Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Încălzire globală insuficientă

  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,431
  • Înscris: 15.10.2020
Problema mea cu încălzirea globală e că planeta nu se încălzește suficient de repede. Vreau să prind climă tropicală în România, să devină o țară bananieră în sens real, nu doar metaforic. Mi se pare mișto ideea de păduri în Antarctica. Dacă vă gândiți la zonele populate acoperite de ape, vă zic că nu e problemă, Canada, Siberia, Groenlanda vor fi mult mai primitoare din punct de vedere climatic. Apropo de Groenlanda, denumirea înseamnă ținutul verde, că s-au gândit că vor atrage imigranți cu un astfel de nume, deși e un mare ghețar. Eu sper ca la un moment dat Groenlanda va fi cu adevărat verde.

Care e părerea voastră? De ce să fim împotriva încălzirii globale sau să negăm că se întâmplă, când putem să o îmbrățișăm și să ardem hidrocarburi într-o veselie în speranța unei clime mai calde? Cine are nevoie de calote glaciare?

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 16.03.2007
votat!

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,947
  • Înscris: 15.04.2019
Nu pot sa-ti recomand sa lasi gazele deschise - neaprinse - apoi sa le surprinzi cu o scanteie, pentru o palalaie de neuitat. Poate ai vecini.
P.S. Hidrocarburile alea arse la greu mai au si alte efecte secundare. In fine, pe langa pro-incalzire globala banuiesc ca esti si pro-cancer.

Edited by __Dan__, 15 November 2021 - 18:13.


#4
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Bateti campii la greu. Daca clima RO va deveni subtropicala atunci zonele de la sud incepand cu Bulgaria vor deveni desert, ceea ce va duce la migratii masive si chiar razboaie. Asta vara incendiile din Grecia/SUA au facut prapad, ce crezi ca se va intampla daca clima va deveni si mai calda? O schimbare climatica galopanta va fi un dezastru!

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,607
  • Înscris: 07.02.2003

View Posthorny_hornet, on 15 noiembrie 2021 - 17:46, said:

Problema mea cu încălzirea globală e că planeta nu se încălzește suficient de repede. Vreau să prind climă tropicală în România, să devină o țară bananieră în sens real, nu doar metaforic.
Cand o sa se intample asta alte zone din lume o sa fie distruse...

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Fugi bre' d'aicia ... Puschea pe limba !

Pai vrei sa ramanem fara prune ?
Din banane nu iese tuica  Posted Image

#7
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,431
  • Înscris: 15.10.2020
Sunteți prea pesimiști, a fost o perioadă în istoria Pământului când temperatura medie la poli era de 23 grade celsius (temperatura medie în România e de vreo 10 grade celsius), vietățile o huzureau, era vegetație abundentă cam peste tot, plin de vietăți. Asta era cu vreo 56 milioane de ani în urmă.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 30.08.2006
Cand se va intampla asta, Bucurestiul cu toata campia Romana si Dobrogea vor fi sub ape. Doar niste insulite vor mai ramane din toata Dobrogea.
Fluctuatiile astea de frig si cald e din cauza slabirii vortexului polar. Incalzirea globala va aduce temperaturi arctice in Europa cu valuri bruste si scurte de incalzire. Vor fi temperaturi ca in Siberia.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rwHExzxPL0Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 15 November 2021 - 18:18.


#9
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Da de bacteriile si virusii de la poli ce zici cand se vor trezi din somnul de veci si vor da buzna in noi? scapa cine poate,ca nu vor reusi sa faca atatea vaccine cate molive vor fi.Sau de aspectul asta ai uitat,vrei numai caldura si atat sa nu mai platesti gazul aiurea.

#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007

View PostValmont43, on 15 noiembrie 2021 - 18:00, said:

...migratii masive...
Fete in bikini pentru tot poporul.
Eu ma multumesc si cu una la 40 de ani, dar sa fie pe la 1.80, bine dotata si vaccinata moderna.

#11
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,431
  • Înscris: 15.10.2020

View PostKean, on 15 noiembrie 2021 - 18:18, said:

Da de bacteriile si virusii de la poli ce zici cand se vor trezi din somnul de veci si vor da buzna in noi?
Înghețul omoară țesuturile vii, fiindcă cristalele fac praf membranele celulelor. Deci cred că voi face față cu brio la bacteriile și virusurile înghețate.

Edited by horny_hornet, 15 November 2021 - 18:26.


#12
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Si eu as vrea sa fie pe tot globul o temperatura de 25 de grade permanenta dar, nu se poate ....

#13
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View Posthorny_hornet, on 15 noiembrie 2021 - 18:25, said:

Înghețul omoară țesuturile vii, fiindcă cristalele fac praf membranele celulelor. Deci cred că voi face față cu brio la bacteriile și virusurile înghețate.

I know a troll when I see one, but bruh:

https://www.smithson...rost-180969782/

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Eu vreau vara sa fie vara si iarna sa fie iarna, la modul extrem.

Speram ca acest asa zis AGW sa aduca mai multe fenomene interesante, o vreme asa a fost, dar din 2018 incoace suntem mereu pe partea cea mai plicticoasa a circulatiei atmosferice. Ma deprima.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate