Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

E.ON - Experientele clientilor

- - - - -
  • Please log in to reply
2117 replies to this topic

#1801
eftincanicusor

eftincanicusor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 20.01.2016

View PostSkiuc, on 01 februarie 2023 - 18:24, said:

Istoric index --> Calendar citire contor.

Mulțumesc

#1802
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005

View Postmanu-el, on 31 ianuarie 2023 - 13:44, said:

La mine perioada de transmitere e 20-28, indexul il vad doar in jur de 20 ale lunii urmatoare cand se emite si factura.

Mersi, eu am intrebat pe chat si am primit raspuns ca nu aparea nimic in baza de date, si au introdus ei. Desi aveam print screen din 25 ian cand am salvat indexul.
Nu inteleg de ce nu pot lasa mesaj in aplicatie/site cu ultimul index introdus este xxxxx. Ca sa se vada mereu cat ai introdus ultima data. Asa cu e la Engie de exemplu.In fine..

#1803
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Se vede ultimul index in aplicatie inainte de a-l introduce pe cel nou. Dupa nu se mai vede. Practic, se vede ultimul index introdus. Poti vedea indecsii transmisi in trecut in facturi.

#1804
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View PostSwatKat, on 02 februarie 2023 - 16:59, said:



Mersi, eu am intrebat pe chat si am primit raspuns ca nu aparea nimic in baza de date, si au introdus ei. Desi aveam print screen din 25 ian cand am salvat indexul.
Nu inteleg de ce nu pot lasa mesaj in aplicatie/site cu ultimul index introdus este xxxxx. Ca sa se vada mereu cat ai introdus ultima data. Asa cu e la Engie de exemplu.In fine..

Te doare mana sa le ceri fisa analitică client ? E un Excel frumos cu toate datele acolo , toate facturile etc

Imediat ți o transmit pe mail daca o ceri . Plus că este foarte utila că și centralizator pentru fiecare loc de consum.

#1805
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
E normal sa introduc  index in aplicatie si ulterior, cand s-a incheiat perioada de introducere sa imi spuna pe chat ca nu le apare nimic? Poate nici nu trebuia (?- desi nu mi se pare normal treaba asta) sa se vada asa repede, dar mi-au cerut ei sa le dau din nou indexul. Deci ori e o problema, ori nu au stiut ce sa imi raspunda, In fine, am inteles ideea, multumesc

#1806
tury19baros

tury19baros

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.01.2022
Bună dimineața. A primit cineva factura pentru gaze, pe ianuarie 2023? Care este prețul kwh de gaz? Mulțumesc

#1807
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
Poate te ajuta.

Attached Files

  • Attached File  EON.jpg   353.44K   45 downloads


#1808
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019

View Posttury19baros, on 13 februarie 2023 - 07:18, said:

Care este prețul kwh de gaz?

La aceasta intrebare, Eon a raspuns:

Prețul a fost calculat, conform conform art. 2 alin. (1) din OUG 27/2022, determinat prin însumarea elementelor:
- Costul de achiziție al gazelor naturale din luna respectivă în funcție de oferta din piață, conform condițiilor de la art. 3 din OUG 27/2022;
- Componenta de furnizare gaze naturale, în valoare de 0,012 lei/kWh (respectiv 0,0135 lei/kWh pentru FUI), conform condițiilor de la art. 4 din OUG 27/2022;
- Componente și tarife reglementate stabilite conform reglementărilor ANRE (tarif distribuție, cost de transport și înmagazinare) aferente gazelor naturale;
- Componente taxe – respectiv TVA

0,17418 lei /kWh (costul de achizitie) +
0,012 lei/kWh (componenta de furnizare) +
0,03232 lei/kWh (tariful de distribuție) +
0,00811 lei/kWh  (tariful de transport) +
0,00371 lei/kWh (componente taxe) =
0,23032 lei/kWh pret de plafon

Am intrebat ce reprezinta 0,00371 => niciun raspuns => reclamat la ANRE
Am intrebat unde este afisat costul de achizitie (ca sa pot sa-l verific si eu) => raspuns Eon = nicaieri => deci consumatorul nu poate verifica faptul ca factura a fost calculata corect => reclamat la ANRE

#1809
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Probabil că undeva trebuie sa se regăsească și diferențele practicate  între tarife clientilor

Cum nu avem toți același preț însă prețul de achiziție este același sigur undeva trebuie sa apară diferenta

#1810
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019
Depinde:

OUG 27/2022 zice ca pretul GN se calculeaza astfel: cea mai mică valoare dintre:
  • Prețul plafonat de 0,31 lei/kWh (=0,26 lei/kwh fără TVA), tarife și costuri reglementate incluse
  • Prețul de contract, adică prețul din tabelul “Produse și Servicii” de pe factură (cu tarife reglementate incluse, la care se adaugă TVA)
  • Prețul calculat conform art. 2 alin. (1) din OUG 27/2022, determinat prin însumarea următoarelor elemente: costul de achizitie + celelalte costuri precizate in postul meu anterior
Prin urmare, furnizorul ar trebui sa calculeze 3 preturi si sa-l aleaga pe cel mai mic pentru a-l folosi in factura.
Deci: toti clientii pentru care pretul cel mai mic dintre cele 3 preturi este cel de la pct. (3) vor avea acelasi pret iar acest pret nu va putea fi verificat de consumator (saracutu' homo sapiens, iar s-a incurcat in meandrele concretului.... :D).

#1811
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Și ei de ce nu aplica cel mai mic din cele 3 ???

#1812
daddy0307

daddy0307

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.05.2007

View PostSinmbad, on 13 februarie 2023 - 09:48, said:

Probabil că undeva trebuie sa se regăsească și diferențele practicate  între tarife clientilor

Cum nu avem toți același preț însă prețul de achiziție este același sigur undeva trebuie sa apară diferenta

diferente vin si de la PCS.

#1813
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Cate procente la 20o kwh ar fi delta pcs ?

Edited by Sinmbad, 13 February 2023 - 10:40.


#1814
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 24.04.2007
Ar putea fi pana la 5% (de ex intre 10.95 si 10.42)

Deci la 200 un 10kwh.

#1815
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019

View PostSinmbad, on 13 februarie 2023 - 10:28, said:

Și ei de ce nu aplica cel mai mic din cele 3 ???

In cazul meu l-au aplicat: au calculat pretul pe baza costului de achizitie.
Adica asa zic ei, eu n-am de unde sa stiu daca pretul pe care l-au aplicat ei e cel de achizitie sau nu deoarece cel de achizitie nu este afisat pe nicaieri; tot ce pot sa fac este sa confirm ca pretul final este mai mic decat 0,31 lei/kWh (deci o conditie necesara pentru ca factura sa fie corecta, insa nu si suficienta).

Bine ca factura e defalcata, caci altfel nu puteam sa o verific.
Ah, stai, nici acum nu pot.....
Omul "omenind".... :D

#1816
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Bine că te au omenit și nu , invers.
Să înțeleg că dacă mie mi s rămas prețul mic la mine au inca contractat cu preț mic și la tine cu preț ceva mai măricel ?

Barem ți au răspuns în 5 zile cum presupune legea sau ți au dat despăgubiri consistente sa te omeneasca ?

#1817
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019

View PostSinmbad, on 14 februarie 2023 - 00:45, said:

Să înțeleg că dacă mie mi s rămas prețul mic la mine au inca contractat cu preț mic și la tine cu preț ceva mai măricel ?

Chiar mai bine de atat:
- inainte de marirea pretului aveam: pret gaz = 194 lei / MWh => pret final (fara TVA) = 234.43 lei / MWh
- ultima factura (decembrie): pret gaz = 189.89 lei / MWh (conform cost achizitie declarat de Eon) => pret final (fara TVA) = 230.32 lei / MWh

Pe sistemul "sa se mareasca primesc, dar sa nu se modifice nimic, ba chiar sa scada in unele luni"! Posted Image

View PostSinmbad, on 14 februarie 2023 - 00:45, said:

Barem ți au răspuns în 5 zile cum presupune legea sau ți au dat despăgubiri consistente sa te omeneasca ?

Fix in termen, doar caaaaaa:
- primul raspuns a fost gresit
- al doilea raspuns a fost "mai gresit" decat primul (in sensul ca nici macar nu se refera la contractul meu Posted Image)
- al treilea raspuns a fost bunicel dar incomplet

Parca vad raspunsul ANRE:
- ANRE: "A raspuns furnizorul la timp?"
- Consumator: "Da"
- ANRE: "Iata: legea a fost respectata. Uraaaaaaa!"
- Consumator: "Dar raspunsul a fost gresit"
- ANRE: "Eroare neasteptata, eroare neasteptata, beeeeep, beeeeeeep! Repet: legea a fost respectata. Uraaaaaaa!"

Aia e, atata s-a putut! Posted Image

Edited by darkangel2, 14 February 2023 - 17:55.


#1818
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postdarkangel2, on 14 februarie 2023 - 17:55, said:



Chiar mai bine de atat:
- inainte de marirea pretului aveam: pret gaz = 194 lei / MWh => pret final (fara TVA) = 234.43 lei / MWh
- ultima factura (decembrie): pret gaz = 189.89 lei / MWh (conform cost achizitie declarat de Eon) => pret final (fara TVA) = 230.32 lei / MWh

Pe sistemul "sa se mareasca primesc, dar sa nu se modifice nimic, ba chiar sa scada in unele luni"! Posted Image



Fix in termen, doar caaaaaa:
- primul raspuns a fost gresit
- al doilea raspuns a fost "mai gresit" decat primul (in sensul ca nici macar nu se refera la contractul meu Posted Image)
- al treilea raspuns a fost bunicel dar incomplet

Parca vad raspunsul ANRE:
- ANRE: "A raspuns furnizorul la timp?"
- Consumator: "Da"
- ANRE: "Iata: legea a fost respectata. Uraaaaaaa!"
- Consumator: "Dar raspunsul a fost gresit"
- ANRE: "Eroare neasteptata, eroare neasteptata, beeeeep, beeeeeeep! Repet: legea a fost respectata. Uraaaaaaa!"

Aia e, atata s-a putut! Posted Image

ANRE nu mai are de mult reacție, este covârșit de munci.

Totuși, mă bucur că la EON a scăzut prețul. Pe vremuri m am luptat cu ei sa mi l tina fix, și a rămas fix, n a mai scăzut 😄

Edited by Sinmbad, 14 February 2023 - 23:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate