Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Adventisti

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31448 replies to this topic

#19
paulache

paulache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 10.03.2006
Măcar sataniştii cred în satana pe bune, în timp ce „creştinii“ se dau credincioşi în dumnezeu doar ca să dea vina pe dracu când nu le dă dumnezeu mărire de salariu şi cresc preţurile la indulgenţe.

#20
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004

Quote

Banuiesc ca multi dintre voi nici nu stiu in ce consta adventismul, si totusi veniti si comparati islamul, budismul, crestinismul etc. cu adventismul.

Nu a facut nimeni nici un test comparativ. Pur si simplu a fost o analogie. Iar senzatia mea e ca esti mai tolerant cu cat stii mai multe despre o religie.

Quote

Voi sunteti de-acord cu toate religiile nu??? De ce nu sunteti de-acord si cu Satanismul, este pana la urma tot o religie
Da. Sunt de acord cu orice religie in masura in care practicarea ei nu aduce prejudicii celorlalte. Daca te apuci sa darami cruci sau sa profanezi mormite e clar o intruziune in convingerile altei religii. Totul pana a face rau celorlalti.

Quote

ca sa lipsesti la examenu de capacitate / bac sa te duci sambata la biserica (ca asa zice comunitatea in care traiesti) tre sa fii cretin sau sa ai creierul spala

Daca un ortodox ar fi picat la un examen pentru ca a sarbatorit pastele atunci el ar fi catalogat martir. Daca in schimb altii isi respecta convingerile si isi asuma consecintele nedusului la examen sau la munca sunt catalogati "creieri spalat". Nu prea pare o judecata echitabila.

#21
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003
nu nu... eu, ortodox fiind, daca examenu e de pasti, de pasti ma duc.  si nu ma condamna nimeni (cred).

anyway. la o adica n-am nimic cu ei, dar mi se par incuiati.

#22
god_father

god_father

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 25.01.2006

View Postadd, on Apr 5 2006, 16:33, said:

dar mi se par incuiati.

pai chiar sunt niste incuiati! am eu unul de asta in grupa, martor sau din oastea domnului, dreaq stie, ca nu am vorbit cu el decat de 2 sau3 ori de cand is la facultate!  :death:

#23
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005

View Postworm, on Apr 3 2006, 23:05, said:

@adizaha chill out! ca omu' a intrebat doar, nu a dat cu paru'... si mai ales, nu mi se pare ca s-a razbunat pe forum.


View PostSandMan_Rave, on Apr 5 2006, 08:01, said:

Ce-ai patit, esti adventist si te-ai simtit lezat, e doar o discutie, e clar ca omul nu are nici o treaba cu... secata  :D  asta.
Anyway, those guys are brainwashed no doubt about it... asa cum s-a mai spus.


sunteti amandoi niste penibili. si nu va cer scuze pentru afirmatia asta!!!!!!!!!!!!!!!!!!

am observat ca daca unul zice "bai gainile sunt proaste ca merg pe pamant si nu zobara non stop ca vrabiile" si vin unii neaveniti (ce cele mai multe ori niste nazisti, obisnuiti doar sa discrimineze, care urasc tot ce nu inteleg si nu e ca ei) sa ii dea dreptate, imediat ce vine unul si ii cheama la ratiune arunca cu rahat in el in genul "ce ma esti de al lor?"

inca odata: rationamentul de tipul asta este de hazna!!!!!!!!!

pe un alt topic unii ma intrebau daca sunt homosexual, pe aici nu stiu ce amarat cu duhul ma intreaba daca sunt adventist.

deci voi astia pe care v-am citat, si multi altii ca voi nu stiti sa argumentati? sa polemizati?
si de ce folositi forumurile astea pentru dejectiile voastre "intelectuale"?

pentru fiul care se intreba ce sunt eu d.p.d.v.d. religios, raspunsul este ca m-am nascut intr-o familie de baptisti. si nu sunt baptist practicant. asa cum din 22 milioane de ortodocsi (vezi sa nu!) 21 de milioane nu sunt practicanti.

si ca sa va linistesc tot pe voi atotcunoscatorilor de doi lei, biserica baptista la care sunt membru vrea sa ma excluda pentru ca nu merg destul de des pe acolo si nu ma implic in viata si activitatile bisericii.

inainte de a improsca dejectii. ganditi. stiu ca este foarte greu pentru unii dintre voi.

pentru oamenii ca voi recomand do the right thing de spike lee. promit ca de azi nici sa nu va mai raspund pentru ca stiu ca sunteti niste ratati.

acum, pentru ceilalti care stiu sa poarte o discutie.
prin interventia mea nu am vrut decat sa arat ca acesta este un nou topic intr.un lung sir de topicuri fara rost in care un grup se ia de alt grup pentru convingerile lui oricare ar fi ele (ce dracu ati mai fi facut daca eram in india? la miile alea de credinte... nu scred ca era spatiu pe web sa postati toate magariile)

ca si in atatea lucruri din viata, nu conteaza ce crede celalalt. e treaba lui.
conteaza atunci cand te obliga sa crezi ce crede el ( si aici nici o religie nu e curata), cand iti incalca libertatile, cand iti fuck up copii etc etc

pacat ca moderatorii nu isi fac datoria cum trebuie fata de toti rasistii astia si toti refulatii care posteaza pe aici si improasca in toate partile cu rahat.

celorlalti va cer scuze pentru ca a trebuit sa cititi cele de mai sus. dar sunt foarte putine voci care stiu sa intervina si sa puna la punct nesimtirea unora. si daca nu o facem... se va intampla in cele din urma ca in filmul pe care vi l-am recomandat.

#24
Necombatantul

Necombatantul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.12.2006
nu stiu cati dintre voi au avut tangente cu adventistii. eu sincer am avut ocazia sa cunosc cativa adventisti, si vreau sa va spun ca sunt oameni deosebiti.

La inceput i-am privit ca si voi: niste oameni ciudati cu idei deplasate.

haideti sa nu mai judecam oamenii dupa bunul nostru plac...

#25
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Nu trebuie judecati oamenii dupa bunul plac ci dupa fapte, iar faptele unor adventisti sunt excrecabile.
BRAINWASH

#26
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

View Postmwlambo, on Dec 10 2006, 11:09, said:

Nu trebuie judecati oamenii dupa bunul plac ci dupa fapte, iar faptele unor adventisti sunt excrecabile.
BRAINWASH

Ca si ale unor ortodocsi, catolici, protestanti, atei de altfel.

#27
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postmwlambo, on Dec 10 2006, 22:09, said:

Nu trebuie judecati oamenii dupa bunul plac ci dupa fapte, iar faptele unor adventisti sunt excrecabile.
BRAINWASH
asa e! eu te-am judecat dupa fapte, dupa ce ai scris aici.

BRAINWASHED ! :death:

#28
Necombatantul

Necombatantul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.12.2006

View Postmwlambo, on Dec 10 2006, 11:09, said:

Nu trebuie judecati oamenii dupa bunul plac ci dupa fapte, iar faptele unor adventisti sunt excrecabile.
BRAINWASH

sa te judec si eu dupa fapte? :naughty:

#29
suras

suras

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.12.2006

View PostH725, on Apr 2 2006, 21:16, said:

BRAINWASH...

Cea mai habotnica indeletnicire a lor e cu lucratul simbata... Sint in stare sa isi f**a viitorul si nu merg la bac, daca o proba e simbata... Uni sefi le-au pus concurs simbata ca sa scape de adeventisti...

Au o zi in care daca nu lucreaza e pacat? Si in concediu...

PS: Si evreii nu lucreaza in sabat... Sint lifturi care opresc din etaj in etaj ca sa nu apese butonul (sa faca ceva...). Asa e cel putin folclorul...
Eu cred ca in lumea noastra, in care nu mai exista nici un sens, a fii gata sa renunti la viata ta pt principii clare, in care crezi cu adevarat, e o dovada de verticalitate, de credinta si curaj...

#30
suras

suras

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.12.2006

View PostSchumyAlex, on Apr 2 2006, 19:09, said:

Ce parere aveti despre adventistii din ziua de azi?Ce credeti despre toate interdictiile lor gen ascultat muzica,distractie,zi de odihna sambata!La noi e taman invers!Dc?Ei zic k asa scrie in Biblie k cica ziua de odihna ar fi sambata si k ar fi un mare pacat sa papam cu toti carne de porc!Care e chestia?dc la ei e asa si la noi alfel?
Trebuie sa stii ca adventistii nu au nici o interdictie.... si ei asculta muzica, si ei se distreaza...

#31
suras

suras

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.12.2006

View PostNecombatantul, on Dec 3 2006, 20:51, said:

La inceput i-am privit ca si voi: niste oameni ciudati cu idei deplasate.

haideti sa nu mai judecam oamenii dupa bunul nostru plac...
De cele mai multe ori judecam oamenii dupa aparente, dupa propriile noastre prejudecati fara a lasa macar o fereastra deschisa spre a cunoaste acea persoana.... Poate ar fi timpul sa judecam cu propriul nostru cap,  nu influentati de tot ce vedem si auzim in jur... (asta aplicandu-se in orice situatie).
Mi s-a intamplat de nenumarate ori sa am prieteni persoane la care nici nu ma asteptam... doar pt ca, la prima vedere, ii bagasem intr-un anumit sertaras, cu o anumita eticheta....
Si-apoi, cand mai avem tendinta de a-i judeca pe altii, haideti sa ne uitam intai la noi... avem dreptul sa facem asta?

#32
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006
M-a socat putin topicul asta. L-am gasit intimplator cautind referinte despre noua lege a cultelor, recent promulgata de catre Presedinte.

Prima data am avut impresia ca am nimerit pe forumul fundamentalistilor din Afganistan. Unii isi dau cu parerea ca sunt ciudati cei care nu sunt ca ei, altii, inteleg studenti, considera ca adventisti, penticostali, martori al lui Iehova, etc sunt tot un drac. Un altul este socat ca unii oameni nu pot sa se duca la un examen care este simbata pentru ca asa cred ei ca este corect.

Oameni buni, incep sa il cred pe "domn' profesor Voiculescu" cind spunea ca "toti romanii au fost comunisti". Pai cum sa te indoiesti de ce spune el cind oameni care au descoperit electricitatea, computerul si RDS-ul isi dau cu parerea ca "aia care nu cred ca noi au creierul spalat" ?

Ma gindesc cu groaza ca exact asa ii judecau "majoritarii" pe sarmanii detinuti de la canal, care in spalarea lor de creier inca credeau ca merita sa mori pentru dreptul de a scrie o poezie, de a crede intr-un anume fel in Dumnezeul tau sau de a gindi ca poate exista o alta forma mai buna de organizare decit aia pe care o savurau cu polonicul dimineata, la prinz si seara "cei cu creierul nespalat".

BRAINWASH: tatal meu a stat doi ani la Popa Sapca, in Timisoara, in 1956, pentru ca a crezut ca ceea ce se intimpla in momentul acela este o prostie. Acum are 81 de ani, primeste o pensie de la Statul Roman pentru anii petrecuti acolo. Crezi ca ai fi capabil sa-i explici ca ideea lui de a-si sacrifica 2 ani din viata, de a-si rata cariera, de a trai toata viata cu stigmatul de "politic", pentru o convingere, a fost o prostie ?

1109unique: de ce nu membru fondator al Drojdiei Umane ?

god-father: te duci la facultate ? Sfatul meu este sa abandonezi. Te vor invata numai idiotenii. Chestii d'astea cu dezvoltarea personalitatii, cu convingeri proprii, cu liberul arbitru, cu toleranta. N-are rost, pe bune...

mr.fred : 4 bile albe pentru interventii. De bun simt. Mi-au placut

#33
ramonzca1079

ramonzca1079

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 20.10.2006

View Postpenca, on Jan 5 2007, 22:28, said:

M-a socat putin topicul asta. L-am gasit intimplator cautind referinte despre noua lege a cultelor, recent promulgata de catre Presedinte.

Prima data am avut impresia ca am nimerit pe forumul fundamentalistilor din Afganistan. Unii isi dau cu parerea ca sunt ciudati cei care nu sunt ca ei, altii, inteleg studenti, considera ca adventisti, penticostali, martori al lui Iehova, etc sunt tot un drac. Un altul este socat ca unii oameni nu pot sa se duca la un examen care este simbata pentru ca asa cred ei ca este corect.

Oameni buni, incep sa il cred pe "domn' profesor Voiculescu" cind spunea ca "toti romanii au fost comunisti". Pai cum sa te indoiesti de ce spune el cind oameni care au descoperit electricitatea, computerul si RDS-ul isi dau cu parerea ca "aia care nu cred ca noi au creierul spalat" ?

Ma gindesc cu groaza ca exact asa ii judecau "majoritarii" pe sarmanii detinuti de la canal, care in spalarea lor de creier inca credeau ca merita sa mori pentru dreptul de a scrie o poezie, de a crede intr-un anume fel in Dumnezeul tau sau de a gindi ca poate exista o alta forma mai buna de organizare decit aia pe care o savurau cu polonicul dimineata, la prinz si seara "cei cu creierul nespalat".

BRAINWASH: tatal meu a stat doi ani la Popa Sapca, in Timisoara, in 1956, pentru ca a crezut ca ceea ce se intimpla in momentul acela este o prostie. Acum are 81 de ani, primeste o pensie de la Statul Roman pentru anii petrecuti acolo. Crezi ca ai fi capabil sa-i explici ca ideea lui de a-si sacrifica 2 ani din viata, de a-si rata cariera, de a trai toata viata cu stigmatul de "politic", pentru o convingere, a fost o prostie ?

1109unique: de ce nu membru fondator al Drojdiei Umane ?

god-father: te duci la facultate ? Sfatul meu este sa abandonezi. Te vor invata numai idiotenii. Chestii d'astea cu dezvoltarea personalitatii, cu convingeri proprii, cu liberul arbitru, cu toleranta. N-are rost, pe bune...

mr.fred : 4 bile albe pentru interventii. De bun simt. Mi-au placut



Felicitari pentru mesajul trimis!!!!

eu sunt adventista de 9 ani si nu mi-e rusine cu statutul asta...inainte am fost ortodoxa....daca vrea cineva sa stie ceva special despre adventisti sa ma intrebe...o sa ma straduiesc sa-i raspuns cat pot de bine....si sa-l lamuresc daca nu intelege ceva....Nu uitati ca Dumnezeu e UNUL SINGUR!!! si...a fost O SINGURA JERTFA LA CRUCE!!!!!

#34
copilel

copilel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.01.2007
am nimerit si eu pe aici din intamplare si am vazut marea diferenta dintre oameni:care citesc,stiu si cred ceva.....care nu citesc..nu stiu,nu cred ,da' isi dau cu parerea...incredibil!...ce brainwash la protestanti?cand ortodoxismul e cuprins de un fanatism aberant..priviti din afara cum arata un ortodox atunci cand pupa 20 de icoane sau pereti in biserica sau poala popii...daca asta nu e fanatism primar ca in epoca de piatra,ce e?mai cititi si voi fratilor:biblia,o istorie a crestinismului ....un coran(ca sa vedeti diferenta si sa va dati seama de adevar ,care ,in fond,e doar unul)...avand in vedere ca TRAITI...ati venit de undeva...mai interesati-va si voi cu privire la aspectul asta!...de ce sa nu caut  si sa stiu ,daca am peste tot informatie?mai ales ca aspectul asta ar trebui sa fie cel mai important in viata asta ca sa fii fericit si linistit(in adevaratul sens)...eu am citit si am aflat lucruri care m-au schimbat radical....ma uit in urma si multumesc mereu ca Dumnezeu m-a ajutat si ma ajuta mereu cand ii cer!familia mea si cunoscutii sunt 'ortodocsi'(aparent..ca nici macar nu practica asa ceva)..eu am hotarat sa ma documentez si sa aflu mai multe...nu sunt in nici un cult ..pt ca e mai bine liber de constrangeri puse tot de oameni..cult dupa parerea mea e organizatie in care exista adevar dar e si minciuna...pt ca daia sunt atatea....mai bine libera  si alaturi de Dumnezeu! :coolspeak:

#35
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006
Vreau sa te contrazic referitor la aspectul exterior al ortodoxiei. Otodoxia, privita de afara, imi pare una dintre cele mai deschise religii, dintre cele crestine, cu exceptia credintelor independente pe care inca nu am apucat sa le inteleg foarte bine.

Daca vrei sa iti aduca argumente, pot sa o fac comparativ cu orice alta credinta crestina. Uite, de exemplu, ca suntem pe un topic despre Biserica Adventista.

Nu poti afirma ca adventismul este o credinta liberala ci mai degraba una foarte conservatoare si fundamentalista. Arata-mi citi membrii ai Bisericii Ortodoxe ai vazut exclusi pentru adulter, furt, nerespectarea prinicpiilor de credinta, etc. Poate citiva, poate niciunul. Sa vorbim si despre Biserica Adventista ?

Biserica Penticostala. Foarte inradacinati in principii si traditii personalizate. Un fanatism disperat referitor la contraceptie, la vestimentatie si uneori la misticism (a se citi harismatism).

Chiar si catolicismul, in liberalismul sau actual, imi pare mai fundamentalist decit ortodoxia.

Asa ca, hai sa nu dam cu pietre. Daca vrei, iti pot da punctele slabe ale ortodoxie, tot asa, privite din exterior: lipsa de implicare in viata sociala, secularism, interesata mai mult de forma decit de fond, fara sa puna accent pe trairea interioara a individului, "iubitoare mai mult de bani de cit de Dumnezeu"...

#36
copilel

copilel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.01.2007

View Postpenca, on Jan 10 2007, 11:27, said:

Vreau sa te contrazic referitor la aspectul exterior al ortodoxiei. Otodoxia, privita de afara, imi pare una dintre cele mai deschise religii, dintre cele crestine, cu exceptia credintelor independente pe care inca nu am apucat sa le inteleg foarte bine.

Daca vrei sa iti aduca argumente, pot sa o fac comparativ cu orice alta credinta crestina. Uite, de exemplu, ca suntem pe un topic despre Biserica Adventista.

Nu poti afirma ca adventismul este o credinta liberala ci mai degraba una foarte conservatoare si fundamentalista. Arata-mi citi membrii ai Bisericii Ortodoxe ai vazut exclusi pentru adulter, furt, nerespectarea prinicpiilor de credinta, etc. Poate citiva, poate niciunul. Sa vorbim si despre Biserica Adventista ?

Biserica Penticostala. Foarte inradacinati in principii si traditii personalizate. Un fanatism disperat referitor la contraceptie, la vestimentatie si uneori la misticism (a se citi harismatism).

Chiar si catolicismul, in liberalismul sau actual, imi pare mai fundamentalist decit ortodoxia.

Asa ca, hai sa nu dam cu pietre. Daca vrei, iti pot da punctele slabe ale ortodoxie, tot asa, privite din exterior: lipsa de implicare in viata sociala, secularism, interesata mai mult de forma decit de fond, fara sa puna accent pe trairea interioara a individului, "iubitoare mai mult de bani de cit de Dumnezeu"...
nu neg niciodata ca si protestantismul are reglulile lui absurde..destule la numar...eu vorbeam de ortodoxism pt ca am vazut mesaje care ii ataca pe protestanti...uneori pe derept..dar se uita de religia dominanta in Romania..care(de ce sa nu recunoastem?) face legea aici...ideea mea nu era datul cu pietre...nu se cade..vroiam doar fac o mustrare celor care habar nu au ,dar isi permit sa judece ...eu imi cer scuze daca am atacat fara sa vreau ,am vrut sa fiu realista doar..avand in vedere ca nu apartin si nu sustin nici un cult mai mult sau mai putin,pot zice ca sunt destul de obiectiva in gandire referitor la ele si nu ar trebui sa se simta nimeni ofensat..din contra astept o preocupare mai mare a oemenilor,indiferent de cult,spre aceasta parte spirituala.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate