Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Lenovo Legion 6 vs Asus ROG Strix G15

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
MatchaCat

MatchaCat

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.09.2021
Buna! Postez pentru un prieten - amandoi suntem nelamuriti cu privire la aceste doua modele de laptopuri:

ASUS ROG STRIX G15 G513QM-HN106T
AMD Ryzen 9 5900HX Processor
RAM: 16 GB / Storage: 1 TB SSD
Graphics: NVIDIA GeForce RTX 3060 6 GB
Screen: 300Hz
https://www.amazon.c...x,aps,81&sr=8-3

LENOVO LEGION 5 15ACH6H
AMD Ryzen 7 5800H Processor
RAM: 16 GB / Storage: 512 GB SSD
Graphics: NVIDIA GeForce RTX 3060 6 GB
Screen: 144 Hz
https://www.amazon.c...s/dp/B09B3V4N8H

Personal sunt de parere ca Asus ar fi mai bun dintre cele doua, insa am vazut ca multa lume lauda legion. Mi-as dori o a doua opinie, multumesc

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
E greu de crezut ca cineva le are pe amandoua pentru o parere pertinenta.
Laptopul Lenovo nu e pe stoc si mai sunt 2 returnate iar cel Asus e de top la specificatii.

#3
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
Eu am:
Laptop Gaming ASUS ROG Strix G15 G513QM-HN064, AMD Ryzen 7 5800H pana la 4.4GHz, 15.6" Full HD, 16GB, SSD 512GB, NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB, Free DOS, gri
si
LENOVO Legion 5 15ACH6H, AMD Ryzen 5 5600H pana la 4.2GHz, 15.6" Full HD, 16GB, SSD 512GB, NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB, Free Dos, negru

Strix-ul nu are slot SD si nici camera. Nu are nici num-pad (unii nu pot sa traiasca fara).

Build quality parca inclin spre Lenovo, dar e posibil sa fiu partial. Asus-ul are ceva bleeding, dar e luat de la resigilate. La 4550 am putut sa traiesc cu asta mai ales ca folosesc monitor extern.

#4
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Am ales si eu intre cele doua acum cateva saptamani.
Am mers pe Lenovo, si nu regret.

#5
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006
Mux switch, build quality, un usb in plus, camera, numpad, racire (posibil) toate puncte pentru Lenovo.
Am avut modelul de anul trecut si acum am 5 pro, ales in detrimentul unui Strix Advantage Edition.
Eu as merge pe lenovo. Daca esti in ro, lenovo nu accepta upgrade-ul acasa ci doar in service, asta fiind singurul minus pe care l-am gasit fata de Asus.

Edited by arkhangel, 17 November 2021 - 11:02.


#6
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
Btw, la ambele daca vrei sa iei un extra-incarcator o sa te coste o mana si-un picior (400lei+).

#7
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Arunca un ochi si pe Acer Nitro.

#8
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020
Dintrea alea doua, Lenovo are hdmi 2.1, asus hdmi 2.0. Doar din criteriul asta as alege lenovo, si nu numai.
Acer nitro e din liga inferioara, porturile sunt puse in cel mai retard mod posibil, hdmi-ul e pe laterala dreapta, daca conectezi un monitor extern, dai cu mousele in cablu; La lenovo si asus niste oameni intregi la cap le-au pus pe spate.

#9
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 25.08.2020
Mergi pe ROG Strix G15, este un laptop foarte bine construit, performante de top, design super frumos cu tastatura RGB si RGB sub laptop, racire excelenta si ecranul de 300Hz face diferenta in jocurile e-sports!

#10
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
1 terra e mai ok decat 512, iar procesorul ala de la Asus e mai nou decat cel de la Lenovo.
Orice ai lua cred ca sunt ok, desi nah, depinde si de noroc.

#11
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006
Stocarea se poate upgrada, nu stiu de unde ai scos ca Ryzen 9 este mai nou decat Ryzen 7, ambele sunt din aceeasi generatie, 5. Eventual e mai puternic si are OC, dar chiar asa, degeaba este mai puternic daca ajunge sa faca throttling din cauza temperaturilor mari.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate