Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare laptop pana in 3800 de lei

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
AlexAvramescu

AlexAvramescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.07.2012
Salut

Doresc sa cumpar un laptop bun cu placa video dedicata in limita a 3800 de lei daca imi puteti recomanda


1. Achizitia se face azi sau maine cel mai tarziu, pana nu expira toate ofertele de Black Fraierday
2. Laptopul va fi folosit pentru browsing/excel/editare foto/video si jocuri (dar nu se va axa pe jocuri)
3. Bugetul maxim: 3800 lei
4. Nu am marci sau serii preferate
5. N-am preferinte la magazine sau modalitati de plata
6. Achizitia se va face in patria noastra, Romania

Avand in vedere ca e o investie pe timp indelungat ar fi ok daca ar avea
1. Un ecran bun, foarte bun. O sa stau multe ore pe zi la el si cu vechiul laptop am chiorat. E greu sa-mi dau seama din specificatiile produsului ce bun sau nu
2. Cat mai mult RAM, sa zicem 16 gb. Cand fac multitasking pe dispozitive cu 8gb deja imi vine sa le arunc pe geam
3. O placa video dedicata care sa duca totusi pe medium jocurile recente
4. Un procesor care sa suporte cat mai bine multe programe/fisiere excel etc deschise in acelasi timp, sa nu stea 10 min pana trec de la una la alta

As mai adauga sa aiba si camera WEB fiindca e surprinzator dar, atunci cand cautam, am gasit unele fara camera.

S-ar incadra ceva in bugetul asta sau e o himera?

Multumesc

Edited by AlexAvramescu, 13 November 2021 - 16:45.


#2
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006
1. Lenovo Idea Pad Pro - display-ul cel mai ok zic eu in bugetul asta, 16 inchi 350 nits, 16 gb ram, bun la multitasking nu asa bun la gaming - 3800 lei
2. Lenovo Legion 5 - display mai slab decat primul, 250 nits, 8 gb ram (upgrade-ul la lenovo se face doar in service depanero si costa 110 lei altfel pierzi garantia), placa video o idee mai buna si racirea mai ok, se preteaza mai bine la gaming - 4000 lei
3. Lenovo Idea Pad Gaming - display mai slab decat primul, tot 8 gb ram, procesorul cel mai bun din lista, placa video o idee mai buna si racirea mai ok, se preteaza mai bine la gaming - 4000 lei
4. Acer Nitro 5 - cel mai bun din lista la gaming, 8 gb ram (se poate face upgrade acasa fara pierderea garantiei parca), cea mai buna placa video din lista - 4150 lei

#3
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Credeam ca minimul pentru un laptop e un RTX 3060. M-am uitat acum la diferenta dintre un 1660Ti si 3060 si nici nu se poate numi comparatie, 3060 matura cu 1660 Ti. Iar diferenta de pret nu e atat de mare, din cate am vazut eu cel mai ieftin laptop cu 3060 e 5200 de lei.

Acuma, sa dai 4000 de lei pentru jumatate de performanta, fara DLSS si Raytracing cand la 5000 si un pic le ai pe toate... Mai ales cand se vrea sa se pastreze pentru mai mult timp.

Si eu tintesc sa iau unul pentru cursa lunga. Astept reducerile dupa Black Friday in speranta ca nu s-a vandut mare lucru acum. Vedem in Decembrie, Ianuarie.

Edited by RedDev, 13 November 2021 - 18:20.


#4
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
nu ar trebui sa fie oled la banii astia?

#5
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 25.08.2020
Salutare, ti s-ar potrivi foarte bine ROG Zephyrus G14 GA401IHR, fiind un laptop foarte misto, bine construit din aluminiu, cu un design frumos, autonomie buna a bateriei, ecran calitativ si luminos,QHD cu o rata de refresh de 120Hz, Procesor AMD Ryzen 7 4800HS, 16GB DDR4 memorie RAM, stocare 512GB SSD M.2 PCIe, placa grafica dedicata NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB si portabil avand o greutate de 1.6kg !
https://www.pcgarage...s-eclipse-gray/

#6
AlexAvramescu

AlexAvramescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.07.2012
Salut, multumesc pentru informatii

Din sugestii inclin spre
https://www.pcgarage...-os-cloud-grey/

si
https://www.pcgarage...s-eclipse-gray/

Vad ca primul are 16 gb RAM lipiti si nu se mai poate upgrada, insa nu sunt sigur daca o sa mai fie nevoie.

Insa al doilea are procesor mai bun si e mai usor si mai ieftin. Hmmm

O sa ma hotarasc asta seara

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Ai uitat sa ne spui cam ce diagonala ai agreea. "Un ecran bun, foarte bun" inseamna ceva pentru shootere si altceva pentru filme.

#8
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 15.07.2020
Ti-l recomand pe acesta este un super laptop cu racire foarte buna:

Laptop Gaming Asus G513IH-HN002, AMD Ryzen 7 4800H , 8GB DDR4, SSD 512GB, NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB GDDR6

https://www.flanco.r...FMaAorhEALw_wcB

#9
AlexAvramescu

AlexAvramescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.07.2012

 __Dan__, on 13 noiembrie 2021 - 20:00, said:

Ai uitat sa ne spui cam ce diagonala ai agreea. "Un ecran bun, foarte bun" inseamna ceva pentru shootere si altceva pentru filme.

Salut. Un ecran pe care pot citi confortabil perioade lungi de timp, pe care sa vad filme fara probleme si pe care sa pot vedea unde si in cine trag in jocuri ar fi definitia mea pentru ecran bun.

Referitor la diagonala, as zice cu atat mai mare cu atat mai bine, insa ma tot gandesc daca n-ar fi mai bun Asus-ul acela de 14 fiindca are pret bun

#10
AlexAvramescu

AlexAvramescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.07.2012
As lua laptopul cu ecran de 16 inch, dar are 16 gb RAM integrati. Va afecta mult performanta pe viitor?

#11
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006
Mai vezi si modelul asta de Legion 5 la 4000 de lei, e un bun all rounder si cand mai faci rost de ceva bani mai cumperi o placuta de ram. Placa video este cam la nivel cu gtx 1660ti. Display-ul este suficient de luminos si racirea buna. Am avut modelul cu Ryzen 5 4600 si 2060 si am fost foarte multumit.

#12
AlexAvramescu

AlexAvramescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.07.2012
Salut, e si bun de tinut in poala multa vreme?

Cum multe variante depasesc bugetul, banuiesc ca o sa mai astept pana fac achizitia

Edited by AlexAvramescu, 14 November 2021 - 15:54.


#13
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006
Atata vreme cat nu il forjezi il poti tine si in poala. Cel mai bine este sa fie tinut pe un cooler pad, fie el si fara ventilatoare.
La cum arata piata acum, o sa ai ceva de asteptat cred eu...

#14
AlexAvramescu

AlexAvramescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.07.2012
Salut

Am luat pana la urma laptopul urmator.

http://www.pcgarage....-os-cloud-grey/

E ok, rapid si bun de tinut in poala. Mi-am bagat unghia-n gat cand, dupa ce l-am cumparat, l-am vazut cateva zile mai tarziu mai ieftin cu 450 lei lei resigilat insa asta e...

#15
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Enjoy. Si nu-ti face griji, alea resigilate nu sunt date inapoi degeaba. Avea ceva problema de baterie probabil.

#16
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006
Sa il folosesti cu placere, asteptam impresii. Cum este ecranul? E ce cautai? Din pacate la jocuri sa nu ai pretentii ca la cat de subtire pare racirea este destul de greoaie ...

#17
AlexAvramescu

AlexAvramescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.07.2012

View Postarkhangel, on 30 noiembrie 2021 - 22:54, said:

Sa il folosesti cu placere, asteptam impresii. Cum este ecranul? E ce cautai? Din pacate la jocuri sa nu ai pretentii ca la cat de subtire pare racirea este destul de greoaie ...

Salut, da. Ecranul e mare, clar si luminos, exact ce aveam nevoie la un laptop. Balsam pentru ochi. Cum am lucrat ani de zile pe o rezolutie de 1366 x 768, scrisul mi s-a parut cam mic pe noua rezolutie insa am mai folosit optiunile de scalare UI din Windows si e ok. Referitor la jocuri, e in regula, o sa bootez doar ocazional un joc pe el, pentru gaming principal am un desktop. Rareori o sa stea pe birou. In rest, mai mult m-am chinuit cu instalatul driverelor. La laptopul anterior, cumparat acum ani avusesem un cd cu drivere, aici a trebuit sa descarc de pe site-ul lenovo diverse chestii care ori mergeau ori nu mergeau.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate