Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Durere insuportabila la ambele picioare

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 14.02.2008

View Postmarianvasile, on 15 noiembrie 2021 - 15:41, said:

Eu am crampe. Foarte dureroase. Se contractă mușchii din zona afectată, de zici că sunt de piatră. Apar aleator, la abdomen, coaste sau picioare. La picioare sunt cele mai rele. Zona afectată cuprinde gamba și pulpa, devin rigide și orice mișcare este dureroasă. La cea mai a dracului criză am stat întins pe jos 15 minute. Pentru relaxare trebuie să treacă câteva minute sau să prind o poziție care să deznoade contracția. În urma analizelor nu am deficit de nimic ce ar putea provoca asta, anticârcel este apă de ploaie, am luat magneziu la sfatul medicului și s-au mai rărit plus că au mai scăzut în intensitate. Pot fi declanșate în urma unui efort fizic intens, iar cele intercostale mi le provoacă chiar și un acces „sănătos” de râs. Mi-e și frică de bancuri bune sau situații hazlii.
Ai o lipsa acuta de magneziu in tesuturi. Analizele de sange sunt irelevante in deficitul de magneziu[doar 1% din cantitatea de magneziu din organism se afla in sange, restul se afla acolo unde ii este locul adica in tesuturi(muschi, oase ...)]. Din pacate magneziul administrat oral nu e o solutie fericita(o mica parte din el ajunge acolo unde trebuie, plus ca nu toti compusii magneziului au o buna biodisponibilitate adica se absorb bine in organism).
Cea mai buna modalitate de absorbtie a magneziului este cea transcutanata(adica aplicarea pe piele) sub forma de ulei de magneziu. Il gasesti ca atare sau il poti prepara singur din clorura de magneziu(sarea Nigari) si apa distilata(fierbinte ca sa poti dizolva clorura de Mg) in proportia 1:1. Incearca acest ulei(te dai pe zonele cu probleme si masezi pana intra in piele) si vei fi uimit de rezultate. La primele aplicari s-ar putea sa simti usoare usturimi, dar trec repede. Dupa aplicare pe suprafata pielii ramane ca o sare fina care se poate spala dupa 15 minute. Daca stai bine cu banii incearca si oxigenare hiperbara, ajuta enorm in acest caz.
Cat despre problema initiatorului acestui topic, seamana cu o ischemie(lipsa circulatie sanguina datorita unei anumite pozitii a picioarelor) care se manifesta prin dureri mari(corpul semnalizeaza lipsa de oxigen in tesutul muscular) si care trece dupa miscare(se reoxigeneaza musculatura). Si in acest caz terapia prin oxigenare hiperbara ajuta f.mult.
Multa sanatate!

Edited by romikatm, 03 December 2021 - 23:52.


#20
Luci900

Luci900

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.10.2016
Intre timp, dupa lungi asteptari, am facut si electromiografia. Nici dupa aceasta procedura nu am primit un tratament sau diagnostic; A spus doamna doctor ca nu vede nici un fel de inflamatie si totul este ok.  Ne-au trimis inapoi la dr. reumatolog sa ne dea de facut analize specifice.

Chiar nu inteleg, pana acum ce fel de analize au fost? Cele pentru profil miozitic extins, creatin kinaza CK, aldolaza...nu sunt analize specifice?
Din pacate durerile au reaparut, in special la picioare. Sambata cand m-am intors de la serviciu am gasit-o pe sotie plangand, am ajutat-o sa se ridice si cu greu a reusit sa faca cativa pasi.
Umblam de la un doctor la altul fara nici un rezultat; Mergem inainte...nici macar nu stiu incotro.

Multumim pentru raspuns "romikatm"  O sa ma interesez despre oxigenarea hiperbara.
Attached File  Electromiografie D.pdf   8.54MB   4 downloads

#21
Luci900

Luci900

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.10.2016
Intre timp, dupa lungi asteptari, am facut si electromiografia. Nici dupa aceasta procedura nu am primit un tratament sau diagnostic; A spus doamna doctor ca nu vede nici un fel de inflamatie si totul este ok.  Ne-au trimis inapoi la dr. reumatolog sa ne dea de facut analize specifice.

Chiar nu inteleg, pana acum ce fel de analize au fost? Cele pentru profil miozitic extins, creatin kinaza CK, aldolaza...nu sunt analize specifice?
Din pacate durerile au reaparut, in special la picioare. Sambata cand m-am intors de la serviciu am gasit-o pe sotie plangand, am ajutat-o sa se ridice si cu greu a reusit sa faca cativa pasi.
Umblam de la un doctor la altul fara nici un rezultat; Mergem inainte...nici macar nu stiu incotro.

Multumim pentru raspuns "romikatm"  O sa ma interesez despre oxigenarea hiperbara.
Attached File  Electromiografie D.pdf   8.54MB   4 downloads

nu stiu ce sa spun despre cele mentionate de tine "seamana cu o ischemie(lipsa circulatie sanguina datorita unei anumite pozitii a picioarelor) care se manifesta prin dureri mari(corpul semnalizeaza lipsa de oxigen in tesutul muscular) si care trece dupa miscare(se reoxigeneaza musculatura)"
Ieri am iesit sa ne plimbam putin si dupa aproximativ 15 minute de mers pe jos, in timp ce mergeam, au aparut dureri la un picior.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate