Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Favorizezi o grupa daca o antrenezi la inceput, la sfarsit (sau inceput plus o pompare la sfarsit)?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
Tot aud ca daca ai antrenament de cel putin 2 grupe musculare, e bine sa incepi cu cea pe care o consideri deficitara. (sa exceptam cazuri precum ca nu-i ok sati "distrugi" tricepsul si umerii ca imediat dupa sa faci impins la piept..)

Se mentioneaza ca esti cu sistemul nervos mai odihnit, cu pofta de munca, si probabil cu atp-ul plin in rezervor,
Insa intrebarea mea e daca nu cumva (ca natural) pomparea de la primul muschi sa dispara, si inlocuita cu pomparea urmatorului muschi lucrat. Din perspectiva asta fiind avantajat ultimul muschi lucrat, caci acolo iti ramane pomparea cea mai durabila. (din cate am auzit pe la mitrache, cei cu "stereo-izi" au pompare care dureaza ore bune, poate si zile, de aia trebuie mentionat ca vorbim de antrenament pt naturali)

Eu n-am apucat sa testez prea mult, caci n-am facut decat un soi de push-pull-legs-delts, deci piept si apoi triceps (si alta zi spate+biceps). Dar am observat ca raman pompat la triceps/biceps foare mult timp fiind ultima grupa musculara. Asta (posibil intamplator) coincide cu faptul ca progresez mai repede la brate decat piept/spate, pe cand pieptul/spatele "e dus" de mult (exact de cand incep sa lucrez muschiul la brate).
Deci de la un timp am inceput sa fac la finalul antrenamentului o serie "de pompare" (greutate usoara, multe repetari).

Dec, are vreo validitate teoria cu pomparea? Sau nici nu prea conteaza daca esti pompat si cat tine pomparea?

#2
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Uita de pompare. Mai mult conteaza sa fii in forma maxima si sa recruti cat  mai bine muschiul, ridicand cat mai mult in zona 6-12 repetari cu o forma buna de executie.

Daca antrenezi un muschi obosit si epuizat nu mai antrenezi forta ci rezistenta.

Crezi ca daca fac gambele la sfarsit de antrenament pentru piept gata, nu mai creste pieptul fiindca pomparea se muta spre gambe?

Din practica toti sportivii au remarcat ca muschiul se dezvolta mai bine cand il antrenezi la inceput sau separat, cand e capabil sa dezvolte mai multa forta.

Pomparea poate fi utila daca vrei sa te asiguri ca executi corect, ca izolezi corect un muschi care te intereseaza, dar nu pomparea direct cauzeaza cresterea.

Edited by vinciun, 20 November 2021 - 00:03.


#3
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003

View Postbursucelu_viesel, on 19 noiembrie 2021 - 23:31, said:

push-pull-legs-delts

Ideal ar fi să foloseşti termenii tehnici corecţi din limba română, nu englezismele. După aceea caută-ţi mentor serios, cu şcoală reală, nu Youtube sau articole de pe diverse bloguri.
Entuziasmul nu produce efecte rapide decât în combinaţie cu multe chimicale.

Fii pregătit să aloci câţiva ani formei fizice şi după aceea vei vedea rezultate.

#4
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 19.06.2018
@Initiator:E firesc sa fie avantajat primul muschi lucrat, ai cea mai multa energie pentru el.

@moderator: Esti moderatorul ariei sau in vizita? Ca nu prea pari sa intelegi ce e pe aici...
Englezismele nu sunt de dorit dar sunt inevitabile oricat de mult ne ar deranja pe noi. Generatia asta frageda nu mai spune geno sau ramat, foloseste termenii in engleza. Asta e, sunt lucruri si mai rele decat romgleza.

Cat despre alocatul anilor si rezultate, daca tot iti dai cu parerea ar fi trebuit sa stii ca printr un mod corect de antrenament , nutritiie si odihna, sportivul acumuleaza 60 la suta din castigul din toata viata inca din primul an.
Entuziasmul chiar produce efecte rapide, la un ectomorf poti vedea din primele cateva saptamani o schimbare iar dupa 3 luni una evidenta. Nu mai spun de unul dotat dpdv genetic. Fara alte smecherii decat pudra proteica si creatina.

Mentor in fitness...Ce aiureala. Cati agramati sau retardati dpdv intelectual cu corpuri lucrate am vazut prin sali de a lungul timpului. Aia nu stiau cum ii cheama cu buletinul in fata si tu vrei mentor. De cand e sportul asta ceva spiritual? Hai sa fim seriosi!

Edited by audiofidell, 20 November 2021 - 11:54.


#5
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003

View Postaudiofidell, on 20 noiembrie 2021 - 11:52, said:

Ca nu prea pari sa intelegi ce e pe aici...

Pentru cei care fac ghiveci din noţiuni nici autorii de cărţi de specialitate nu par că le-ar înţelege lumea nou creată.
Nu am dorit să spun antrenor de culturism, am folosit un termen mai generic, mentor. Probabil aici nu se discută despre zumba sau fitness...

Edited by terratec, 20 November 2021 - 12:08.


#6
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 19.06.2018
Nici cu antrenorul de culturism nu sunt de acord, mi se pare o fita corporatista. Toti am inceput cu sfaturi de la colegii de sala si citind reviste precum Culturism, Muscle and Fitness, ma rog, ce prindea fiecare. Singurul avantaj pe care il vad la antrenor e ca iti asumi sa il asculti, nu faci de capul tau. Alt dezavantaj al lipsei de creier din sportul asta, incapatanarea de a face de capul tau, inclusiv programele campionilor. Daca le spui ca se supraantreneaza ii injuri de mama, daca le spui ca tot marketingul de suplimente e bullshit, la fel. Poveste lunga cu astea...

#7
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Depinde si de antrenor. Unul cu scoala dar si cu experienta ( obligatoriu) te poate ajuta foarte mult ca sa obtii rezultate mai bune, pe langa muschi mai mari sa ai si articulatii mai sanatoase, simetrie generala buna, postura etc. Am intalnit de astia si stiu ce vorbesc. Ma deranjeaza in schimb faptul ca acum multi primesc diploma de coach in 3 luni si se dau mari cunoscatori desi ei in viata lor nu au vazut cum e sa tii o gantera de 30kg in mana sau cum e cand atingi un platou si parca orice efort depus e in vant. Chiar zilele trecute se contrazicea unul pe facebook cu mine, el sustinea ca pentru a sti cu ce greutate sa lucrezi e neaparat sa-ti calculezi 1RM altfel e degeaba. Ce prostie...

Sau pentru cardio musai sa masori cantitatea de co2

Din ce am observat eu, acum e la moda sa faci sa para lucrurile extrem de complicate, sa ai impresia ca fara antrenor e imposibil.

Edited by vinciun, 20 November 2021 - 13:33.


#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Programul de hipertrofiere musculara nu este general , este individual , in functie de multe aspecte , tipul somatic fiind doar unul dintre ele si nici macar cel mai important . Antrenamentele campionilor sunt accesibile campionilor , care de cele mai mutle ori sunt profesionisti si beneficiaza de multe alte tipuri de " sustinere " . Intervin dimensiunile fizice  , calitatea hranei si a suplimentelor , cantitatea rela de proteina pe kilogram corp in perioada de crestere in masa , timpul de odihna , tipul de program al persoanei. Unii fac tricepsul mare mancand seminte , altii nu il fac nici facand flotari intr-o mana .
Mananca sanatos , odihneste-te bine , tine-te de sala si rezultatele vor aparea . corpul se cam autoregleaza . La multe grupe de muschi intra puternic grupe complementare care vor fi trase inainte daca grupele principale cresc . AStfel se va reface un echilibru intre grupe .

#9
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

View PostJurasikMan, on 20 noiembrie 2021 - 18:29, said:

corpul se cam autoregleaza . La multe grupe de muschi intra puternic grupe complementare care vor fi trase inainte daca grupele principale cresc . AStfel se va reface un echilibru intre grupe .

Nu prea sunt de acord cu asta. E mai bine da detectezi punctele slabe din timp si sa le acorzi atentie deosebita, altfel, cu timpul devine tot mai greu cand unele grupe au devenit suficient de puternice si conexiunile neuromusculare s-au format astfel ca miscarile sa fie executate in principal cu acei muschi, mai puternici. E nevoie de reeducare, concentrare si multa munca dupa aia.

Edited by vinciun, 20 November 2021 - 18:44.


#10
Wilee_Coyote

Wilee_Coyote

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 13.08.2021

View Postvinciun, on 20 noiembrie 2021 - 13:29, said:

Depinde si de antrenor. Unul cu scoala dar si cu experienta ( obligatoriu) te poate ajuta foarte mult ca sa obtii rezultate mai bune, pe langa muschi mai mari sa ai si articulatii mai sanatoase, simetrie generala buna, postura etc. Am intalnit de astia si stiu ce vorbesc. Ma deranjeaza in schimb faptul ca acum multi primesc diploma de coach in 3 luni si se dau mari cunoscatori desi ei in viata lor nu au vazut cum e sa tii o gantera de 30kg in mana sau cum e cand atingi un platou si parca orice efort depus e in vant. Chiar zilele trecute se contrazicea unul pe facebook cu mine, el sustinea ca pentru a sti cu ce greutate sa lucrezi e neaparat sa-ti calculezi 1RM altfel e degeaba. Ce prostie...

Sau pentru cardio musai sa masori cantitatea de co2

Din ce am observat eu, acum e la moda sa faci sa para lucrurile extrem de complicate, sa ai impresia ca fara antrenor e imposibil.
Ca de obicei, nu pot sa te contrazic, dar eu nu vad fantezia antrenorului si povestesc cazul meu. Am mers prima data la sala in anul 1 sau 2 de facultate, habar n-aveam ce sa fac. Am ascultat pe unul si pe altul din sala si intr-o luna n-am avut progres deloc, am abandonat cum era si normal. Unii cunoscuti de-ai mei in schimb se faceau mari, ei citeau Muscle&fitness si Culturism. I-am cerut unuia dintre prietenii astia cateva reviste, mi le-a dat pe toate, era aproape juma' de metru de reviste. Vreun an de zile am tot citit la reviste si dupa ce am crezut ca am inteles ce am citit, de fapt chiar am inteles, am mers din nou la sala. Am intrat in sala cu 86 kg si dupa 6 luni aveam 73 de kg, talia s-a redus enorm, picioarele s-au mentinut ca dimensiuni dar se vedeau cvadricepsii frumos si la brate am crescut 3-4 cm. In general mi-am dublat forta aproape la toate grupele musculare, mai putin picioare la care eram tare si cand am intrat in sala datorita footballului si tenisului. N-am luat nici un supliment decat vitamine din farmacie, dar imi calculam alimentatia si luam 4-5 mese pe zi. Atunci am fost in forma vietii si am facut 18 tractiuni, flotari faceam peste 50, dar n-am incercat sa vad cate pot face maxim, pieptul la mine e grupa buna, se dezvolta repede spre deosebire de biceps unde-s foarte deficitar.......asta era la 25 de ani.
Am uitat sa-ti zic ca nu m-am antrenat nici o zi pentru masa, nu sunt adeptul masei musculare, tot timpul m-am antrenat pentru putere, dar dezvoltand puterea inevitabil dezvolti si masa musculara chiar daca nu la fel de mult ca la antrenamentele de masa pe care le faci tu.
De ani buni am renuntat la sala total, acum in perioadele cand ma mai antrenez fac un fel de calisthenic in parcurile din oras, adica flotari cu batut din palme, tractiuni, abdomene( e o banca superba pentru abdomene in parc), coarda....chestii de genul asta. :)

View Postvinciun, on 20 noiembrie 2021 - 18:44, said:

Nu prea sunt de acord cu asta. E mai bine da detectezi punctele slabe din timp si sa le acorzi atentie deosebita, altfel, cu timpul devine tot mai greu cand unele grupe au devenit suficient de puternice si conexiunile neuromusculare s-au format astfel ca miscarile sa fie executate in principal cu acei muschi, mai puternici. E nevoie de reeducare, concentrare si multa munca dupa aia.
Intr-un fel are si Jurasik dreptate, in ideea ca grupele favorizate le completeaza pe cele defavorizate, de exemplu daca ai un spate puternic si un biceps slab, spatele va compensa la tractiuni si vei face mai multe repetari, iar in conditiile astea bicepsul va fi stimulat suplimentar. Bun, asta o spun la nivel de amatorism, dar daca discutam de competitii atunci ai dreptate total, in cazul asta e foarte importanta dezvoltarea simetrica si proportionala a muschilor, asa ca Flex Wheeler. :)

#11
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Postbursucelu_viesel, on 19 noiembrie 2021 - 23:31, said:


Insa intrebarea mea e daca nu cumva (ca natural) pomparea de la primul muschi sa dispara, si inlocuita cu pomparea urmatorului muschi lucrat. Din perspectiva asta fiind avantajat ultimul muschi lucrat, caci acolo iti ramane pomparea cea mai durabila.

La cei mai multi ultimul muschi lucrat e si cel mai slab, observa asta daca poti intr-o sala. Sunt si persoane care au grupe mai speciale si nu trebuie sa faca decat 2-3serii la urma si gata creste muschiul mai mult decat alte grupe, mai mult decat la altii. Asa eram eu cu trapezul superior, dupa 3 luni de sala aveam trapezul(doar trapezul) cat aia care faceau de ani de zile, iar dupa o vreme deja aveam trapez cum nu aveau restul din sala. Si faceam doar 3 serii la urma dupa spate. Am incercat asta si la gambe....si tot mici au ramas.

View PostWilee_Coyote, on 20 noiembrie 2021 - 19:51, said:

Am mers prima data la sala in anul 1 sau 2 de facultate, habar n-aveam ce sa fac. Am ascultat pe unul si pe altul din sala si intr-o luna n-am avut progres deloc, am abandonat cum era si normal. Unii cunoscuti de-ai mei in schimb se faceau mari, ei citeau Muscle&fitness si Culturism.

Aia se faceau mari pentru ca mancau bine. Tu trebuia sa-i fi intrebat pe baieti ce mananca. E adevarat ca la vremea aia era saracie, acum nu mai e asa.

#12
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

View Postterratec, on 20 noiembrie 2021 - 11:40, said:

să foloseşti termenii tehnici corecţi din limba română
Flexiile antebratelor pe brate cu bara cotita. E bine asa (in loc de "curls cu bara Z")? Posted Image
Tot ce vedem noi Romanii ne este dat de si cu permisiunea SUA, acum si chiar si inainte de '89 nu se gandeau multi ca Europa Libera e un post platit exclusiv de catre guvernul SUA. Sau ca am fost invadati de misionari americani incat tinerii religiosi asculta doar pastori americani.. Ieri mi-a zis vecina "vai.. te-ai vaccinat? ai incercat sa pui o lingurita la umar sa vezi daca se lipeste" - exact ce vedeam anul trecut la Fox News (si la cei din congresul american).Posted Image.
Azi iar am vazut in tren tinere care investesc la bursa pe telefon. in Romania la BVB? Nu..In SUA isi baga toti banii. Dar in schimb noi suntem mandrii ca folosim termeni romanesti. lol

In fine, ar trebui sa mentionati oamenilor si ca acest culturism este pagubos din multe privinte:
-azi cand mi-am pus geaca de toamna/iarna am ramas blocat ca nu-mi incapea pe brate. (now what? Posted Image )
-fiind toata ziua plecat mi-am luat mancare mai concentrata adica de origine animala (oua, branza, etc). Ghici ce? (Dupa 12ani de mancare sanatoasa fara probleme de stomac) am avut aciditate in stomac.
-ieri n-am avut aciditate caci n-am exagerat cu alimentele de origine animala, DAR am fost la WC de 3ori Posted Image  Asta da personal record.
-si ma rog, alte mici probleme precum faptul ca mereu ai febra musculara (ca daca n-as avea as lucra iar grupa) ceea ce mi-a facut mersul si urcatul podurilor un calvar (dupa genoflexiuni si indreptari c-o zi in urma).
-si evident cheltuieli suplimentare pe alimentatie, nu stii sigur daca nu exagerezi cu greutatile sa nu ai probleme cu incheieturile la batranete, etc

As vrea sa vedem culturismul si ca pe un viciu nociv, pe care e bine sa-l tii sub control.
Eu ca aspect fizic nu prea imi mai doresc cine stie ce, hai un pic de piept superior si niste spate, dar ce ma motiveaza pe mine e depasirea nivelurilor..ca- orice joc pe calculator de altfel, pana si-un milionar care vrea sa devina miliardar isi trage placere de-aici.
Ma fandosesc la biceps / triceps c-o greutate sub 50kg doar ca sa savurez momentul cand o sa atentez la ele. Dupa antrenament de biceps vad o rotunjime sus cand fac dublu biceps pe care n-am mai vazut-o si sunt curios ce forma va prinde.. Sunt niste curiozitati / placeri insignifiante..Hai sa recunoastem si partea asta.

View Postsandu222, on 20 noiembrie 2021 - 20:03, said:

observa asta daca poti intr-o sala
N-am mai calcat intr-o sala de cand hau, si nici n-am de gand (sper, eventual poate o sa merg la ceva de "arte martiale" sau cum se cheama arta de a cafti ). Ma antrenez acasa SINGUR (n-am partener de antrenament).

Conteaza enorm (cred) genetica - adica muschiul predispus genetic sa creasca. Nu doar ca va creste f repede, dar din experienta spun ca si ramane mult timp dupa ce nu mai faci antrenament (fate de cei genetic slabi care se duc in putine luni).
Am ramas si eu cu vreo 100 de reviste culturism, nu stiu pe unde le mai am, dar e si multa "stiinta" capitalista circulata acolo, si care continua pe net azi, si va continua cat timp vom trai in capitalism (o bataie de joc la adresa stiintei/progresului, si doar manevre de manipulare cu interes financiar, folosind statistici - de parca ar tine loc de teorii..)
De-aia mai mult apreciez cand imi spune cineva din experienta ce-a observat si mai putin cand recita toata lumea in grup aceleasi "studii".

Edited by bursucelu_viesel, 20 November 2021 - 21:15.


#13
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

View PostWilee_Coyote, on 20 noiembrie 2021 - 19:51, said:

Am uitat sa-ti zic ca nu m-am antrenat nici o zi pentru masa, nu sunt adeptul masei musculare, tot timpul m-am antrenat pentru putere, dar dezvoltand puterea inevitabil dezvolti si masa musculara chiar daca nu la fel de mult ca la antrenamentele de masa pe care le faci tu.

In viziunea ta care e diferenta dintre antrenament de masa si antrenament de putere?

View Postbursucelu_viesel, on 20 noiembrie 2021 - 21:06, said:


Flexiile antebratelor pe brate cu bara cotita. E bine asa (in loc de "curls cu bara Z")?

:D hai da-o dracului ca poti bine sa spui flexii biceps cu bara Z si te intelegz orice pasionat de fitness roman.

View Postbursucelu_viesel, on 20 noiembrie 2021 - 21:06, said:

schimb noi suntem mandrii ca ...

Te-ai legat de trance-ul meu. Nu te iert :D

Suntem mandri ca folosim... nu "mandrii". Vad ca tot incurci un "i" cu 2. "Mandrii" e articol hotarat. Adica "au venit mandrii acasa".

Cine? Mandrii! Cum erau? Mandri!

Edited by vinciun, 20 November 2021 - 22:09.


#14
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
Am exagerat de dragul exemplului Posted Image

Attached Files



#15
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Da, se vede ca e din paiºpe. Acum e clar pentru toti: flexii alterantive, flexii ciocan, flexii concentrate, flexii cu bara Z etc.

#16
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

View Postvinciun, on 20 noiembrie 2021 - 22:12, said:

Suntem mandri ca folosim... nu "mandrii". Vad ca tot incurci un "i" cu 2. "Mandrii" e articol hotarat. Adica "au venit mandrii acasa".
Asa-i, dar in apararea mea spun ca multa limba in lumea asta s-a nascut din greseli gramaticale Posted Image Dau cateodate peste cuvinte care ar trebui scrise separat dar asa s-a incetatenit. Si nu-i vorba de Romana in mod deosebit. Si-n italiana observ des chestia asta. De-ai nu prea respect uneori gramatica si in niciun caz cacofoniile.

Desi poate ar trebui sa fiu mai respectuos. Mai ales ca sunteti si voi moldovenii.. Fosta prietena din Chisinau a avut un tata cam pornit impotriva rusificarii (gradinita in Rusa, Rusa in institutii publice, etc) si l-au gasit mort intr-o gara cand ea era mica. Posibil sa fi fost si parte din miscare de uniune cu Romania. Oricum au facut mari sacrificii pt limba Romana. Si fratii ei vad ca faceau parte dintr-o astfel de organizatie de "rezistenta" impotriva rusificarii.
Nu gata.."vsio" Posted Image
Apropo, eram curios ce parere au basarabenii de limba aromana, mai precis partea istro-romana caci are niste influente slave de la croati care ne depasesc pe noi Romanii [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2gOY1Mw2wx4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
E ceva mai iesit din comun dialectul asta, dar in general am o senzatie stranie placuta magica cand aud Aromana.

Edited by bursucelu_viesel, 20 November 2021 - 22:28.


#17
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Ce ma enerveaza si la francezi, nu spun extensii franceze ( mai ales ca-s ale lor si ar trebui sa se mandreasca) dar spun extensii cu bara la frunte. Ce aiurea.

View Postbursucelu_viesel, on 20 noiembrie 2021 - 22:26, said:


E ceva mai iesit din comun dialectul asta, dar in general am o senzatie stranie placuta magica cand aud Aromana.

Eu nu am nicio parere. E cam obositoare parca. Trebuie sa stau incordat.

View Postbursucelu_viesel, on 20 noiembrie 2021 - 22:26, said:

Nu gata.."vsio"

Vsio, davai zakoncim! ( Ana Lesko)

Edited by vinciun, 20 November 2021 - 22:28.


#18
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
Pai poate ai observat pe Youtube "Romanian deadlifts", adica indreptari romanesti. Acum.. eu daca sunt Roman inseamna ca fac Romanian deadlift?  lol glumesc. Sau mot-a-mot deadlift inseamna ridicarea mortului.. ori eu am carat cosciug..deci chiar "Romanian dead lift".
Oricum, noi nu spunem indreptari Romanesti.
Apropo, ca tot am deschis cartea lui Uceanu. Programul lui de antrenament:

Eu am inca o plasare subreda a indreptarilor/spatelui/picioarelor in programul meu. Posibil ca antrenamentul ("split"-ul ) asta sa-mi rezolve nedumerirea.

Attached Files


Edited by bursucelu_viesel, 20 November 2021 - 22:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate