Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sterilizare pisica

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008

 Tarzy, on 16 noiembrie 2021 - 19:37, said:




unde este localitatea ta?

Sunt din Slatina

#20
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001

 marakech, on 16 noiembrie 2021 - 20:03, said:


Sunt din Slatina

Sa speram ca poate ne ajuta colegii cu o recomandare ptr un cabinet/fundatie care sa faca sterilizari gratuite si mai ales cu metoda putin invaziva din zona (craiova, pitesti, etc)

#21
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
https://ro-ro.facebo...n.Romania/posts

#22
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008

View PostMembruAnonim, on 16 noiembrie 2021 - 10:04, said:

Sa ne tii la curent cum se recupereaza pisica.
Salut. Am sterilizat marti una din cele 3 pisicuțe. Se simte bine, s-arecuperat repede după anestezie. Am lăsat-o la ora 9 la cabinet și la 10 m a sunat sa ma duc sa o iau. Am ajuns după vreo 20 min și deja începuse sa se trezească din anestezie, iar la ora 12 deja mergea normal, însă nu a vrut sa mănânce pana seara. A doua zi mi s a părut puțin apatica, însă a 3 a zi deja avea chef de joaca. Plănuiesc sa o mai țin la bloc încă 2 săptămâni și apoi o s o duc la tara. Sper sa fie ok deoarece la tara o sa stea mai mult pe afara întrucât în timpul săptămânii eu nu stau acolo. Mai am încă 2 de 6 luni de sterilizat, însă sper sa găsesc o metoda de a le mai amana întrarea în calduri (am înțeles ca ar fi niște injectii) și sa le sterilizez mai spre primăvara deoarece momentan nu mai sunt campanii gratuite în zona si este destul de costisitor.

#23
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008
Salut. Luni am mai dus 2 pisici la sterilizat. Le am dus la același cabinet, însă le a operat o alta doctora. Au făcut o încurcătură în program și m au chemat luni dimineața deși doctorul la care ceruse era dupa masa. Eu am acceptat sa le opereze acea doctora pentru ca m am gândit ca nu va fi prea mare diferență având în vedere ca e același cabinet. Însă lucrurile nu au decurs asa. Pisicile și au revenit foarte greu din anestezie. Mi le au dat adormite. Eu le am luat ca m am gândit ca va fi ca la cea din noiembrie si în 2 3 ore sunt pe picioare. Problema este ca aceasta doctora a folosit un anestezic intramuscular care se elimina si greu si pe lângă asta ambele au probleme cu un picior acum. Merg cu piciorul îndoit si pare ca le si doare. Ar putea fi din cauza unui nerv care a fost atins când a făcut injecția? Oare se mai poate reface nervul sau vor rămâne asa. Îmi vine sa mi rup gatul de ciuda. Am încercat sa fac un lucru bun și sa mai castrez din pisicile de la tara pentru ca s au înmulțit foarte rău și se dau peste o macelara din asta care le nenorocește pe bietele animale.

Edited by marakech, 12 January 2022 - 23:07.


#24
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
nu te grabi cu acuze, operatiile prezinta riscuri prin natura lor, o eventuala problema nu este musai imputabila medicului.

#25
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Presupun ca e posibil si sa fi nimerit un nerv, dar chiar la ambele pisici?

Nu stiu cum e cu anestezia, veterinarul meu zicea ca foloseste un amestec de mai multe substante, am facut-o cu inhalatorie. Si analizele preoperatorii sunt importante pentru ca anumite dezechilibre din sange pot influenta eficienta anestezicului.

Tanti doctor poate baga mai mult sa fie sigura ca functioneaza, o fi avut ceva experiente nasoale si nu mai vrea sa riste.

E posibil si probabil sa le doara. Veterinarul meu mi-a dat pentru acasa analgezic.

#26
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008

View PostMizu, on 13 ianuarie 2022 - 11:03, said:

Presupun ca e posibil si sa fi nimerit un nerv, dar chiar la ambele pisici?

Nu stiu cum e cu anestezia, veterinarul meu zicea ca foloseste un amestec de mai multe substante, am facut-o cu inhalatorie. Si analizele preoperatorii sunt importante pentru ca anumite dezechilibre din sange pot influenta eficienta anestezicului.

Tanti doctor poate baga mai mult sa fie sigura ca functioneaza, o fi avut ceva experiente nasoale si nu mai vrea sa riste.

E posibil si probabil sa le doara. Veterinarul meu mi-a dat pentru acasa analgezic.
Da. Pana aseara si eu m-am gandit ca schioapata asa din cauza ca le doare piciorul de la injectia intramusculara, doar ca dupa 3 zile ma asteptam sa se mai amelioreze, dar nu pare. Initial am mers pe ideea ca nu are cum sa le atinga nervul sau vreun ligament sau mai stiu eu ce la amandoua.  Am fost cu ele de dimineata la cabinet, dar din cauza ca s-au speriat au mers chircit si nu s-a vazut si doctora a fost foarte ofuscata ca de ce nu le las in pace sa se refaca asa ca m-am certat cu ea si nu am rezolvat nimic. Oricum ea nu voia sa le consulte, probabil stie ce a facut si o da ca pisicile nu au nimic. Probabil o voi mai lasa cateva zile si daca nu incepe sa se amelioreze o duc la alt veterinar. Problema este ca aceste pisici traiau la tara, eu le las mancare dar se mai si descurca. Mi-este teama ca asa schioape nu se vor mai putea descurca. Am vrut sa le fac un bine, sa nu se mai inmulteasca necontrolat pentru ca anul trecut o singura pisica a facut pui de 2 ori (in total 6). Si nu m-am dus nici la cel mai ieftin cabinet. Operatia la o pisica a fost 250 lei.
Din ce am inteles de la ea, a zis ca i s-a intamplat sa se trezeasca o pisica in timpul operatiei si ca ea nu administreaza mult anestezic. Ca exagerez eu si nu trebuia sa ma alarmez ca nu s-au trezit de la la 12 pana seara tarziu.

#27
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Ai putea sa filmezi cum schiopateaza daca acolo n-au vrut sa presteze. Eventual ii trimiti pe whatsapp.

Nu stiu ce sa zic, discuta si cu alt veterinar.

#28
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008
Salut! Mai am doua pisici de 6 luni la tara si una dintre ele a intrat in calduri. Nu ma asteptam sa intre asa de repede deoarece este destul de micuta, nu cred ca are mai mult de 1,8-2 kg.
Am inteles ca in aprilie va fi o campanie de sterilizari gratuite la mine in oras si as fi vrut sa le duc acolo ca sa nu mai platesc. In plus am inteles ca vine o echipa de medici din Germania care opereaza foarte bine si recuperarea este mai rapida. La farmacie mi-a dat sa ii dau pastile nonovulin cate o jumatate de pastila timp de 8 zile. Daca ii dau aceste pastile, cat timp ar trebui sa nu mai intre in calduri? Daca a mai utilizat cineva astfel de pastile pentru pisici, va rog sa ma ajutati cu mai multe informatii. Am inteles ca ar avea efecte adverse daca sunt folosite des, insa intentia mea este doar sa aman sa se imperecheze pana in aprilie cand as putea sa le sterilizez. Multumesc anticipat!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate