Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Diploma de master - curiozitate

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
XSIDER

XSIDER

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.02.2012
Salut, Lucrez in domeniul IT ca junior QA engineer si am diploma de licenta in inginerie electrica. Momentam studiez si la master in paralel, primul an. Problema e ca masterul il fac tot in inginerie si e destul de solicitant sa trec examenele, avand in vedere ca imi doresc doar diploma de master, nu si sa mai aprofundez cunostinte in inginerie electrica. Vreau diploma de master doar pt o posibila sansa in viitor pentru un post mai avansat, de manager (Doamne ajuta). Ma gandeam sa imi retrag dosarul de la master si sa fac masterul la o facultate cu invatamant de la distanta sau poate cu frecventa redusa sau o facultate mai usoara (mai pe scurt), intrucat vreau doar diploma.Intrebari:
1.Este diploma de master esentiala pentru obtinerea unei pozitii de manager?
2. Conteaza de la ce facultate obtin aceasta diploma?
Mersi.

#2
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
1. nu
2. nu

#3
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
Licentiat in Istorie, poti face master in Mecanica?
Licentiat in Inginerie, poti face master in Chimie Alimentara?

#4
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

 XSIDER, on 25 noiembrie 2021 - 18:02, said:

... Vreau diploma de master doar pt o posibila sansa in viitor pentru un post mai avansat, de manager (Doamne ajuta). ...

Diploma nu te face manager...Manager nu este o sansa... Dumnezeu nu are timp de manageri, ex-manageri sau manageri aspiranti... Daca tu nu ai timp de un master nici Dumnezeu nu face minuni mereu ...


 XSIDER, on 25 noiembrie 2021 - 18:02, said:


1.Este diploma de master esentiala pentru obtinerea unei pozitii de manager?


Pentru obtinere , NU ...dar pentru mentinere posibil sa ai nevoie de master(e), cursuri, atestate, formare continuua, IQ, IE si putin noroc Posted Image Posted Image



 XSIDER, on 25 noiembrie 2021 - 18:02, said:


2. Conteaza de la ce facultate obtin aceasta diploma?


Vezi punctul 1.


... o diploma la timpul ei nu face cat zece atei Posted Image

Succes la cursa pentru "manager" ....


"Spre deosebire de mituri, managerii vin primii la serviciu și pleacă ultimii. În plus, pe baza jurnalelor scrise de peste 160 de manageri englezi, se poate observa că aceștia lucrează fără întrerupere de la o jumătate de oră până la două zile."

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
S-a mai discutat de un miliard de ori
Diploma nu reprezinta nicio garantie a succesului personal si/sau profesional
Master-ul este pentru aprofundarea unor studii de care se pare ca nu ai nevoie

#6
XSIDER

XSIDER

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.02.2012
Va multumesc mult baieti, ma duc sa imi retrag dosarul! <3 Scuze daca s-a mai postat, nu am verificat.

#7
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013
Cand se faceau 5 ani la Inginerie, di[ploma de master se putea face si la alte specializari. Dar de cand au introdus licentele tip Bologna, masterul trebuie facut in acelasi domeniu ca facultatea..

https://ro.wikipedia...rocesul_Bologna
https://ro.wikipedia...are_de_masterat

"Înscrierea la cursurile de masterat este condiționată de deținerea unei diplome de licență în domeniul respectiv sau unul înrudit. Finalizarea studiilor se face printr-un examen, în urma căruia se obține diploma de master. Diplomele de master atestă că titularii acestora au dobândit cunoștințe și competențe generale și de specialitate, precum și abilități cognitive specifice."

#8
XSIDER

XSIDER

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.02.2012

 unknown_35, on 25 noiembrie 2021 - 18:32, said:

Cand se faceau 5 ani la Inginerie, di[ploma de master se putea face si la alte specializari. Dar de cand au introdus licentele tip Bologna, masterul trebuie facut in acelasi domeniu ca facultatea..

https://ro.wikipedia...rocesul_Bologna
https://ro.wikipedia...are_de_masterat

"Înscrierea la cursurile de masterat este condiționată de deținerea unei diplome de licență în domeniul respectiv sau unul înrudit. Finalizarea studiilor se face printr-un examen, în urma căruia se obține diploma de master. Diplomele de master atestă că titularii acestora au dobândit cunoștințe și competențe generale și de specialitate, precum și abilități cognitive specifice."
Ciudat, am doua colege la master care au venit la Inginerie Electrica de la Facultatea De Biologie

#9
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 13.10.2010

 XSIDER, on 25 noiembrie 2021 - 18:34, said:


Ciudat, am doua colege la master care au venit la Inginerie Electrica de la Facultatea De Biologie

Da, si fiul meu a avut. Master la UCB, colegi cu licenta in drept, de la o fac particulara.



#10
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
E perfect normal sa poti urma ce cursuri de master vrei, indiferent de facultatea terminata.

Spre deosebire de diploma de licenta, diploma de master nu-ti deschide in mod direct nicio poarta.

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
1. Nu
2. Nu
Si in principiu e fix zero barat.

 nicu131, on 25 noiembrie 2021 - 18:17, said:

Licentiat in Istorie, poti face master in Mecanica?
Licentiat in Inginerie, poti face master in Chimie Alimentara?
Da.
Da.
Si chiar doctoratul.

Edited by Friskey, 25 November 2021 - 19:08.


#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 XSIDER, on 25 noiembrie 2021 - 18:02, said:

1.Este diploma de master esentiala pentru obtinerea unei pozitii de manager?
Dacă e masterul ăla e MBA :)

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

 unknown_35, on 25 noiembrie 2021 - 18:32, said:

"Înscrierea la cursurile de masterat este condiționată de deținerea unei diplome de licență în domeniul respectiv sau unul înrudit. Finalizarea studiilor se face printr-un examen, în urma căruia se obține diploma de master. Diplomele de master atestă că titularii acestora au dobândit cunoștințe și competențe generale și de specialitate, precum și abilități cognitive specifice."

Din ce lege e citatul respectiv?

#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 XSIDER, on 25 noiembrie 2021 - 18:34, said:

Ciudat, am doua colege la master care au venit la Inginerie Electrica de la Facultatea De Biologie
poti face orice master nu mai esti conditionat de facultatea facuta

#15
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019

 unknown_35, on 25 noiembrie 2021 - 18:32, said:

Cand se faceau 5 ani la Inginerie, di[ploma de master se putea face si la alte specializari. Dar de cand au introdus licentele tip Bologna, masterul trebuie facut in acelasi domeniu ca facultatea..

Cand se faceau 5 ani la inginerie (fara aia repetati...) masterul era in anul 6. Acum esti inginer licentiat dupa 3 ani de facultate (cat faceau subinginerii pe vremuri). Masterul Bologna e cu totul altceva, si mi se pare bizar sa-l faci (daca-l faci) in alt domeniu decat in cel in care ai tras o spoiala de pregatire initial. Oricum, dupa cum merge treaba cu educatia in Romania (simulare de invatamant la distanta, angajari de subofiteri cu 10 clase) probabil ca durata studiilor superioare se va mai reduce cu un an, iar doctoratul va fi noul masterat.

#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

 __Dan__, on 25 noiembrie 2021 - 20:38, said:

, iar doctoratul va fi noul masterat.


Doctoratul a devenit demult o comedie sinistra .....   Am doua prietene care sunt doctore....   (ca nu le pot numi doctorite)  si nu imi vine sa cred ca au diploma respectiva. Efectiv este un titlu fara nici o valoare in Romania. Daca as fi patron si ar veni cineva la mine cu asa ceva, nici nu m-ar interesa hartia respectiva.

#17
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Nu știu cum e, dar cunosc câțiva oameni în domeniul IT care nu pot accede la funcții de manageri pentru că nu au diploma care trebuie. Diploma care trebuie nu e neapărat un anumit standard, gen master, dar fiecare management alege cum vrea să promoveze oamenii săi bine instruiți pe funcții de manageri de proiecte sau mai sus.
Ideea pe scurt: doar cu licența nu o sa urci tare mult. Trebuie mai mult, nu neapărat master, dar cursuri, acreditări actualizate tot timpul, ca să fii genul de om potrivit pentru conducere. Nu că faci doar un curs odată, apoi te lași. Învățare continuă.

#18
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 Karhu, on 25 noiembrie 2021 - 19:14, said:

Dacă e masterul ăla e MBA Posted Image

De acord!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate