Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sfat achizitie imprimanta

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
proc

proc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.09.2014
Salut. Ce sa aleg din cele 2?
https://www.emag.ro/...a/pd/DFKKMDMBM/
https://www.emag.ro/...b/pd/DR0DPKMBM/

Mentionez ca o vreau pentru utilizare casnica. Probabil 20 - 30 de pagini/luna.
Daca aveti o alta recomandare de pana in 350 lei...va rog.

Edited by proc, 29 November 2021 - 17:48.


#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
Laser. Neaparat.
Fugi cat mai departe de cerneala .

#3
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019
Pe aia la 268 lei o are un prieten,de cativa ani,printeaza din an in paste, nu a avut probleme cu ea;a dat pana in 200 de lei,parca,acum cel putin 2 ani,sau mai bine.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Oricare din ele e foarte buna pentru 20-30 de pagini/luna
Ia-o pe aia mai ieftina
Daca depasesti numarul asta de pagini, trebuie sa cauti alta solutie = una laser

#5
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 05.07.2007
cea mai ieftina.......daca ai nevoie de mai mult si ai nevoie de pagini color laser-ul iese din discutie, asa ca solutia de compromis ar fi o imprimanta ciss.
p.s. din ce am observat la ultimele 4 imprimante personale, cartusele in ultima vreme nu suporta mai mult de 2 3 incarcari. personal consider cea mai buna solutie varianta imprimantei inkjet cu ciss. pe temen mediu si lung este cea mai buna solutie. pe termen scurt, o imprimanta obisnuita

#6
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016
Niciuna. Cauta ceva laser, uita de tigania ciss.

#7
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 05.07.2007
de ce tiganie? fii bun si explica te rog.

#8
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Laser, neaparat.
Si una cu cartuse ieftine ...
Am multifunctionala HP, (PSC 1500 series) pe cerneala, care zace si asteapta sa fie aruncata, probabil.
I-am luat cartus mai mare, dupa cod, care nu a fost recunoscut ... a stat ceva timp nefolosita, apoi am luat altul normal, mic, n-a mai mers; probabil trebuie curatata cerneala ce s-a uscat prin ea. Si probabil operatiunea asta costa aproape cat toata imprimanta ...
Asa ca am zis pas, am luat laser Xerox WorkCentre 3025).

Edited by shymano, 29 November 2021 - 18:59.


#9
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View PostBombalurina, on 29 noiembrie 2021 - 18:42, said:

Niciuna. Cauta ceva laser, uita de tigania ciss.
Laser color pana in 350 lei ?
@ initiator, cumpara modelul de la Canon. Singurul impediment va fi ca se vor consuma repede cartusele cu cerneala.

#10
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016
Suntem in 2021 aproape 2022. Imprimanta cu tus? Serios? La 2-3 schimbari de cartuse ajungi la pretul unei imprimante laser buna.

#11
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 05.07.2007
dupa multe imprimante inkjet am trecut la una pe ciss, intamplare face sa fie tot de la epson. inainte de a respinge imprimantele ciss ar fi bine sa cititi si postul colegului, prezinta avantajele unei imprimante ciss mai bine ca mine

View Postutopium, on 27 noiembrie 2021 - 16:33, said:

Eu am avut pana acum in ultimii 15-16 ani vreo 3 multifunctionale laser (alb-negru), Samsung si Konica Minolta. Dar pentru ca fiica-mea la scoala mai are nevoie si de printuri color, am trecut la un multifunctional pe cerneala, Epson L4150 (vreo 900 de lei am dat pe el, desi momentan la Emag pare sa fie mult mai scump, dar in alte parti gen Altex e pe la 1.000 de lei): https://altex.ro/mul...i/cpd/MLTL4150/
Ce mi se pare neasteptat de bine la el e ca tine foarte mult cerneala ... pentru ca vine cu niste recipiente mari cu cerneala pe care le torni in rezervoare ... am listat chiar mult cu el si abia a scazut sub jumate prima incarcare cu cerneala (si mai am inca cerneala in recipientele cu care a venit). Deci costul pe foaie e neasteptat de mic (si recipientele de rezerva nu sunt prea scumpe nici ele). Singurul dezavantaj al cernelei e ca trebuie sa nu faci pauze prea mari intre listari, daca faci pauze mai mari de o luna va trebui sa faci ceva proceduri de curatare cap ca sa isi revina (o singura data am patit, dupa ce nu am folosit-o vreo 2-3 luni, dar dupa procedurile respective (automate) si-a revenit). Alta chestie care imi place e ca are si wireless si de foarte multe ori listez direct de pe telefon (setup-ul initial e mai complicat, dar dupa ce te prinzi nu mai e greu de listat).
Daca nu ai de listat color, sigur, recomand laserul, e mai rapid/sharp si rezista mai bine foile in caz ca uzi din greseala foaia. Daca ai de listat si color insa, e foarte buna optiunea asta si neasteptat de ieftin costul pe foaie. Am listat si poze pe hartie foto si calitatea e acceptabila si pentru fotografii (evident, nu la nivelul la care le scoti pe o imprimanta foto profi, dar folosibile). Scannerul e rapid si silentios fata de ce aveam inainte pe modelele anterioare. Are metode simple de a face copii alb-negru sau color (buton separat pt alb-negru si color).
La cele laser cartusele de rezerva erau scumpe daca erau originale, iar reincarcarea o poti face de un numar limitat de ori (trebuie schimbat si cilindrul la un moment dat) ... de obicei de asta ajungeam sa nu le mai folosesc la un moment dat. Mi se pare un motiv important sa iei o imprimanta de asta faptul ca poti iesi la un cost foarte mic pe pagina chiar si cumparand cerneala originala (Epson zice: "Giving you an extremely low cost per page, it produces up to 14,000 pages in black and 5,200 in colour with the included ink" si dupa ce am listat ceva mii de pagini si inca nu mi s-a terminat nici prima tura de cerneala din rezervoare si mai am si cerneala in recipientele de incarcare cu care a venit pare o declaratie pe bune).
p.s. costul unui flacon de cerneala este de doar 29 de lei. https://www.emag.ro/...a/pd/DQGVLZBBM/
p.p.s. costul unui cartus de 7 ml negru este de 64 lei la orima imprimanta propusa de coleg....https://www.emag.ro/...a/pd/DSRGJBBBM/

Edited by kato1, 29 November 2021 - 19:02.


#12
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016
Raman la parerea mea, imprimantele cu tus sunt istorie.

#13
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 05.07.2007
desigur, insa e doar o parere.

#14
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
La el (si nu numai) marele dezavantaj, in cazul celor inkjet, e tocmai faptul ca nu va lucra mult cu ea.
Si va ajunge sa se usuce ...

#15
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 05.07.2007
eu am citit 20 30 de pagini lunar...
oricum, a mea a trecut vara fara sa imprim nimic si listeaza iar fara probleme. ce-i drept am facut o curatare prin septembrie...

#16
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016

View Postkato1, on 29 noiembrie 2021 - 19:04, said:

desigur, insa e doar o parere.

Parerea mea, evident. La serviciu am avut cateva zeci de imprimante cu tus, numai eu stiu ce-am patimit cu ele. Acum am tot cateva zeci dar laser. Alta viata, mizerie zero, gata cu pereti si haine pline de tus. Oricata grija ai avea si cate kit-uri de incarcare folosesti tot te mai murdaresti. Dar daca-ti permiti doar cartuse noi e altceva. Sa nu mai spun ca la ultimele comenzi de cartuse veneau gata uscate, din 3 functiona 1.

#17
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 05.07.2007
te inteleg perfect, stiu ce inseamna sa faci refill-uri, sa gauresti cartuse, sa sufli, sa tragi, sa le lasi in solutii, sa le pui la ultrasunete, etc....
insa imprimantele cu ciss sunt altceva. refill-ul se face extrem de usor, fara sa te murdaresti. daca ai rabdare sa urmaresti tutorialul ai sa te convingi ca nu exagerez cu nimic.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oyVnMw2o9Lg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
O imprimanta laser ar fi XEROX Phaser 3020 care iti depaseste bugetul cu 20 de lei.
Cartusul este ieftin si tine 1500 pagini. Cel demo din imprimanta e la jumatate si te va tine 2 ani cu 30 pag/luna printate. Cei 20 de lei in plus se amortizeaza rapid.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate