Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

E.ON - Experientele clientilor

- - - - -
  • Please log in to reply
2117 replies to this topic

#19
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,770
  • Înscris: 25.01.2007
Nu.

#20
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Priceput acum,de la 1 ianuarie va fi bubuiala pe acest serviciu,cum majoritatea sunt in el vine buba,mai ales dupa plafonare

#21
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 17.09.2021

 rex, on 23 noiembrie 2021 - 12:59, said:

voi n-ati inteles: el a facut deja contract cu EON dar vrea sa ii confirmam noi ca a fost cea mai buna alegere.
rex, sezi flexat! N-am facut inca niciun contract si nici nu vreau vreo confirmare. Cu atat mai putin, de la tine.
Pur si simplu, pe cat de usor de folosit este platforma aia pentru utilizatori, pe atat de greoaie devine atunci cand ai nevoie de ajutorul celor ce s-ar presupune ca stiu mai multe decat ceea ce e scris deja pe site. Nu ca ar fi un caz singular, din ce in ce mai mult intalnim obligatia de a avea dialog cu masini si nu cu oameni, la foarte multe aplicatii.
Dar, cainii latra, ursul trece...

#22
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

 sellermn, on 23 noiembrie 2021 - 14:14, said:

ceanu1980, intr-un final am reusit. La intrebarea mea legata de problema cu mesajul de eroare la introducerea codului CLC si dat Salvare mi s-a raspuns ca nu se intreaba asa ceva pe Chat si sa ii contactez prin intermediul formularului de contact de pe site.

Așa de idioți și de nesimțiți sunt?
Pai ce să-i întrebi pe chat, cum e vremea afară?


 ceanu1980, on 23 noiembrie 2021 - 15:17, said:

Priceput acum,de la 1 ianuarie va fi bubuiala pe acest serviciu,cum majoritatea sunt in el vine buba,mai ales dupa plafonare

Asta pentru că avem o mascaradă de piață concurențială, unde lumea se calcă in picioare la un furnizor sau altul, in loc sa existe 2-3 furnizori cu prețuri și servicii apropiate, comparabile.

#23
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009
Eu am fost client Eon vreme de peste 10 ani atat la gaze cat si la energie, pana m-a mancat undeva si am trecut la AIK si Restart.
Acum, am revenit la ei pentru GAZ.
Aplicatia este superioara tuturor celor pe care le-am mai utilizat (AIK, Premier si teparii de la Restart).
E fain ca poti sa vezi consumul lunar pe lunile din urma. Iti apare in aplicatie cand faci tu citirea si cand o face distribuitorul. Poti modifica conventia de consum, online, din aplicatie.
A facut sotia un test ieri: a sunat la Restart si a durat cu tot cu convorbire 17 minute, iar la Eon 23. Ce sa zic, cand ai nevoie sa vorbesti cu ei, iti trebuie rabdare si timp. Dar, in general n-ai nevoie sa vorbesti cu ei.
Platile sunt cele mai faine, din aplicatia ING scanezi codul de bare si iti apare valoarea, codul de client, nr facturii (asta daca nu vrei sa-ti salvezi plata).
Au fost corecti tot timpul, nu au umflat nicio factura, dar nici n-au avut cel mai mic pret vreodata.
Eu m-am lecuit cu cel mai mic pret. M-am saturat sa alerg dupa furnizori.

#24
Ionut0605

Ionut0605

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.09.2021
Salut,

Dupa ce am completat totul pe site si am semnat actele, am primit un numar de inregistrare 23xxx si mesajul ca o sa primesc contractul si pe mail. Inca nu am primit nimic pe email. La voi cat a durat pana sa primiti actele pe email?

#25
manu-el

manu-el

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 25.01.2016
La fel si la mine. "Contractul a fost incheiat cu succes, de restul ne ocupam noi, ti-am trimis mail". Deocamdata n-am primit nimic

#26
wicked100

wicked100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 01.02.2007
Durează 3-4 ore până vine e-mailul de confirmare

#27
Marchizul-de-Sade

Marchizul-de-Sade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.10.2013

 Xman_ghio, on 23 noiembrie 2021 - 12:05, said:

Eu am o experienta buna cu ei pe partea de gaz. Am semnat contract in piata concurentiala in Mai 2021 la pretul de 0,1 lei (sau 0.138 lei pret de furnizare final cu toate incluse) + TVA. Pret fix pe 12 luni (deci pana in mai 2022). Pana acum nu mi-au modificat preturile deloc si mi s-au parut foarte ok din punctul asta de vedere.

Aplicatia online este simplu de utilizat. Dau citirea lunar ca sa nu am surprize la regularizari. Gazul vine, eu il ard :-) totul pare ok.

O sa vad in primavara 2022 unde ma duc pentru ca presupun ca vor creste semnificativ pretul. Sincer competitia mi s-a parut fie mica (adica furnizorii mari aveau preturi mai mari sau similare), fie riscanta (nu am avut eu super incredere in ei... defect profesional :-)

Fix asa si eu, aceeasi oferta in mai 2021. Imi facusem contract duo. Ieri primesc o notificare, pretul la gaz a crescut de la 0.1 la 0.24, la electricitate de la 0.29 la 0.64. Imi place, bine, nu ii notific si reziliez contractul. M-am uitat la concurenta, in zona mea, preturi si mai mari. Deci csf ? :)

#28
wicked100

wicked100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 01.02.2007
Știe cineva, din punct de vedere legal, in câte zile de la semnarea de către noi a draft-ului de contract și a notificării trebuie să se efectueze transferul de la un furnizor la altul? Eu am găsit ceva care obliga noul furnizor să trimită vechiului furnizor notificarea in aceeași zi și maxim intr-o zi lucrătoare către operatorul de distribuție. Aș vrea să le fac o reclamație, nu am mai primit nimic de la ei după informarea că au primit cererea (vineri, azi fiind marți). Consultantul de pe webchat mi-a spus că voi primi un răspuns in 30 de zile

#29
Marioroy

Marioroy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.04.2021

 Marchizul-de-Sade, on 24 noiembrie 2021 - 19:45, said:


Fix asa si eu, aceeasi oferta in mai 2021. Imi facusem contract duo. Ieri primesc o notificare, pretul la gaz a crescut de la 0.1 la 0.24, la electricitate de la 0.29 la 0.64. Imi place, bine, nu ii notific si reziliez contractul. M-am uitat la concurenta, in zona mea, preturi si mai mari. Deci csf ? Posted Image


Aplica la oferta asta   :    https://www.eon.ro/p...omo-gas-digital
       mai e valabila 4 zile
Eu am aplicat sâmbătă și azi am primit contractul

#30
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

 Marchizul-de-Sade, on 24 noiembrie 2021 - 19:45, said:

Fix asa si eu, aceeasi oferta in mai 2021. Imi facusem contract duo. Ieri primesc o notificare, pretul la gaz a crescut de la 0.1 la 0.24, la electricitate de la 0.29 la 0.64. Imi place, bine, nu ii notific si reziliez contractul. M-am uitat la concurenta, in zona mea, preturi si mai mari. Deci csf ? Posted Image
Nu era contract cu pret fix pe un an? Cred ca in mai se mai putea face asa ceva. Eu am facut in aprilie.

#31
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,051
  • Înscris: 04.10.2005

 Marioroy, on 24 noiembrie 2021 - 20:51, said:




Aplica la oferta asta   :    https://www.eon.ro/p...omo-gas-digital
       mai e valabila 4 zile
Eu am aplicat sâmbătă și azi am primit contractul
Ai primit contractul pe email?
Serios?... Cu mine au ceva...

#32
betivul

betivul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 24.06.2007

 khristian78, on 24 noiembrie 2021 - 22:37, said:


Ai primit contractul pe email?
Serios?... Cu mine au ceva...

Posibil
Aplicat duminică și azi pe la 19 am primit contractul pe email


#33
DocV64

DocV64

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.08.2021
Știe cineva să ne "traducă" decizia ANRE din luna octombrie a anului trecut?

Decizie ANRE Nr. 1872/21.10.2020 = E.ON GAZ FURNIZARE DECIZIE privind aprobarea retragerii Licenței nr. 2157 de furnizare a gazelor naturale al cărei titular este societatea E.ON GAZ FURNIZARE S.A., la cererea acesteia

Attached Files



#34
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,128
  • Înscris: 14.04.2009

 DocV64, on 24 noiembrie 2021 - 23:29, said:

Știe cineva să ne "traducă" decizia ANRE din luna octombrie a anului trecut?

Decizie ANRE Nr. 1872/21.10.2020 = E.ON GAZ FURNIZARE DECIZIE privind aprobarea retragerii Licenţei nr. 2157 de furnizare a gazelor naturale al cărei titular este societatea E.ON GAZ FURNIZARE S.A., la cererea acesteia
Este consecinta a E.ON Gaz Furnizare și E.ON Energie România fuzionează...
https://economie.hot...-fuzioneaza.htm

#35
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

 wicked100, on 24 noiembrie 2021 - 19:59, said:

Știe cineva, din punct de vedere legal, in câte zile de la semnarea de către noi a draft-ului de contract și a notificării trebuie să se efectueze transferul de la un furnizor la altul?

În 21 de zile de la transmiterea notificării. Nu exista un termen pentru transmiterea notificării, de aceea poate dura și 45 de zile (vezi Hidroelectrica, unde durează 1 luna să-ți trimită contractul și încă o lună după ce-l semnezi sa se activeze)

#36
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 17.09.2021

 betivul, on 24 noiembrie 2021 - 22:46, said:

Posibil
Aplicat duminică și azi pe la 19 am primit contractul pe email
Cum or lucra astia, nu stiu! Am aplicat pe 18, am 152xx numar de ordine, am pierdut ieri timp de-am innebunit si am intrat pe chat (am scris ca asta nu e deloc simplu) si tot nimic!
Speranta moare ultima...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate