Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sfaturi casa nelocuibila iarna

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Tzyu

Tzyu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.11.2021
Salutare, am nevoie de un sfat sau o indrumare in cazul meu.
Am o casa in care abia am terminat lucrarile de interior(tencuiala, glet, var, parchet,usi), casa nu este izolata. Are dat doar un Sprit de ciment pe afara.
Imi puteti spune daca pot intampina probleme pe timpul rece in cazul in care casa nu v-a fi locuita in aceasta iarna?
Vreau sa stiu daca sunt sanse sa se strice peretii in interior sau sa apara umezeala/igrasia.
Ce-mi recomandati sa fac pentru a preveni eventualele probleme?

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
s-o incalzesti. nu la temperatura de confort dar macar sa nu inghete pe acolo. si sa o aerisesti ceva de genul 5 minute cu geamurile larg deschise de doua ori pe zi.

de mucegai nu cred ca vei scapa in prima iarna pana se usuca bine peretii, ai sa retusezi cu var la primavara pe unde ti-a aparut mucegaiul.

#3
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Temperatura constanta ar fi ideala pentru uscarea corecta ...
Pentru peretii abia tencuiti nu e bine sa fie nici prea cald, nici prea rece.
Ar fi bun si un dezumidificator, cel putin pana se strica vremea sa reusesti sa scoti apa din pereti, cat de cat.

Edited by shymano, 16 November 2021 - 23:52.


#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
dap. un dezumidificator cu compresor ar fi bun. tot ii trebuie ceva caldura, dealtfel ii scade mult eficienta la temperaturi scazute si e posibil sa nu faca fata sa scoata umiditatea din aer.

#5
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Pune un aer conditionat ca banuiesc ca nu ai tras centrala deja. ACul iti va ajuta si la dezumidifcare. Mentii o temperatura care sa nu scada sub 7-8 grade in casa cand vin frigurile alea mari, inrest nici nu va merge ACul.

#6
troluldeservici

troluldeservici

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 14.11.2021
pune calorifer electric in fiecare camera, sa încălzească putin temperatura.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Daca NU va face ce i-ati recomandat mai sus si lasa totul asa cum este acum ce se va intampla?
Asta o intreb doar pentru mine.

#8
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 10.05.2007

 adisz, on 17 noiembrie 2021 - 10:00, said:

Daca NU va face ce i-ati recomandat mai sus si lasa totul asa cum este acum ce se va intampla?
Asta o intreb doar pentru mine.
absolut nimic, in cel mai rau caz daune minime din cauza temperaturilor scazute sau umiditate.

#9
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 20.05.2013
Vezi ca daca ai tras si apa, iti vor ingheta tevile. Daca ai centrala instalata, nu te costa o avere sa mentii un 12-13 C in casa pana reusesti sa usuci peretii. Dezumidificatorul e foarte bun, dar daca merge in continuu se va simti in factura de electricitate.

Parerea mea e ca e mai greu de scos mucegaiul odata instalat, dar fiecare are prioritatile lui.

#10
santal11

santal11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.07.2010

 mihai93, on 17 noiembrie 2021 - 10:02, said:

absolut nimic, in cel mai rau caz daune minime din cauza temperaturilor scazute sau umiditate.
Exact. trebuie sa nu faci nici un fel de condens atita timp cit este frig, respectiv ger peste iarna.  un dezumidificator ae fi bun pina se usuca peretii.

#11
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Poti lasa geamurile deschise batant in perioadele in care e uscat afara - sa nu ploua, ninga sau sa fie ceata si umiditatea se va duce. Trebuie golita instalatia de apa ca sa nu inghete.

#12
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
+1 pentru dezumidificator
Probabil ai umiditate 70-80% in cladire acum, chiar daca afara e 20-30%.

#13
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
Geamuri deschise si usile interioare la fel daca sint instalate.
Se usuca pina la primavara daca are aerisire fara nici o problema.

#14
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011
dezumidificatorul nu face absolut nici o treabă la sub 5 grade. Nici la 7-8 grade nu scoate apă nici la 30% din specificații.

#15
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Pana la -5 grade mai e ...
Ideea e sa scoata cat mai multa apa din pereti pana vine frigul, fara a afecta tencuiala/gletul.
Uscarea fortata va crapa tot ... mentinerea cu apa in pereti peste iarna, casa fiind nelocuita, va duce tot acolo, probabil.

#16
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 01.02.2017
Si eu la fel, am tencuit primavara si gletuit vara. M-am mutat in casa toamna si imi aduc aminte ca am consumat iarna respectiva cu 50% mai mult lemn decat acum si nu aveam gradele care le am acum. Faceam noaptea foc si a doua zi seara aveam 17 grade in casa cand veneam de la serviciu. Disconfort maxim. E bine ca nu trebuie sa te si muti in casa.

Nu credeam ca umiditatea poate fi asa rea pana intr-o seara cand am uitat o agenda pe parchet. Dimineata toate paginile s-au arcuit. Am comandat urgent dezumidificator care si indica umiditatea.
Aveam 90% umiditate. A mers 2 luni aproape zilnic pentru ca noaptea face zgomot mare.

Tu acolo ai umiditate foarte mare. Ca sa scapi de ea ai 2 variante:
- sa ai o temperatura de minim 21 de grade;
-dezumidificator;

Eu la 19 grade am 70% umiditate in casa, dar daca am minim 21 de grade umiditatea e sub 60%.
Daca nu ai instalatia sanitara si de caldura umpluta cu apa poti lua un dezumidificator, dar trebuie sa il ti mult in priza si cum zicea colegu de mai sus vei simti asta la contor.

#17
stefandinescu70

stefandinescu70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 29.08.2009

 Tzyu, on 16 noiembrie 2021 - 23:27, said:

Salutare, am nevoie de un sfat sau o indrumare in cazul meu.
Am o casa in care abia am terminat lucrarile de interior(tencuiala, glet, var, parchet,usi), casa nu este izolata. Are dat doar un Sprit de ciment pe afara.
Imi puteti spune daca pot intampina probleme pe timpul rece in cazul in care casa nu v-a fi locuita in aceasta iarna?
Vreau sa stiu daca sunt sanse sa se strice peretii in interior sau sa apara umezeala/igrasia.
Ce-mi recomandati sa fac pentru a preveni eventualele probleme?

Geamurile toate deschise larg si continuu .. asta pana vine inghetul si se va aerisi singura perfect fara a mai consuma energie ( bani ) pe dezumidificare sau alte aiureli de sisteme .
Pe vremuri se puneau geamurile in tocuri la urma ( ultima etapa ) si aveai o casa uscata si aerisita perfect ..

#18
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021

 adisz, on 17 noiembrie 2021 - 10:00, said:

Daca NU va face ce i-ati recomandat mai sus si lasa totul asa cum este acum ce se va intampla?
Asta o intreb doar pentru mine.

O casa noua se strica daca sta inghetata din cauza ca materialele moderne de constructie au tot felul de plastice in ele care se degradeaza la sub 0 grade sau la peste 40.
Dar casele vechi comuniste nu au nici pe dracu nici la -50

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate