Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Adventisti

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31448 replies to this topic

#55
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 getalife33, on Feb 3 2007, 21:12, said:

dupa parerea ta scrierile lui Ellen White sunt inspirate de diavol, iar sambata este o UMBRA ... (explica umbra asta daca stii despre ce vorbesti).
probabil ca stii ca Isus insusi tinea Sabatul ca zi de odihna, iar astazi nu se mai tine pentru ca acest lucru a fost schimbat de oameni... (nu de Dumnezeu). totusi adventistii au decis sa respecte Sambata ca zi de odihna.
In ceea ce priveste carnea de porc... exista pasaje biblice care explica foarte clar ce poti si ce nu poti manca pe pamant. totusi care e explicatia logica ? trebuie sa o iei ca atare... asa a spus Dumnezeu asa trebuie sa faci, pur si simplu.
Ca impotriva adventistilor sau a altor "sectanti" sunt destui... asta e si normal. Putini sunt cei alesi, iar acestia duc de multe ori o religie in suferinta pentru ca ei cred in principiile lor , care sunt de altfel adevarate. Cat de usor este sa ii judecam pe ceilalti pentru ca avem impresia ca ei nu au dreptate.... cat de usor..
Eu nu am pareri: ori scrie, ori nu scrie. Si daca scrie nu pot sa ignor.
Si scrie:
13,,Vorbește copiilor lui Israel, și spune-le: ,Să nu care cumva să nu țineți sabatele Mele, căci acesta va fi între Mine și voi, și urmașii voștri, un semn după care se va cunoaște Eu sînt Domnul, care vă sfințesc.
Deci salvarea vine de la Dumnezeu. Simbata inseamna sa nu lucrezi pt salvare.
Este UN SEMN.
Daca sunt poruncite ca vesnice si ele nu se mai tin, inseamna ca intelesul spiritual este vesnic, nu umbra sau semnul
17Aceasta este o lege vecinică pentru urmașii voștri, în toate locurile unde veți locui: cu nici un chip să nu mîncați nici grăsime, nici sînge.``
Sa nu mai mincam shorici, atunci?

Iar gramatica din Matei 28:1 este clara: sfirsitul SABATELOR catre inceputul NOILOR SABATE..
Da' daca este considerata ca autoritate viziunea lu madam White si nu Biblia, atunci este de inteles de ce nu se intelege: s-a schimbat autoritatea.
De ce nu mergeti de trei ori pe an la Ierusalim? Unde scrie sa nu mai mergeti? De ce faceti diferenta intre porunci? Pe ce baza? Pe baza viselor lu' Elena?
Asta este rebeliune fata de Biblie. Toate bisericile faceti la fel: doctrina voastra-"noi....credem ca:...."

#56
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Zexelică, tu ce ești?  Adică ce religie ai?  M-ai amețit cu citate multicolore, cu dimensiuni diferite și bold, dar n-am priceput unde bați.

#57
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Strict

Quote

Zexelică, tu ce ești? Adică ce religie ai? M-ai amețit cu citate multicolore, cu dimensiuni diferite și bold, dar n-am priceput unde bați.
Eu sunt crestin. Am fost ortodox pina am citit Biblia. Acum nu fac parte din nicio biserica si doar studiez Biblia. Autoritatea mea este NUMAI Biblia.

#58
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 zexelica, on Feb 4 2007, 12:45, said:

Strict

Eu sunt crestin. Am fost ortodox pina am citit Biblia. Acum nu fac parte din nicio biserica si doar studiez Biblia. Autoritatea mea este NUMAI Biblia.
Deci Martor al lui Iehova  :rolleyes:

#59
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

 Megara, on Feb 4 2007, 13:26, said:

Deci Martor al lui Iehova  :rolleyes:


Ha,ha,ha, si asta este foarte tare.

Incepe sa devina haios sa stai aici...

#60
iulian.dronca

iulian.dronca

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 15.05.2006

 penca, on Feb 3 2007, 20:12, said:

Pai Miller nu este fondatorul Mileritilor ? Sau ma insel ?
Și cine e urmașa lui Miller? Nu cumva Ellen G. White? Și cine predică marea dezamagire care a condus la judecata de cercetare? Marea dezamăgire fiind exact aceasta așteptare în zadar.

 Megara, on Feb 4 2007, 13:26, said:

Deci Martor al lui Iehova  :rolleyes:
Dacă a zis că nu face parte din nici o biserică de ce crezi că e Martor al lui Iehova?

#61
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

Quote

Deci Martor al lui Iehova

Dacă a zis că nu face parte din nici o biserică de ce crezi că e Martor al lui Iehova?
Intr-un sens, da, sunt martor pt ca asta este rolul oricarui copil al Lui Dumnezeu.
Ca apartenenta la biserica numita astfel, in niciun caz.
Asa sunt biserici numite ale sfintilor,etc..
Orice credincios este parte a bisericii eterne. Extern nu trebuie neaparat sa apartina vreuneia. Mai ales in zilele noastre.

#62
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
indiferent ce nume ar avea acei,, pocaiti" cu siguranta iati prefera de vecini unor MANELISTI sadea!     de ce oareee...???


RELIGIA ESTE UN OPIU AL POPOARELOR, ORICUM SAR NUMI EA!   DAR ISUS ESTE  ALTCEVA!

#63
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 richi_e, on Feb 14 2007, 17:26, said:

indiferent ce nume ar avea acei,, pocaiti" cu siguranta iati prefera de vecini unor MANELISTI sadea!     de ce oareee...???
RELIGIA ESTE UN OPIU AL POPOARELOR, ORICUM SAR NUMI EA!   DAR ISUS ESTE  ALTCEVA!
Manelistii macar nu vin sa se dea credinciosi si sa ignore tocmai cartea pe care ei o "stimeaza".
Toate bisericile IGNORA BIBLIA.

#64
joohnny

joohnny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 17.02.2007
In primul rand s-a gresit repartizarea. Adventistii, baptistii, penticostalii si evanghelicii fac parte din cultele neoprotestante.
Informatii despre aceste culte gasiti pe site-ul Secretariatului de Stat pentru Culte: http://www.culte.ro/...?rel_ID=rel-310

La faza cu spalarea creierului am ras cel mai mult. In cultele neoprotestante se practica botezul din convingere, la maturitate in mod normal. La biserica ortodoxa se practica botezul din pruncie. Saracu' copil intra fara sa aleaga in biserica ortodoxa. Un om matur perfect constient de alegerea lui nu cred ca poate fi convins asa usor de altcineva. Doar daca el singur se convinge.

Avand in vedere faptul ca suntem intr-o tara majoritar ortodoxa e normal ca celelalte culte recunoscute sa fie injosite si manjite, "sectari", sectanti etc. Ma umple rasul. Sunt curios cum sunt tratati ortodocsii in tarile in care sunt minoritari. In mod sigur nu asa.

Despre adventisti am studiat si pot spune ca au o doctrina destul de biblica, chiar prea biblica. Si m-am tot intrebat, unde au gresit ortodocsii si catolicii de-a lungul timpului. De ce au pierdut statutul de biserica biblica, apostolica? Pentru ca au adaugat o gramada de chestii pagane. Lasand la o parte Sabatul... care a fost inlaturat incepand cu anul 325 de Constantin cel Mare (care vroia sa aduca cati mai multi pagani in crestinism... paganii se inchinau duminica in ziua Soarelui "Dies Solis").

"Prin activitatea sa, Constantin, preluand atributii care-l transformau in sef al bisericii crestine, cu toate ca si-a pastrat in mod oficial titlul de pontifex maximus, s-a straduit sa lichideze schismele care ameninstau unitatea bisericii, dar si a statului, instituind Duminica (Ziua Soarelui), ca zi de sarbatoare saptamanala, practica fara precedent in lumea pagana."

Asadar, sa revedem adaugirile nebiblice de-a lungul timpului:

300 d.C. - Rugaciuni pentru morti
300 d.C. - Facerea semnului crucii
325 d.C. - schimbarea sambetei in duminica (la Nicea)
375 d.C. - Inchinarea la sfinti si la îngeri
394 d.C. - Instituirea împartasaniei
431 d.C. - Maria este proclamata divina
500 d.C. - Preotii incep sa se imbrace altfel decât laicii
526 d.C. - Maslul
593 d.C. - Invatatura despre purgatoriu
600 d.C. - Liturghia este tinuta in limba latina
600 d.C. - Rugaciuni adresate Mariei
607 d.C. - Bonifaciu III este proclamat cel dintâi Papa
709 d.C. - Sarutarea papucului papal
786 d.C. - Inchinarea la imagini si la relicve
850 d.C. - Folosirea apei sfintite
995 d.C. - Canonizarea sfintilor morti
998 d.C. - Postul de vineri si din preajma sarbatorilor mari
1079 d.C. - Celibatul preotilor
1090 d.C. - Rugaciuni pe bani
1184 d.C. - Inchizitia
1190 d.C. - Vânzarea indulgentelor
1215 d.C. - Transubstantierea
1229 d.C. - Biblia este interzisa laicilor
1439 d.C. - Doctrina celor sapte sacramente
1508 d.C. - "Ave Maria" este aprobata ca rugaciune liturgica
1545 d.C. - Traditia are aceiasi autoritate ca si Biblia
1546 d.C. - Adaugarea unor apocrife la Biblie
1854 d.C. - Doctrina conceptiei imaculate a Mariei
1870 d.C. - Infailibitatea papala
1950 d.C. - Doctrina inaltarii la cer a Mariei
1965 d.C. - Maria proclamata ca Mama a Bisericii

Va intrebati cum arata o biserica crestina inainte de toate aceste adaugiri? Va spun eu. Foarte simpla, ca o biserica protestanta sau neoprotestanta. Nici musulmanii macar nu au imagini in biserica la care sa se inchine.

Am fost curios sa vad care e doctrina adventistilor si am gasit cele 28 de puncte fundamentale ale lor:

Cele 28 puncte fundamentale de credinta din Sfanta Scriptura

1. Biblia este Cuvantul inspirat al lui Dumnezeu si contine tot ceea ce este necesar pentru orientarea spirituala a omului, singura regula inspirata pentru viata de credinta. 2 Timotei 3:16; Ioan 17:17; 5:39.

2. Dumnezeirea cuprinde trei Persoane: Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant. Geneza 1:2.26.27; Ioan 1:1-3; Matei 3:16-17.

3. Dumnezeu Tatal este un Tata ceresc, vesnic si iubitor. Psalmii 90:2; 1 Ioan 4:8

4. Isus Hristos este Fiul lui Dumnezeu care S-a intrupat si a devenit Mantuitorul pacatosilor. Ioan 3:16; Mica 5:2; Coloseni 2:9
El a fost activ la crearea lumii alaturi de Tatal si Duhul Sfant. Geneza 1:1; Psalmii 33,6-9; Coloseni 1:16-18.

5. Duhul Sfant a existat din vesnicie si este canalul de comunicatie dintre Dumnezeu si oameni. 2 Petru 1:21; Ioan 14:26

6. Dumnezeu a creeat lumea prin Cuvant, in sase zile literale, odihnindu-Se in ziua a saptea aceasta fiind saptamana Creatiunii. Geneza 1:1-2,3; Psalmii 33:9; Evrei 11:3

7. Dumnezeu a creat pe om desavarsit, cu posiblitatea de a alege intre bine si rau. Cazand in fatza ispitei, omul a devenit muritor datorita pacatului sau. Geneza 1:27; 3:1-24; Ecl. 9:5.6.10; Ioan 11:11-14

8. Intreaga lume este prinsa in prezent in Marea Lupta dintre Hristos si Satana, inceputa in cer prin revolta ingerilor condusi de Lucifer. Soarta vesnica a fiecaruia depinde de apartenenta la una dintre cele doua tabere. Apoc. 12:7-9; Gen. 3:1-24; Apoc. 3:5; 3:21.

9. Singurul mijloc de ispasire pentru pacatul omului este jertfa Domnului Isus Hristos pe Golgota, dovada a iubirii fatza de omenire. Ioan 3:16; Luca 23:33.34; Evrei 4:15.16.

10. Mantuirea este darul lui Dumnezeu, primit prin credinta in Fiul Sau Isus Hristos. Prin Fiul lui Dumnezeu suntem indreptatiti, infiati ca fii si fiice ale lui Dumnezeu. Ioan 3:16; Efes. 5:27; 2 Cor. 5:21; Evrei 3:13.14

11. Cresterea in Isus Hristos: Adventistii de ziua a saptea cred... Prin moartea Sa pe cruce, Domnul Isus Hristos a triumfat asupra fortelor raului. Cel care a supus spiritele demonice in timpul slujirii Sale pamantesti, a infrant puterea lor si a facut ca pedeapsa lor finala sa fie sigura.In timp ce umblam cu Domnul Isus in pace, bucurie si avem asigurarea iubirii Lui, biruinta Sa ne da si noua biruinta asupra fortelor raului, care cauta in continuare sa obtina controlul asupra noastra. Dar Duhul Sfant locuieste in noi si ne da putere. In timp ce ne consacram fara incetare lui Isus ca Mantuitor si Domn al nostru, suntem eliberati de povara faptelor noastre din trecut. Nu mai traim in intuneric, nu ne mai temem de puterile raului, de nestiinta si de lipsa de sens a vechiului nostru fel de viata.In aceasta noua libertate in Domnul Isus, suntem chemati sa crestem in asemanarea cu caracterul Sau, avand comuniune zilnica cu El in rugaciune, hranindu-ne din Cuvantul Sau, meditand asupra acestuia si a providentei divine, cantand pentru lauda Sa, adunandu-ne pentru inchinare si participand la misiunea Bisericii.In timp ce ne angajam in slujirea iubitoare a celor din jur si in marturisirea mantuirii Sale, permanenta Sa prezenta cu noi prin Duhul Sfant, va transforma fiecare clipa si fiecare activitate intr-o experienta spirituala. (Ps. 1:1, 2; 23:4; 77:11, 12; Col. 1:13, 14; 2:6,14, 15; Luca 10:17-20; Ef. 5:19, 20; 6:12-18; 1 Tes. 5:23; 2 Petru 2:9; 3:18; 2 Cor. 3:17, 18; Fil. 3:7-14; 1 Tes. 5:16-18; Mat. 20:25-28; Ioan 20:21; Gal. 5:22-25; Rom. 8:38, 39; 1 Ioan 4:4; Evr. 10:25).

12. Biserica este comunitatea credinciosilor care recunosc si marturisesc pe Isus Hristos ca Domn si Mantuitor. Aceasta este familia lui Dumnezeu, cu autoritate de la Hristos si Sfintele Scripturi. 1 Tim. 3:15; Isaia 8:20; Ioan 10:16.

13. In aceste zile ale sfarsitului, exista o ramasita chemata sa pazeasca toate Poruncile lui Dumnezeu si sa aiba credinta lui Isus. Solia ei, coincide in timp cu judecata din ceruri si are ca rezultat intoarcerea oamenilor la Dumnezeu. Apoc. 14:6-12; 12:17; Tes. 2:3.4; Mat. 24:14

14. Prin Hristos, oamenii devin o noua creatiune, disparand dintre ei orice deosebire, devenind egali in Hristos, devenind un trup in Isus, partasi fagaduintelor Scripturii. Ioan 17:21.23; 1 Cor. 12:13; 1,10; Ps. 133:1.

15. Prin botezul biblic, marturisim credinta noastra in moartea si invierea lui Hristos. Astfel recunoastem pe Isus ca Domn si Mantuitor si suntem primiti de catre Biserica Sa. Botezul este un simbol al unirii noastre cu Hristos, al iertarii pacatelor si al primirii Duhului Sfant. Mat. 28:18-20; 3:15; Fapte 2:38; Marcu 16:16

16. Participarea la simbolurile trupului si sangelui lui Isus, este o expresie a credintei in El, ca Domn si Mantuitor. Pregatirea in vederea acestei experinete cuprinde cercetarea de sine, pocainta si marturisirea. Matei 26:26-29; Luca 22:15.16; Ioan 13:8

17. Dumnezeu a revarsat asupra membrilor Bisericii Sale din orice generatie daruri spirituale, pe care fiecare membru trebuie sa le foloseasca intr-o slujire plina de iubire si pentru binele comun al Bisericii si omenirii. Fapte 1:4-8; Ef. 4:7; 1 Cor. 12:4-6

18. Darul profetiei, care este unul dintre darurile Duhului Sfant este un semn de identificare a Bisericii, manifestat si in lucrarea lui Ellen White, care declara clar ca Biblia este etalonul de proba pentru orice invatatura. Ioel 2:28-31; 1 Cor. 14:1; Apoc. 12:17.

19. Marile principii ale Legii lui Dumnezeu sunt cuprinse in Cele Zece Prorunci si exemplificate in viata Domnului Isus. Ele exprima iubirea lui Dumnezeu cu privire la relatiile si comportarea omului si sunt baza legamantului cu El, etalonul Judecatii ceresti. Exod 20:2-17; Rom. 7:7; Iacov 2:8-10

20. Porunca a patra a Legii de neschimbat a lui Dumnezeu, cere pazirea Sabatului zilei a Saptea ca zi de odihna, inchinarea si slujirea a lui Isus, Domnul Sabatului. Sabatul este un semn intre Dumnezeu si om. Exod 20:8-11; Ezech. 20:12.20; Marcu 2:27.28

21. Noi suntem administratori ai bunurilor lui Dumnezeu, care ni le-a incredintat si fatza de care suntem raspunzatori pentru buna lor folosire, inapoindu-I zecimea si daruind pentru sustinerea si dezoltarea Bisericii Sale. 1 Cor. 4:2.7; 9:11-14; Mal. 3:10; Mat. 25:35

22. Suntem oameni chemati sa fim un popor evlavios, care traieste, se comporta si actioneaza potrivit principiilor Cerului. Rom. 12:1-2; Ioan 17:15-16; 1 Cor. 3:16.17

23. Casatoria a fost intemeiata de Dumnezeu in Eden, ca legamant al unirii si partasiei de o viata dintre un barbat si o femeie. Gen. 2:18; 2:24; Efes. 5:21-33; Prov. 5:18.19

24. In ceruri exista Sanctuarul Ceresc, modelul celui pamantesc in care Hristos slujeste ca Mare Preot, pentru noi, incepand cu 1844, dupa terminarea celor 2300 de ani. Dan. 8:14; Exod. 25:8; Evrei 9:24; 8:1-2.

25. Nadejdea binecuvantata a Bisericii este a doua venire a Domnului Hristos, marele apogeu al Evangheliei. Apoc. 22:20; Mat. 24; Tit 2:13; Apoc. 1:7

26. Plata pacatului este moartea, o stare de inconstienta. Dumnezeu va da viata vesnica celor rascumparati, atunci cand se va arata si mortii vor invia, unii pentru viata, altii pentru nimicire. Rom. 6:23; Ioan 11:25; 1 Cor. 15:16-23; Apoc. 20

27. Mileniul este domnia de o mie de ani cu sfintii Sai in ceruri, intre prima si a doua inviere. Dupa aceasta pamantul va fi curatit pentru totdeauna de pacat si de pacatosi. Apoc.20; Lev. 16:22; 1 Cor. 6:2.3

28. Dumnezeu a pregatit pentru cei rascumparati, pe noul pamant, un camin vesnic, in care va domni El impreuna cu mantuitii Sai de-a lungul vesniciilor. Ioan 14:1; Apoc. 21:1.2; Petru 3:13

Daca este ceva nebiblic in doctrina lor chiar v-as ruga sa-mi spuneti. Eu unul n-am gasit.

Iar daca ma luati cu "parintele stie mai bine"... pentru ca am auzit de multe cazuri de studenti la teologie ortodoxa ca n-au mai vrut sa se faca preoti pentru ca era prea mare discrepanta intre Biblie si doctrina ortodoxa.

Sa nu ma intelegeti gresit, nu vreau sa acuz o biserica anume dar problema e ca s-au adaugat foarte multe chestii nebiblice din paganism. Biserica ortodoxa la baza, a fost o biserica apostolica, adventista. Dar acum biserica ortodoxa este un amalgam de doctrine biblice si pagane. Imi pare rau ca o spun asa de franc.

Prin tot ce am scris n-am vrut sa jignesc pe cineva. Am vrut doar sa va fac sa studiati mai mult, in primul rand Biblia (singura autoritate in crestinism) si in al doilea rand istoria.

Mai multe informatii:
http://www.culte.ro/...?rel_ID=rel-334
http://www.cercetatiscripturile.org
http://www.adventist.ro

#65
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
ai uitat sa spui ca advetistii cunosc sau vor sa cunoasca, in orice cauza ei cauta data cand va veni sfarsitul lumii. l-au prezis de cateva ori , evident ca n-a venit. si este un pasaj in biblie care spune sa nu cautam cand va veni cee-a de-a doa sosire a fiului domnului caci asta numai EL si Tatal Sau o stiu.

cand o sa gasesc iti spun

#66
joohnny

joohnny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 17.02.2007

 negotzel00, on Feb 17 2007, 15:25, said:

ai uitat sa spui ca advetistii cunosc sau vor sa cunoasca, in orice cauza ei cauta data cand va veni sfarsitul lumii. l-au prezis de cateva ori , evident ca n-a venit. si este un pasaj in biblie care spune sa nu cautam cand va veni cee-a de-a doa sosire a fiului domnului caci asta numai EL si Tatal Sau o stiu.

cand o sa gasesc iti spun

Este o mica confuzie la mijloc. Adventistii au aparut in urma marii dezamagiri din 1844 cand milleritii credeau ca va veni sfarsitul lumii. In istoria adventistilor nu au existat fixari de date cu privire la sfarsitul lumii. Adventistii (traducere = asteptatori) sunt doar asteptatori ai celei de-a doua veniri a lui Iisus. Invatatura lor bazandu-se pe Biblie cred ca au cunostinta despre textul in care spune ca doar Tatal stie cand va veni ziua.
Textul in cauza este Matei 24:36: "Despre ziua aceea și despre ceasul acela nu știe nimeni: nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl"

#67
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
dar daca o sa vorbesti cu ei o sa vezi ca incep sa-ti zic de semnele ca ziua de apoi e aproape ca acum trebuie sa vina(aceeasi poveste era si acum o suta de ani) ca trebuie sa mantuim etc. toti care nu trec la adevarata religie o sa fie arsi in iad... noi suntem condusi de Satan in faptele noastre etc. iti spun astea de la un adeventist convins 100%.

#68
joohnny

joohnny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 17.02.2007

 negotzel00, on Feb 17 2007, 18:21, said:

dar daca o sa vorbesti cu ei o sa vezi ca incep sa-ti zic de semnele ca ziua de apoi e aproape ca acum trebuie sa vina(aceeasi poveste era si acum o suta de ani) ca trebuie sa mantuim etc. toti care nu trec la adevarata religie o sa fie arsi in iad... noi suntem condusi de Satan in faptele noastre etc. iti spun astea de la un adeventist convins 100%.

Pana la urma daca stam sa ne gandim, apostolii credeau ca Iisus va veni chiar in timpul lor. Asa a fost pastrata credinta vie in fiecare generatie. Ce-ar fi fost daca Iisus le spunea apostolilor sa stea linistiti ca va reveni peste cateva mii de ani. Ar mai fi predicat ei cu atata putere? S-ar mai fi convertit atatia la crestinism? Eu cred ca nu. Asa si cu adventistii, ei considera ca e de datoria lor ca sa spuna lumii intregi despre apropiata revenire a lui Iisus. Daca n-ar spune asta atunci nu s-ar mai numi adventisti.

Exemplu: Matei 24:42-44

42 Vegheați dar, pentru că nu știți în ce zi va veni Domnul vostru.
43 Să știți că, dacă ar ști stăpânul casei la ce strajă din noapte va veni hoțul, ar veghea și n-ar lăsa să-i spargă casa.
44 De aceea, și voi fiți gata; căci Fiul omului va veni în ceasul în care nu vă gândiți.

Si pana la urma, sfarsitul nu cred ca e chiar asa departe cum cred unii. Se intampla multe lucruri ciudate, mai ales in natura (de exemplu vremea). Si in plus cercetatorii afirma ca pamantul nu mai poate dura mai mult de 50-100 de ani. Temperatura globala creste, stratul de ozon se subtiaza etc.
In Matei 24 vedem o parte din semnele sfarsitului. Ni se spune chiar si cand va veni sfarsitul, care va fi ultimul semn.

Matei 24:14 Evanghelia aceasta a Împărăției va fi propovăduită în toată lumea, ca să slujească de mărturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfârșitul.

#69
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
ai inteles gresit. pamantul nu mai ramane asa cum il stim noi mult timp: se mdoifica anotimpurile clima etc. dar stai linistit ca nu dispare...  :P
eu sincer am ce am cu adventistii si cu neoprotestantii astia in general pt ca is f intoleranti. adica ei intre nu se iarta si dinastea daca unu` merge la discoteca si se imbata sa zicem e aproape exclus de societatea in care traieste , evident daca afla lumea de la biserica, sau alte chestii de genu asta. sa nu mai vorbim ca atitudinea de eu stiu tot si voi sunteti prosti e iarasi aiurea. pe deasupra ideea ca toti sunt pacatosi in afara de ei si doar ei o sa ajunga in imparatia domnului e iarasi o "visatura".
daca dumnezeul nostru iubitor de oameni si iertator o sa ii arda in focurile iadului pe musulmani care nu-l recunosc pe isus decat ca simplu om si profet iti dai seama ca o sa fiti putini in rai(eu nu cred ca ajung pe acolo . Dumnezeu nu face diferenta de religie rasa si alte chestiuni si in nici un caz nu e atat de ignorant ca sa ii condamne pe oamenii buni si care-L slujesc(in felul lor).
dar cu neoprotestantii n-ai ce sa discuti chestiuni dinastea ca o intorc cu biblia la fiecare 3 propozitii. si cand nu pot sa raspunda merg si se indoctrineaza una in biserica sambata sau duminica dupa caz...
eu recunosc ca biblia iti da multe raspunsuri daca ai o vedere deschisa si nu una ingustata de prejudecati si tipcarii.
Dumnezeu nu are prejudecati si in nici un caz nu e tipicar. el isi iubeste fii chiar daca ii cheama andrei muhamad sau yong chin.
nu mai am chef sa scriu ... oricum cunosc oameni din f multe culte si majoritatea au mintile f inguste pe partea de acceptare a celorlati de alta religie. si atat timp cat unii se considera mai cu mot decat altii e tot aia... poti sa te rogi si sa mergi in biserici ca tot citesti la biblie ca un lucru esential nu l-ai inteles: dumnezeu e unul pt toti dar ca apare in mai multe forme.
plus ca dumnezeu a zis iubeste-ti aproapele (chiar daca e din papa guineea si mananca gandaci)

in fine mai las si pt altadata.

apropo tu ce religie ai? (ma gandesc ca esti adventist sau cel putin neoprotestant)

#70
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postnegotzel00, on Feb 17 2007, 15:25, said:

ai uitat sa spui ca advetistii cunosc sau vor sa cunoasca, in orice cauza ei cauta data cand va veni sfarsitul lumii. l-au prezis de cateva ori , evident ca n-a venit. si este un pasaj in biblie care spune sa nu cautam cand va veni cee-a de-a doa sosire a fiului domnului caci asta numai EL si Tatal Sau o stiu.

cand o sa gasesc iti spun


Aici gresesti. Adventistii nu au prognozat nicicand un sfarsit al lumii si nici nu o vor face vreodata, daca doctrina ramane cum e acum.

Ei spun ca sfarsitul e aproape, intreadevar.

#71
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postnegotzel00, on Feb 17 2007, 15:25, said:

ai uitat sa spui ca advetistii cunosc sau vor sa cunoasca, in orice cauza ei cauta data cand va veni sfarsitul lumii. l-au prezis de cateva ori , evident ca n-a venit. si este un pasaj in biblie care spune sa nu cautam cand va veni cee-a de-a doa sosire a fiului domnului caci asta numai EL si Tatal Sau o stiu.

cand o sa gasesc iti spun
1Tes5
4Dar voi, fraților, nu sînteți în întunerec, pentruca ziua aceea să vă prindă ca un hoț.

    5Voi toți sînteți fii ai luminii și fii ai zilei. Noi nu sîntem ai nopții, nici ai întunerecului.

    6De aceea să nu dormim ca ceilalți, ci să veghem și să fim treji.

Amos3
7Nu, Domnul Dumnezeu nu face nimic fără să-Și descopere taina Sa slujitorilor Săi prooroci.

Ecclesiast8
  5Pe cine păzește porunca, nu -l va atinge nici o nenorocire, dar inima înțeleptului cunoaște și vremea și judecata.

#72
alinho

alinho

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.02.2007
zexelica...sa mai zic si io ce religie ai?? nu cred ca mai e nevoie...si oricumnu vad de ce nu recunosti pt ca odata ce ai un pdv...in fine...faza e ca ar fi bine data viitoare sa pui aceste pasaje in intregul lor context...am ramas uimit in ce mod ai putut scoate ca sabatul e un semn, o umbra...din cate stiu eu zice ca sabatul e si un legamant...deci pt tine legamantul e acelasi lucru cu umbra? sau biblia se contrazice...!?asa ca mai bine am incerca, daca tot incercam sa venimn  cu idei, sa citim in context si sa nu venim in spiritul de a da un cap adventistilor, baptistilor sau ortodocsilor...
eu unul as recomanda tuturor celor care si-au expus pdv aici(fie ca e punctul lor de vedere fie ca au scris din auzite) sa citeasca (adica sa studieze ca de citit e smplu) Biblia Ortodoxa scrisa sub indrumarea Teoctist. apoi mai vorbim. problema zilei de odihna o gasiti in Exod 20 mai clara decat in orice alta Biblie. Succes

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate