevoie de ajutor.

Scrie un mesaj frumos prin care anunti mamicile ca in loc de bani pentru profesori preferi sa strangi bani pentru o familie nevoiasa si asta va fi cadoul profesorilor. Daca vreo mamica face galagie si zice ca nu e corect fata de profesori , poti cere vot si plecati de acolo. Nu cred ca o sa fie cineva impotriva ideii asteia

Nepoata mea are o colega de clasa care niciodata nu manca la scoala. Imbracata decent , invata bine dar familia nu-si permite prea multe. De cand a observat nepoata mea ca prietena ei nu mananca deloc , a inceput sa aduca mancare sau cumpere pentru amandoua. Mai nou , a adus-o acasa si acum o hraneste sor'mea dupa scoala si o trimite acasa cu banuti , carne , ce mai gaseste prin casa. A zis ca initial i-a fost rusine sa-i dea fetei mancare pentru acasa dar cand a sunat-o ma-sa sa-i multumeasca i-a trecut rusinea.

#40
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Un cadou din partea mea si a multor altora:

la alegere

1. inchis scolile iarna si concediu fara plata
2. taiat lefurile cu 33 %

Totusi putorile cu 15 ore pe saptamana /900 euro inca accepta mita cadouri atentii?

Oare cat accepta putorile cu functii in inspectorate si minister care mai zic ca fac si activittaile alea mult laudate cu olimpici si serbari cu negrii pe la trambulinele locale din satele de blocuri?

Pacat ca pt o mana de putori si corupti sa zicem in procent de vreo 40% sunt criticati toti. dar toti sunt complici, pt ca aia care nu sunt implicati ar trebui sa sesizeze actele astea de coruptie.

#41
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

 -Diana-, on 29 noiembrie 2021 - 23:24, said:

Inteleg...dar si la noi, tot parintii initiaza miscarea. Este o doamna care se ocupa. Eu nu mai intervin, punctul meu de vedere este clar.
Nu te gandi ce fac altii. Daca nu vrei, nu dai bani. Copilul tau, iti garantez, nu va fi dezavantajat. Ca acum nu vorbim despre parinti ci despre profesori.

#42
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 25.12.2016

 YOUR_GOD, on 29 noiembrie 2021 - 23:20, said:

Nu judecați toți profesorii la fel. Mulți sunt oameni buni, profesioniști.
Nu stiu cat de profesionist poti fi intr-un domeniu (oricare), cand iei spagi deghizate in cadouri. Nu mai exista respectul fata de profesie. Cand iei plicul sau parfumul de la parinti, e clar ca nu esti profesor din vocatie, ci din interes.

#43
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 20.05.2013
Din pacate nu ai ce face, am vazut persoane care se apuca sa dea atentii doctorilor din sistemul privat. "Cum sa te duci asa fara o punga de cafea macar??? " Eu am avut profa de mate care ne cerea pe fata. Ne datea lucrare in prima saptamana de scoala si apoi ne spunea senina ca notele se vor trece in catalog sau nu depinde cat e de multumita  de ziua ei din octombrie.

Parintii din grupul ala sunt dusi cu pluta, si ceilalti parinti ar trebui sa le spuna sa isi bage mintile in cap.

Referitor la salariile profesorilor - da, sunt mici pt incepatori, dar daca iti dai interesul si te implici poti lua niste "salarii de merit" care iti rotunjesc veniturile. Doar ca profesorul roman, prefera sa faca medidatii si sa se planga cat de prost o duce, in loc sa faca proiecte cu copiii si sa depuna dosare pt aprobarea salariului de merit.

#44
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Fondul scolii / clasei ar trebui interzis, au buget grosolan si risipesc la greu. sa inceapa economia cu stins lumina ziua si inchis PC-urile care merg degeaba.

#45
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

 Manasu, on 29 noiembrie 2021 - 23:31, said:

Nu stiu cat de profesionist poti fi intr-un domeniu (oricare), cand iei spagi deghizate in cadouri. Nu mai exista respectul fata de profesie. Cand iei plicul sau parfumul de la parinti, e clar ca nu esti profesor din vocatie, ci din interes.
Amice, tu stii sa faci diferenta dintre spaga si atentie? Stiu, se aprind toate becurile la oricare, daca crezi ca 200 Lei de cardu didactic, educatoare in cazul meu, se numeste c ai-am dat spaga, traiesti in alta lumea. Spaga este aia ce dai la ITP, la doctor, politistului, stii tu, alora care te scuipa cand te vad.
Let us agree we disagree.

#46
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 -Diana-, on 29 noiembrie 2021 - 22:59, said:

Dar, daca vor, sa se duca si sa cumpere la toti profii din banii lor, nu-nteleg de ce trebuie sa platim cu totii pt ideile lor.
Trebuie sa intelegi ca fata ta, ca toti copii, trebuie educata de mica in spiritul asta.
Spaga, pile, relatii....altfel Sistemul se poate prabusi.

#47
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012

 Noua_pe_site, on 29 noiembrie 2021 - 23:29, said:

Scrie un mesaj frumos prin care anunti mamicile ca in loc de bani pentru profesori preferi sa strangi bani pentru o familie nevoiasa si asta va fi cadoul profesorilor. Daca vreo mamica face galagie si zice ca nu e corect fata de profesori , poti cere vot si plecati de acolo. Nu cred ca o sa fie cineva impotriva ideii asteia

Trebuie sa editez mesajele din grupul de WhatsApp, ca sa vi le arat, dar nu vor fi in niciun caz de acord sa cumpere lucruri pentru copii saraci.
Iti dai seama ca vor sa cumpere pt 22 de cadre didactice, aici incluzand si cele 2 directoare? Doamne-Dumnezeule, femeile alea doua nu gandesc. Nimeni din clasa nu zice nu, singura care a adat mesaj ca este impotriva consumerismului sunt eu.
Nici macar fostul sot care e in grup si care si el e impotriva spagii si a prostiilor de acest tip, nu a fost in stare sa se ia cu alea doua mame.

Nu putem sa plecam din acest liceu, este un liceu vocational, fii-mea a facut eforturi sa ajunga aici. Si noi toti, la fel, dus-adus, drumuri de la meditatii....

#48
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019

 Manasu, on 29 noiembrie 2021 - 23:31, said:

Nu stiu cat de profesionist poti fi intr-un domeniu (oricare), cand iei spagi deghizate in cadouri. Nu mai exista respectul fata de profesie. Cand iei plicul sau parfumul de la parinti, e clar ca nu esti profesor din vocatie, ci din interes.
din interes sunt toti. Crezi ca e careva din vocatie camionagiu sau maturator?

Ideea e ca accepta spagile pt ca altfel daca si altii accepta, de ce ar refuza tocmai unul anume care e si un prapadit?

Oricum spagi iau aia cu functii de decizie si importanti, dirigii, profii de mate romana si materii de profil importante, directori, unii cu relatii in continuarea studiilor admiteri si altele. Nu se da spagi la prapaditul de prof de desen religie sau de tehnologie. Aia oricum dau numai 10 din oficiu ca sa-si poata face orele

#49
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 25.12.2016

 YOUR_GOD, on 29 noiembrie 2021 - 23:33, said:

Amice, tu stii sa faci diferenta dintre spaga si atentie? Stiu, se aprind toate becurile la oricare, daca crezi ca 200 Lei de cardu didactic, educatoare in cazul meu, se numeste c ai-am dat spaga, traiesti in alta lumea. Spaga este aia ce dai la ITP, la doctor, politistului, stii tu, alora care te scuipa cand te vad.
Let us agree we disagree.
Spaga este orice dai unui angajat in sistemul public, deci si profesorilor din scolile de stat. De ce nu accepti ca dai spaga? macar asuma-ti, si sa nu fii mirat cand copilul tau va perpetua obiceiul, ca el asa vede de mic. Va considera ca trebuie sa dea sau sa ceara spaga, ca doar "nu sta nimeni in 200 de lei".

#50
Pudu

Pudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 20.10.2020

 YOUR_GOD, on 29 noiembrie 2021 - 23:33, said:

diferenta dintre spaga si atentie?
Niciuna.

#51
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Mai lasati si cu copiii aia saraci si familiile sarace. Ca au destule pomeni si aia.

Scoala e moca n-au ce cauta banii prin scoala, mai ales acuma cu covidul.

Pastrati-va banii pt ca urmeaza facturile crescute.

#52
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,062
  • Înscris: 01.12.2001
Scrie repede pe WhatsApp că nu ești de acord
Și aia e.
Ce te tot plângi?
Caută în LEN sau ROFUIP articolul respectiv.
Îl pui în discuție și gata.

#53
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,515
  • Înscris: 26.01.2010

 -Diana-, on 29 noiembrie 2021 - 23:34, said:


Nu putem sa plecam din acest liceu, este un liceu vocational, fii-mea a facut eforturi sa ajunga aici. Si noi toti, la fel, dus-adus, drumuri de la meditatii....
Plecatu din liceu e o masura cam drastica.
De curiozitate , care-i suma totala la care se gandesc mamicile astea?

#54
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012

View Postpasilla, on 29 noiembrie 2021 - 23:34, said:

Trebuie sa intelegi ca fata ta, ca toti copii, trebuie educata de mica in spiritul asta.
Spaga, pile, relatii....altfel Sistemul se poate prabusi.

Fiica mea nu este asa si nici nu va fi.
Anul trecut, singura a decis sa nu participe la Secret Santa, pentru ca nu a vrut sa cheltuie banii inutil. In acelasi timp, a facut o cutie cu cadouri si a daruit-o unui copil fara posibilitati. Tot timpul isi doneaza lucrurile copiilor de langa bloc. Posted Image
Tot ea a fost singurul copil din clasa care nu a vrut sa se duca la banchetul organizat cu mari fitze, pana la urma s-a dus, am convins-o noi. Nu am fortat-o totusi sa se duca si in excursia de final cu clasa.
Mai sunt copii care nu vor lua spaga niciodata. Ea va fi unul dintre ei.

Edited by -Diana-, 30 November 2021 - 13:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate