Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Alba - Budapesta

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Da Certificatu la intoarcere pentru Romani, altfel nu te lasa in tara :)  doar carantinat ...

#20
Miller034

Miller034

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 22.08.2020
O sa am si certificatul emis dupa vaccin atat foia cu doza 1 cat si doza 2 si pe telefon in cod QR :D

#21
Miller034

Miller034

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 22.08.2020
Salut! Am verificat acum pe MAE conditiile sa vad daca au mai schimbat ceva. Dar o fraza nu o inteleg.Cetățenii străini nu pot intra în Ungaria în scop de şedere, cu excepţia situaţiilor strict reglementate. Restricțiile cauzate de situaţia epidemiologică din Ungaria rămân în vigoare, aplicându-se concomitent cu reglementările incluse în cadrul acordurilor bilaterale sau deciziilor unilaterale adoptate de Ungaria privind recunoașterea certificatelor de imunitate/adeverințelor de vaccinare.

Ce vrea sa zica in scop de sedere? Ca nu pot sta 2 zile la ei? Sau nu am inteles eu.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am fost in August vreo  4 zile.  Si parintii meu au stat 2 saptamani.  Fara probleme.  
Sedere inseamna -  o perioada mai lunga-  gen 6 luni.
Si uite ce scrie mai jos tot acolo:


Condiții de intrare și regim de ședere
Cetăţenii români nu au nevoie de viză pentru a călători în Ungaria.

Intrarea în Ungaria este permisă cu paşaportul sau cartea de identitate în curs de valabilitate.
Pentru verificarea şi a altor condiţii privind intrarea şi stabilirea pe teritoriul Ungariei, recomandăm consultarea informaţiilor oficiale furnizate de autorităţile ungare
Oficiul pentru Imigrare şi Azil (Immigration and Asylum Office)- www.bmbah.hu.
Ministerul Afacerilor Externe recomandă cetăţenilor români care intenţionează să rămână pentru o perioadă îndelungată pe teritoriul acestui stat să se adreseze misiunii diplomatice a României şi să îşi anunţe prezenţa în regiune, comunicând coordonatele personale pentru a putea fi contactaţi în situaţii de urgenţă.


#23
Miller034

Miller034

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 22.08.2020
Am inteles, multumesc frumos. De alte lucruri vad sa nu mai fine nevoie. Ungaria este in zona rosie momentan, nu am vazut pe nicaieri sa ceara test la intrare/iesire din tara atat RO cat si Ungaria pentru cei vaccinati.

Nu vad sa fie mentionat nici formular localizare pasager cum spuneau ca sunt in multe state membre UE.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMiller034, on 06 decembrie 2021 - 11:39, said:

Am inteles, multumesc frumos. De alte lucruri vad sa nu mai fine nevoie. Ungaria este in zona rosie momentan, nu am vazut pe nicaieri sa ceara test la intrare/iesire din tara atat RO cat si Ungaria pentru cei vaccinati.

Nu vad sa fie mentionat nici formular localizare pasager cum spuneau ca sunt in multe state membre UE.

Daca esti vaccinat, (si au trecut 10 zile de la al 2 vaccin)   de ce ti-ar cere cineva test?  Formular de localizare - wow de asta nu am auzit !
Sincer nu stiu ce mai inventeaza, mai interesati-va si voi si scrieti aici, si eu sunt curios !

Momentan merg si eu la strand peste granita (ca toti Arad-enii ), de vineri seara pana duminica seara, cazare la privati.
Banuiesc ca si daca as merge in Budapesta ar fi tot atata pentru vamesi.
Vezi si tu cand te intreaba "de unde vii" , in loc sa zici "Sopron", "Gyor" , "Budapesta", mai bine zici si tu "Gyula" sau "Szeged"  sau ceva langa granita...  pana la urma nu e minciuna, treci si prin una din orasele de langa granite...

#25
Miller034

Miller034

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 22.08.2020
Da, nu cred ca ii vreo problema si in weekend pot merge linisit :D

Cat despre formularul de localizare la noi se va introduce din data de 20 decembrie -> https://www.libertat...cembrie-3868833

In alta ordine de idei pe MAE la unguri nu mentioneaza nimic de asta.

Din ce am citit fugitiv ar trebui doar daca mergi cu avionul -> https://www.tarom.ro...atorie-covid-19

#26
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Ca sa nu mai deschid un topic nou, am si eu o intrebare.

Vineri plec din Austria catre Romania pentru 1 singura zi si dupaia ma intorc cu oprire la Budapesta.

1) Daca sunt vaccinat, pot intra in Romania fara sa prezint teste sau sa stau in carantina? Austria este pe lista rosie.
2) Din Romania in Ungaria tot asa, am nevoie de test sau ceva daca sunt vaccinat si vin din Romania?

Se schimba toate informatiile astea asa de des incat nici nu mai stiu ce este in vigoare si ce nu.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbusiness11, on 08 decembrie 2021 - 18:31, said:

Ca sa nu mai deschid un topic nou, am si eu o intrebare.

Vineri plec din Austria catre Romania pentru 1 singura zi si dupaia ma intorc cu oprire la Budapesta.

1) Daca sunt vaccinat, pot intra in Romania fara sa prezint teste sau sa stau in carantina? Austria este pe lista rosie.
2) Din Romania in Ungaria tot asa, am nevoie de test sau ceva daca sunt vaccinat si vin din Romania?

Se schimba toate informatiile astea asa de des incat nici nu mai stiu ce este in vigoare si ce nu.

1) Daca au trecut minim 10 zile de la al 2 lea vaccin si ti-ai facut european-ul (QR code).
2) Nu cer nimic ungurii momentan. (doar sa nu ai migranti prin portbagaj si sa nu fii baut cu faruri ceata - la astea 3 sunt sensibili)

#28
Miller034

Miller034

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 22.08.2020
Pana la urma a fost ok. Nu au cerut nimic. La intoarcere au intrebat de unde venim, certificatele le-am aratat din masina, nu au scanat nimic si aia a fost :D

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
ti-am zis ca e lejer,  Mai nasol e la noi cu regulile !

#30
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Si eu am trecut din Austria - Ungaria - Romania si dupaia Romania - Ungaria (Budapesta) - Austria.

La intrarea in Romania nu au cerut absolut nimic. In Romania restrictii peste tot, lucru foarte ok, si cam goale straziile si magazinele in Timisoara. La intoarcerea Romania in Ungaria catre Budapesta, la fel nici un control. In Budapesta nu te controleaza nimeni, doar la targul de craciun mi-au cerut certificat verde.

Curios a fost ca la intoarcerea in Austria din Ungaria m-au intrebat daca sunt vaccinat.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbusiness11, on 14 decembrie 2021 - 22:24, said:

si cam goale straziile si magazinele in Timisoara.

Unde sunt cam goale? Strazile is pline de masini de nu mai incap.
Magazinele poate unele da, (alea prin centru s-au golit din 2005 de cand a aparut Mall-ul.)

#32
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Lasa masiniile ca nu alea ma intereseaza, intr-adevar la ore de varf este mare aglomeratie in Timisoara. Dar centrul era pur si simplu gol, nici macar barurile, cafenelele nu erau vizitate. In mall asa si asa, care oricum este slabut la voi la Timisoara.

#33
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 30.08.2005
Mi-a luat ceva pana am gasit pagina oficiala de plata toll Ungaria, si nu tot felul de intermediari care te ciupesc. Las aici link-ul. Pretul pentru o vigneta de 10 zile este 3820 HUF, adica aprox 10.6 EUR, nu 14-15 EUR cat cer alte site-uri.

Pagina oficiala toll:

https://toll-charge.hu/


Site-ul oficial de achizitie vigneta:

https://ematrica.nemzetiutdij.hu/

Edited by CRG, 11 January 2022 - 10:04.


#34
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostCRG, on 11 ianuarie 2022 - 10:03, said:

Mi-a luat ceva pana am gasit pagina oficiala de plata toll Ungaria, si nu tot felul de intermediari care te ciupesc. Las aici link-ul. Pretul pentru o vigneta de 10 zile este 3820 HUF, adica aprox 10.6 EUR, nu 14-15 EUR cat cer alte site-uri.

Pagina oficiala toll:

https://toll-charge.hu/


Site-ul oficial de achizitie vigneta:

https://ematrica.nemzetiutdij.hu/
am o nedumerire: cum achizitionezi online, avand in vedere ca trebuie sa lipesti vigneta in parbriz? Pui chitanta in parbriz sau ce?

#35
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,169
  • Înscris: 29.01.2008
În Ungaria nu trebuie lipită vinieta pe parbriz, păstrezi doar chitanța și hârtia doveditoare. Am prins odată control mobil pentru matrica la ieșirea din parcare pe autostradă, agentul mi-a făcut semn de oprire, a îndreptat camera spre numărul de înmatriculare, iar după câteva secunde a făcut semn că e în regulă și pot să plec.
Pentru evitarea unor complicații în caz de eroare a sistemului electronic, trebuie să ai hârtiile la tine cu dovada plății, care ți le trimite la plata electronică.

Edited by alin2pas, 28 January 2022 - 11:29.


#36
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
In Ungaria, la fel ca si in Austria au sisteme video de inregistrare a numarului de inmatriculare, care verifica imediat daca numarul este introdus in baza lor de date cu o vinieta valabila. Pe unele portiuni nu exista acest sistem video, astfel ca sunt dese ori controale de politie, care cum spune si colegul iti verifica manual numarul de inmatriculare (dar destul de rar).

Este bine sa ai dovada platii si confirmarea vinietei la tine si sa le pastrezi cel putin 7 luni de zile, asta in cazul in care iti vine o amenda.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate