Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Rezumat despre masinile electrice

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1856 replies to this topic

#109
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

View Postro_explorer, on 31 ianuarie 2022 - 12:18, said:

omu compara un EV cu o masina diesel pre..1991  si tu vrei sa vada niste lucruri de genul ala?
nu conteaza taxe, revizii, impozit...interdictia de a intra in orase...poluare aluia din spatele masinii si a copiilor si nepotilor nostri...si tu vrei sa faca calcule de viitor?
ma amuzi..
pretu kw este in crestere...a crescut. pretul benzinei este...cum? a crescut cat in ultimii 2 ani?.
dar nu...nu vede nimeni.
aveam un Audi S3 prin 2009, am poze, era 3lei benzina. acum e 7.3 lei.
consuma 16..20% in oras. acum cu 7.3 cred ca ma enerva grav sa frec 300 de cai cu 50kmh cu consum de 20.
dar doar pretul kw conteaza.
ce sanse ai sa faci curent mai ieftin si eco? ce sanse ai sa faci petrol curent si ieftin?
inca energia solara/eoliana, etc poate fi produsa nelimitat. petrolu?

de 2 ani tot se repeta asta, si mai apare un "realist"... mai dispare cand intelege..urmeaza altul...si tot asa..EVuri explodeaza.
ce mi plac oamenii astia...de viziune asa, care vad in viitor.

Edited by wrc2007, 31 January 2022 - 12:29.


#110
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View Postro_explorer, on 31 ianuarie 2022 - 12:18, said:


Ia refa calculul cu 15 lei litrul de motorina la care adaugi taxe de minim 2000 euro pe an pentru detinerea unui diesel plus interdictia de a utiliza agregatul in localitati.

De ce 15 lei?

#111
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Am pus si eu 2x ... din burta. Nu stiu cat o sa coste dar o sa coste din ce in ce mai mult. Aici la mine motorina deja costa peste 2 euro pe litru.

#112
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
De crescut cresc toate, si energia electrica, si gazul si benzina sau motorina. Daca ne uitam la noi (Romania), potentialul de crestere e mai mare pe energie electrica fata de diesel. Daca nu ar fi fost Hidroelectrica, am fi platit dublu fata de anul trecut conform noilor oferte. Iar oferta Hidrolectrica expira in martie daca nu ma insel, vedem ce va fi mai incolo.

Edited by george_alexandru, 31 January 2022 - 12:44.


#113
omaigadlolz

omaigadlolz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 23.12.2021

View Postoff3nc3, on 31 ianuarie 2022 - 11:49, said:

Multa lume are nevoie de un reality check daca cred ca noi vom putea trai autonomi de acum inainte in viitor

Cred ca tu ai nevoie de un reality check daca crezi ca vei putea trai cu toti banii in buzunar intr-o societate capitalista. Trecem peste poluare.
In loc sa te agati de o masina din 1991, mai bine financiar, ca vad ca doar asta te intereseaza, ar fi sa sari in barca. Chiar si dupa calculele tale "o sa vedeti voi in 2-3 ani", cati ani au trecut deja de cand poti sa incarci gratis si de cand da guvernul 10k euro la un EV? eh, adauga-i si pe aia la cei "2-3".

#114
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

View Postgeorge_alexandru, on 31 ianuarie 2022 - 12:44, said:

Daca ne uitam la noi (Romania), potentialul de crestere e mai mare pe energie electrica fata de diesel.
de ce?
din contra..electrica se consuma si la casnic, pe cand masina poate deveni un moft in situatii extreme.

#115
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Tocmai, o cerere in crestere inseamna si crestere de pret  daca productia de energie nu creste si ea. Iar la noi, daca scoatem Hidroelectrica din ecuatie, pretul s-a dublat in ultimul an. La benzina/motorina a crescut cu "doar" 50%.

#116
off3nc3

off3nc3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 01.07.2008

View Postomaigadlolz, on 31 ianuarie 2022 - 12:24, said:

Ireal. Ca sa incarci 77kw cu "100-150 ron" trebuie sa platesti 1.3 - 1.95 lei pe kw. Iar cu 77kw mergi... mult. Acasa n-ai priza?
Aaa, stai domne, ca se scumpeste curentul. LOGIC CA SE VA SCUMPI. La fel cum se vor scumpi si benzina, si motorina, si GPL-ul. Pt ca pretul e dictat de cerere/oferta, iar arabii n-or fi tampiti sa inunde piata cu petrol pe degeaba doar ca sa se stie scapati de el.

In fine, cat mergi de 200 lei cu dieselul ala de 2.2L? cati km faci cu 30 litri? daca ai o masina pe care o misti din joi in pasti, normal ca nu are sens economic sa iti iei una noua, indiferent de motorizare.

Daca vrei doar sa mergi ieftin pana la colt poti sa iti iei tico pe gaz, trotineta, bicicleta. Nu inteleg de ce compari masini noi cu golf din 1991. Sunt curios daca ai mers in 2022 cu o masina din 1991 si pana unde ai ajuns. O masina din 1991 pusa la punct nu costa 2000 euro.

Sper sa nu creez probleme postand link-uri dar am dat un browse the curiozitate zilele astea si m-a dus aici https://turbomag.ro/...sina-electrica/ , in acel chenar se observa pe marimea bateriilor cat ar costa destul de clar. Si da e adevarat ca se scumpesc toate dar nu era vorba ca electric-ul va ramane cel mai economicos ? ENEL are alta parere , eu cand imi cumpar un lucru ma gandesc cum se va desfasura peste 2-3-5 ani nu pe termen scurt.

View Postomaigadlolz, on 31 ianuarie 2022 - 12:52, said:

Cred ca tu ai nevoie de un reality check daca crezi ca vei putea trai cu toti banii in buzunar intr-o societate capitalista. Trecem peste poluare.
In loc sa te agati de o masina din 1991, mai bine financiar, ca vad ca doar asta te intereseaza, ar fi sa sari in barca. Chiar si dupa calculele tale "o sa vedeti voi in 2-3 ani", cati ani au trecut deja de cand poti sa incarci gratis si de cand da guvernul 10k euro la un EV? eh, adauga-i si pe aia la cei "2-3".

Sincer mi-as dori sa traiesc cu toti banii in buzunar in capitalism, pe vremuri cand terminam facultatea visam la o societate bazata pe "meritocratie" si nicidecum pe una de consum , monopol , coruptie s.a.m.d. In orice caz toata discutia asta despre electrice a dus mereu la cat de economicoasa este iar dupa cum se vede si bula asta se apropie de final daca nu a ajuns deja prematur din punct de vedere financiar.

Edited by off3nc3, 31 January 2022 - 13:28.


#117
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

View Postgeorge_alexandru, on 31 ianuarie 2022 - 13:11, said:

Tocmai, o cerere in crestere inseamna si crestere de pret  daca productia de energie nu creste si ea.
pai sunt echipamente din ce in ce mai economice (vezi electrocasnice) si din ce in ce mai multe surse de curent.
f multa lume isi monteaza panouri. foarte multe companii isi monteaza panouri, sau terenuri intregi de panouri. plus investiiile in eoliene.
deci productia de energie creste.
pe langa asta, subventii mai apar la energia electrica (fie verde, fie nu), pe cand la combustibilii fosili..din contra.

View Postoff3nc3, on 31 ianuarie 2022 - 13:18, said:

nu era vorba ca electric-ul va ramane cel mai economicos ? .
pai si este.
ia pune cat ai impozit la 2.2, cat costa o revizie, cati km faci cu 150lei (21l de benzina) si cati faci cu 77kw (un consum mediu de 15kwh/100km) si vezi.
fa un calcul d-asta pe 2 - 3 ani si 30-40k km si mai vedem.

#118
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postoff3nc3, on 31 ianuarie 2022 - 13:18, said:

dar nu era vorba ca electric-ul va ramane cel mai economicos ?
Ia fa tu un calcul TCO pe 5 ani la un electric vs un ICE cu exact aceleasi caracteristici de putere si confort si ai sa vezi ce si cum. De exemplu, BMW seria 3 vs Tesla Model 3. S-ar putea sa fii suprprins cat de ieftina e electrica.

#119
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Nu știu la voi dar la mine prețul la curent a crescut mult mai repede decât cel la benzina.  Din 2020 in 2021 cam cu 50% la priza, la utilizatorul casnic,în timp ce benzina a fluctuat ceva însă cu sub 10%.
Și probabil va fi și mai rău când mai închid ăștia din reactoare.



#120
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View Postoff3nc3, on 31 ianuarie 2022 - 11:49, said:

Multa lume are nevoie de un reality check
Pana aici sunt de acord.

View Postoff3nc3, on 31 ianuarie 2022 - 11:49, said:

sa iti montezi panouri fotovoltaice + wall charger dar asta implica in plus costuri de cel putin 5-6 mii de euro pentru 5-6 panouri si un wallcharger decent de 22kw costa undeva la peste 7000 ron.
Ai pierdut legatura cu realitatea.

1. Sa iti montezi panouri fotovoltaice te costa 2000 lei (400 EUR) prin programul AFM, vreo 3 kWp (8 - 10 panouri).

2. N-ai nevoie de wallcharger de 22 kW

3. Se gaseste wallcharger decent la 2000 lei.

#121
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015

View PostKiloW, on 31 ianuarie 2022 - 15:15, said:

Din 2020 in 2021 cam cu 50% la priza, la utilizatorul casnic,în timp ce benzina a fluctuat ceva însă cu sub 10%.
Asta e doar temporar si irelevant la costul pe suta de km. Benzina, in schimb, creste in continuu, necontrolat si irational (nu exista factori economici exact determinati pt pretul actual). Am bagat alaltaieri benzina cu 7,37, pana la sfarsitul anului ajunge la 8 lei. La mine se simte imediat, Eosul meu papa minim 11 in oras iar pe sport e pe la 14-15%.

Edited by Mohombi, 31 January 2022 - 17:25.


#122
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Cu energia electrica momentan se tot scumpeste, culmea desi consum tot mai putin...platesc tot mai mult.
Posted Image

Daca faceti calculul alimentind de la prize rapide cu 2lei/KWh deja un diesel este mai ecomomic decit un EV la mers extraurban si la extraurban deja trebuie luat in calcul si faptul ca vei alimenta la alti bani decit de acasa.

Edited by Ion_Bumbu, 31 January 2022 - 18:02.


#123
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007

View Postwrc2007, on 31 ianuarie 2022 - 13:47, said:

pai sunt echipamente din ce in ce mai economice (vezi electrocasnice) si din ce in ce mai multe surse de curent.
f multa lume isi monteaza panouri. foarte multe companii isi monteaza panouri, sau terenuri intregi de panouri. plus investiiile in eoliene.
deci productia de energie creste.
pe langa asta, subventii mai apar la energia electrica (fie verde, fie nu), pe cand la combustibilii fosili..din contra.

Cand pui grafice cu LCOE si vezi ca pretul solar/eolian a scazut sub cel gaz/carbune si va scadea in continuare, la fel ca si costul stocarii in baterii vezi ca sar unii ca la noi in Romania e ca nicaieri...
Nu trebuie sa fi doctor docent sa vezi ca in domeniile cu tehnologie de varf costurile au scazut si scad fabulos iar in domeniul fosil preturile nu mai au de unde sa scada.
https://www.eia.gov/..._generation.pdf

Edited by Hansolo, 31 January 2022 - 21:08.


#124
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PostKiloW, on 31 ianuarie 2022 - 15:15, said:

Nu știu la voi dar la mine prețul la curent a crescut mult mai repede decât cel la benzina.  Din 2020 in 2021 cam cu 50% la priza,
La noi aici a crescut prețul de producție al curentului dar transportul și taxele au rămas egale. Cum prețul de producție repezinta 1/5 din prețul total (aici la mine cel puțin) prețul la consumatorul casnic a crescut cu cca 10-15% in realitate.
Eu am negociat anul trecut preț fix pe 2 ani, valabil pana în iulie 2023, așadar mai stau un pic pana sa ma lovească la portofel.

Oricum, mașinile electrice încă se bucura de multe gratuități așadar chiar dacă momentan är creste prețul curentului, per total la TCO pe 3 ani e nesemnificativ. Am ajuns la suma de ~300euro cheltuita pe 20.000 km parcurși, adică cca 1.5 EUR (7 lei) la 100km... nu e prea rău.
Mai e loc vreo 5x pana la echivalentul motorinei, asta la preturile actuale.

Edited by ro_explorer, 01 February 2022 - 02:35.


#125
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

View PostHansolo, on 31 ianuarie 2022 - 21:07, said:

pretul solar/eolian a scazut sub cel gaz/carbune si va scadea in continuare
pt ca nu vor sa vada. ca un cal...
pt ca nu vor sa priceapa ca este mult mai usor sa produci curent decat petrol.
pt ca petrol e limitat, pe cand sursele de curent nu.
pt ca este mult mai usor sa transporti curent decat petrol
pt ca este mult mai prietenos cu mediu sa produci, sa transport curent decat petrol.
pt ca este mult mai simplu sa faci 10 statii de electrice decat o benzinarie cu 10 pompe.
pt ca poti produce curent aproape gratis...dar petrol nu.

dar na...cui sa explici asta.
ce-i doare ca respiram evacuarea de tdi daca el e comod in scaun. de parca..scaunul lui nu are in fata al tdi.

#126
off3nc3

off3nc3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 01.07.2008

View Postkolfleading, on 31 ianuarie 2022 - 17:20, said:

Pana aici sunt de acord.


Ai pierdut legatura cu realitatea.

1. Sa iti montezi panouri fotovoltaice te costa 2000 lei (400 EUR) prin programul AFM, vreo 3 kWp (8 - 10 panouri).

2. N-ai nevoie de wallcharger de 22 kW

3. Se gaseste wallcharger decent la 2000 lei.

Vorbim aici de panouri de cea mai buna calitate solara sau de buget la asemenea bani? Eu stiu ca statul ne da 20.000 pentru acest proiect cat despre wallchargere asa la pret decent te rog directioneaza-ma si pe mine , sa nu mor "prost" nu de alta :)

View Postwrc2007, on 01 februarie 2022 - 08:30, said:

pt ca nu vor sa vada. ca un cal...
pt ca nu vor sa priceapa ca este mult mai usor sa produci curent decat petrol.
pt ca petrol e limitat, pe cand sursele de curent nu.
pt ca este mult mai usor sa transporti curent decat petrol
pt ca este mult mai prietenos cu mediu sa produci, sa transport curent decat petrol.
pt ca este mult mai simplu sa faci 10 statii de electrice decat o benzinarie cu 10 pompe.
pt ca poti produce curent aproape gratis...dar petrol nu.

dar na...cui sa explici asta.
ce-i doare ca respiram evacuarea de tdi daca el e comod in scaun. de parca..scaunul lui nu are in fata al tdi.

Eu nu stiu daca multi realizeaza de cati bani are nevoie un om de rand pentru astfel de instalatii ca sa ajunga sa fie viitorul , tu traiesti cu impresia ca mai mult de 50% din populatia lumii traieste la case ? Nici pe aproape , pentru ca sa intri in acest ecosistem in primul rand ai nevoie de o casa si de o curte generoasa daca in viitor vrei sa iti faci o mica ferma solara cum a facut Bufnici de ex. Ca lumea sa se incalzeasca cu aceasta idee ar trebui in primul rand panourile sa intre la niste preturi derizorii si dupa aceea mai vorbim de lipsa de proprietate deoarece nu cred ca asociatia de locatari te va lasa sa le pui pe acoperisul blocului tau.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate