Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Adventisti

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31413 replies to this topic

#73
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postalinho, on Feb 21 2007, 14:49, said:

zexelica...sa mai zic si io ce religie ai?? nu cred ca mai e nevoie...si oricumnu vad de ce nu recunosti pt ca odata ce ai un pdv...in fine...faza e ca ar fi bine data viitoare sa pui aceste pasaje in intregul lor context...am ramas uimit in ce mod ai putut scoate ca sabatul e un semn, o umbra...din cate stiu eu zice ca sabatul e si un legamant...deci pt tine legamantul e acelasi lucru cu umbra? sau biblia se contrazice...!?asa ca mai bine am incerca, daca tot incercam sa venimn  cu idei, sa citim in context si sa nu venim in spiritul de a da un cap adventistilor, baptistilor sau ortodocsilor...
eu unul as recomanda tuturor celor care si-au expus pdv aici(fie ca e punctul lor de vedere fie ca au scris din auzite) sa citeasca (adica sa studieze ca de citit e smplu) Biblia Ortodoxa scrisa sub indrumarea Teoctist. apoi mai vorbim. problema zilei de odihna o gasiti in Exod 20 mai clara decat in orice alta Biblie. Succes
Daca a aduce proba biblica inseamna a da in cap sau a jigni......

Daca vrei sa afli adevarul, atunci mergi in textul grecesc la Matei 28:1
1οψε δε σαββατων τη επιφωσκουση εις μιαν σαββατων ηλθεν μαρια η μαγδαληνη και η αλλη μαρια θεωρησαι τον ταφον
Scrie clar: sfirsitul simbeteLOR catre inceputul NOILOR SIMBETE.

Dar teologii sunt prea ocupati cu visele lor.

Scrie in Exod 31
13,,Vorbeşte copiilor lui Israel, şi spune-le: ,Să nu care cumva să nu ţineţi sabatele Mele, căci acesta va fi īntre Mine şi voi, şi urmaşii voştri, un semn după care se va cunoaşte că Eu sīnt Domnul, care vă sfinţesc.

Un SEMN ca Dumnezeu ne sfinteste. Semn. Schita, nu casa. Lege ceremoniala:
Ezechiel20
25Ba īncă le-am dat şi legi cari nu erau bune, şi porunci prin cari nu puteau să trăiască.

Evrei 3
11Am jurat dar īn mīnia Mea că nu vor intra īn odihna Mea!``

    12Luaţi seama dar, fraţilor, ca niciunul dintre voi să n'aibă o inimă rea şi necredincioasă, care să vă despartă de Dumnezeul cel viu.


17Şi cine au fost aceia de cari S'a desgustat El patruzeci de ani? N'au fost oare ceice păcătuiseră, şi ale căror trupuri moarte au căzut īn pustie?

    18Şi cui S'a jurat El că n'au să intre īn odihna Lui? Nu S'a jurat oare celorce nu ascultaseră?

    19Vedem dar că n'au putut să intre din pricina necredinţei lor.

Odihna este UMBRA salvarii.

Evrei4
8Căci, dacă le-ar fi dat Iosua odihna, n'ar mai vorbi Dumnezeu după aceea de o altă zi.

    9Rămīne dar o odihnă ca cea de Sabat pentru poporul lui Dumnezeu.

Coloseni2
16Nimeni dar să nu vă judece cu privire la mīncare sau băutură, sau cu privire la o zi de sărbătoare, cu privire la o lună nouă, sau cu privire la o zi de Sabat,

    17cari sīnt umbra lucrurilor viitoare, dar trupul este al lui Hristos.

Este evidenta proba biblica, insa aceasta doctrina este rezultatul ignorarii Apoc 22:18 unde scrie ca nu mai avem voie sa adaugam la Cuvintul Sau.
Adventistii, ca si catolicii, ortodocsii si carismaticii sunt in flagranta eroare fata de Scriptura si din acest punct de vedere si NU POT accepta corectie de la Biblie.

Edited by zexelica, 21 February 2007 - 15:41.


#74
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View Postzexelica, on Feb 21 2007, 15:39, said:

Daca a aduce proba biblica inseamna a da in cap sau a jigni......

Daca vrei sa afli adevarul, atunci mergi in textul grecesc la Matei 28:1
1οψε δε σαββατων τη επιφωσκουση εις μιαν σαββατων ηλθεν μαρια η μαγδαληνη και η αλλη μαρια θεωρησαι τον ταφον
Scrie clar: sfirsitul simbeteLOR catre inceputul NOILOR SIMBETE.
Spune-mi, cunosti tu greaca veche sau ti-a facut cineva traducerea?
Ai tu atestat sau traducerea este facuta de o persoana atestata? In cel din urma caz, te-as ruga (si asa ar fi  fairplay) sa spui numele persoanei respective. In Romania nu sunt multi atestati ca si cunoscatori de greaca veche.
De fapt nu sunt multi atestati ca si cunoscatori a vreunei limbi moarte. De exemplu, fratele meu are atestat pe sanskrita... atestat obtinut dupa 16 ani de studiu din care 5 ani i-a petrecut in India si 2 ani la Frankfurt unde se afla centrul european de studiu.

View Postzexelica, on Feb 21 2007, 15:39, said:

Dar teologii sunt prea ocupati cu visele lor.
Asta ce este?

#75
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostMegara, on Feb 21 2007, 15:56, said:

Spune-mi, cunosti tu greaca veche sau ti-a facut cineva traducerea?
Ai tu atestat sau traducerea este facuta de o persoana atestata? In cel din urma caz, te-as ruga (si asa ar fi  fairplay) sa spui numele persoanei respective. In Romania nu sunt multi atestati ca si cunoscatori de greaca veche.
De fapt nu sunt multi atestati ca si cunoscatori a vreunei limbi moarte. De exemplu, fratele meu are atestat pe sanskrita... atestat obtinut dupa 16 ani de studiu din care 5 ani i-a petrecut in India si 2 ani la Frankfurt unde se afla centrul european de studiu.
Asta ce este?
Tu ai atestat seminaristic atunci cind faci afirmatii despre Biblie? Sau diploma ca ai terminat Facultatea de Filozofie atunci cind comentezi?
Petru a avut vreo diploma?

Daca ai fi studiat Biblia, atunci ai fi fost la curent cu uneltele puse la dispozitia noastra pt studiu. Da' poate stiu greceste ca sunt grec nascut aici. Sa-ti dau certificatul de nastere?

#76
alinho

alinho

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.02.2007
[quote name='zexelica' date='Feb 21 2007, 16:39' post='2481296']
13,,Vorbeşte copiilor lui Israel, şi spune-le: ,Să nu care cumva să nu ţineţi sabatele Mele, căci acesta va fi īntre Mine şi voi, şi urmaşii voştri, [size=4]un semn [/size]după care se va cunoaşte că Eu sīnt Domnul, care vă sfinţesc.

"Vorbeste copiilor lui Israel si spunele: ,[size=5]Sa nu care cumva sa nu tineti Sabatele Mele[/size], caci acesta va fi intre mine si voi, si urmasii vostri un semn dupa care se va cunoaste ca Eu sunt Domnul, care va sfintesc."

sper ca e totul in regula...

Edited by alinho, 21 February 2007 - 16:12.


#77
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postalinho, on Feb 21 2007, 16:11, said:

13,,Vorbeŗte copiilor lui Israel, ŗi spune-le: ,Sć nu care cumva sć nu žineži sabatele Mele, cćci acesta va fi īntre Mine ŗi voi, ŗi urmaŗii voŗtri, un semn dupć care se va cunoaŗte cć Eu sīnt Domnul, care vć sfinžesc.

"Vorbeste copiilor lui Israel si spunele: ,Sa nu care cumva sa nu tineti Sabatele Mele, caci acesta va fi intre mine si voi, si urmasii vostri un semn dupa care se va cunoaste ca Eu sunt Domnul, care va sfintesc."

sper ca e totul in regula...
Desigur ca este in regula. Este Scriptura.

#78
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View Postzexelica, on Feb 21 2007, 16:08, said:

Tu ai atestat seminaristic atunci cind faci afirmatii despre Biblie? Sau diploma ca ai terminat Facultatea de Filozofie atunci cind comentezi?
Petru a avut vreo diploma?

Daca ai fi studiat Biblia, atunci ai fi fost la curent cu uneltele puse la dispozitia noastra pt studiu. Da' poate stiu greceste ca sunt grec nascut aici. Sa-ti dau certificatul de nastere?
Mda... eram sigura :D
Acel "poate" spune multe. Daca erai grec sunt convinsa ca nu pierdeai ocazia sa o spui ca sa castigi macar putina credibilitate. Faptul ca o tot dai la intors si faci slalom printre intrebari directe si foarte simple nu face decat sa-ti scada credibilitatea. De fapt nu scade ci ramane constant la zero.

Totusi, poate ne spui si noua la care anume documente puse la dispozitie pentru studiu te referi?

#79
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

View Postramonzca1079, on Jan 8 2007, 13:49, said:

Felicitari pentru mesajul trimis!!!!

eu sunt adventista de 9 ani si nu mi-e rusine cu statutul asta...inainte am fost ortodoxa....daca vrea cineva sa stie ceva special despre adventisti sa ma intrebe...o sa ma straduiesc sa-i raspuns cat pot de bine....si sa-l lamuresc daca nu intelege ceva....Nu uitati ca Dumnezeu e UNUL SINGUR!!! si...a fost O SINGURA JERTFA LA CRUCE!!!!!

E UNUL SINGUR sub forma unei TRINITATI , 1 in 3 sau 3 in 1 precum bautura aceea ...:) ( adventistii cred asta ) ...:)

#80
alinho

alinho

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.02.2007

View Postshaddy_, on Feb 21 2007, 20:45, said:

E UNUL SINGUR sub forma unei TRINITATI , 1 in 3 sau 3 in 1 precum bautura aceea ...:) ( adventistii cred asta ) ...:)

ai dreptate...e UNUL SINGUR SUB FORMA UNEI TRINITATI...si inca ceva...se poate ca adventistii sa creada...dar vad ca o spui razand...inseamna ca tu crezi ca asta este un fals si adventistii cred in el...se prea poate sa ai si dreptate. dar te inteb si eu ceva: Poti sa imi spui si mie crezul ortodox? daca il stii daca nu il gasesti pe google il citesti si imi spui si mie in ce cred (sau ar trebui sa creada) ortodocsii. multumesc

#81
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostMegara, on Feb 21 2007, 18:55, said:

Mda... eram sigura :D
Acel "poate" spune multe. Daca erai grec sunt convinsa ca nu pierdeai ocazia sa o spui ca sa castigi macar putina credibilitate. Faptul ca o tot dai la intors si faci slalom printre intrebari directe si foarte simple nu face decat sa-ti scada credibilitatea. De fapt nu scade ci ramane constant la zero.

Totusi, poate ne spui si noua la care anume documente puse la dispozitie pentru studiu te referi?
Credibilitatea mea si pregatirea mea nu este in discutie. Eu aduc proba biblica. Versurile conteaza, nu eu. Eu nu sunt vreun destept sau pregatit seminaristic in sensul cunoscut de tine. Am o inteligenta sub medie insa nu bazez pe ea, ci pe Scriptura.
Iar ca sa studiezi Biblia iti trebuie textul grecesc si evreiesc. Daca nu stii niciuna din limbi, atunci este mai greu si iti trebuie o interliniara unde fiecare cuvint este numerotat STRONG'S si o lucrare de gramatica, unde fiecare cuvint are in dreptul sau analiza gramaticala.

Este un program PC Bible Study 2.0 care am auzit ca este foarte bun. Nu il am. Inca lucrez clasic.
Succes!

#82
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View Postzexelica, on Feb 22 2007, 11:30, said:

Credibilitatea mea si pregatirea mea nu este in discutie. Eu aduc proba biblica. Versurile conteaza, nu eu. Eu nu sunt vreun destept sau pregatit seminaristic in sensul cunoscut de tine. Am o inteligenta sub medie insa nu bazez pe ea, ci pe Scriptura.
Iar ca sa studiezi Biblia iti trebuie textul grecesc si evreiesc. Daca nu stii niciuna din limbi, atunci este mai greu si iti trebuie o interliniara unde fiecare cuvint este numerotat STRONG'S si o lucrare de gramatica, unde fiecare cuvint are in dreptul sau analiza gramaticala.

Este un program PC Bible Study 2.0 care am auzit ca este foarte bun. Nu il am. Inca lucrez clasic.
Succes!
Ba da... conteaza foarte mult credibilitatea celui care le expune... dupa cum am mai spus si pe alt thread exista diferente intre textele biblice publicate de tine si cele ale bibliei acceptate de BO de exemplu.
Repet intrebarea: De unde iei citatele biblice?
E o intrebare la fel de simpla la care sigur poti sa raspunzi... Intrebarea este daca vrei sa raspunzi.  :rolleyes:

Si nu mi-ai raspuns nici la intrebarea:

View PostMegara, on Feb 21 2007, 18:55, said:

Totusi, poate ne spui si noua la care anume documente puse la dispozitie pentru studiu te referi?


#83
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostMegara, on Feb 22 2007, 13:58, said:

Ba da... conteaza foarte mult credibilitatea celui care le expune... dupa cum am mai spus si pe alt thread exista diferente intre textele biblice publicate de tine si cele ale bibliei acceptate de BO de exemplu.
Repet intrebarea: De unde iei citatele biblice?
E o intrebare la fel de simpla la care sigur poti sa raspunzi... Intrebarea este daca vrei sa raspunzi.  :rolleyes:

Si nu mi-ai raspuns nici la intrebarea:
Cine-i bo si care-i autoritatea lui?

Daca observi ca ceva nu este in regula cu versul, atunci trebuie sa explici si sa argumentezi cum am facut eu cu textul in greceste si cu traducerea bisericii. Nu traducerea bisericii este autoritatea, ci textul grecesc/evreiesc.
Traducerea va fi oricum cu ceva greseli, intotdeauna. Nu exista traducere perfecta. Dar, cine intr-adevar studiaza se duce la textul limbii originale si compara. Citeodata este foarte greu, dar asa este cu studiul Bibliei.

Ti-am raspuns de unde: de pe Desktop. Am un soft.

#84
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View Postzexelica, on Feb 22 2007, 14:43, said:

Cine-i bo si care-i autoritatea lui?

Daca observi ca ceva nu este in regula cu versul, atunci trebuie sa explici si sa argumentezi cum am facut eu cu textul in greceste si cu traducerea bisericii. Nu traducerea bisericii este autoritatea, ci textul grecesc/evreiesc.
Traducerea va fi oricum cu ceva greseli, intotdeauna. Nu exista traducere perfecta. Dar, cine intr-adevar studiaza se duce la textul limbii originale si compara. Citeodata este foarte greu, dar asa este cu studiul Bibliei.

Ti-am raspuns de unde: de pe Desktop. Am un soft.
BO = Biserica Ortodoxa

Pai uita-te pe desktop si zi-mi cum se numeste softuletul. In orice soft care se repecta gasesti informatii: versiune, cine l-a creat, etc. Trebuie sa existe si informatii asupra continutului cum ar fi traducerea, corectura. Negasirea unor astfel de informatii ar trebui sa-ti puna semne de intrebare.

In ceea ce priveste textul in greceste... spune-mi cine a facut traducerea. Am gasit si eu gramada de astfel de traduceri pe net majoritatea fiind declarate anonime. Asa ca nu ma pune sa cred ca traducerea unui anonim este corecta si sa pun la indoiala traducerea unor oameni acreditati.

#85
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

Pai uita-te pe desktop si zi-mi cum se numeste softuletul.
Asta se numeste "entrapment", ceea ce fac procurorii acuzatilor in vederea prinderii in flagrant delict. Nu mai fac greseli d'astea.
Ce este pe Desktopu' meu e privat.
Ti-am dat o adresa pe net (www.biblegateway.com) si eu o sa flosesc aceeasi adresa, ca sa nu mai fie nevoie sa divulg informatii.

Textul in greceste este in greceste. Nu este tradus. Cea in latina este tradusa din greceste. Greaca e greaca.

Dar cum de nu raspunzi cu privire la contradictiile traducerii din Facerea 5:3 si Evrei 10:25? Nu vrei sa recunosti ca biserica greseste si nu este infailibila?

#86
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View Postzexelica, on Feb 22 2007, 16:02, said:

Asta se numeste "entrapment", ceea ce fac procurorii acuzatilor in vederea prinderii in flagrant delict. Nu mai fac greseli d'astea.
Ce este pe Desktopu' meu e privat.
Pai daca nu iti dezvalui sursele dupa care dai copy/paste atunci nu te mira ca pun la indoiala tot ceea ce spui tu. N-am nici un motiv sa te cred. Plus ca nu esti fairplay.  :thumbdown:
Dar cu copyright-ul cum ramane?

Din regulamentul Softpedia: - Sa NU posteze informatii ce ar putea incalca legile copyright-ului.

#87
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

Plus ca nu esti fairplay.
Eu nu sunt fair-play?

Tu, care imi dai mie avertismente nefondate iar celor de aceeasi religie cu tine sau atei le permiti sa jigneasca? Tu spui de fair-play?  

Quote

Dar cu copyright-ul cum ramane?
Arata-mi unde este interzis sa citez, copy/paste fara interes financiar, scrierile din Biblie?
Nu citez traducerile ortodoxe sau catolice, ca astea s-ar putea sa aiba ceva de-a face cu banii, cu produsul de pe urma Scripturii.
Ti-am dat o adresa web.
Tu incerci sa-mi intinzi o capcana cu copywrit-ul ca sa nu mai dau Scriptura in posturile mele.
Nice try. Am simturile dezvoltate la oameni de teapa asta...

#88
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View Postzexelica, on Feb 22 2007, 16:43, said:

Eu nu sunt fair-play?

Tu, care imi dai mie avertismente nefondate iar celor de aceeasi religie cu tine sau atei le permiti sa jigneasca? Tu spui de fair-play?  
Arata-mi unde este interzis sa citez, copy/paste fara interes financiar, scrierile din Biblie?
Nu citez traducerile ortodoxe sau catolice, ca astea s-ar putea sa aiba ceva de-a face cu banii, cu produsul de pe urma Scripturii.
Ti-am dat o adresa web.
Tu incerci sa-mi intinzi o capcana cu copywrit-ul ca sa nu mai dau Scriptura in posturile mele.
Nice try. Am simturile dezvoltate la oameni de teapa asta...
Te rog sa apui ce avertismente nefondate ti-am dat. Acuzene nefondate de asemenea sunt sanctionate.
Vorbeai de un soft... softurile nu se supun legile copyright-ului?

Edited by Megara, 22 February 2007 - 17:09.


#89
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostMegara, on Feb 22 2007, 17:08, said:

Te rog sa apui ce avertismente nefondate ti-am dat. Acuzene nefondate de asemenea sunt sanctionate.
Vorbeai de un soft... softurile nu se supun legile copyright-ului?
Voi folosi numai ce este la liber, pe net. Punct. Daca ai vreo dovada adu-o. Eu nu-ti dau informatii.

#90
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

View Postalinho, on Feb 22 2007, 01:57, said:

ai dreptate...e UNUL SINGUR SUB FORMA UNEI TRINITATI...si inca ceva...se poate ca adventistii sa creada...dar vad ca o spui razand...inseamna ca tu crezi ca asta este un fals si adventistii cred in el...se prea poate sa ai si dreptate. dar te inteb si eu ceva: Poti sa imi spui si mie crezul ortodox? daca il stii daca nu il gasesti pe google il citesti si imi spui si mie in ce cred (sau ar trebui sa creada) ortodocsii. multumesc

Alinho , nu pot sa ti spun crezul ortodox pt ca nu il stiu , nu l am auzit niciodata si nu ma intereseaza . Eu ce stiu si cit stiu este numai din Biblie .Iar in Biblie nu regasesc Trinitatea .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate