Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Sterilizare pisica

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008
Salut! Am niște pisici la tara pe care s vrea sa le sterilizez deoarece numărul lor a crescut foarte mult . Pisicile stau pe afara în majoritatea timpului deoarece eu merg acolo doar în weekend. As vrea sa ma ajutați cu câteva sfaturi în legătură cu sterilizarea. În cât timp se refac după sterilizare și cât ar trebui ținute în casa după operație? Din ce știți aproximativ cat costa o operație de sterilizare pentru o pisica? Eu am întrebat la un cabinet pe Facebook și mi-au zis 300 lei. Am citit ca după sterilizare trebuie sa mănânce doar anumite bobite. Ele mănâncă cam ce apuca, eu le cumpăr bobite de la supermarket, dar ele mai și vânează având în vedere ca nu stau la tara tot timpul. Ar putea apărea complicații din cauza dietei după sterilizare? Mulțumesc anticipat!

#2
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
Acu 5 luni am dat 400 pt hoasca mea .
La cotoi e mai ieftin

#3
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Exista diverse fundatii care au programe de sterilizare gratuit.
Aici https://m.facebook.c...idenasucurireci eu am anul trecut 6 catelusi si nu a costat nici un ban, fara sa fiu obligat am donat eu ceva si am si cumparat de la ei carnete de sanatate ptr fiecare.
Metoda folosita a fost cea moderna fara taieturi mari care sa necesite recuperare, dimineata in jur de ora 8.00 am dus catelesele si le am ridicat dupa ora 15.30 ... erau un pic ametite de la anestezie .... a doua zi erau ca si noi.

Edited by Tarzy, 14 November 2021 - 08:45.


#4
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Sunt campanii de sterilizari gratuite.In București acum, are Aspa(parca) o campanie. Am mai vazut si prin tara.Trebuie cautat. Minim 2-3zile e bine sa stea inchisa dupa operatie, timp in care, e bine sa manance hrana umeda,si pipi, caca la  litiera. E greu, dar nu imposibil.

Edited by FARAROTI, 14 November 2021 - 08:45.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am platit 250 lei (femela) la un cabinet care se respecta. Pt motan este mai ieftin, undeva la 175-200lei. Daca ai mai multe pisici, posibil sa iti faca discount.

Maculul se reface repede, 1-2 zile. La el se indeparteaza doare testiculele. La femela este mai nasol, se indeparteaza uterul, trompele etc. Primele doua-trei zile trebuie supravegheata, nu trebuie sa sara, trebuie tinuta intr-o camera sau tarc.

Edited by MembruAnonim, 14 November 2021 - 08:49.


#6
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Animalele sterilizate devin "altceva", atât din punct de vedere fizic cât şi psihic.

#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 terratec, on 14 noiembrie 2021 - 12:05, said:

Animalele sterilizate devin "altceva", atât din punct de vedere fizic cât şi psihic.
Ete, na, asta e din puțul gândirii. Am cățele  si pisici sterilizate, am si câini nesterilizați si te asigur ca nu e nici o diferența intre ei, nici nu s-au ingrasat si nici nu s-au blegit. As fi vrut eu sa se blegeasca si sa latre mai putin.  Cate  animale sterilizate si nesterilizate ai?

#8
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Altceva, fiind ce?

#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
https://www.facebook...448262345586820

Poti si contacta asociatiile din localitata ta sa vezi daca ruleaza ceva campanii sau sa iti recomande cabinete ieftine.

In principiu pentru tomberoneze gasesti si cu 150 sterilizarea, fara prea mari pretentii.

Ar trebui sa le tii undeva intr-un mediu igienic, zic eu vreo 10 zile, dar discuta asta cu veterinarul in functie de ce tehnica foloseste.

Pentru mancare nu are rost sa te stresezi, riscul de ingrasare e la astea de apartament ce nu fac miscare deloc.

O pisica nesterilizata are risc crescut de cancer pe sistemul reproducator, iar alea doua ture de pui pe care ii face anual ajung majoritar sub rotile masinilor, mancate de vulpi, ucise de caini, etc.

E imperios necesar sa fie sterilizate.

#10
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 10.05.2013
Corect ce spune Mizu. Am sterilizat și eu la țară. Am avut pe mamă și 4 pui. Rata de supraviețuire: 20%. Am rămas doar cu Mirciulică, 3 (inclusiv mama) ucise de mașini noaptea pe șosea, 1 dispărut (probabil câini sau luptă fatală cu alte pisici). Cu toate că aveau acces în casă, la 4-5 dimineața mă trezeau să le dau drumul afară. La mic dejun începea lipsa la apel și le adunam de pe șosea. Foarte trist.
Cost la cabinet veterinar la mine la țară: 200 lei femela, 150 mascul. Se refac repede, 4-5 zile femelele, 2 zile masculii. Le-am dat antibiotic 5 zile la recomandarea doctorului.

Edited by marianvasile, 14 November 2021 - 13:28.


#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Uitasem, exista cabinete ce sterilizeaza gratuit si in afara campaniilor, dar eu nu am niciunul in oras, va trebui sa va interesati la voi.

In Bucuresti am auzit de VET4LIFE si Green vet.
Dar in Bucuresti mai ai Kola Kariola si Visul Luanei pe care ii poti contacta sa ajute, sunt multe posibilitati. In Piteasca e Center of Hope.

#12
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021
Dacă e motan, se reface repede, în maxim 2 zile, dar e posibil să se refacă și într-o zi (24 h). La început va fi mai bleguț dar apoi își va reveni.
Dacă e pisică durează cam o săptămână, că operația e mai complicată.
Dacă sunt semisălbăticite nu-ți face griji, că oricum vor mânca tot ce le trece prin cap să mănânce, degeaba le iei tu bobițe speciale. N-o să-și piardă instinctele pisicești, așa că dacă nu stai cu ochii pe ele (ca pe o pisică de apartament) nu vei putea controla 100% ce mănâncă.

#13
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008
Salut. Am făcut programare la un cabinet pentru săptămâna viitoare. Sper sa fie ok și sa se recupereze repede. Din păcate la mine în oraș nu sunt prea multe cabinete și nu folosesc tehnici mai puțin invazive.
Cam în cât timp ii creste parul după operație? Eu o sa încerc sa o țin cat mai mult în luna decembrie  în casa după operație, dar apoi va mai sta și pe afara deoarece eu nu stau tot timpul la tara.
Mai am încă doua pisici de 6 luni pe care as vrea sa le castrez, dar as prefera mai la primăvară ca sa se mai încălzească afara si poate apare și vreo campanie gratuita între timp însă având în vedere ca prin februarie ele întra în calduri de obicei, as vrea sa întreb dacă exista vreo metoda de a le întârzia căldurile? Mulțumesc anticipat

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa ne tii la curent cum se recupereaza pisica.

#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Pana la primavara vor avea pui. Era bine daca le castrai acum fiindca intr-o luna maxim doua vor intra in calduri, peste alte 2 luni vor avea pui care vor fi intarcati in minim 2 luni. Deci la primavara vei avea 2 pisici adulte si 5-6 sau mai multi pui.

#16
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001

 marakech, on 16 noiembrie 2021 - 09:40, said:

Salut. Am făcut programare la un cabinet pentru săptămâna viitoare. Sper sa fie ok și sa se recupereze repede. Din păcate la mine în oraș nu sunt prea multe cabinete și nu folosesc tehnici mai puțin invazive.
Cam în cât timp ii creste parul după operație? Eu o sa încerc sa o țin cat mai mult în luna decembrie  în casa după operație, dar apoi va mai sta și pe afara deoarece eu nu stau tot timpul la tara.
Mai am încă doua pisici de 6 luni pe care as vrea sa le castrez, dar as prefera mai la primăvară ca sa se mai încălzească afara si poate apare și vreo campanie gratuita între timp însă având în vedere ca prin februarie ele întra în calduri de obicei, as vrea sa întreb dacă exista vreo metoda de a le întârzia căldurile? Mulțumesc anticipat


unde este localitatea ta?
daca gasesti cabinete care fac sterilizare gratuita si cu metode neinvazive la pana-n 2 ore de condus sunt sigur ca va merita si dpdv finaciar sa faci efortul de a le duce la o astfel de clinica.
diferenta intre timpii de recuperae dar mai ales riscurile intre metodele neivazive si cele "traditionale" sunt majore.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Tarzy, on 16 noiembrie 2021 - 19:37, said:

dar mai ales riscurile intre metodele neivazive si cele "traditionale" sunt majore.


Si eu sunt interesat de subiect. Detaliaza, te rog, ce inseamna metoda neinvaziva. De fapt diferentele intre cele doua metode.

#18
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
sunt sigur ca cineva de specialitate ne va lamuri mai bine, asa in mare la metoda traditionala se face o taietura mare, se elimina cu bisturiul organele ce trebuiesc eliminate, apoi se coase la loc ... faptul ca taietura este mare implica recuperare de durata si riscuri de infectie mai ridicate.
metoda "moderna" presupune doar 2 sau 3 incizii .... si se lucreaza prin acestea - banuiesc ca sunt necesare instrumente si mai ales cunostinte mai elaborate , dar prezinta avantaje evidente: recuperare mai rapida, risc scazut de infectie, mai putin traumatizanta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate