Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Izolatie pod casa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
adi1202

adi1202

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.04.2019
Buna ziua ,oare ce recomandati pentru izolarea unui pod intre placile de rigips si grinzile de lemn,vata minerala sau spuma poliuretanica ?

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
vata

#3
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Vată minerală (variantă ieftină de izolție)  sau lână (mai scumpă dar cu avantaje multiple)  .

Spuma poliuretanică - în opinia mea - pentru tavane, pod, acoperiș de orice fel  este cea mai proastă soluție dintre toate sistemele de izolație termică pentru că nu lasă umezeala să treacă și astfel permite apariția mucegaiului.   Mai devreme sau mai târziu.

Edited by tomaso, 09 November 2021 - 09:58.


#4
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Vata. Apoi, acoperita cu cherestea de 2 sau 3 cm grosime (un pic slefuita pe partea de sus sa poti merge pe ea, inclusiv descaltat). Evident pusa pe grinzi.
Acoperisul il poti termoizola, cu polister de 5 cm, tesut intre grinzi, apoi totul acoperit cu folie de aluminiu capsata pe grinzi. Are insa un dezavantaj (caldura de jos condenseaza pe aluminiu), daca nu ai aerisiri in pod.

Edited by adip1962, 09 November 2021 - 10:50.


#5
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

 tomaso, on 09 noiembrie 2021 - 09:58, said:

Vată minerală (variantă ieftină de izolție)  sau lână (mai scumpă dar cu avantaje multiple)  .
Culmea ca pe la TV aratau cum ciobanii dadeau foc la lâna de oaie, ca era prea mic pretul ca sa merite sa-si bata capul cu ea.

50 de bani pentru kilogramul de lână – prețul care i-a înfuriat pe crescătorii de ovine!

Ciobanii preferă să arunce lâna decât să o dea la un preț de nimic care, zic ei, în mare parte nu acoperă nici costurile pe care le au cu tunsul oilor sau benzina consumată până la centrele de colectare. De profit nici nu se pune problema!

Edited by Phobos, 09 November 2021 - 10:59.


#6
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 17.03.2008

 adip1962, on 09 noiembrie 2021 - 10:49, said:

Acoperisul il poti termoizola, cu polister de 5 cm, tesut intre grinzi, apoi totul acoperit cu folie de aluminiu capsata pe grinzi. Are insa un dezavantaj (caldura de jos condenseaza pe aluminiu), daca nu ai aerisiri in pod.
Daca izoleaza acoperisul cu, sa spunem 30 de cm de polistiren, da.
Daca izoleaza cu 5 cm, apare condensul, deci si mucegaiul.
Daca face guri de aerisire, izolatia este inutila.

Edited by sacos, 09 November 2021 - 11:13.


#7
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008

 tomaso, on 09 noiembrie 2021 - 09:58, said:

Vată minerală (variantă ieftină de izolție)  sau lână (mai scumpă dar cu avantaje multiple)  .

Spuma poliuretanică - în opinia mea - pentru tavane, pod, acoperiș de orice fel  este cea mai proastă soluție dintre toate sistemele de izolație termică pentru că nu lasă umezeala să treacă și astfel permite apariția mucegaiului.   Mai devreme sau mai târziu.

Si tu vata si lana o pui asa, singura, fara bariera de vapori?
Care-i diferenta dpdv a impermeabilitatii intre vata + bariera de vapori si spuma poliuretanica cu celula inchisa (cea deschisa este putin permeabila!)? -> Nici una.
Chiar mai mult, la vata ai sanse mari sa nu acoperi tot. Oricat te-ai chinui tot iti raman mici gauri din loc in loc.

Edited by mmmgigi, 09 November 2021 - 11:32.


#8
constructorpv89

constructorpv89

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.08.2021
Recomand vata minerala, nu arde.

#9
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 sacos, on 09 noiembrie 2021 - 11:13, said:

Daca izoleaza acoperisul cu, sa spunem 30 de cm de polistiren, da.
Daca izoleaza cu 5 cm, apare condensul, deci si mucegaiul.
Daca face guri de aerisire, izolatia este inutila.
Nu-s de acord.
Termoizolatia descrisa de mine este pentru frigul/caldura de afara, respectiv din acoperis. Vara sau iarna sa poti intra daca ai treaba in pod...In lipsa acestei izolatii, vara nu ai nicio sansa sa poti respira in pod, iar iarna mori de frig.
Pe de alta parte, initiatorul a scris foarte clar. Are rigips pe tavanul camerelor de sub pod. Rigipsul este foarte bun izolator. Daca peste el, asterni un strat de vata de 10 cm grosime si peste el pui scanduri de cherestea, pierderile de caldura din camere sunt mici. Chiar daca aceste scanduri (cele mai ieftine) nu sunt perfect paralele, stratul de vata isi va face treaba.Pana la urma cheresteaua aia in afara ca va tine vata blocata si va tine oarecum caldura/racoarea, scopul principal este sa mergi prin pod si nu sa sari din grinda in grinda. Daca sub ea pui si niste panza anticondens e si mai bine. SI alea izoleaza ceva caldura.
Aerisitoarele din pod sunt niste mici panouri de plastic prevazute cu fante si cu plasa de insecte. Ele au ca scop doar o oarecare miscare a aerului (daca bate vantul). Altfel aerul din pod ramane statut, iar aerul statut este factor favorizant pentru orice fel de daunatori/ciuperci etc.
PS. Am uitat ceva. Grinzile de pod sunt de regula de 10 cm. Cum vrei tu sa puna 30 de cm de polistiren intre ele? Care ar fi rostul si cum realizezi etansarea?

Edited by adip1962, 09 November 2021 - 11:57.


#10
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008

 adip1962, on 09 noiembrie 2021 - 11:54, said:

...
Rigipsul este foarte bun izolator. ...
.. cheresteaua aia in afara ca va tine vata blocata si va tine oarecum caldura/racoarea ...
... Daca sub ea pui si niste panza anticondens e si mai bine. SI alea izoleaza ceva caldura. ...
...

chiar asa.... nu stiu de ce se mai complica lumea cu vata, polistiren, etc... bani aruncati pe geam.
ca doar este suficient rigips, cherestea si panza anticondes sa izolezi.

#11
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu am scris ca este suficient rigipsul...
Nu inteleg rostul postarii tale.

#12
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.01.2013

 adip1962, on 09 noiembrie 2021 - 12:10, said:

Nu am scris ca este suficient rigipsul...
Nu inteleg rostul postarii tale.
fiindca ai scris numai prostii. Sper sa nu-ti urmeze nimeni sfaturile.

#13
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Este parerea si, totodata, problema ta.
Eu am asa ceva, fara panza anticondens ca nu am avut atunci si de atunci... au trecut 5 ani! Asa ca merge si asa! Camerele de la etaj sunt cele mai calduroase iarna.
Solutia mi-a fost recomandata si realizata de o firma de constructori. Eu am platit pentru ea, dar nu vad de ce altul ar face-o.
Intre timp podurile (ca-s doua) au devenit spatii de depozitare. Nu am / nu am avut nicio problema de la realizarea acestei solutii.
Intre timp insa, cheresteaua s-a triplat ca pret, dar si pretul celorlalte materiale nu mai au acelasi pret.
PS. Acea folie de aluminiu are pe o parte burete. Pentru aerisitoare am folosit panouri de aerisire luate din dedeman/leroy, nu mai stiu, dimensiuni parca ceva gen 20x10 cm. Dureaza pana gaseti la culoare... Si oricum daca nu vrei aerisire, ai usa de inchidere la ele.
Dupa izolare, am scapat de dihori sau alte vietuitoare care ma vizitau periodic.
Una este insa casa la tara si alta la oras.
Mai repet o data, podurile mele nu-s locuibile. Este o solutie gasita de niste meseriasi pentru a nu mai pierde caldura iarna si a putea intra in ele vara.

Edited by adip1962, 09 November 2021 - 13:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate