Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Izolatie pod placa beton

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
creativeadria

creativeadria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.02.2008
Salut,
Am o casa construita la rosu cu placa de beton peste etaj. Cum este mai bine sa daci zolatia? Eu ma gândeam sa pun pe tavanul camerelor vata de 10cm cu bariera de vapori. Ar trebui sa mai pun ceva și în pod? Menționez ca acel pod nu este locuibil.
Mulțumesc

#2
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Da de ce nu pui polistiren de 10cm?

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
Pe tavan este periculos din cauza ridicata a posibilitatii aparitiei mucegaiului intre izolator si tavan .
Izolatia trebuie executata in pod cu vata de sticla 5cm care formeaza o perdea termica , peste vata de sticla placi de polistiren cu densitate cat mai mare , exemplu 33kg/mc peste care se poate acoperi cu scandura lemn asigurand circulatia persoanelor/depozitarea prin pod .

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,377
  • Înscris: 16.03.2007
am facut ca aici:
Attached File  poduri_circulabile_si_necirculabile.pdf   1.07MB   69 downloads

Edited by laffin, 26 November 2021 - 09:49.


#5
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
10 cm e foarte putin. Poti sa pui 10 cm pe tavan daca mai pui si in pod cel putin 15-20 cm.
minimul izolatie pe acoperis e de 25 cm vata sau polistiren, recomandat e 35 cm

#6
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Eu am amenajat podul ca spatiu locuibil, dar este neincalzit. Am izolat sub placa cu 10 cm de vata minerala, peste placa 5 cm XPS + sapa + parchet laminat. La capriori 3 straturi de vata minerala 3x14 = 42 cm. Iarna in pod temperatura nu scade sub 16 - 17 C.

#7
creativeadria

creativeadria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.02.2008

 zamolxis01, on 26 noiembrie 2021 - 10:50, said:

Eu am amenajat podul ca spatiu locuibil, dar este neincalzit. Am izolat sub placa cu 10 cm de vata minerala, peste placa 5 cm XPS + sapa + parchet laminat. La capriori 3 straturi de vata minerala 3x14 = 42 cm. Iarna in pod temperatura nu scade sub 16 - 17 C.
Mulțumesc pentru răspuns. Ați instalat și bariera de vapori pe tavan?

#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Cam de unde crezi ca ai 16-17 grade iarna fara incalzire,intreb si eu

#9
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Daca termoizolezi pe interior , termoizolatia trebuie aplicata pe zona uscata si apoi inchisa ermetic . Cu vata si folie bariera vapori e cam complicat si nu iese perfect in toate cazurile . Daca in schimb alegi sa lipesti cu spuma extrudat , urmat de prindere mecanica , garantat inchizi orice portita de a se creea condens intre placa de beton si materialul termoizolant . Deasupra pe placa nu se pune vata niciodata si apoi polistiren pt ca vata se va tasa si i se va diminua proprietatile de termoizolare . Dpmdv lipesti in aceeasi maniera polistiren extrudat de minim 5 cm , 10 cm ar fi normalul , peste care , daca vrei sa fie si circulabil poti pune scandura/ osb .

Edited by BaXXXon, 26 November 2021 - 11:40.


#10
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Nu prea e bine sa pui izolatia doar sub placa. Cel mai bine este peste placa, dar merge si pe ambele parti. Daca pui doar dedesubt, risti sa apara umiditate in izolatie.

#11
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Si eu sunt in aceeasi situatie (am placa de beton peste etaj si nu stiu cum sa fac izolatia). Vreau ca podul sa ramana doar pentru depozitare. Ma gandesc sa bag vata de 20 cm intre capriori si pe placa sa lipesc cu spuma polistiren extrudat. Sub placa (in dormitoare pe tavan) probabil o sa pun tot polistiren apoi rigips.

Edited by Y0samiteSam, 27 November 2021 - 09:41.


#12
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011

 creativeadria, on 26 noiembrie 2021 - 11:04, said:

Mulțumesc pentru răspuns. Ați instalat și bariera de vapori pe tavan?

- Vata minerala de sub placa și vata minerala de la acoperis au folie bariera de vapori. Adica se monteaza mai intai vata si apoi folia. La placa am folosit folie ISOVER, foarte buna, dar scumpa. La pod am folosit o folie mai ieftina, dar de calitate mai slaba.

Ptr @ceaunu:
Casa este incalzita iarna la 24 - 25 C. Pastreaza temperatura bine, avand in vedere si izolatia de pe fatada de 20 cm vata baz. Scara de beton merge la pod si intrarea in pod se realizeaza pe o usa de camera normala. Podul este amenajat și zilnic se deschide usa de intrare. Deci caldura din pod provine din casa si patrunde prin usa care se deschide zilnic. Nu e mare filosofie.

Edited by zamolxis01, 27 November 2021 - 11:55.


#13
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Tu esti real?Ai in casa 24-25 grade,in mansarda neincalzita 16-17 grade si zici ca se pastreaza temperatura bine?Tu acolo ai o belea destul de mare,iti pleaca caldura la greu prin tavan cu toata izolatia
Chiar asa,nu este mare filozifie

#14
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011

 ceanu1980, on 27 noiembrie 2021 - 13:03, said:

Tu esti real?
Tu esti imaginar amice !

#15
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Mai aud pe la unii care stau la bloc ca au consum mic la gaz, tot asa zic, e izolat blocul si la la, de fapt se incalzesc de la vecini prin pereti

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate