Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cadouri profesori: mai scăpăm de ele, vreodată?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#1
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012
De câte ori îmi doresc să ne facem bine ca nație, de atâtea ori și mai mult, îmi dau seama că nu se poate.

Abia așteptam să scape fii-mea de clasa a VIII-a (de părinții din clasa ei) și să ajungem la liceu, ne-am gândit că aici vom da de alți părinți, mai cu minte, mai cu onoare, mai...altfel.

Bucuria că or fi alți părinți mai inteligenți, a ținut din septembrie a.c. până acum câteva zile, când două mămici cu inițiativă, probabil care se plictisesc prin viața asta, s-au apucat să faca grup cu părinții și să ceară bani pentru diriga, dar și cele două directoare ale liceului.

În același timp cu ele, ba și pe diriga a apucat-o excursiile, uitând că este pandemie, ca majoritatea colegilor fiică-mii sunt nevaccinați.

Mă îngrozește ideea asta cu cadourile, nu mai scăpăm de obiceiurile astea hidoase.
Ce facem, cum le tolerăm? Sau...le mai tolerăm?
Ne mai schimbăm vreodată sau vom perpetua obiceiurile astea, ani și ani?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu scapam de două mămici cu inițiativă, probabil care se plictisesc prin viața asta.

Edited by pasilla, 29 November 2021 - 22:35.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Parca se votase un proiect de lege prin care aceste strangeri de bani deveneau ilegale.

Edited by MembruAnonim, 29 November 2021 - 22:34.


#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
cred ca fiu-miu a fost singurul copil de 4 ani care nu a adus nimic la gradi. mi se par asa naspa chestiile astea. adica ii dau flori lu aia care are deja o tona de flori. la noi e mereu cu, lasa ca daca dau o sa se poarte mai frumos, de parca ii face aia copilul Einstein.

alta chestie e cand ii moare cuiva vreun apropriat sau are probleme de sanatate si se string 300-500 de ron. lasa-l frate ca nu sta ala in maruntisul tau.
ultima faza a fost plecarea unuia, dupa ce sefa s-a ”descotorisit” de el, au strans bani ca sa-i ia nu stiu ce cadou de ramas bun:))
sau alea de 1 si 8 martie, mi se par asa degeaba. dai bani pentru nu stiu ce femei cu care n-ai vorbit niciodata.
chestiile astea formale mi se par ”ceausiste”. era un mos odata, zici ca ma invata secretul vietii, bobita du-te acolo si dai un pachet cafea. era vorba de o femeie care lucra la vanzari masini, de zici ca imi dadea aia porsche cand cumparam logan, daca-i dadeam cafeaua.

Edited by bobitad, 29 November 2021 - 22:39.


#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am participat la junior. Nu este o avere. Si in invatamant, salariile sunt proaste. Nu zic ca avem datoria sa-i platim noi, dar nici ca 25 Lei or sa ma lase fara mancare. Si oricum, poti sa nu participi. Spui c anu dai si nu-ti dezavantajeaza nimeni copilul. Eu, recunosc, am apelat la educatoare si prin telefon. Nici eu nu eram obligat sa cheltuiesc 25 Lei, nici ele sa-i dea sa manance, sa raspunda la telefon etc.

#6
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012

 pasilla, on 29 noiembrie 2021 - 22:34, said:

Nu scapam de când două mămici cu inițiativă, probabil care se plictisesc prin viața asta.

Ah, deja le urăsc!
Cum de nu își văd oamenii de treabă, de adevărata treabă?
Mă găndesc că ne așteaptă 4 ani grei cu cumpărat cadouri tuturor.

Am uitat să specific în primul post că se vor cumpăra cadouri pt 2 directoare, 1 dirigă, 19 profesori!

Edited by -Diana-, 29 November 2021 - 22:47.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Natiune obedienta,careia ii place sa epateze,unde snobismul este dus la culmi nebanuite si parvenitismul face ravagii.
Toate aste sunt efectul lipsei crase de cultura,de educatie si aici nu ma refer strict la ani de scoala,cat mai multi.
Obiceiurile arhaice,cand la invatator,popa,doctor,primar sau militian se mergea cu saru' mana se transmit din tata in fiu,mai bine zis din taran la orasan,ca fiul deja dispretuieste satul.
Din pacate,aceste actiuni ar trebui stopate chiar de catre cei carora le sunt adresate:

#8
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Ar trebui ca profesorul sa nu le accepte, sa inteleaga tot prostul ca nu mai trebuie continuat in felul asta.
Dar daca le accepta, ramane la latitudinea fiecaruia sa faca ce crede de cuviinta. Nu cred ca profesorul va tine seama daca pui sau nu bani la cadou. Ramane insa efortul moral pe care trebuie sa-l faci daca nu pui, sau daca pui bani la acel cadou. Pentru ca si de-oparte, si de alta, ai de-aface cu o dilema in termeni de bine si rau.


Si eu pun bani oridecateori se aduna. E mai usor asa. Nu vreau sa-mi asum eu rolul special de arbitru in chestiunea asta.
Am luat dulapuri, am luat laptop, tableta grafica. Dar si "cadouri" care am inteles ca unele au fost chiar in termen de "plic". Aia e! Nu stau sa ma lupt cu metehne de-astea.
Sunt jenante si penibile.

O floare sau o cutie de bomboane la anumite evenimente insa mi se par ok, de bun simt. Dar nu televizoare si cuptoare cu microunde, nici plicuri.
Eu nu as accepta asa ceva, mi-ar fi rusine.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 MembruAnonim, on 29 noiembrie 2021 - 22:34, said:

Parca se votase un proiect de lege prin care aceste strangeri de bani deveneau ilegale.

Stai linistit,ca nu-i nici prima si nici ultima lege pe care cei vizati ii doare fix in cur sa o respecte.

Edited by adisz, 29 November 2021 - 22:43.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 -Diana-, on 29 noiembrie 2021 - 22:38, said:

Am uitat să specific în pimul post că se vor cumpăra cadouri pt 2 directoare, 1 dirigă, 19 profesori!

Deci fara 300-600 lei nu scapi. Posted Image


edit: ar trebui pus piciorul in prag.

Edited by MembruAnonim, 29 November 2021 - 22:43.


#11
_-A-_

_-A-_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.10.2021
Citesc subiectul si nu inteleg pentru ce strang bani?
Cadouri de Craciun?

Ca o simpla si pura curiozitate, mamicile alea care s-au apucat de strans bani, odraselele lor, sunt bune la invatatatura sau folosesc treaba asta ca pe o "atentie"?

#12
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012

 bobitad, on 29 noiembrie 2021 - 22:34, said:

cred ca fiu-miu a fost singurul copil de 4 ani care nu a adus nimic la gradi.

Nu am vrut sa duc niciodata nimic profesorilor copiilor mei! Am vrut sa isi ia notele pe merit, nu umflate cu ajutorul cadourilor mele!

Am reusit pana acum, chiar si in anii trecuti cand am iesit din grupul de parinti cu initiativa si mi-am atras oprobriul tuturor.
Nici copiii nu intelegeau de ce trebuie sa ducem cadouri la scoala, nu sunt de acord nici ei.

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

 MembruAnonim, on 29 noiembrie 2021 - 22:34, said:

Parca se votase un proiect de lege prin care aceste strangeri de bani deveneau ilegale.
ar trebui si pus in practica odata si difuzate rezultatele pe la televiziuni.

 -Diana-, on 29 noiembrie 2021 - 22:43, said:

Nici copiii nu intelegeau de ce trebuie sa ducem cadouri la scoala, nu sunt de acord nici ei.
pt copii tu esti liderul de opinie. dar situatia stramba ramane.

#14
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012

 YOUR_GOD, on 29 noiembrie 2021 - 22:34, said:

Eu am participat la junior. Nu este o avere. Si in invatamant, salariile sunt proaste.

Sotia ta e profa de romana, parca, esti un pic subiectiv, deci. Posted Image

Stiu cum e in invatamant, lucrez intr-o universitate de stat si am un salariu rusinos pentru ceea ce fac acolo. Dar nu cer si nu intind mana si m-ar deranja teribil sa stiu ca cineva aduna bani pt mine ca sa imi ia cadou de Craciun.

Edited by -Diana-, 29 November 2021 - 22:46.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Iesi din grupurile alea retardate si nu dai absolut niciun leu. Punct. Si la noi s-au facut chete sa ia cadouri la bossi. N-am dat nimic.

#16
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012

 adisz, on 29 noiembrie 2021 - 22:42, said:

Stai linistit,ca nu-i nici prima si nici ultima lege pe care cei vizati ii doare fix in cur sa o respecte.

Nu stiu unde e legea asta. Exista?
Oricum si ce fac, ma duc cu legea la nebune?Posted Image

#17
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012

 adisz, on 29 noiembrie 2021 - 22:39, said:


Obiceiurile arhaice,cand la invatator,popa,doctor,primar sau militian se mergea cu saru' mana se transmit din tata in fiu,mai bine zis din taran la orasan,ca fiul deja dispretuieste satul.


De asta zic, nu mai scapam de ele.....

#18
_-A-_

_-A-_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.10.2021
Pe vremea mea, nascut 80, cei care aveau "initiativa" erau cei cu odrasele care nu invatau. La al mai sincer mod.
Nu invatau, astia erau primi la idei de excursie, idee de meditatie.

Cei care nu invatau erau primi la fondul clasei, la strans bani pentru scoala, la satisfacut pofetele dirigintei.
Astia faceau meditatie cu profesori de la scoala.

Din cauza asta am intrebat care este "nevoia" initiativei respective?

Acum cum sa intreb eu ceva fara sa te superi? Fata ta invata bine? Pentru ca daca invata bine o poti intreba pe ea cum vrea sa procedati, adica sa iesi din grupul ala de whatsapp, sa le zici ceva mamicilor respective sau stai naiba cuminte sa nu o vaneze la ora.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate