Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Pareri: produse tip gard invizibil pentru pisici

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
claudiurespect

claudiurespect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 11.01.2012
Salutare, am o pisica care iubeste sa zgarie suprafete. Pana acum i-am luat un stalp de zgariat de 80 cm, castel de pisica cu 3 stalpi mai mici pentru plus spatarul de la vechiul meu scaun de birou care e din plasa textila si e preferatul ei.

Acum mi-am cumparat un scaun de birou nou mai de calitate, de gaming mai exact si am prins-o cu ghearele in el.
Deocamdata nu mai are acces in dormitor dar eram obisnuiti sa o lasam prin toata casa si as vrea sa continui asa dar fara sa se atinga de scaunul nou.

In cautare de solutii pentru a o tine departe de scaun am gasit pe net produse tip gard invizibil care constau in o zgarda care transmite un soc electric usor atunci cand pisica se apropie de un senzor asezat langa un obiect strategic (canapea, mobila, scaune etc)

A folosit cineva astfel de produse si s-au dovedit a fi bune de ceva? Ca preturi am gasit de la 300 la peste 600 de lei si nu as vrea sa irosesc banii pe chinezarii inutile .

Deci daca a folosit cineva si a avut rezultate bune, impartasiti-le pe acest post, poate e util si pentru alti useri cu probleme similare.

#2
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
stai linisit: cel mai bun stalp de zgariat tot canapeaua/scaunul e !!!
ai 2 variante: fie renunti la pisica, fie te resemnezi si o lasi sa zgarie ce vrea ea

Edited by rex, 17 November 2021 - 17:56.


#3
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 10.02.2017
Tare ma tem ca nu exista solutie pentru asta. Nici chiar electronica cu zvacuri de atentionare. Sunt de ani de zile si eu in aceasta dilema de a lua sau nu o pisica.
Imi plac teribil, le hranesc si chiar le aduc in casa pe cele care isi fac veacul prin apropiere. Chiar astazi am adus un motan din vecini ce este lasat sa umble liber prin zona. Are stapan, prin urmare. Urca singur scarile, stie drumul pana la usa, intra, mananca si apoi vrea cu oric pret sa marcheze locul. Azi a "marcat" la propriu cu ceva pipilica spraat direct pe partea de jos a aragazului.....
Prin urmare pisica vine cu multe calitati de felina, dar si cum multe stricaciuni. Cine spune ca nu si nu, nu face altceva decat sa-si acopere discret felina.
Eu iti recomand sa nu investesti in chestii din astea pentru ca aproape sigur se va obisnui cu semnalul dat de dispozitiv si tot isi va face de cap asa cum vrea ea. Pisicile sunt extrem de incapatanate si isi ating scopul, dorinta, placerea, etc.
Spor la mangaiat felina distructiva. E a ta, prin urmare obisnuieste-te!

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Incearca pisica invizibila pentru garduri reale.

#5
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 02.02.2014
Am un vecin IT-ist pasionat de electronica.. Am inteles ca a pus o chestie pe gard si o zgarda pisicii. Cand se apropie de gard se activeaza zgarda la gat  , o jeneaza si pisica se retrage..ca nu vrea sa iasa in drum sa o calce masinile. Ma gandesc ca poti pune asa ceva in zona scaunului...

Am reusit sa citesc tot...da. Exista asa ceva.

Edited by MKdens24kw, 17 November 2021 - 18:51.


#6
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
In primul rand: nu este scaunul tau.
In al doilea rand: este scaunul pisicii

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 25.01.2007
Dar unghiile i le tai, sau o duci la taiat?

#8
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 09.08.2006
Ca un cunoscator si proprietar (prin alianta) a unui numar variabil de pisici (intre 5 si 16), pot sa-ti spun ca poti dresa o pisica sa faca tot ce vrea ea.

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,778
  • Înscris: 20.10.2015
Am unul dar e pentru catei, cu 2 zgarde
Cred ca intr-o luna il pun in functiune

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Pulverizeaza in jurul scaunului cu un spray repulsiv si vezi daca functioneaza. La pisica mea a mers figura.

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,520
  • Înscris: 05.06.2009
Lipești scotch dublu adeziv pe suprafețele pe care vrei sa le protejezi. Pisicile detesta senzația pe care le-o lasă contactul dintre pernuțele degetelor și suprafețele lipicioase. La fel se întâmplă și când ating folia de aluminiu, dar nu știu cum ai putea s-o montezi/fixezi pe scaun. Folosești metoda de protecție pe timp limitat, pisica va învata rapid sa nu se mai atingă de acea suprafață și după ceva timp poți indeparta scotchul sau folia.
Încearcă să-i tai unghiile mai des, și cumpără-i placa cu sisal, e mai confortabil pentru pisica s-o utilizeze.
https://www.zooplus....exoCWsMQAvD_BwE

Edited by corinadaniela, 18 November 2021 - 10:00.


#12
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
pisica vine cu mai multe chestii: par mult prin casa asa ca tb sa dai des cu aspiratorul, zgarie multe chestii, da jos diverse chestii de pe rafturi asa ca nu o sa mai lasi nimic pe afara, o sa miroasa a pipi si caca de pisica chiar daca face la litiera dar o sa ajungi sa ignori mirosul

#13
claudiurespect

claudiurespect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 11.01.2012
O am de un an, neavand experienta in crescut pisici, este prima si am luat-o de pui.  Comparativ cu alte feline vazute pe la cunoscuti care sunt mototoli de-a dreptul, a mea are o personalitate foarte rebela si ii place sa fie independenta, ceea ce imi si place ca nu ma plictisesc cu ea. Ne jucam, se joaca cu orice, nu am nevoie de jucarii scumpe, o inebuneste mai mult o bucata de sfoara pe care i-o plimb prin fata decat vreo undita cu ce pene colorate.  De-a lungul timpului am incercat multe metode sa o educ, mirosuri, spray cu apa, banda lipicioasa. Toate astea o stimuleaza sa fie si mai parsiva si invata in timp cum sa faca traznai cand nu sunt prezent. De exemplu daca ii dau cateva pe spinare ca o prind pe masa, cauta sa se furiseze si sa se urce pe masa cand nu sunt prin zona.  Scaunul meu nou a scapat doar cu 2 intepaturi pana acum care nu se vad decat daca te uiti atent, am prins-o de fiecare data cand si-o incerca sa se intinda pe el si sa zgarie spatarul, dar ajuta cel vechi care acum are doar scop de suport de zgariat, isi mai varsa nervii pe el de obicei, si pe cel nou il acopar cu 2 halate ca sa ii scada interesul + mai tin si usa dormitorului inchisa cand n-am incredere in ea.
Unghiile nu i le tai pentru ca vreau sa fie fericita si increzatoare insa de cand i-am luat stalpul de zgariat (cel de 80 cm ) o inebuneste si toata ziua isi ascute ghearele pe el incat au devenit niste ace. Cred ca o sa ii tai doar varfurile foarte ascutite dar nu toata unghia incat sa ramana boanta.

Una peste alta, referitor la ce se spunea mai sus, nu mi se pare un efort atat de mare de a tine pisica, am litiera acoperita pe care o tin in baie si nu miroase a nimic in casa, par lasa dar nu atat de mult incat sa fie deranjant (depinde de rasa,  a mea e vagaboanta clasica, scuze europeana : ) )  si lasa par moderat), am aspirator vertical pe baterii si dau in fiecare zi cu el sa strang ce e pe jos + un stoc impresionant de role lipicioase de la ikea ( dinalea de adunat scame de pe imbracaminte) sunt extraordinare pentru adunat par din pat, paturi, si alte suprafete dar in special textile unde parul se lipeste electrostatic si e mai greu de indepartat + problema zgariatului , dar am incercat sa ii ofer alternative.  Ea ramane insa rebela si in ciuda a tot ce ii ofer sa isi faca de cap e foarte captivata de ce e interzis. Iar despre zgarzile cu socuri, despre care am scris in subiect, am citit ca ii pot face rau pe termen lung, sa nu mai zic ca mecanismul ala cantareste destul de mult pentru gatul unei pisici.

#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Ia, dom’ne, un spray d’asta si ai rezolvat problema
https://www.emag.ro/...2/pd/DCDM4NBBM/

#15
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Erau niste chestii care sufla aer cand detecteaza miscare. Dar nu stiu cat sunt de eficiente, si nici cat costa consumabilele :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate