Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

E.ON - Experientele clientilor

- - - - -
  • Please log in to reply
2117 replies to this topic

#1081
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017
E firma privata, pretul lor, deci nu cred ca rezolvi nimic la ANPC. Adica ne-au anuntat din timp, in cazul in care nu suntem de acort putem renunta la contract. Nu stiu daca ar ajuta cu ceva ANPC-ul.

Aici singurul care ne poate ajuta e statul care in ultimul timp vad ca vor sa bage taxe la taxe peste taxe. Pana in 1 martie suntem acoperiti.

Eu inteleg pretul de la gaz sa creasca din cauza ca Rusia, dar si la curent o sa il creasca foarte tare si nu inteleg de ce. S-a scumpit apa pe dunare sau vantul sau soarele?

@Malineanu voi cauta in contract sa vad ce scrie pe acolo poate poate gasesc vreo portita.

#1082
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Da. Așa este. Nu prea sunt soluții, doar strâns cureaua. Liberalizarea a avut efectul invers, în loc de ieftinire scumpire. Sunt convins cã e vorba și de speculã masivã, nu doar context pandemie/rãzboi.

Edited by caiuscorneliu, 20 May 2022 - 14:32.


#1083
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017
E specula asta. Scumpire in caz de razboi trebuia sa fie de 100% nu de 500-700%

Trebuie sa ma uit dar anul trecut aveam gazul 1,8 lei ceva de genu. Deci sa cresti gazul in halul asta e exagerat. Mai ales la cate resurse are tara asta.

#1084
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
A primit cineva de la EON facturile pe aprilie ? Sunt fara abonament cum zicea cineva ?

 stearom, on 20 mai 2022 - 14:26, said:

E firma privata, pretul lor, deci nu cred ca rezolvi nimic la ANPC. Adica ne-au anuntat din timp, in cazul in care nu suntem de acort putem renunta la contract. Nu stiu daca ar ajuta cu ceva ANPC-ul.

Aici singurul care ne poate ajuta e statul care in ultimul timp vad ca vor sa bage taxe la taxe peste taxe. Pana in 1 martie suntem acoperiti.

Eu inteleg pretul de la gaz sa creasca din cauza ca Rusia, dar si la curent o sa il creasca foarte tare si nu inteleg de ce. S-a scumpit apa pe dunare sau vantul sau soarele?

@Malineanu voi cauta in contract sa vad ce scrie pe acolo poate poate gasesc vreo portita.

Cauta :

7. Alte mențiuni
Oricând pe parcursul derulãrii Contractului putem sã vã propunem modificarea condițiilor comerciale pentru corelarea cu condiþiile de piaþã. Vã vom transmite o notificare cuprinzând noile condiþii comerciale cu 45 de zile înainte de aplicarea lor. Dacã nu sunteți de acord cu noile condiții, aveți 15 zile de la primire pentru a ne comunica refuzul Dvs., ceea ce atrage neprelungirea Contractului și încetarea de drept a acestuia la expirarea perioadei contractuale. Dacã nu primim niciun rãspuns de la Dvs, noile condiții comerciale se considerã acceptate tacit și se vor aplica de la data cuprinsã în notificare.


Aici e lacuna lor - vezi ce am boldat cu rosu, au oficializat prin raspunsul de mai sus neputinta scumpirii

#1085
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017
@Malineanu deci momentan nu mai pot face nimic? Inca ma incadrez in cele 15 zile pana vinerea urmatoare.

Dar daca fac contestatie imi rupe contractul de gaz.

Deci concluzia e ca nu am ce sa mai fac.

#1086
animi

animi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 30.09.2021

 Malineanu, on 20 mai 2022 - 14:44, said:

A primit cineva de la EON facturile pe aprilie ? Sunt fara abonament cum zicea cineva ?

Eu am primit in 28.04.2022 prima factura pentru eon-promo pe 09.01.2022 - 08.04.2022. Pana in 31.03 apare ab 0.3 lei/zi, si pe zilele din aprilie nu.
Da-s suparat ca nu zic nimic de penalitatile pentru intarzierea la emiterea facturii, iar trebuie sa reclam?

Edited by animi, 20 May 2022 - 15:57.


#1087
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006

 Malineanu, on 20 mai 2022 - 14:44, said:

A primit cineva de la EON facturile pe aprilie ? Sunt fara abonament cum zicea cineva

Fara abonament.

#1088
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 stearom, on 20 mai 2022 - 14:54, said:

@Malineanu deci momentan nu mai pot face nimic? Inca ma incadrez in cele 15 zile pana vinerea urmatoare.

Dar daca fac contestatie imi rupe contractul de gaz.

Deci concluzia e ca nu am ce sa mai fac.

Cand iti expira contractul ? Ai clauza cu referire la posibilitatea refuzarii intentiei de majorare ?

 animi, on 20 mai 2022 - 15:56, said:



Eu am primit in 28.04.2022 prima factura pentru eon-promo pe 09.01.2022 - 08.04.2022. Pana in 31.03 apare ab 0.3 lei/zi, si pe zilele din aprilie nu.
Da-s suparat ca nu zic nimic de penalitatile pentru intarzierea la emiterea facturii, iar trebuie sa reclam?

Ca sa incasezi penalitatile de intarziere trebuia sa fi solicitat asta.

Banii se iau pe nesolutionarea sau neraspunsul la o cerere.

#1089
-ina-

-ina-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 02.02.2006
Mai e cineva care e client Eon din decembrie și n a primit nici o factura?

#1090
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017

 Malineanu, on 20 mai 2022 - 22:31, said:

Cand iti expira contractul ? Ai clauza cu referire la posibilitatea refuzarii intentiei de majorare ?


Contractul e semnat in data de 21.11.2019 pe perioada nedeterminata.
M-am uitat peste contract si nu am reusit sa gasesc absolut nimic legat de majorarea pretului sau schimbarea lui.

Am multe chestii in contract legat de prelucrarea datelor si la rubrica "Pretul final reglementat al gazelor naturale; modalitati si conditii de plata:"  scrie aas:

"Pretul final reglementat al gazelor naturale furnizate este aprobat prin ordin al presedintelui ANRE , se exprima in lei/MWh si corespunde incadrarii clientului, prevazute in contractul de furnizare".

In rest nu am reusit sa gasesc nimic legat de majorare/schimbare pret.

Pot face ceva? Sau incasez pretu si ghinion.

Sa zicem prin absolut ca as avea o chestie care ma ajuta sa refuz majorarea si pana cand pot amana amanarea asta?

#1091
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017

 caiuscorneliu, on 20 mai 2022 - 14:31, said:

Da. Așa este. Nu prea sunt soluții, doar strâns cureaua. Liberalizarea a avut efectul invers, în loc de ieftinire scumpire. Sunt convins că e vorba și de speculă masivă, nu doar context pandemie/război.

Deci inteleg ca tu de la 1 iulie vei avea 0.65 pretul cu plafonarea bineinteles la 0,31 corect?

#1092
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 stearom, on 22 mai 2022 - 11:46, said:

Contractul e semnat in data de 21.11.2019 pe perioada nedeterminata.
M-am uitat peste contract si nu am reusit sa gasesc absolut nimic legat de majorarea pretului sau schimbarea lui.

Am multe chestii in contract legat de prelucrarea datelor si la rubrica "Pretul final reglementat al gazelor naturale; modalitati si conditii de plata:"  scrie aas:

"Pretul final reglementat al gazelor naturale furnizate este aprobat prin ordin al presedintelui ANRE , se exprima in lei/MWh si corespunde incadrarii clientului, prevazute in contractul de furnizare".

In rest nu am reusit sa gasesc nimic legat de majorare/schimbare pret.

Pot face ceva? Sau incasez pretu si ghinion.

Sa zicem prin absolut ca as avea o chestie care ma ajuta sa refuz majorarea si pana cand pot amana amanarea asta?

Eu lacuna lor din contracte - precitata anterior - am descoperit-o mai de mult, am pus-o in discutie aici, forumistii au sarit in sus ca pretul e variabil, am zis ca numai EON ne va lamuri, le-am scris si Eonii au zis ca este adevarat, nu pot scumpi.

Deci trebuie sa-ti citesti contractul, cauta clauzele modificarii pretului, eu in general mi le citesc bine pe ale mele si le marchez highlight ca sa-mi fie usor ulterior.

Edited by Malineanu, 22 May 2022 - 21:32.


#1093
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

 stearom, on 22 mai 2022 - 12:02, said:



Deci inteleg ca tu de la 1 iulie vei avea 0.65 pretul cu plafonarea bineinteles la 0,31 corect?

Da.

#1094
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

 Malineanu, on 22 mai 2022 - 21:32, said:



Eu lacuna lor din contracte - precitata anterior - am descoperit-o mai de mult, am pus-o in discutie aici, forumistii au sarit in sus ca pretul e variabil, am zis ca numai EON ne va lamuri, le-am scris si Eonii au zis ca este adevarat, nu pot scumpi.

Deci trebuie sa-ti citesti contractul, cauta clauzele modificarii pretului, eu in general mi le citesc bine pe ale mele si le marchez highlight ca sa-mi fie usor ulterior.

In contract iti spune ca poate fi modificat de parti cu notificarea celeilalte. Pe scurt ei asta au facut - te-au notificat! Tu daca vrei atai, daca vrei poti sa pleci. Ideea este ca oriunde pleci ai cel putin pretul ala; in majoritatea cazurilor noul furnizor iti da un pret peste 1 leu :-(

Asa ca pe scurt nu prea ai ce sa faci! Gazul va fi extrem de scump la orice furnizor si vom plati pretul plafonat (care in cazul meu este oricum dublu fata de pretul avut anterior la Eon de 0.138 lei). Trist, dar nu este furnizorul de vina…

#1095
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017
Eu nu am reusit sa gasesc nimic legat de majorare pret. Am citit de vreo 3 ori contractul.
Am programare acum la ora 13, dar nu cred ca ma duc. Mai am timp pana vineri sa contest notificarea lor, dar nu am cu ce sa fac asta si atunci nu cred ca are rost sa ma mai duc.

#1096
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 stearom, on 23 mai 2022 - 09:15, said:

Eu nu am reusit sa gasesc nimic legat de majorare pret. Am citit de vreo 3 ori contractul.
Am programare acum la ora 13, dar nu cred ca ma duc. Mai am timp pana vineri sa contest notificarea lor, dar nu am cu ce sa fac asta si atunci nu cred ca are rost sa ma mai duc.

E posibil sa fie contract cu pret fix ? Ai mai avut majorari ?

#1097
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017
In iulie anu trecut,dar mi-au crescut pretul fara notificare fara nimic si am factura si platesc prin aplicatie din prima luna de cand am contractul

#1098
mozsos

mozsos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 29.04.2008
Nu stiu cum sunteti voi, dar pe mine ma sperie evolutia acestor tarife, avand un consum pe perioada sezonului rece(15 septembrie-~15 aprilie) de aprox 3500 mc:

01.04.2021 - 0,13397 lei/kwh(1.40 lei/mc) + tva
01.07.2021 - 0,15194 lei/kwh(1.59 lei/mc) + tva
01.10.2021 - 0,22277 lei/kwh(2.33 lei/mc) + tva
01.01.2022 - 0,23587 lei/kwh(2.47 lei/mc) + tva
01.07.2022 - 0,54875 lei/kwh(5.68 lei/mc) + tva, cu mentiunea ca este plafonat pana pe 31.03.2023 la 0.2605 lei/kwh + tva

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate