Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Adventisti

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31413 replies to this topic

#145
veve2001

veve2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.03.2007

 Valentynus, on Apr 4 2006, 23:53, said:

frumos e cand esti cu ei in tren, in compartiment si ii apuca sa cante, mai fac acate o pauza sa iti bage o predica,  apo iar cantare..


Adventistii nu canta in trenuri.Poate erau penticostali.

 donmarinica, on Jul 2 2007, 21:07, said:

biserica adventista, alaturi de cea baptista reprezinta crestinismul REAL. Daca analizam toate bisericile pe plan doctrinar si social observam un echilibru la cele 2 biserici.

Sigur ca DA, pt ca .Ellen White a fost baptista.

Edited by Megara, 13 July 2007 - 08:37.
merge posts. Foloseste butonul EDIT


#146
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 veve2001, on Jul 13 2007, 01:18, said:

Sigur ca DA, pt ca .Ellen White a fost baptista.
ai surse care sa confirme aceasta ?

#147
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Io nu stiu nimic despre adventisti (recunosc ca nici n-am citit topicul, ca poate mai aflam ceva), decit ca simbata la ei e zi de odihna ( si odihna PE BUNE). Asta pentru ca am o colega adventista, fata buna de altfel, la locul ei, care invata cit trebuie, cind trebuie, si sta in banca ei, dar care are o gramanda de examene ne-luate pentru ca au fost simbata si n-a venit. Si intr-o mare mirare am intrebat-o si eu intr-o zi" bai Geo, ce naiba, de ce n-ai fost nici la partial, nici la ala, nici la ala, nici la ala?" " Pai...a fost simbata" . "Pai...SI???" "Pai eu sunt adventista si simbata e zi de odihna la noi" ...

Ma intreb cind o sa fie ortoped ( asta vrea si ea) , cum o sa-i zica pacientului " azi nu operez ca e simbata si simbata e zi de odihna"....

#148
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

 rox, on Jul 14 2007, 09:15, said:

Ma intreb cind o sa fie ortoped ( asta vrea si ea) , cum o sa-i zica pacientului " azi nu operez ca e simbata si simbata e zi de odihna"....

Te lamuresc eu, ca am avut adventisti in familie. Sambata sunt permise doar activitatile cu scop umanitar, deci in mod sigur va opera sambata. In rest, activitatile cu caracter personal nu sunt permise, sambata fiind zi de rugaciune si de citire a bibliei.

#149
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005

 veve2001, on Jul 13 2007, 01:18, said:

Adventistii nu canta in trenuri.Poate erau penticostali.
Sigur ca DA, pt ca .Ellen White a fost baptista.

veve2001 te rog sa nu mai faci afirmatii neverificate. Ellen White nu a fost baptista niciodata (nu am nimic cu baptistii, sa nu se inteleaga asta). Ellen White a fost botezata in biserica metodista la 12 ani, dar a parasit biserica metodista pe la 14-15 ani pentru ca a inceput sa creada in mesajul advent (miscare care spunea ca revenirea lui Isus e iminenta). Mai multe detalii (sau verificarea informatiilor) pe o pagina oficiala: http://www.whiteesta...gwbio.asp#early

#150
Iris00

Iris00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 13.07.2007

 denied, on Jul 15 2007, 11:52, said:

veve2001 te rog sa nu mai faci afirmatii neverificate. Ellen White nu a fost baptista niciodata (nu am nimic cu baptistii, sa nu se inteleaga asta). Ellen White a fost botezata in biserica metodista la 12 ani, dar a parasit biserica metodista pe la 14-15 ani pentru ca a inceput sa creada in mesajul advent (miscare care spunea ca revenirea lui Isus e iminenta). Mai multe detalii (sau verificarea informatiilor) pe o pagina oficiala: http://www.whiteesta...gwbio.asp#early

Inseamna ca e o greseala de tipar sau traducere.

#151
Iris00

Iris00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 13.07.2007

 landscape10, on Jul 14 2007, 11:13, said:

Te lamuresc eu, ca am avut adventisti in familie. Sambata sunt permise doar activitatile cu scop umanitar, deci in mod sigur va opera sambata. In rest, activitatile cu caracter personal nu sunt permise, sambata fiind zi de rugaciune si de citire a bibliei.

E ste adevarat, dar tot asa de adevarat este si faptul ca adventistii incearca pe cat posibil sa nu lucreze sambata chiar daca sunt medici.

#152
Costty

Costty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.01.2006
cu riscul de a repeta, protestantii nu vor sa se uneasca cu Hristos, vor doar sa vorbeasca despre El ca na e mai simplu asa si-ti mai adormi si constiinta ca faci ceva bine. Multam fain, n-ai facut nimic.

Adica toate bisericile astea protestante s-au trezit si ele in ultimele 200 de ani sa zic ca ele il au pe Hristos si numai ele. Pai pana atunci vrei sa-mi zici mai protestante ca Hristos n-a avut biserica pe pamant? Nu e scris ca Biserica Mea nici portile iadului nu o vor birui? Nu putea Hristos sa lase omenirea vreo 1800 de ani in bezna. Acum trageti si voi concluziile despre protestanti, sectanti si alti eretici.

#153
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

 Costty, on Jul 19 2007, 20:53, said:

cu riscul de a repeta, protestantii nu vor sa se uneasca cu Hristos, vor doar sa vorbeasca despre El ca na e mai simplu asa si-ti mai adormi si constiinta ca faci ceva bine. Multam fain, n-ai facut nimic.

Adica toate bisericile astea protestante s-au trezit si ele in ultimele 200 de ani sa zic ca ele il au pe Hristos si numai ele. Pai pana atunci vrei sa-mi zici mai protestante ca Hristos n-a avut biserica pe pamant? Nu e scris ca Biserica Mea nici portile iadului nu o vor birui? Nu putea Hristos sa lase omenirea vreo 1800 de ani in bezna. Acum trageti si voi concluziile despre protestanti, sectanti si alti eretici.
Fa diferenta intre bisericile protestante si cele neoprotestante. Bisericile protestante (luterana, calvina, unitariana) au luat nastere in sec 15, cele neoprotestante (baptista, adventista, penticostala, etc) mult mai tarziu.

#154
Costty

Costty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.01.2006
sa zic ca e aceeasi marie cu alta palarie?

#155
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

 Costty, on Jul 19 2007, 22:01, said:

sa zic ca e aceeasi marie cu alta palarie?
Eu zic ca mai trebuie sa pui purta pe carte si sa te cultivi.  :rolleyes:

#156
Costty

Costty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.01.2006
Ei atunci trebuie sa-ti readuc aminte ca la Ierusalim, cu Sfanta Lumina de la Sf. Mormant iese un patriarh ortodox, asta ca un rezumat la ce am spus mai inainte

#157
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

 Costty, on Jul 19 2007, 23:52, said:

Ei atunci trebuie sa-ti readuc aminte ca la Ierusalim, cu Sfanta Lumina de la Sf. Mormant iese un patriarh ortodox, asta ca un rezumat la ce am spus mai inainte
:lol: esti sigur ca nu e fake?
vezi ca ai un thread pe tema asta http://forum.softped...t...t=0&start=0

#158
Costty

Costty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.01.2006
sigur e fake, evreii si mulsumanii controleaza tot Sfantul Mormant, ba chiar si politia din Israel, apoi Patriarhul intra aproape in pielea goala controlat la sange, daca te-ai fi dus vreodata acolo, ai fi ramas inmarmurit cum langa tine unei calugarite i se aprinde lumanarea din senin, Slava Domnului

#159
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007

 SchumyAlex, on Apr 2 2006, 20:09, said:

Ce parere aveti despre adventistii din ziua de azi?Ce credeti despre toate interdictiile lor gen ascultat muzica,distractie,zi de odihna sambata!La noi e taman invers!Dc?Ei zic k asa scrie in Biblie k cica ziua de odihna ar fi sambata si k ar fi un mare pacat sa papam cu toti carne de porc!Care e chestia?dc la ei e asa si la noi alfel?

  Salutare. Eu sunt adventist de ziua a saptea. Topicul tau duce lumea in eroare pentru ca ceea ce ai scris aici nu este adevarat.

  In primul rand fiecare crede ce vrea. Crede in Dumnezeu sau nu. Adventistii de ziua a saptea cred in Dumnezeu si merg pe principiul Sola Scriptura (doar Biblia ) si nu pe traditie cum merge Biserica Ortodoxa sau cea Catolica. De aici ies toate aceste diferente intre Biserica Adventista si B. Ortodoxa sau Catolica. Sa-ti dau si un exemplu ( carnea de porc ):

  In Biblie , Cartea Leveticului Capitolul 11 cu versetul 7 spune asa : Sa nu mancati porcul, care are unghia despicata si copita despartita, dar nu rumega; sa-l priviti ca necurat.

  Tot in Biblie gasesti scris despre Ziua de Sabat - Ziua de inchinare - ca fiind ziua Sambetei si nu a Duminicii : Exod cap. 20 ( PORUNCA A 4-A). Apoi la rastignirea Domnului Iisus, in Evanghelia dupa Luca, cap. 23 cu versetul 54 spune : Era ziua Pregatirii, si incepea ziua Sabatului. ( Ziua pregatirii = vineri intreaba preotul)

  Nicaieri in Sfanta Scriptura nu vei gasi scris undeva ca ziua de inchinare este Duminica, ci Sambata. Biserica Ortodoxa si Catolica se inchina Duminica pentru ca in ziua Duminicii a inviat Domnul Iisus Hristos.

      Evangheliza dupa Luca 4:16  A venit in Nazaret, unde fusese crescut; Si, dupa obiceiul Sau, în ziua Sabatului, a intrat în sinagoga. S-a sculat sa citeasca... Isus mergea Sambata in Sinagoga, Templu , nu duminica!!!

#160
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 AdCrys20, on Oct 10 2007, 19:33, said:

Salutare. Eu sunt adventist de ziua a saptea. Topicul tau duce lumea in eroare pentru ca ceea ce ai scris aici nu este adevarat.

  In primul rand fiecare crede ce vrea. Crede in Dumnezeu sau nu. Adventistii de ziua a saptea cred in Dumnezeu si merg pe principiul Sola Scriptura (doar Biblia ) si nu pe traditie cum merge Biserica Ortodoxa sau cea Catolica. De aici ies toate aceste diferente intre Biserica Adventista si B. Ortodoxa sau Catolica. Sa-ti dau si un exemplu ( carnea de porc ):

  In Biblie , Cartea Leveticului Capitolul 11 cu versetul 7 spune asa : Sa nu mancati porcul, care are unghia despicata si copita despartita, dar nu rumega; sa-l priviti ca necurat.

  Tot in Biblie gasesti scris despre Ziua de Sabat - Ziua de inchinare - ca fiind ziua Sambetei si nu a Duminicii : Exod cap. 20 ( PORUNCA A 4-A). Apoi la rastignirea Domnului Iisus, in Evanghelia dupa Luca, cap. 23 cu versetul 54 spune : Era ziua Pregatirii, si incepea ziua Sabatului. ( Ziua pregatirii = vineri intreaba preotul)

  Nicaieri in Sfanta Scriptura nu vei gasi scris undeva ca ziua de inchinare este Duminica, ci Sambata. Biserica Ortodoxa si Catolica se inchina Duminica pentru ca in ziua Duminicii a inviat Domnul Iisus Hristos.

      Evangheliza dupa Luca 4:16  A venit in Nazaret, unde fusese crescut; Si, dupa obiceiul Sau, în ziua Sabatului, a intrat în sinagoga. S-a sculat sa citeasca... Isus mergea Sambata in Sinagoga, Templu , nu duminica!!!
o intrebare: de ce puneti asa mare pret pe porunca a IV-a ?

sunt mii de porunci pe care le incalcati zilnic :

Leviticul 20:9  Dacă un om oarecare blastămă pe tatăl său sau pe mama sa, să fie pedepsit cu moartea; a blestemat pe tatăl său sau pe mama sa: sângele lui să cadă asupra lui.
18  Dacă un om se culcă cu o femeie care este la sorocul femeilor, și-i descopere goliciunea, dacă-i descopere scurgerea, și ea își descopere scurgerea sângelui ei, amândoi să fie nimiciți din mijlocul poporului lor.

etc.  prin pentateuh gasesti destule, insa nu exista timp sa le expun pe toate !

nu am auzit niciodata sa fie omorat un om, si cum orice gradina are uscaturi ...

cu ce te face mai sfant faptul ca nu mananci porc, si tii sambata, daca nu respecti celelalte legi (vezi fariseii: nu ceea ce mananci te spurca ci ce scoti din gura( cuvintele), sa nu mergi mai mult decat n mile in sabat, etc)

si ai grija cu coloseni 2.16 + ca nu omul a fost facut pentru sabat ci sabatul pt om (si cum nu ai dovezi ca sambata de astazi e chiar sabatul cand Dumnezeu s-a odihnit, sau cand s-a odihnit Isus in mormant - pentru ca un calendar nu poate fi exact 100% si in plus Isus a venit sa completeze legea)

#161
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

 ***MIHAI***, on Oct 16 2007, 15:01, said:

nu am auzit niciodata sa fie omorat un om, si cum orice gradina are uscaturi ...

cu ce te face mai sfant faptul ca nu mananci porc, si tii sambata, daca nu respecti celelalte legi (vezi fariseii: nu ceea ce mananci te spurca ci ce scoti din gura( cuvintele), sa nu mergi mai mult decat n mile in sabat, etc)

si ai grija cu coloseni 2.16 + ca nu omul a fost facut pentru sabat ci sabatul pt om (si cum nu ai dovezi ca sambata de astazi e chiar sabatul cand Dumnezeu s-a odihnit, sau cand s-a odihnit Isus in mormant - pentru ca un calendar nu poate fi exact 100% si in plus Isus a venit sa completeze legea)



Dar ai auzit sa fie omorit vreun om ca a muncit simbata sau ca a mincat carne de porc, ma refer la societatile civilizate ?

Noi crestinii stim ca musulmanii se deosebesc de noi prin faptul ca nu maninca carne de porc si ca se inchina vinerea. Este fals, musulmanii se deosebesc in religie fata de crestini in cu totul multe alte probleme, dar, in folclor, noi stim numai de cele doua...

La fel este si cu adventistii, este un folclor ca ei se deosebesc de ceilalti numai prin carne de porc si simbata. In cel mai fericit caz putem spune ca sunt chestiile cele mai vizibile.

Referitor la treaba cu odihna, ori esti neinformat, ceea ce este grav, ori umblii cu "sopirle", ceea ce este si mai grav. Niciodata in istoria asta religioasa teologii nu s-au indoit in ce zi s-a odihnit Dumnezeu sau Iisus. Problema, teologic, s-a pus daca suntem pastratori ai vechiului legamint sau al noului, unde, in noul legamint se presupunea desfintarea Shabbatului, considerindu-l element in legea ceremoniala.

Intereseant este ca dpdv teologic, pe ipoteza unui nou legamint fara Shabbat nu se instituie o noua zi de odihna, ci se merge pe ideea ca "toate zilele sunt ale Domnului", ceea ce este adevarat si ceea ce ne face frati si cu musulmanii, pastratori ai zilei de vineri.

Referitor la blestemarea tataului si a mamei tale. Daca nu crezi ca vei fi omorit, incerc-o. Chestia cu moartea este extrem de relativa, si aici imi aduc aminte de Grigore Vieru care zicea: "nu-mi este frica de moarte, ci de vesnicia ei".

 ***MIHAI***, on Oct 16 2007, 15:01, said:

o intrebare: de ce puneti asa mare pret pe porunca a IV-a ?

sunt mii de porunci pe care le incalcati zilnic :

Leviticul 20:9  Dacă un om oarecare blastămă pe tatăl său sau pe mama sa, să fie pedepsit cu moartea; a blestemat pe tatăl său sau pe mama sa: sângele lui să cadă asupra lui.
18  Dacă un om se culcă cu o femeie care este la sorocul femeilor, și-i descopere goliciunea, dacă-i descopere scurgerea, și ea își descopere scurgerea sângelui ei, amândoi să fie nimiciți din mijlocul poporului lor.

etc.  prin pentateuh gasesti destule, insa nu exista timp sa le expun pe toate !

nu am auzit niciodata sa fie omorat un om, si cum orice gradina are uscaturi ...

cu ce te face mai sfant faptul ca nu mananci porc, si tii sambata, daca nu respecti celelalte legi (vezi fariseii: nu ceea ce mananci te spurca ci ce scoti din gura( cuvintele), sa nu mergi mai mult decat n mile in sabat, etc)

si ai grija cu coloseni 2.16 + ca nu omul a fost facut pentru sabat ci sabatul pt om (si cum nu ai dovezi ca sambata de astazi e chiar sabatul cand Dumnezeu s-a odihnit, sau cand s-a odihnit Isus in mormant - pentru ca un calendar nu poate fi exact 100% si in plus Isus a venit sa completeze legea)


Si apropo de semnatura ta de pe forumul asta: m-a ingrozit. Tu chiar ai ajuns la cunoasterea absoluta.... :-(

Edited by Megara, 18 October 2007 - 13:27.
merge posts. Foloseste butonul EDIT


#162
ovidass

ovidass

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.10.2007

 ***MIHAI***, on Oct 16 2007, 15:01, said:

o intrebare: de ce puneti asa mare pret pe porunca a IV-a ?

sunt mii de porunci pe care le incalcati zilnic :

Leviticul 20:9  Dacă un om oarecare blastămă pe tatăl său sau pe mama sa, să fie pedepsit cu moartea; a blestemat pe tatăl său sau pe mama sa: sângele lui să cadă asupra lui.
18  Dacă un om se culcă cu o femeie care este la sorocul femeilor, și-i descopere goliciunea, dacă-i descopere scurgerea, și ea își descopere scurgerea sângelui ei, amândoi să fie nimiciți din mijlocul poporului lor.

etc.  prin pentateuh gasesti destule, insa nu exista timp sa le expun pe toate !

nu am auzit niciodata sa fie omorat un om, si cum orice gradina are uscaturi ...

cu ce te face mai sfant faptul ca nu mananci porc, si tii sambata, daca nu respecti celelalte legi (vezi fariseii: nu ceea ce mananci te spurca ci ce scoti din gura( cuvintele), sa nu mergi mai mult decat n mile in sabat, etc)

si ai grija cu coloseni 2.16 + ca nu omul a fost facut pentru sabat ci sabatul pt om (si cum nu ai dovezi ca sambata de astazi e chiar sabatul cand Dumnezeu s-a odihnit, sau cand s-a odihnit Isus in mormant - pentru ca un calendar nu poate fi exact 100% si in plus Isus a venit sa completeze legea)
salutare! am sa incerc sa iti raspund desi era adresata altcuiva intrebarea ;)
de ce punem asa mare pret pe porunca a 4a: pentru ca aceasta porunca, prin pastrarea ei ne face deosebiti fata de ceilalti. daca intri pe site-uri ortodoxe ai sa vezi ca toti recunosc sambata ca fiind ziua a 7a, ea insa a fost schimbata de Constantin cel Mare printr-un decret. ;)
sunt doar 10 porunci deci nu putem incalca "mii" :P asa este, calcam des poruncile, fie prin pacate mai mari, fie prin pacate mai mici, insa nu este nimeni perfect, chiar daca ne numim adventisti, baptisti sau apartinem oricarei alte religii. ne straduim ssa pacatuim cat mai putin, si Dumnezeu prin bunatatea Lui stim ca ne iarta. nu ne iarta insa la infinit acelasi pacat, trebuie sa te pocaiesti ( o adanca parere de rau fata de pacatele facute si ferirea de a le mai face). incercam sa ne apropiem de Dumnezeu mai mult si prin apropierea de Dumnezeu nu mai pacatuiesti atat de des.
nu stiu de ce ai dat acel exemplu de "pacat al nostru" pentru ca noi nu pacatuim astfel , sau sunt foarte putini cei care pacatuiesc astfel, si aceia nu pot fi numiti adventisti.
tind sa cred ca ai vazut foarte putini adventisti pana acum. exista cateva feluri de adventisti: adventisti cu numele, adventisti care cu adevarat fac ceea ce trebuie, cu o inima curata-si nu ma refer numai la "adventisti" poate fi orice om, din orice religie care face asta, adventist insamna asteptator, insa la revenirea Domnului Isus nu vor fi mantuiti numai "adventisti" dar in aceasta religie se pastreaza mai bine adevarul.
"Nimeni dar s? nu v? judece cu privire la mîncare sau b?utur?, sau cu privire la o zi de s?rb?toare, cu privire la o lun? nou?, sau cu privire la o zi de Sabat " nu te judeca nimeni ca ti duminica, insa iti spunem adevarul.

"Și Iosif a cumpărat o pînză subțire de in, a dat jos pe Isus de pe cruce, L-a înfășurat în pînza de in, și L-a pus într-un mormînt săpat în stîncă. Apoi a prăvălit o piatră la ușa mormîntului. Maria Magdalina și Maria, mama lui Iose, se uitau unde-L puneau
Dup? ce a trecut ziua Sabatului, Maria Magdalina, Maria, mama lui Iacov, si Salome, au cump?rat miresme, ca s? se duc? s? ung? trupul lui Isus. În  ziua dintîi a s?pt?mînii, s-au dus la mormînt dis de diminea??, pe cînd r?s?rea soarele."
Marcu cap 15,46.47; cap 16,1.2
toti stiu ca Isus a murit vinerea si a inviat duminica...deci Sabatul e sambata ;)
daca mai ai intrebaria stept sa te pot lamuri :)

 penca, on Oct 16 2007, 16:43, said:

La fel este si cu adventistii, este un folclor ca ei se deosebesc de ceilalti numai prin carne de porc si simbata. In cel mai fericit caz putem spune ca sunt chestiile cele mai vizibile.

Referitor la treaba cu odihna, ori esti neinformat, ceea ce este grav, ori umblii cu "sopirle", ceea ce este si mai grav. Niciodata in istoria asta religioasa teologii nu s-au indoit in ce zi s-a odihnit Dumnezeu sau Iisus. Problema, teologic, s-a pus daca suntem pastratori ai vechiului legamint sau al noului, unde, in noul legamint se presupunea desfintarea Shabbatului, considerindu-l element in legea ceremoniala.

Intereseant este ca dpdv teologic, pe ipoteza unui nou legamint fara Shabbat nu se instituie o noua zi de odihna, ci se merge pe ideea ca "toate zilele sunt ale Domnului", ceea ce este adevarat si ceea ce ne face frati si cu musulmanii, pastratori ai zilei de vineri.
imi palce ca totusi stii cate ceva despre adventisti.
insa: adventistii nus e deosebesc numai prin asta. ei nu beau, nu fumeaza, nu isi fac cruce, nu injura si incearca macar sa tina legile, inclusiv cele ale sanatatii.

sa stii ca Dumnezeu nu este acelasi lucru cu Isus. Sunt persoane diferite. exista trinitatea ;) Tatal, Fiul si Duhul Sfant. adevarule ste ca toti sunt una, insa cred ca vroiai sa te referi numai la Domnul Isus in postul tau ;)
legea ceremoniala nu s-a desfiintat. schimbarea zilei de odihna a fost schimbata de oameni, nu de Dumnezeu

Edited by Megara, 18 October 2007 - 16:55.
Merge posts. Foloseste butonul EDIT


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate