Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Antrenament cu greutati si intermittent fasting

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

 bursucelu_viesel, on 20 decembrie 2021 - 23:55, said:

Pui paie pe focul lui vinciun?
Vezi sa nu se fi referit la intermitent fasting adica o fereastra de 12-16ore de post pe zi. Aici teoria e ca daca ii dai corpului ceva de mancare el nu recurge la rezerva de grasime, ci doar incetineste tot (metabolismul), dar fara manca o zi intreaga e obligat sa recurga la grasime, iar masa musculara zice ca revine usor daca pierzi ceva in ziua aia.
In clipul ala e un screenshot cu un studiu la 29:33, care zice ca nu scade metabolismul in postul negru (de 4zile ooo, eu ma gandeam la 1zi, dar acolo ei vorbesc despre cum sa-i ajute pe obezi probabil)
Ma tenteaza sa incerc o zi de post negru (deobicei ma simt bine atunci), dar am facut piept azi, si nu-mi permit, nu ma risc
Am facut ordine printre vechituri si-am dat de colectia de carti de culturism. Pun o poza cu o coperta cu Arnold care mi-a placut mereu, si pe care chiar o cautasem pe net si n-am gasit-o .

Am sa raspund la aceasta postare aici, pentru ca are mai mult sens pe acest topic dedicat.

Eu pot sa zic din experienta mea, tin relativ des posturi negre.
Il inteleg pe undeva pe @vinciun, ii este teama sa nu piarda masa musculara pe care a pus-o cu greu in ani intregi de antrenamente si sacrificii. Doar ca nu trebuie asa de multa panica.

Cel mai mult am tinut post negru pentru 5 zile, timp in care am pierdut cca 4 kg. Atentie, nu zic ca am slabit 4kg, ci doar ca asa arata cantarul dupa 5 zile de post negru. Eu estimez ca cca 2kg au fost apa pierduta din tesuturi odata cu consumarea rezervelor de glicogen muscular, cca 0.5-1 kg de (sa ma scuzati) c..at (pentru ca atata timp cat mananci regulat ai si niste materii procesate dar inca nu eliminate, insa dupa 36 ore de nemancat nu te mai duci la wc ca nu mai ai de ce) si probabil 1-1.5 kg de tesut adipos.
Dupa 5 zile aratam intr-adevar plat si descarcat dar asta era mai mult pentru ca eram cu zero glicogen in muschi. Nu am facut antrenament de fitness pe durata fastingului, ci doar activitati fizice usoare, gen plimbari lungi.  Primele 2 zile dupa post am mancat relativ putin, deci inca am fost in deficit...dar am facut antrenament. Este uimitor sa vezi ce repede te re-umfli, in principal datorita faptului ca dupa 5 zile de fasting celulele sunt intens sensibile la insulina si mare parte din carbo pe care ii bagi in tine se duc in glicogenul muscular si nu in depozit in ficat sau mai rau, in depozite de grasime. Odata cu intrarea glicogenului in muschi incepi sa retii si apa, asa ca alea 2kg de apa date jos au revenit foarte rapid inapoi. Dupa alte 3-4 zile eram cam la fel ca masa musculara, dar cu 1kg mai putin pe cantar (deci cum ziceam, probabil ca am dat jos 1.5kg de grasime inclusiv cateva sute de grame de muschi si probabil ca aveam iar vreo 500g de rahat in mine ne-eliminat). Overall, dupa 5 zile de post si alte 5 zile de mancare (dar mancat cu cap, nu asa la nimereala) aratam mai bine decat inainte, desi nu neg ca probabil mai aveam de recuperat ceva masa musculara - poate 100-200g (care a revenit in scurt timp, de la memorie musculara plus mancare calitativa).

Altfel, daca vreti sa incercati post negru recomand post de maxim 2 zile. Si fara antrenament cu fiare in perioada asta, in special in mijlocul intervalului (adica sa tii post 16h, mergi la sala si tragi ca apucatul apoi tii post inca 20-30 ore. Asta ar fi intr-adevar o prostie mare). In cazul unui post de 36 ore poti face insa antrenament la sfarsitul perioadei de fasting (atentie, nu ceva foarte intens - oricum nu vei avea acelasi randament), acest lucru va accentua refacerea muschilor prin sinteza proteica crescuta.
Este compromisul perfect intre a avea beneficiile de slabire (si ceva autofagie) si pierderea minima de masa musculara. In cazul asta va exista o perioada (dar scurta, de cateva ore) in care corpul iti va consuma si ceva aminoacizi pentru a face energie, pentru ca el inca nu este obisnuit sa treaca instant pe a consuma energie din grasime. Pare paradoxal, dar pierderea asta de masa musculara se intampla cel mai mult in intervalul 8-16 ore de fasting apoi se intensifica mai mult dupa 48 ore . Dar in perioada 16-36h de fasting corpul incepe sa utilizeze preponderent grasimea pentru nevoile sale si arde mai putin tesut muscular pentru asta.
Din acest motiv, cel mai ok este asa zisul "Monk fasting" - post de 36 ore. Nu trebuie sa il faceti insa foarte des, merge odata pe saptamana (daca sunteti mult supraponderali si intentia principala este sa pierdeti din greutate) sau altel, o data la fiecare 2 saptamani.  

Ce zice @vinciun despre tatal lui este adevarat, insa din punctul meu de vedere este si din lipsa de informatie si facut cumva dupa ureche. Posturile mai lungi nu se fac foarte des, trebuie atentie ce mananci dupa ce tii un astfel de post lung (daca revii si mananci mult si des, distrugi mare parte din beneficiile postului pentru sanatate - ma refer la reglare insulina, metabolism si re-intinerire organism). Este adevarat ca la un post de 7 zile pierzi si ceva masa musculara, cu atat mai mult la unul de 20 zile sau mai mult. Genul acela de post este recomandat de tinut doar in cazuri extreme (sunt cazuri cand un astfel de post poate reinversa anumite boli), nu este pentru oricine, oricand si facut oricum.


Pentru ca suntem pe o arie de fitness-culturism, raman la parerea ca se poate asocia postul intermittent sau fastingul de 36-48h cu antrenamentul de greutati. In mod sigur asta nu te va face la fel de masiv ca si o dieta clasica, acesta este un non-sens (am compara mere cu pere). Si in mod sigur un fasting de 36 ore nu te va face sa arati la fel de definit ca un deficit caloric pe o perioada mai lunga (vorbesc aici de saptamani-luni). Deci cine are asteptarea sa devina definit in sensul culturistic al cuvantului tinand post de 36 ore o data pe saptamana....ei bine, este o asteptare falsa.  
Din punctul meu de vedere, acest gen de post ar trebui tinut de cei care incep sa aiba o rezistenta la insulina si care vor sa tina greutatea (si tesutul adipos) in niste limite acceptabile.

Edited by the_lion, 21 December 2021 - 18:27.


#20
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 the_lion, on 21 decembrie 2021 - 18:21, said:


Il inteleg pe undeva pe @vinciun, ii este teama sa nu piarda masa musculara pe care a pus-o cu greu in ani intregi de antrenamente si sacrificii. Doar ca nu trebuie asa de multa panica.

Lui ii este frica sa nu piarda masa musculara, dar tie, cum am mai spus cu alta ocazie, ajuns la onorabila varsta si realizat, nu prea te mai intereseaza daca pierzi sau nu. Ai vazut ce usor ai afirmat ca ai pierdut cateva sute de grame de muschi? Ai fi spus asta asa de usor acum 15ani?


 the_lion, on 21 decembrie 2021 - 18:21, said:


Dupa alte 3-4 zile eram cam la fel ca masa musculara, dar cu 1kg mai putin pe cantar (deci cum ziceam, probabil ca am dat jos 1.5kg de grasime inclusiv cateva sute de grame de muschi si probabil ca aveam iar vreo 500g de rahat in mine ne-eliminat).

Aratai cam la fel, ca impact vizual general, da. Dar alea cateva sute de grame de muschi, pierdute au fost, "arse" pentru supravietuire si functionarea corpului pe avarii.



 the_lion, on 21 decembrie 2021 - 18:21, said:

Overall, dupa 5 zile de post si alte 5 zile de mancare (dar mancat cu cap, nu asa la nimereala) aratam mai bine decat inainte, desi nu neg ca probabil mai aveam de recuperat ceva masa musculara - poate 100-200g (care a revenit in scurt timp, de la memorie musculara plus mancare calitativa).


Nu prea sunt de acord cu ideea asta de "masa musculara care revine rapid" si nici de memoria musculara care ajuta asa de mult. Ce sa zic, doar daca testosteronul se tripleaza peste noapte, poti recupera rapid. Poate gresesc.

#21
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 the_lion, on 21 decembrie 2021 - 18:21, said:



Ce zice @vinciun despre tatal lui este adevarat, insa din punctul meu de vedere este si din lipsa de informatie si facut cumva dupa ureche.

Te inseli amarnic. El e profesor in domeniu, cate carti are si a citit ( nu articole, nu e generatia youtube) tu nu ai visat. Nu o zic sa te ofensez cumva dar chiar e extrem de fanatic sa zic asa. El experimenteaza din tinerete cu astea si are cum peste 60. Nici vorba de tinut post dupa ureche. Are perioada pregatitoare in care isi adapteaza organismul pentru ce urmeaza, tine postul, apoi are perioada de revenire la mancat. Nu e ca si cum dupa 12 zile de nemancat se baga la friptura si cartofi ca muschii au nevoie.

Ce spui tu, ca ai tinut odata post si ti-ai revenit... nu e foarte concludent. Nu stii cata masa musculara ai pierdut si cat timp ti-a trebuit s-o pui la loc fiindca pierderile au fost mici, ai tinut putin post. Incearca pentru o perioada lunga de timp, sa zicem 3 luni tine post cate 3 zile din saptamana dupa care in cele 4 zile ale saptamanei mananca ca sa compensezi. Vedem dupa vreo 3-4 luni de mancat in ritmul asta daca tot asa o sa pierzi grasime si o sa pui mereu la loc muschii ar insemna sa devii musculos si superdefinit. Te bagi? Eu nu am motive s-o fac.

#22
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

 sandu222, on 21 decembrie 2021 - 20:24, said:

Lui ii este frica sa nu piarda masa musculara, dar tie, cum am mai spus cu alta ocazie, ajuns la onorabila varsta si realizat, nu prea te mai intereseaza daca pierzi sau nu. Ai vazut ce usor ai afirmat ca ai pierdut cateva sute de grame de muschi? Ai fi spus asta asa de usor acum 15ani?


Pierdut e prea mult spus iar cateva sute este exagerat (daca crezi ca mai mult de 100-200g).


 sandu222, on 21 decembrie 2021 - 20:24, said:

Aratai cam la fel, ca impact vizual general, da. Dar alea cateva sute de grame de muschi, pierdute au fost, "arse" pentru supravietuire si functionarea corpului pe avarii.


Aminoacizii aia cel mai probabil au fost arsi in perioada aceea de care spuneam (cateva ore), cand corpul nu este inca obisnuit sa foloseasca preponderent grasimea pe post de energie si ca atare probabil ceva tesut muscular este descompus si "ars" pt a face glicogen. Nu este nimic tragic, stai tu linistit ca astfel de procese au loc in corpul tau fara ca tu sa stii. Dupa ce corpul primeste hrana cu proteine de calitate, el va folosi nutrientii mult mai bine decat cand esti ghiftuit: carbo ii foloseste intr-un procent mai mare pentru a reumple rezervele de glicogen abia apoi incepe sa stocheze in ficat, proteinele (aminoacizii) sunt folositi pentru a repara tesutul muscular.
Chestia este ca tu si altii credeti ca "pierderea" asta de tesut muscular se intampla ca si cum cum corpul ar taia din muschiul ala o portiune...si nu este deloc asa. Daca fac o analogie cu un zid de caramizi si mortar, in momentul in care nu-i mai dai nutrienti corpului, in prima faza corpul incepe sa refoloseasca anumite chestii pe care deja le are...iar asta seamana mai degraba cu recuperarea si folosirea mortarului in exces care iese dintre caramizi de catre un zidar priceput si nicidecum cu daramarea ultimelor 20-30 caramizi lipite, pentru a lua mortarul de acolo.
Aaaa, daca vorbim de fasting prelungit sau facut prea des, atunci da, corpul foloseste cat poate din ce mai are pe acolo, dar cand nu-i dai in mod regulat ce ii trebuie atunci incepe sa arda si proteinele.
Iar asta se intampla si pe o dieta hipocalorica, doar ca mai putin in fiecare zi (asta si pentru ca deficitul este mai mic, de doar 400-500 calorii sau cu cat mergi tu in deficit).
Diferenta majora insa la fasting este ca fiind pe o perioada scurta, corpul nu incepe INCA sa isi reseteze consumatorii. Daca tu nu ii dai mancare 24 ore el nu este asa panicat cum esti tu si @vinciun, o sa secrete grelina de 2-3 ori cand stia ca in mod normal trebuia sa vina o masa...dar apoi trece timpul, trec repede orele si gata, a scapat. Iar daca faci asta doar din cand in cand, el nu-si ajusteaza in jos metabolismul pentru ca stie ca chestia asta nu devine un pattern.
In cazul unui deficit caloric pe perioada mai lunga insa corpul vede ca zi dupa zi primeste energie mai putina decat primea odata...asa ca incepe sa fie economicos. Taie anumiti consumatori, iti taie si tie din energie (de ce crezi ca esti mai low-energy cand esti pe deficit?) si dupa ceva timp incepe sa se uite si la masa aia musculara in exces care tot vrea o parte din energie pentru a se mentine.

 sandu222, on 21 decembrie 2021 - 20:24, said:

Nu prea sunt de acord cu ideea asta de "masa musculara care revine rapid" si nici de memoria musculara care ajuta asa de mult. Ce sa zic, doar daca testosteronul se tripleaza peste noapte, poti recupera rapid. Poate gresesc.

Ba da, ti-am explicat si mai sus de ce. Nu este vorba de portiuni intregi de tesut muscular "ars" ci doar de cate o "caramida" de colo, alta din alta parte...overall zidul ramane la fel. Iar daca este pe termen scurt (si crede-ma, 24-36ore este un termen scurt), corpul stie de unde a luat niste caramizi si cand primeste hrana inapoi incepe sa le puna la loc.
Pe termenul asta de 24-48 ore este mai putin important ce se intampla cu testosteronul...si mult mai important este ce se intampla cu insulina si hormonul de crestere.

Noi (ca si culturisti) avem o perceptie sau o asteptare gresita de la hormonul de crestere (HGH), asta pe care il avem in mod normal. Si partea proasta este ca HGH si insulina, ambii puternic cu rol anabolic, sunt antagonici, in mod normal nu poti avea sus simultan atat nivelul de insulina cat si HGH (de ce crezi ca profesionistii"care recurg la doping cu HGH baga si ceva insulina? -  un exemplu aici).
Cand mananci, creste nivelul de insulina si scade HGH, iar hormonul dominant si anabolic in perioada asta devine insulina. Partea naspa pentru noi (ca si culturisti) este ca HGH creste cand suntem pe fasting (cand nu mancam), dar ghici ce, rolul lui in acest moment nu este de a forta anabolismul ci de a preveni catabolismul.
Masinaria asta de corp uman este absolut magnifica, are niste reglaje fine facute pentru supravietuire si mentinerea unui echilibru, nu pentru a ne face pe noi niste monstri musculari.
De ce crezi ca multi, atunci cand incep sa bage HGH


Revin si spun, daca vorbim strict de a deveni cat mai mare posibil, este fucking evident ca nu o sa recurgi la fasting (fie mai lung, fie intermittent fasting). Doar ca trebuie sa iesim din discutia asta cu "uite profesionistii, nu fac fasting" pentru ca ne pune pe o directie gresita. In primul rand definitoriu pentru profesionistii aia este dopingul, ala ii face sa fie la nivelul ala de monstrii dpdv muscular.
Deci putem vorbi de fasting si intermittent fasting pentru oameni normali, al caror scop nu este cel de a acumula masa musculara in excess, ci de a mentine ceea ce au ca masa musculara si de a preveni luarea in greutate (mai ales odata cu varsta). Apoi, este si o componenta in ceea ce priveste sanatatea si longevitatea, este deja cunoscut ca cei care traiesc mult si sunt mai sanatosi la varste avansate nu sunt cei care au "rupt porcii pe genunchi" timp de zeci de ani.

Edited by the_lion, 21 December 2021 - 22:09.


#23
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 the_lion, on 21 decembrie 2021 - 18:21, said:


Pentru ca suntem pe o arie de fitness-culturism, raman la parerea ca se poate asocia postul intermittent sau fastingul de 36-48h cu antrenamentul de greutati. In mod sigur asta nu te va face la fel de masiv ca si o dieta clasica, acesta este un non-sens (am compara mere cu pere). Si in mod sigur un fasting de 36 ore nu te va face sa arati la fel de definit ca un deficit caloric pe o perioada mai lunga (vorbesc aici de saptamani-luni). Deci cine are asteptarea sa devina definit in sensul culturistic al cuvantului tinand post de 36 ore o data pe saptamana....ei bine, este o asteptare falsa.  
Din punctul meu de vedere, acest gen de post ar trebui tinut de cei care incep sa aiba o rezistenta la insulina si care vor sa tina greutatea (si tesutul adipos) in niste limite acceptabile.

Asa da, nu citisem finalul. Asa suntem toti de acord dar bursucelul intrebase daca nu cumva postul intermitent e o varianta mai buna decat dieta clasica pentru a obtine muschi mari si definiti. Raspunsul este evident - nu. Altfel da, daca nu vrei sa fii mereu cu calorii in cap si alte de astea poti sa-ti alegi o zi in saptamana in care nu mananci nimic, de dorit ziua precedenta si cea care urmeaza sa fie tot mai lejere, bazate pe vegetale mai mult nu carne. In felul asta scazi automat media calorica pentru toata saptamana, lasi ficatul, pancreasul si flora sa se regenereze, odihneasca etc. Sunt de acord ca pentru unii poate aduce beneficii considerabile dar nu e pentru acel care vrea sa obtina maximul dintr-o dieta si e dispus sa urmeze o dieta calculata la sange.

 the_lion, on 21 decembrie 2021 - 22:03, said:


Aaaa, daca vorbim de fasting prelungit sau facut prea des, atunci da, corpul foloseste cat poate din ce mai are pe acolo, dar cand nu-i dai in mod regulat ce ii trebuie atunci incepe sa arda si proteinele.
Iar asta se intampla si pe o dieta hipocalorica, doar ca mai putin in fiecare zi (asta si pentru ca deficitul este mai mic, de doar 400-500 calorii sau cu cat mergi tu in deficit).
Diferenta majora insa la fasting este ca fiind pe o perioada scurta, corpul nu incepe INCA sa isi reseteze consumatorii. Daca tu nu ii dai mancare 24 ore el nu este asa panicat cum esti tu si @vinciun, o sa secrete grelina de 2-3 ori cand stia ca in mod normal trebuia sa vina o masa...dar apoi trece timpul, trec repede orele si gata, a scapat. Iar daca faci asta doar din cand in cand, el nu-si ajusteaza in jos metabolismul pentru ca stie ca chestia asta nu devine un pattern.
In cazul unui deficit caloric pe perioada mai lunga insa corpul vede ca zi dupa zi primeste energie mai putina decat primea odata...asa ca incepe sa fie economicos. Taie anumiti consumatori, iti taie si tie din energie (de ce crezi ca esti mai low-energy cand esti pe deficit?) si dupa ceva timp incepe sa se uite si la masa aia musculara in exces care tot vrea o parte din energie pentru a se mentine.


Toate astea sunt presupuneri. Nu stii ce se petrece cu adevarat in corp.

 the_lion, on 21 decembrie 2021 - 22:03, said:

, este deja cunoscut ca cei care traiesc mult si sunt mai sanatosi la varste avansate nu sunt cei care au "rupt porcii pe genunchi" timp de zeci de ani.

Pai da, dar nu poti sa-i pui pe acei care au o dieta echilibrata, cu grasimi putine si moderata in carbo, axata pe proteine de calitate si legume, in aceeasi oala cu acei care rup porcul pe genunchi. Nu-ti pare?

Edited by vinciun, 21 December 2021 - 22:14.


#24
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

 vinciun, on 21 decembrie 2021 - 22:00, said:

Te inseli amarnic. El e profesor in domeniu, cate carti are si a citit ( nu articole, nu e generatia youtube) tu nu ai visat. Nu o zic sa te ofensez cumva dar chiar e extrem de fanatic sa zic asa. El experimenteaza din tinerete cu astea si are cum peste 60. Nici vorba de tinut post dupa ureche. Are perioada pregatitoare in care isi adapteaza organismul pentru ce urmeaza, tine postul, apoi are perioada de revenire la mancat. Nu e ca si cum dupa 12 zile de nemancat se baga la friptura si cartofi ca muschii au nevoie.

Ce spui tu, ca ai tinut odata post si ti-ai revenit... nu e foarte concludent. Nu stii cata masa musculara ai pierdut si cat timp ti-a trebuit s-o pui la loc fiindca pierderile au fost mici, ai tinut putin post. Incearca pentru o perioada lunga de timp, sa zicem 3 luni tine post cate 3 zile din saptamana dupa care in cele 4 zile ale saptamanei mananca ca sa compensezi. Vedem dupa vreo 3-4 luni de mancat in ritmul asta daca tot asa o sa pierzi grasime si o sa pui mereu la loc muschii ar insemna sa devii musculos si superdefinit. Te bagi? Eu nu am motive s-o fac.

Pai daca zici ca a studiat mult, inseamna ca scaderea aia in greutate si pierderea de masa musculara este un fapt asumat apriori. De care nu ar trebui sa te plangi nici tu acum si nici el...caci in definitiv, a ajuns unde dorea, nu? Aaaa, daca voia sa devina ca tine facand fasting la modul ala, atunci este total gresit.
Eu nu am zis ca am tinut doar o singura data post...ci doar ca cel mai lung post a fost de 5 zile. Am inceput mai intai cu post de 24h, apoi 36, 48. La fiecare din ele, pe langa studiul de dinainte, am incercat sa invat si sa vad ce si cum functioneaza pentru mine. Ideea de la care am pornit eu nu a fost sa scap de toata masa musculara...daca asta era, poate aplicam metoda tatalui tau. Eu am vrut sa vad cum reactioneaza corpul, ce pot obtine si in principal, daca este ok ceea ce fac si daca ma simt bine. Acum nu tin post mai lung de 36-48h pentru ca am observat ca daca fac fasting de mai lunga durata (si mai mult de 5 zile nu m-as duce acum), atunci trebuie sa fie suficient de rar (adica odata la 5-6 luni un post de 5 zile). Deci am rezultate mult mai bune facand fasting de durata mai scazuta, dar relativ mai des (de 2-3 ori pe luna). Chestiile astea le simti pe propriul corp, dar doar daca vrei si poti sa intelegi ce faci, daca si unde ai gresit.

Nu zic ca este neaparat gresita din start ci ca depinde ce a vrut sa faca cu metoda aia. Daca a vrut sa slabeasca cat mai mult, inclusiv din masa musculara, atunci i-a reusit. Daca insa a vrut sa scape progresiv de niste kg in plus dar sa pastreze cat mai mult din masa musculara, atunci este profund eronat din start.
Exemplul dat de tine mai sus, cu 3 zile de post in fiecare saptamana, pentru 3 luni, exact in directia aia te duce. Eu zic ca si-a setat foarte gresit strategia. Ar fi avut rezultate muult, dar muuult mai bune in directia pastrarii masei musculare daca alea 3 zile de post din saptamana nu erau legate.
Vezi, acelasi lucru poate fi ok sau rau, in functie de unde speri sa ajungi facand acel lucru.

Edited by the_lion, 21 December 2021 - 22:31.


#25
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 the_lion, on 21 decembrie 2021 - 22:24, said:



Pai daca zici ca a studiat mult, inseamna ca scaderea aia in greutate si pierderea de masa musculara este un fapt asumat apriori.

Bineinteles. El cauta alte efecte nu muschi mai mari.

 the_lion, on 21 decembrie 2021 - 22:24, said:



Eu zic ca si-a setat foarte gresit strategia.

Cine? Cand?

 the_lion, on 21 decembrie 2021 - 22:24, said:





Nu zic ca este neaparat gresita din start ci ca depinde ce a vrut sa faca cu metoda aia.

Care metoda? Tu inca nu stii ce facut si de ce dar  judeci :)

Tu nu intelegi ca eu nu vorbesc de un caz, o metoda... El toata viata a tinut nenumarate posturi. Primele erau de o zi, apoi cu timpul a inceput sa bage de 3 zile, apoi 5 zile, 6 zile. Cele mai multe au fost de 5-6 zile dar a avut si mai lungi. Cel mai lung de 26 daca nu ma insel.

#26
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

 vinciun, on 21 decembrie 2021 - 22:34, said:


Cine? Cand?



Care metoda? Tu inca nu stii ce facut si de ce dar  judeci Posted Image

Tu nu intelegi ca eu nu vorbesc de un caz, o metoda... El toata viata a tinut nenumarate posturi. Primele erau de o zi, apoi cu timpul a inceput sa bage de 3 zile, apoi 5 zile, 6 zile. Cele mai multe au fost de 5-6 zile dar a avut si mai lungi. Cel mai lung de 26 daca nu ma insel.


Pai doar ce am zis mai sus, nu asa se face fasting. Sau nu asa se face fasting daca vrei sa pastrezi cat de cat si masa musculara. Din ce spui, face prea mult, prea des.

#27
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 the_lion, on 21 decembrie 2021 - 22:24, said:

Ar fi avut rezultate muult, dar muuult mai bune in directia pastrarii masei musculare daca alea 3 zile de post din saptamana nu erau legate.
Despre ce vorbesti? Eu iti dadusem un exemplu ipotetic cu alea trei zile ca sa se inteleaga clar ca nu e cum spuneai. Nu e adevarat ca in post slabesti mai multa grasime si foarte putina masa musculara iar dupa post pui la loc rapid muschii pierduti si beneficiezi de cateva kg de grasime in minus avand aceeasi masa musculara ca inainte de post. Prin exemplul meu oricine isi da seama ca nu era, daca era asa atunci acel exemplu ar functiona perfect. Daca acel exemplu dat de mine nu functioneaza inseamna ca nu e cum spui tu si toate teoriile alea cu insulina si hormoni sunt doar niste interpretari optimiste, poti sa nu ma crezi dar eu stiu bine ca e asa.

 the_lion, on 21 decembrie 2021 - 22:36, said:


  Din ce spui, face prea mult, prea des.

Imi pare ca iti faci niste idei despre nu care nu am spus nimic. Cand am spus cat de des tine el post? Ca daca sincer sa fiu nici eu nu pot da un raspuns corect, trebuie sa-l intreb.

#28
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

 vinciun, on 21 decembrie 2021 - 22:14, said:



Toate astea sunt presupuneri. Nu stii ce se petrece cu adevarat in corp.

La fel sunt si in cazul tau, cand presupui ce se intampla (benefic) mancand des.
Partea interesanta este ca amandoi parem multumiti si ca pare ca ambele functioneaza. Deci depinde de la om la om si de la ce teluri si asteptari ai...

 vinciun, on 21 decembrie 2021 - 22:14, said:

Pai da, dar nu poti sa-i pui pe acei care au o dieta echilibrata, cu grasimi putine si moderata in carbo, axata pe proteine de calitate si legume, in aceeasi oala cu acei care rup porcul pe genunchi. Nu-ti pare?
Nici macar asa, mereu longevitatea a fost mai degraba asociata cu foamea (nu foame extrema si nu una care sa produca deficiente si carente pe termen lung) decat cu mancatul regulat la ore fixe.

#29
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Probabil e vorba de cateva posturi pe an.

 the_lion, on 21 decembrie 2021 - 22:40, said:


Nici macar asa, mereu longevitatea a fost mai degraba asociata cu foamea (nu foame extrema si nu una care sa produca deficiente si carente pe termen lung) decat cu mancatul regulat la ore fixe.

De unde stii? Cum justifici?

 the_lion, on 21 decembrie 2021 - 22:40, said:



La fel sunt si in cazul tau, cand presupui ce se intampla (benefic) mancand des.

Da, presupunem, dar macar asta a fost testata si si-a dovedit eficienta, a trecut testul timpului. Postul a devenit acum la moda si e controversat. Ca iti place sa testezi si ti se potriveste..  sa fii sanatos.

#30
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

 vinciun, on 21 decembrie 2021 - 22:40, said:

Despre ce vorbesti? Eu iti dadusem un exemplu ipotetic cu alea trei zile ca sa se inteleaga clar ca nu e cum spuneai. Nu e adevarat ca in post slabesti mai multa grasime si foarte putina masa musculara iar dupa post pui la loc rapid muschii pierduti si beneficiezi de cateva kg de grasime in minus avand aceeasi masa musculara ca inainte de post. Prin exemplul meu oricine isi da seama ca nu era, daca era asa atunci acel exemplu ar functiona perfect. Daca acel exemplu dat de mine nu functioneaza inseamna ca nu e cum spui tu si toate teoriile alea cu insulina si hormoni sunt doar niste interpretari optimiste, poti sa nu ma crezi dar eu stiu bine ca e asa.


Eu am tinut post la modul acela, cu 3 zile pe saptamana de fasting, dar nu 3 zile legate. Deci fasting 24 ore, apoi 1-2 zile de mancat normal (sau chiar un pic peste), apoi iar fasting.
Este dreptul tau sa nu ma crezi, insa nu am pierdut masa musculara asa cum crezi tu.
Dar atentie, am facut asta in ideea de a da jos niste kilograme. Vrei sa imi zici ca tu, cand ai tinut dieta aia ca sa se vada abdomenul, nu ai pierdut deloc masa musculara? Hai bre...fugi cu ursul...

 vinciun, on 21 decembrie 2021 - 22:40, said:

Imi pare ca iti faci niste idei despre nu care nu am spus nimic. Cand am spus cat de des tine el post? Ca daca sincer sa fiu nici eu nu pot da un raspuns corect, trebuie sa-l intreb.
Sorry daca asa pare, insa asta ai transmis. Ca face post mult si des. Mai mult de 2 posturi de 7 zile pe an este deja mult. Si oricum este mult post de 7 zile daca voia sa pastreze cat mai mult din masa musculara. Cum am mai spus, optim este 36h, facut de 2-3 ori pe luna. Dar asta nu te duce nicidecum nici la a fi definit, nici musculos (pentru ca nu ai inteles ce am zis de HGH si ce face el atunci cand tii post).

Edited by the_lion, 21 December 2021 - 22:50.


#31
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Bineinteles ca am pierdut, nici nu am spus vreodata ca nu. Dar si eu am bagat un deficit cam agresiv, am luat-o prea rapid. Cand esti cat de cat avansat devine imposibil sa dai jos grasime fara sa sacrifici si muschi. Toti cauta varianta optima pentru a slabi pierzand minim de muschi. Azi, cea mai eficienta metoda cunoscuta si recunoscuta de majoritatea profesionistilor in domeniu e un deficit caloric lejer pe termen lung. Cu cat e mai lejer deficitul cu atat mai bine va functiona organismul si va da jos din grasime incet, confortabil, fara matr stres si pierderi de masa musculara. Cu cat e mai mare deficitul cu atat si pierderile de masa musculara sunt mai mari. Slabire rapida = pierderi mari de masa musculara. Acumulare de kg rapide egal cu pus multa grasime pe corp. Asta e tot.

 the_lion, on 21 decembrie 2021 - 22:48, said:



Cum am mai spus, optim este 36h, facut de 2-3 ori pe luna. Dar asta nu te duce nicidecum nici la a fi definit, nici musculos (pentru ca nu ai inteles ce am zis de HGH si ce face el atunci cand tii post).

Optim e pentru tine, pentru nivelul tau si pentru scopurile tale. Tata avea alte idei in cap, nu patretele. De exemplu si-a vindecat o prostatita foarte severa. Un medic l-a scurs de 1000 de euro si situatia se tot agrava. Dupa 26 zile de post, cand a trecut scanerul, toate organele interne inclusiv prostata erau ca la un flacau.

#32
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

 vinciun, on 21 decembrie 2021 - 22:46, said:


Da, presupunem, dar macar asta a fost testata si si-a dovedit eficienta, a trecut testul timpului. Postul a devenit acum la moda si e controversat. Ca iti place sa testezi si ti se potriveste..  sa fii sanatos.

De fapt nu prea. Repet, rezultatele obtinute de culturistii profesionisti la care toti faceti cruce nu sunt in mod fundamental legate de dieta asta cu mancat des. Sau mai precis, nu dieta este definitorie. Daca doar mancau des si se antrenau, atunci erau clar ceva mai musculosi decat omul normal, dar nici pe departe cu muschii din zilele noastre. Ceea ce ii face asa in primul rand este dopingul.

Altfel, daca te uiti la atletii naturali, atunci nu prea sunt exemple care sa sfideze legile fizice si anatomice.

Daca ne uitam un pic in urma (ultimii zeci de ani), nu cred ca putem disocia total obezitatea din ce in ce mai prezenta ,de obiceiul asta de a manca des. Ok, este si abundenta asta de mancare si calorii...dar primordial este ca este mult mai usor sa sari calul mancand des. Un pic mai mult la o masa, inca un pic la cealalta....si uite asa te uiti pe plaja si vezi numai burti.

#33
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Bun. Eu ma opresc aici. Tu iar imi aduci exemplu cu mancaii burtosi pe care ii vezi pe strada. Eu nu am nimic in comun cu ei.
Spor la toti! Cu IF sau nu, traiasca sportul!

#34
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

 vinciun, on 21 decembrie 2021 - 22:59, said:

Bineinteles ca am pierdut, nici nu am spus vreodata ca nu. Dar si eu am bagat un deficit cam agresiv, am luat-o prea rapid. Cand esti cat de cat avansat devine imposibil sa dai jos grasime fara sa sacrifici si muschi. Toti cauta varianta optima pentru a slabi pierzand minim de muschi. Azi, cea mai eficienta metoda cunoscuta si recunoscuta de majoritatea profesionistilor in domeniu e un deficit caloric lejer pe termen lung. Cu cat e mai lejer deficitul cu atat mai bine va functiona organismul si va da jos din grasime incet, confortabil, fara matr stres si pierderi de masa musculara. Cu cat e mai mare deficitul cu atat si pierderile de masa musculara sunt mai mari. Slabire rapida = pierderi mari de masa musculara. Acumulare de kg rapide egal cu pus multa grasime pe corp. Asta e tot.
Pai vezi...si atunci ce atata lamentat ca pierzi cateva grame la un post de 24 ore? Ma repet pentru a enspia mia oara, nu vorbesc de fasting si fitness din perspectiva competionala sau pentru a arata ca modelele din reviste.
Daca iesim din paradigma asta, atunci o sa vezi ca nu este mare diferenta colosala intre a tine o dieta in deficit caloric (ca om normal, nu ca si culturist care vrea sa ajunga la single digit body fat) pe termen lung sau un fasting de scurta durata bine programat.

 vinciun, on 21 decembrie 2021 - 22:59, said:

Optim e pentru tine, pentru nivelul tau si pentru scopurile tale. Tata avea alte idei in cap, nu patretele. De exemplu si-a vindecat o prostatita foarte severa. Un medic l-a scurs de 1000 de euro si situatia se tot agrava. Dupa 26 zile de post, cand a trecut scanerul, toate organele interne inclusiv prostata erau ca la un flacau.
Exact ce spuneam, postul are si niste beneficii pentru sanatate care nu pot fi negate. Sunt exemple in care medici mai deschisi la minte si care studiaza, au raportat faptul ca un fasting de 3-5 zile pe perioada chimioterapiei a "offsetat" o parte din efectele negative ale acestia. Bineinteles, nu sunt dintre medicii care au incetat sa studieze dupa ce au terminat facultatea si care si in prezent iau de bune doar ceea ce au invatat ei atunci (de aici si o parte din ideea cu micul dejun ar fi masa cea mai importanta si ca fara mic dejun ne-am ofili pe picioare).

 vinciun, on 21 decembrie 2021 - 23:03, said:

Bun. Eu ma opresc aici. Tu iar imi aduci exemplu cu mancaii burtosi pe care ii vezi pe strada. Eu nu am nimic in comun cu ei.
Spor la toti! Cu IF sau nu, traiasca sportul!

Tu nu, insa nu vrei sa intelegi ca sunt putini oameni atat de dedicati ca si tine. Multi habar nu au ce dracu este aia o calorie....deci ce daca mananca 3 biscuiti in plus la o masa? Chestia este ca 3 biscuiti la o masa, alte 2 linguri la cealalta...se aduna. Si daca ai 3 mese si 3 gustari si la toate mananci doar putin mai mult (deci nicidecum nu trebuie sa fii asa mancau cum zici tu)...uite asa se ajunge la kg in plus. Nu mai zicem si de faptul ca 90% nu leaga si sucurile sau chestiile lichide de ideea de masa sau mancat sau calorii.
Ideea este ca poti ajunge la surplus caloric mai usor atunci cand mananci mai des, daca nu stii exact cat sa mananci si nu ai idee de cam ce contine fiecare din chestiile alea din farfurie.

#35
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 the_lion, on 21 decembrie 2021 - 23:15, said:


Pai vezi...si atunci ce atata lamentat ca pierzi cateva grame la un post de 24 ore? Ma repet pentru a enspia mia oara, nu vorbesc de fasting si fitness din perspectiva competionala sau pentru a arata ca modelele din reviste.

Da,boss,dar acum doscutia a fost adusa din perspectiva de masa musculara si definire. Asta a fost neclaritatea baiatului.

 the_lion, on 21 decembrie 2021 - 23:15, said:


Tu nu, insa nu vrei sa intelegi ca sunt putini oameni atat de dedicati ca si tine. Multi habar nu au ce dracu este aia o calorie.

Nu e problema mea. Baiatul a intrebat daca postul intermitent e mai eficient pentru masa musculara si definire decat o dieta clasica de culturism.

E ca si cum as spune eu ca "sa inveti la scoala nu ajuta fiinca multi nu invata". Pai nu putem vorbi despre beneficiile dietei cand nu urmezi acea dieta,nu?

#36
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Bre...bursucelul vrea sa reinventeze cam totul despre fitness si culturism...incepand cu aparate noi construite ca in epoca de piatra si terminand cu discutii despre alimentatia de tip culturism pe baza de soia si paine. Si la toate se intreaba daca nu ar fi mai bune decat ce exista in prezent...asa ca de ce te miri? Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate