Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sa merg pe militar sau pe civil?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Doua chestii sa zic: pe de o parte am mare respect pentru orice arma, am facut si eu armata (ofiter); pe de alta parte toti cei pe care i-am auzit in ultimii ani ca se duc spre forte (armata, jandarmi, subofiteri etc) o fac exclusiv pentru ziua de maine, sunt din familii fara posibilitati, s-ar duce la orice profil le-ar asigura o solda si un job stabil - apropo de job stabil, in forte jobul e stabil dar nu neaparat UNDE doresti tu.

#20
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 15.07.2017
https//www.facebook.com/Academia-Forţelor-Aeriene-Henri-Coandă-din-Braşov-pagina-oficială-527079120647303/###bookmarks

#21
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Pe civil.

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postrazor01, on 15 noiembrie 2021 - 08:31, said:

Stai tu linistit ca, in cazul unui conflict, te ia si daca esti si daca nu esti militar de cariera Posted Image
S-au dus razboaiele in care merge oastea cea mare. Nu soldatul cu pusca neinstruit face diferenta, tot militarii vor fi primii chemati. E jobul lor, nu?

#23
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007
Tata a lucrat in armata (ofiter)... la 40 ani a iesit la pensie
Unchimiu a lucrat in armata (subofiter), anul trecut a iesit la pensie la 53 ani....

Prost am fost ca nu m-am dus in Armata

#24
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,193
  • Înscris: 24.02.2007

View PostC0BR4-VL, on 15 noiembrie 2021 - 07:25, said:

Ma gandeam ca daca fac UTCN-ul o sa stau toata viata mea la mana unui patron la cine stie ce multinationala, mai ales ca nu am cine stie ce situatie financiara incat sa imi permit sa imi deschid eu ceva. Sau poate o buna perioada de timp chiar nu as avea unde sa ma angajez.
Pe cand daca as urma o academie militara as scapa de o parte din bataile de cap pe care le presupune alegerea unei facultati civile.

Pentru o comparatie realista ar fi bine sa verifici cati angajatori exista in domeniul dorit si pe unde sunt salariile. Cand nu-ti mai place la unul, mergi la altul. Daca nu-ti mai place in armata, unde mergi?

#25
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
In sistemul public special, iesi la pensie la o varsta mai mica; dar, salariul e mai mic toata viata decat in privat. Am auzit de cativa, care au intrat in sistem, dupa luni de teste, cereri, examene si cand au vazut contractul au zis ca mai bine isi dau demisia si pleaca in strainatate. In privat, dupa 3 ani de munca castigam mai bine decat altul cu 10-15 ani in sistem. Mai e o mica problema cu pensia; cateodata, la 40-50 de ani, cu copii mari si cheltuielile mari, nu prea iti mai ajunge pensia; si pensionarii vor sa se angajeze cativa ani in privat, ca sa isi rotunjeasca veniturile. Dar, nu au experienta in privat si e greu sa gaseasca ceva; prind posturi cu calificare redusa (sofer, paznic etc) care le afecteaza psihicul (dupa ce ai condus zeci de soldati, sau politist cu mandrie multa, sa aungi pazic de noapte intr-o ghereta).
Cum s-a spus deja, pleci din localitate, anunti sefii, dar, banuiesc ca e doar birocratie si te obisnuiesti cu ea; probabil ca si sefului i se rupe, dar, asa e procedura. Proceduri stupide se gasesc si in privat.
Sunt si avantajele... la 50 si ceva de an, cand in privat nu prea mai ai valoare pe piata muncii, ai o pensie mica/mare cum o fi.. dar, e stabila, te poti baza pe ea. Probabil si altele...  daca ai treaba cu alti oameni din sistem, o sa fi mai bine azut decat un civil neinsemnat.
Hotaraste-te ce vrei, vezi care sunt materiile de examen si concentreaza-te pe ele (plus alea de bac). Daca o lungesti prea mult , risti sa nu mai ai timp sa te pregatesti bine.

#26
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 20.08.2016

View Postromanasu, on 15 noiembrie 2021 - 12:55, said:

In sistemul public special, iesi la pensie la o varsta mai mica; dar, salariul e mai mic toata viata decat in privat. Am auzit de cativa, care au intrat in sistem, dupa luni de teste, cereri, examene si cand au vazut contractul au zis ca mai bine isi dau demisia si pleaca in strainatate. In privat, dupa 3 ani de munca castigam mai bine decat altul cu 10-15 ani in sistem.

Vorbesti prosti... o persoana care a terminat Academia ca si salariu de angajare are minim 5000 Ron net. Cati crezi ca prind 5000 ron dupa terminarea facultatii. In afara de IT si medici sunt extrem de putine persoane care se angajaza cu un salariu de 5000 dupa terminarea studiilor...


Un amarat de jandarm (ala care bate populatia la proteste gen 10 august) ia 3500 RON cand iese de pe bancile scoli..... ala ce aer creierii clei, in privat abia s-ar angaja ca in om de servici....

Edited by sgn30, 15 November 2021 - 13:47.


#27
C0BR4-VL

C0BR4-VL

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.04.2018
OK, si acum ca sa ma lamuresc. De ce ATM si nu AFT?
Sa zicem ca excludem faptul ca sunt bun la IT

#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Pai de ATM iesi inginer, dincolo doar conduci trupe si lupte/scenarii.

#29
daquinot

daquinot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.07.2013
Stiu 2 cazuri care au mers pe varianta militara, si acum amandoi lucreaza in privat.
In primul caz omul a trebuit sa plateasca anii de studiu pentru ca n-a vrut sa lucreze unde a fost repartizat (al doilea caz nu, deci depinde de contractul pe care-l semnezi).
In al doilea caz a fost repartizat intr-un job prost platit si unde nu facea nimic toata ziua, deci nu toate job-urile IT din ministerul de interne sunt ok, si nu alegi unde te repartizeaza.

Cat despre pensie, din ce stiu te pensionezi pe baza unei legi (ordonante) si pensia nu este indexata cu inflatia ca pensiile normale, ci ramane fixa.
Dar cine stie mai bine sa ma corecteze.

#30
troluldeservici

troluldeservici

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 14.11.2021
mergi pe civil, facultate de it.
Sau poti alege facultatea Finante Banci din cadrul ASE.

#31
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
Terminati cu supozitiile...
Armata nu mai este cel mai bun angajator. Cunosc un inginer cu UTCB, la varsta de 35 ani are salariul net pe la vreo 11-12.000 lei/luna, lucreaza la o multinationala.
In armata stiu un ofiter superior care face in curand 57 ani si are solda de vreo 7.000 lei/luna.

Daca iti place sa fii activ, mergi in civil si incearca sa fii cel mai bun in ce faci si vei fi cautat, nu ramai pe bara.
Daca te multumesti cu mai putin, mergi in armata, se va gasi un loc caldut si pentru tine.

Vezi ca mai este si varianta de a te face pompier, da la facultate daca iti place adrenalina.
Este o facultate tehnica pana la urma.

#32
C0BR4-VL

C0BR4-VL

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.04.2018
neagu_laurentiu poti fi putin mai explicit? Care ar fi diferentele? As dori daca tot merg pe profil militar sa am ceva activitati in aer liber, nu sa stau numai in banca 6 - 7 ore pe zi si pe urma sa intru in camera si sa stau sa invat intruna, asta as face-o si la civil.

#33
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Atunci mergi la Academia Fortelor Terestre, alege-ti o arma (specializare) si mergi in poligon mai toata ziua cu trupa. Ai aer cat doresti.
Inginerul (ATM) e cu intretinerea tehnicii si tot ce inseamnsa sa fie disponibila iar ofiterii de management (AFT) folosesc tehnica impreuna cu soldatii in lupta/poligon.

Edited by neagu_laurentiu, 16 November 2021 - 10:46.


#34
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostFriskey, on 15 noiembrie 2021 - 00:06, said:

Mergi pe civil si nu te incurca cu prostii. Apoi daca vrei sa lucrezi in armata te poti angaja foarte bine si cu facultatea civila.
Ca sa nu mai spun ca in IT nici nu conteaza diplomele, doar ca ne cam place noua sa ne supraestimam diplomele.

La armata mi se pare ca vara n-ai vacanta, faci aplicatii, ceva gen o lalaiala de instructie dar care iti mananca vacanta.

#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Exista si vacanta dar mai scurta din cauza aplicatiilor.

#36
Evrasio

Evrasio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.01.2019
Daca iti place si asta vrei sa faci, ATM cu siguranta.Daca vrei calculatoare alege SRI sau STS, dar incearca sa iei note mari, au cele mai mari medii de admitere la specializarea asta, daca ma intrebi pe mine e mai bine la STS, dar asta e alta discutie.
Pe langa calculatoare, tot la STS sau SRI daca vrei, ti-as recomanda comunicatii sau echipamente electronice.Din domeniile astea daca esti bun si ti se pune pata sa pleci in civil, contractul ala chiar nu va fi o problema, cum au platit altii asa o sa faci si tu.Sigur, mai exista alte specializari interesante, discutam mai multe daca vrei.

Sibiu nu recomand, doar sa ai tu o pasiune mare pentru asa ceva, altfel, chiar si pentru un mare pasionat tot e foarte aiurea cum merge treaba acolo.

Despre civili nu prea stiu mare lucru, pot sa iti spun ce am aflat si eu cand eram la liceu, am dat admitere la 3 facultati tehnice, UPB a fost de departe cea mai proasta experienta, abia asteptam sa termin si sa plec, dezorganizare cat cuprinde, totul foarte prost structurat, o bataie de joc de admitere pentru o facultate de genul.
UTCB a fost ok oarecum, nu pot sa iti spun multe pentru ca e cu dosar la ei si totul e online, oricum a mers rapid treaba, mai departe nu am avut contact cu secretariatul sau lumea de acolo, deci nu prea stiu cum e.
ATM a fost ultima admitere, admiterea a fost ok, cea mai multa organizare dintre toate, totul a mers cum trebuie.

Daca vrei detalii despre ATM poti sa imi scrii, mai exista cineva aici care a terminat deja chiar la comunicatii unde ti-am recomandat si sigur o sa te ajute mai mult decat lumea care habar nu are nici pe unde se intra in ATM, dar iti povestesc ei ce si cum.



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate