Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Restaurare casa "noua dar veche" D+P+M (demisol boltari beton, parter si mansarda structura lemn)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012

View PostMembruAnonim, on 23 noiembrie 2021 - 15:27, said:

Deci pentru ca are instalatia electrica refacuta, doua bai finisate si o tabla noua desi cam subtire, ai decis ca nu merita sa darami o casa care a stat douazeci de ani in paragina, a trecut printr-o explozie, un incendiu, inundatii prin acoperis si are bucati din placa de beton care s-au rupt si prabusit?

Singurul sfat pe care ti-l poate da orice om care a construit sau macar a renovat ceva la viata lui e sa recuperezi ce mai e de recuperat din materiale (acoperis, lemn, firele de cupru si tevaraia de cupru daca ti se par asa o mare avere), sa bagi buldozerul in chestia aia si sa faci o casa cum trebuie, de la zero. Cunosc oameni care s-au apucat de renovat case intr-o stare infinit mai buna decat asta a ta si care au regretat la final, constatand ca la cati bani au bagat faceau una de la zero cu rezultate mult mai fericite.

Are:

1) Fundatie

2) Demisol in regula, poate nu cel mai grozav dar nu are crapaturi problematice si nimic care sa sugereze ca ar fi probleme

3) Nici parterul nu pare sa aiba probleme din punctul acela de vedere, mansarda s-ar putea sa fie mai afectata dar asta ramane de vazut. Acoperisul nu e doar tabla, structura de lemn e noua, la fel si terasa

4) Da, doua bai perfect functionale

5) Geamurile, culmea, sunt termopan peste tot. Usile sunt in perfecta stare peste tot

6) Instalatia electrica insemnand cablaraie dar si tablou... ca si la instalatia electrica, valoare nu e doar in niste cupru, ci si costurile aferente transpunerii materiei prime in ceva functional. Instalatia electrica e una perfect functionala, cu cate un tablou la fiecare nivel, RCBB plus MCB-uri

Da, normal ca va rezulta o constructie mai buna daca bagi buldozerul in ea si faci ceva de la zero, cu proiect nou si toate cele. Dar vorbim de zeci si zeci de mii de euro ca si cum ar fi o eroare de rotunjire. Si cand calculezi "cata casa" ai, nu te uiti doar la valoarea materialelor. Cat ar costa gresia, cat ar costa cuprul, cat ar costa sigurantele, etc... ma gandesc ca e mai logic sa incluzi si manopera in ecuatie.

Din nou, casa in sine nu merge nicaieri. Arata ca porcul, efectul de "bleah" este evident cand o vezi. Dar nu e o cocioaba care sta sa se prabuseasca.

View Posttioopedi, on 23 noiembrie 2021 - 15:42, said:

Cireasa de pe tort.
Sa NU te puna ala rau"l sa semnezi ceva de la firma respectiva.

De ce credeti ca ar fi in neregula sa semnez ceva cu tipii care fac restaurari?

View Postrelu_24, on 23 noiembrie 2021 - 16:57, said:

te-ai gandit cum izolezi casa? cred ca nu are nici o izolatie acum, o sa te coste incalzirea cat nu face.
care e structura peretilor acum?

La demisol, nimic, zidaria la vedere.

La parter, tenciut destul de bine cu plasa pe interior.

La mansarda, structura lemn urmata de vata si rigips. La tavan nu puteam sa nu scot acea vata si rigipsul aferent. De pereti inca nu m-am apucat, vedem.

Edited by statusquo, 23 November 2021 - 17:20.


#38
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
La asta ma gandeam, pereti de lemn, cum sunt izolati?

Intr-un mod egoist imi vine sa ii zic sa se apuce de renovare. Intr-un alt mod sincer ar arata oricum aiurea ca este o combinatie de vechi(pereti lemn, fundatie beton) si acoperis lindab sau ce este tabla aia.

Locuibila probabil o sa o faci cu 10 mii de euro, subliniez LOCUIBILA.
Daca vrei sa o faci casa o sa trebuiasca sa ingropi sume aberante si cum zic colegi, trebuie izolata, daca se mai muta persoane in ea mai trebuie trasa o soba, montata centrala.

Asta este casa ideala pentru un youtuber, ai scoate material 5-10 ani de voie. Pentru un om normal care are familie, care vrea sa traiasca, sa se bucure de viata...

#39
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012

View Post-ARA-, on 23 noiembrie 2021 - 17:16, said:

La asta ma gandeam, pereti de lemn, cum sunt izolati?

Intr-un mod egoist imi vine sa ii zic sa se apuce de renovare. Intr-un alt mod sincer ar arata oricum aiurea ca este o combinatie de vechi(pereti lemn, fundatie beton) si acoperis lindab sau ce este tabla aia.

Locuibila probabil o sa o faci cu 10 mii de euro, subliniez LOCUIBILA.
Daca vrei sa o faci casa o sa trebuiasca sa ingropi sume aberante si cum zic colegi, trebuie izolata, daca se mai muta persoane in ea mai trebuie trasa o soba, montata centrala.

Asta este casa ideala pentru un youtuber, ai scoate material 5-10 ani de voie. Pentru un om normal care are familie, care vrea sa traiasca, sa se bucure de viata...

Doar vata aceea minerala, atat. Si va dati seama, vata imbibata cu apa devine zero barat ca proprietati izolatoare. Deci in spiritul realismului, vorbim de o casa aproape neizolata.

Voi mai reveni cu poze pe masura ce inaintez. De exemplu cand dau jos din lemnul acela decorativ de la exterior, sau cand vad in ce masura e afectata structura peretilor de la mansarda.

Cu 10,000 EUR nu stiu daca se poate face nici locuibila. Dar la standardele mele (care sunt destul de laxe), cred ca pot transforma dezastrul de acum in ceva robust cu 35,000 EUR.

Mai specific:

1) Material lemnos si manopera pentru structura

2) Cumparat un termosemineu bun care va fi montat in locul fostei centrale pe lemn si va fi folosit ca sursa SECUNDARA de caldura pentru toata casa

3) Sursa primara de caldura va fi o combinatie dintre aparate de AC cu kit nordic (sa reziste la temperaturi negative -20/-25 grade, zic producatorii), calorifere electrice si convectoare. Pentru fiecare consumator mare, voi adauga un circuit dedicat

4) Avem deja apa prin cadere de la niste foste fantani ale CAP-ului. Am fantana langa casa, vreau sa trag apa si de acolo printr-o pompa submersibila. iar la anul vom avea si apa de la retea. Vor fi deci si costuri legate de apa. Dar cand termin tarasenia, vom avea trei surse de apa, ceea ce nu e putin lucru

5) Da, costuri cu izolarea. Ma gandeam sincer sa aplic pentru programul acela de la AFM dar am auzit ca lumea si-a luat teapa, platind pentru acel studiu de eficienta termica cerut si neprimind inca niciun leu. Poate daca se da drumul robinetului prin PNRR, apare ceva fezabil in sensul asta. Ma refer la acest program: https://www.afm.ro/c...ii_utile_pf.php

6) Finisaje realizate mediocru de mine si mobila luata preponderent de la outlet si SH. Faptul ca am dubita ma ajuta sa economisesc multisor la punctul asta, dar tot va costa

Edited by statusquo, 23 November 2021 - 17:35.


#40
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Problema sincer pentru care imi pare rau pentru proiect este pretul aberant al materialelor si al manei de lucru.

Proiectul asta era perfect in urma cu 5 ani cand materialele erau ieftine, la cat s-a scumpit combustibilul + materialele + mana de lucru.
Dupa scumpirile astea imi pare rau de orice suma cheltuita.

Eu in vara asta am chemat mesteri sa traga o scurgere la casa si nu imi venea sa cred ca m-au ajuns materialele la aproape 1000 de lei, cativa metri de teava, coturi si palnie.

#41
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012

View Post-ARA-, on 23 noiembrie 2021 - 17:34, said:

Problema sincer pentru care imi pare rau pentru proiect este pretul aberant al materialelor si al manei de lucru.

Proiectul asta era perfect in urma cu 5 ani cand materialele erau ieftine, la cat s-a scumpit combustibilul + materialele + mana de lucru.
Dupa scumpirile astea imi pare rau de orice suma cheltuita.

Eu in vara asta am chemat mesteri sa traga o scurgere la casa si nu imi venea sa cred ca m-au ajuns materialele la aproape 1000 de lei, cativa metri de teava, coturi si palnie.

Asa e, dar asta e un argument in favoarea pastrarii casei, nu a demolarii.

Demoland, da, poti salva anumite materiale cum sunt grinzile de la acoperis. Dar majoritatea vor fi pa-pa. Achizitie materiale noi, plata manopera pentru fiecare etapa.

De exemplu, pastrand casa ai doua bai perfect acceptabile.

Demoland-o, doar la finisaje sa ne gandim, cat costa in ziua de azi o baie facuta cu un mester mediocru? Materiale + manopera, inmultit cu doi.

#42
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 17.03.2008
In privinta caselor din lemn esential este managementul vaporilor.

Edited by anaki, 23 November 2021 - 23:24.


#43
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012

View Postsacos, on 23 noiembrie 2021 - 23:19, said:

In privinta caselor din lemn esential este managementul vaporilor.

Era un mesaj mai lung aici dar vad ca a fost editat.

Eu sunt pasionat de constructii, chiar il urmaresc pe Soflete si pe alti ingineri pe YouTube. E si un tip din Rep. Moldova, Enciclopedia Constructiilor, care explica multe chestiuni foarte bine. Dar sa il chem pe santier, chiar daca stiu ca ii plac constructiile de lemn, nu are niciun sens. Asta pentru ca e limpede ce ar zice: off with its head :)

Tipul a mers pe santiere si a criticat case mult mai bine realizate, il inteleg. Dar in acelasi timp, consider ca e cumva la extrem in ceea ce priveste exigentele. Cand ajungem sa montam usa cu camera video in loc de vizor clasic ca sa nu pierdem caldura prin vizor, poate totusi deja exageram putin. Parerea mea e ca de la fierul pe care il punem aiurea "ca sa fie" pana la izolarea casei dusa la extrem, se exagereaza mult in ziua de azi. Totusi, mizerii de case fara fundatie stau in picioare dupa 100 ani, undeva intre asta si exigentele de azi cred ca exista un punct de echilibru...

#44
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Bine spus!!!

#45
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012

View Posttioopedi, on 23 noiembrie 2021 - 15:42, said:

Cireasa de pe tort.
Sa NU te puna ala rau"l sa semnezi ceva de la firma respectiva.

Chiar m-a facut curios comentariul acesta.

De ce considerati ca ar fi o idee proasta sa lucrez cu mesteri specializati in restaurari de case vechi? Au lucrari foarte reusite.

Intreb pentru ca daca nu cu asemenea mesteri, atunci cu cine? Respectiv care e alternativa?

#46
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012
Revin cu un update, cate ceva am mai realizat pe acolo dar poze noi nu am apucat sa fac:

1) Am cumparat 67 de grinzi de lemn uscat aprox 3 ani si niscaiva scandura tot asa de la cineva care vroia sa isi face o constructie mica pe un teren, dar pe care l-a vandut intre timp. Trebuia sa elibereze acel teren, asa ca am cazut la un acord rezonabil ca pret. Jumatate din lemn e deja la mine, cealalta urmeaza

2) Din cand in cand, vine cineva acolo si doarme 2-3 nopti. Munca necalificata, mai ales dat jos rigips si alte chestii afectate, apoi pusi in saci de rafie. Am cumparat sh la pret bun vreo 1,000 saci, deci de aia macar avem

3) Au venit acei mesteri care restaureaza case vechi de care va spuneam si am facut in mini-audit al casei cu ei. Imi place cum lucreaza dar ei ar vrea sa ii contractez pentru un proiect mare, adica sa faca tot, inclusiv finisaje. Nu stiu daca vor vrea sa lucreze in ritmul meu, adica: am cumparat lemn, hai sa lucram la structura. Apoi am cumparat X, hai sa lucram la Y samd. Evident prefera oamenii proiecte mari, sa aduca echipa si sa lucreze incontinuu. Daca bugetul ar fi nelimitat, super. Dar cum nu e, clar nu pot lucra asa. Vedem

#47
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Succes!

#48
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012

View Postautom2, on 06 decembrie 2021 - 10:26, said:

Succes!

Multumesc!

Lucrurile merg putin mai repede decat as fi anticipat.

Primul inginer cu care am trecut pe la casa, care avea un mic business de constructii case de lemn la un moment dat , mi-a recomandat o echipa. Deci nu dulgherii de care spuneam in postarea anterioara.

Au trecut pe la casa si ne-am pliat destul de bine unul pe asteptarile celuilalt. Adica au inteles ca vreau o lucrare pe cat se poate de robusta dar "urata" si cu mari economii/compromisuri pe linie de finisaje. Nu ma intereseaza sa fie peretii perfect drepti, nu schimb gresie/faianta sau orice altceva ce e functional etc.

Asa ca... au tot inceput.

Jumatate din cei 8mc de lemn cumparati erau deja acolo, grinzile deja le-au folosit toate. Azi sau maine vine cealalta jumatate.

Intre timp, am cumparat 5 grinzi frumoase de 20x20 cu 800 lei, ramase de acum 4 ani. Le vom folosi pentru a construi o centura de lemn in interiorul garajului (garajul va fi folosit ca spatiu util, nu garaj propriu-zis, iar deasupra e terasa)... grinzi mari pentru ca au avut geniala idee la un moment dat de a turna place de vreo 13cm de beton pe o structura grav sub-dimensionata. Care a mai fost si atacata de foc intre timp. Asa ca:

1) intre fiecare doua grinzi existente adaugam una robusta din cealalta jumatate de 4mc lemn

2) sub noile grinzi venim perpendicular cu acele grinzi mari de 20x20, iar sub ele stalpi... trei linii paralele pe lungimea garajului, cate una la fiecare perete si una in mijloc

... practic o centura din lemn.

Cu resul de grinzi, am adaugat cate una intre fiecare grinda existenta la tavanele dintre demisol si mansarda, iar in fiecare camera am venit cu o grinda perpendiculara la mijloc. Doi stalpi sub pentru camerele cu deschidere de 3.6m, doi stalpi la extremitati si unul in mijloc pentru deschiderea de 5m. La fel, am venit sub unul din balcoane tot asa cu o grinda si doi stalpi dar mai vreau unul in mijloc, la fel procedam si cu celalalt dupa ce vine lemnul.

Cam atat.

Momentan lucram la partea de structura lemn si cate una alata din chestiile mici.

Practic dupa ce terminam garajul de consolidat si zona de sub celalalt balcon, am terminat la demisol. Vedem la parter ce si cum facem, terasa va mai necesita atentie (contravantuiri si intarita structura), iar distractia va fi la mansarda cea afectata de inundatii. Va fi sublim.

Edited by statusquo, 11 December 2021 - 14:46.


#49
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012
Update is intrebare: imi recomanda dulgherul Bochemit Opti F pentru tratarea lemnului, iar la cantitate 50kg. Producatorul spune ca acoperi 3300mp... nu-i cam mult?

Asta e produsul:

https://www.deposib....pti-f-50kg.html

Inteleg ca avem de tratat mult lemn la o casa de 240mp utili in 2-3 straturi... dar totusi mi se pare mult 3300mp.

#50
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
In cazul dvs. se aplica cu un pistol electric, iar din cauza felului cum e asezat lemnul in structura se pierde ceva la aplicare.
Nu afecteaza daca e mai concentrata solutia, la acest aspect nu se face economie.
Problema se pune care lemn se schimba si care ramane cu riscul sa nu fie indeajuns aceasta solutie, in sensul ca lemnul existent poate fi atacat si in profuzime nu doar la suprafata si solutia sa nu ajunga la ciuperca. Succes!

#51
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012

View Postdanciusergiu84, on 14 decembrie 2021 - 15:21, said:

In cazul dvs. se aplica cu un pistol electric, iar din cauza felului cum e asezat lemnul in structura se pierde ceva la aplicare.
Nu afecteaza daca e mai concentrata solutia, la acest aspect nu se face economie.
Problema se pune care lemn se schimba si care ramane cu riscul sa nu fie indeajuns aceasta solutie, in sensul ca lemnul existent poate fi atacat si in profuzime nu doar la suprafata si solutia sa nu ajunga la ciuperca. Succes!

Ma gandeam si la asta... dar 3300 mp mi se pare enorm de mult totusi.

La mine sunt doar tavanele de lemn, in rest lavabila... grosul presupun ca va fi exteriorul.

Suprafata utila totala este cam 240mp.

#52
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012
Revin cu un mic update in conditiile in care am cam terminat cu structura, atasez si patru poze:

1) Una cu zona de sub balconul de deasupra demisolului, am decopertat complet. Grinzile acelea paralele vechi par bune, iar constructorii au spus ca avand in vedere deschiderea mica a balconului, nu are sens sa plusam cu cate o grinda intre fiecare doua existente, cum am facut in restul casei..... in schimb grinzile dintre stalpii cei mari de beton erau mancate, asa ca le-am schimbat cu lemn sanatos iar la fiecare, am pus un stalpisor la mijloc

2) Una in care se vad stalpii de la balcoane... pe unii i-am schimbat complet, la altii la care constructorii au zis ca e bun lemnul vechi am "plusat" cu cate o posta de 5cm grosime pe o parte si pe alta

3) La terasa, am adaugat un stalp intre fiecare doi stalpi existenti, la fel am adaugat stalpi sub grinda din partea cealalta (nu era nici unul!!!)

4) Una cu garajul, adica zona de sub terasa. Unde era jale, fusese si incendiu acum cativa ani, asa ca am mers cu grinzi noi paralel cu cele parlite si am facut structura cum se vede. Grinzi 10/14 paralel cu cele vechi, centura sub acelea cu grinzi 20/20 si apoi stalpi 10/10... care mi se par subdimensionati, poate mai plusam. Sunt 5 stalpi la mijloc, 4 sub grinda groasa de la un perete si tot asa 4 la celalalt

Attached Files



#53
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 17.03.2008
Eu, la garaj/beci puneam fie IPN de 180-200, fie faceam grinzi zabrelite din teava rectangulara. In aceste fel nu aveam niciun stalp intermediar. Bine, nu stiu care este distanta intre ziduri, daracelspatiu acum pare inutilizabil

#54
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012

View Postsacos, on 26 ianuarie 2022 - 19:59, said:

Eu, la garaj/beci puneam fie IPN de 180-200, fie faceam grinzi zabrelite din teava rectangulara. In aceste fel nu aveam niciun stalp intermediar. Bine, nu stiu care este distanta intre ziduri, daracelspatiu acum pare inutilizabil

Am mers pe mana lor pentru ca:

1) Deasupra noii structuri era totusi lemn... lemn parlit dar lemn, asa ca nu am reinventat roata si am mers tot pe asta, sa dau jos ce era nu stiu daca nu cumva era cam riscant

2) Pentru structura casei am cumparat eu direct de la oameni lemn uscat natural la preturi mult sub depozit, asa ca material a fost destul, in total cam 20 mc

3) Placa aceea de beton este foarte grea, eu calculasem vreo 6-7 tone cu structuristul care a trecut pe acolo daca tin bine minte, deci cu atat mai mult am fost dispus aici sa sacrific aspect si functionalitate pentru siguranta. In sensul ca sa pot sta cu familia si prietenii sus pe terasa linistit in sfarsit

4) Noi suntem cumva sus pe un mic delusor, la vreo 65 de metri liniari de poarta, deci acel garaj eu nu il voi folosi ca garaj. Nu am chef sa sacrific peste jumatate din curte doar ca sa pun masina acolo. Spatiul va fi folosit ca suprema zona de... diverse. Mai o lada frigorifica mare pentru cand taie socrii porcul, un miel sau un vitel. Mai un mini atelier incropit pentru mine care sunt un amator fara pretentii. Mai un spatiu de depozitare pentru scule. Cumva, cumva organizez eu pe acolo

Perfect?

Nu.

Frumos?

Nu.

Sigur?

Dupa parerea mea da, acum pot zice ca la nivel de casa sunt multumit. In sensul ca peste tot am plusat pe linie de structura poate chiar prea mult. De exemplu la tavane/podele ei aveau grinzi de 14/14 la cate aprox 70 distanta una de alta. Noi am mai pus cate o grinda de 10/14 aproximativ intre fiecare doua grinzi existente peste tot. Deci 35 cm intre grinzi acum. In plus am venit desi nu trebuia cu o grinda perpendiculara pe ele la mijloc in aproape toate camerele, cu cate un stalp pe fiecare perete opus pentru camerele mici. Si pentru una mare cu un stalp in plus in mijloc.

Majoritatea probabil ca stramba din nas la modul meu de a face lucruri si inteleg, puncte la aspect nu o sa luam.

Dar am reusit sa cosolidez casa cu ~20mc de lemn plus sa recompartimentam la parter (o camera mica adaugata si un holisor foarte mic) si sa podim deasupra mansardei la un cost total de cam 6,000 euro in care au intrat atat materialele (lemn, cuie, tratament lemn inca nefolosit, vata inca nefolosita, conectori lemn) cat si manopera.

Best I can do in conditiile date si cu bugetul nostru.

Edited by statusquo, 26 January 2022 - 21:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate