Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Transport Caine agitat

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mausi1337

mausi1337

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.03.2017
Buna ziua, pe data de 13 urmeaza sa plec in Germania cu avionul. Vreau sa il iau si pe blanos cu mine, e vorba de un bichon maltez(2 ani si 3 luni,baiat). Ideea e ca el este f agitat in masina, orice mijloc de transport. Am incercat sa il obisnuiesc, trasee scurte dar fara folos. Eu fiind din Brasov, avionul il iau tocmai din Bucuresti si pana acolo merg cu trenul, din Frankfurt urmeaza inca 2 ore de mers cu masina pana la destinatie. Medicul mi a recomandat SEDAM pt a-l molesii. A mai folosit cineva, este ok? Nu vreau nici sa il nenorocesc..
Multumesc

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
De aceeasi parere sunt si eu: sedare. Doar ca o sa fie o problema: timpul de tranzit (Brasov-Bucuresti-Frankurt-Destinatie). Cam cat timp estimezi sa pierzi (7-8 ore)? Nu stiu cat de recomandat ar fi atat de mult timp pentru un caine mic (nici pentru unul de talie mare nu ar fi prea recomandat).

As propune sa faci sedarea (adormirea) pe parcursul cu avionul intrucat ar dorimi in zbor si ar fi buimac in Frankfurt si pana la destinatie.

#3
mausi1337

mausi1337

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.03.2017
Estimez undeva pe la 10 ore.. stiu ca o sa fie greu si mult stres pt el dar mai mult ar suferi daca l as lasa acasa. Oricum sedarea o fac sa aiba efect in timpul calatoriei cu avionul

#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
Nu-l nenorocesti dar : atentie la doza , atentie la cate zile ii dai .
Folosesc ceva asemanator pentru revelion cand pusca afara cu petarde, devine foarte agitat si inima mai mai ca-i iese din piept .
Normal, toate sub indrumare medicala nu ca asa am citit pe net .

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
De ce vrei tu sa chinuiesti cainele si pe ceilalti pasageri de tren/avion/masina  ? Nu ai cu cine sa il lasi ? Crezi ca lui ii place sa il sedezi si la dus si la intors? In plus ,este un drum complicat cu multe schimbari , se poate sa ai restrictii in anumite mijloace de transport , orice ai face cainele face kaka-pisu cand il taie capul ...nu pricep ce ai de castigat din toata treaba asta ? Sau ai de gand sa ii pui dop ? Animalele de companie nu sunt distractia proprietarilor , sunt responsabilitatea proprietarilor . Eu iubesc animalele , dar daca mi-ar sta cineva in tren cu un caine care tocmai si-a facut treburile , i-as da cu cutia in cap proprietarului . In masina ta proprie este altceva, te priveste daca stai sa ii mirosi dejectiile , dar in tren , avion si masina altuia , chiar crezi ca ceilalti din jurul tau se prapadesc dupa placerea de a-l avea pe " blanosul" tau prin apropiere ?

Edited by JurasikMan, 12 November 2021 - 17:30.


#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postmausi1337, on 12 noiembrie 2021 - 12:12, said:

...
cainele nu are nimic. tu il agiti.
lasa-l cu cineva care il controleaza si o sa vezi ca se obisnuieste.

in masina cainele il tin in cusca metalica si nu am probleme cu ea.

#7
mausi1337

mausi1337

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.03.2017

View PostJurasikMan, on 12 noiembrie 2021 - 17:29, said:

De ce vrei tu sa chinuiesti cainele si pe ceilalti pasageri de tren/avion/masina  ? Nu ai cu cine sa il lasi ? Crezi ca lui ii place sa il sedezi si la dus si la intors? In plus ,este un drum complicat cu multe schimbari , se poate sa ai restrictii in anumite mijloace de transport , orice ai face cainele face kaka-pisu cand il taie capul ...nu pricep ce ai de castigat din toata treaba asta ? Sau ai de gand sa ii pui dop ? Animalele de companie nu sunt distractia proprietarilor , sunt responsabilitatea proprietarilor . Eu iubesc animalele , dar daca mi-ar sta cineva in tren cu un caine care tocmai si-a facut treburile , i-as da cu cutia in cap proprietarului . In masina ta proprie este altceva, te priveste daca stai sa ii mirosi dejectiile , dar in tren , avion si masina altuia , chiar crezi ca ceilalti din jurul tau se prapadesc dupa placerea de a-l avea pe " blanosul" tau prin apropiere ?

Daca as fi avut la cine sa il las nu il mai luam cu mine degeaba. Nu am restrictii in nici un mijloc de transport cu care merg si nici nu face caca pisu in treen/masina pt ca l am mai luat si nu a facut.Cui nu i convine aia e.  Problema e agitatia lui.
Si nu, eu nu il agit in nici un fel ��‍♂️

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
starea lui e generata inconstient de tine.

#9
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 27.12.2007
Din experinte.. Sedamul e bun sau nu.Depinde de animal. Daca mai ai timp, poti face un test inainte. Citeste prospectul înainte, si stai pe aproape de un cabinet vet cand faci asta. Eu mai folosesc, fața de perna. Adica pun o fața de perna pe cap, si o agăt de zgarda.Rezultate f bune, dar trebuie supravegheat permanent.Oricum, daca ții o mana pe el, se linisteste. Cu avionul, n-au zburat ai mei, deci, nu stiu.. Succes, si poate ne spui cum ai rezolvat.

#10
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001

View Postmausi1337, on 12 noiembrie 2021 - 13:21, said:

Estimez undeva pe la 10 ore.. stiu ca o sa fie greu si mult stres pt el dar mai mult ar suferi daca l as lasa acasa. Oricum sedarea o fac sa aiba efect in timpul calatoriei cu avionul

Dacă tot pierzi atata amar de timp cu trambalatul  pe drumuri nu mai bine te duci direct cu masina .... din Brașov până la Frankfurt faci cam 15 ore de condus continuu .... împărți în 2 etape cu pauza într-un oraș frumos (budapesta, viena, ulm, etc) si te ai ales si de o mini vacanta.

Edited by Tarzy, 13 November 2021 - 06:09.


#11
mausi1337

mausi1337

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.03.2017

View PostTarzy, on 13 noiembrie 2021 - 06:08, said:



Dacă tot pierzi atata amar de timp cu trambalatul  pe drumuri nu mai bine te duci direct cu masina .... din Brașov până la Frankfurt faci cam 15 ore de condus continuu .... împărți în 2 etape cu pauza într-un oraș frumos (budapesta, viena, ulm, etc) si te ai ales si de o mini vacanta.
Nu am cum pt ca nu mai am masina.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
inchiriezi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate