Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Pfizer sau Johnson & Johnson

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 01.09.2021

View Postcorinadaniela, on 08 noiembrie 2021 - 13:24, said:


Vaccinul trebuie să-l faci pentru sănătatea ta în primul rand, și pentru a-i proteja pe cei din jur.


Cum ii protejezi pe cei din jur daca esti vaccinat? Din cate stiu eu viteza de transmitere e aceeasi, deci vaccindu-te te protejezi pe tine.

#38
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 01.05.2006

View PostSeNNNZaTIoN, on 08 noiembrie 2021 - 12:21, said:

Am tot căutat pe internet informații


Ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha!

#39
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009

View Poststefan0011, on 08 noiembrie 2021 - 17:05, said:



Cum ii protejezi pe cei din jur daca esti vaccinat? Din cate stiu eu viteza de transmitere e aceeasi, deci vaccindu-te te protejezi pe tine.

Nu toți vaccinații se îmbolnăvesc de covid. Iar cei care au totuși acest ghinion, înseamnă că fie au un răspuns imunitar deficitar (unii) , fie au luat boala din familie (unde clar nu sta nimeni cu masca în casa) , fie s-au relaxat prea mult după ce s-au vaccinat, au lăsat garda jos și nu au mai fost atenți /conștiincioși sa poarte masca în continuare, sa păstreze distanta fata de alții, sa aibă grija cu igiena mâinilor, sa nu bântuie prin toate magazinele și mallurile, șamd.

Sa nu uitam de cei asimptomatici, vaccinați și nevaccinati deopotriva, care habar nu au ca împrăștie virusul peste tot unde se duc.
De aceea era importanta testarea gratuita periodica, efectuarea anchetelor epidemiologice "la sânge", verificarea respectării carantinei/izolării de către cei bolnavi și contacții lor direcți, controale peste tot în transportul în comun, etc. Cu alte cuvinte mai multa responsabilitate și implicare din partea tuturor, cetățeni și autorități.
Discuția e mult prea lunga și ampla.
Ideea este ca la noi la romani lipsesc aproape cu desăvârșire empatia și grija fata de cei din jur. Nu numai în contextul pandemiei, ci și la modul general, ca nație.


#40
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View Postbai3tzash, on 08 noiembrie 2021 - 14:25, said:


Ai patit tu asta? Ca restul lumii nu a patit asa ceva :)). Poate esti tu caz mai special de lesini sau abia supravietuiesti unui vaccin.

Nu. Eu nu m-am vaccinat dar, în familie, unuia i s-au înmuiat picioarele după prima doză iar altul a făcut febră după a doua doză și a transpirat leoarcă noaptea.
După aia și-au revenit...

#41
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
https://www.libertat...atiilor-3822900

#42
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View Poststefan0011, on 08 noiembrie 2021 - 17:05, said:


Cum ii protejezi pe cei din jur daca esti vaccinat? Din cate stiu eu viteza de transmitere e aceeasi, deci vaccindu-te te protejezi pe tine.

Faci o forma mai ușoară și nu-i mai îngrijorezi.
Majoritatea oamenilor sănătoși rezistă la vaccin, deci se poate depăși momentul.

Edited by Rav_885, 08 November 2021 - 17:48.


#43
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 20.05.2013

View PostJurasikMan, on 08 noiembrie 2021 - 16:56, said:

Desi sunt tehnologii diferite ,...
Tine minte cuvintele mele  esti mai istet in clipa asta decat un vaccinat . tu ai timp sa te vaccinezi ( si vei avea si alternative in curand ) ....vaccinatii nu se mai pot dezvaccina .
Si un edit vesel : sa nu crezi ca eticheta de tampit se pune doar pe nevaccinati. in Cluj , au fost vaccinati care nu si-au dat jos plasturele 21 de zile sa nu curga vaccinul. Cauta ca sunt niste articole pe tema .
Ai inceput bine, dar la final ai dat cu bata in balta...

Pt initiator: nu prea mai e timp sa te vaccinezi, momentul oportul ar fi fost in august, pt a avea protectie maxima in septembrie -octombrie - noiembrie . Pe viitor poti alege unul din vaccinurile de generatie nou - desi si pentru ele se vor gasi gica contra, care sa le impute toate relele pamantului - de la semnul diavolului, la sterilitate, dezvoltarea cheliei sau mai stiu eu ce alta bazaconie) .

Si pt antivaccinisti: nu va bazape pe noua pastila anti covid. Trebuie administrata in max 3-5 zile de la infectare, iar in Romania nu cred ca ajunge nimeni in 4-5 zile la spital sa o primeasca. Si aici nu vorbeste nimeni de efecte adverse, de tozicitatea pe ficat, rinichi etc. Nu uitati ca toate pastilele sunt procesate prin ficat. Pt cei ce se sperie de  continutul celor 0.3 ml de vaccin, nu conteaza toate toxinele cu care ne bombardam ficatul?

#44
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postcatalinman, on 08 noiembrie 2021 - 14:47, said:


Sa inteleg ca ai facut doza 1 + rapel cu Pfizer, iar la doza 3 (booster) ai facut cu Moderna. :D

Merge si asa? Ca ma gandeam ca la booster trebuie sa faci Pfizer daca ai avut cu Pfizer sau Moderna daca ai avut cu Moderna primele 2 doze.
Esti aitist, asa e? :P
Organismul uman e mai complex ca o retea mesh.

#45
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

View PostSeNNNZaTIoN, on 08 noiembrie 2021 - 12:21, said:

Salut, am decis sa ma vaccinez și sunt indecis între cele 2 vaccinuri, am 21 de ani. Am tot căutat pe internet informații, dar as vrea sa aud parerea celor vaccinați. Voi ce recomandați?
Ar fi bine sa te documentezi,sa vorbesti cu medicul de familie.Eu am facut Cu Johnson,si undeva la ~10 zile am fost cam terminat....

#46
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,395
  • Înscris: 09.08.2006

View PostExcelsior01, on 08 noiembrie 2021 - 18:55, said:

Ar fi bine sa te documentezi,sa vorbesti cu medicul de familie.Eu am facut Cu Johnson,si undeva la ~10 zile am fost cam terminat....
Cum adica ai fost terminat ?
Ai avut covrigu` ?

#47
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,352
  • Înscris: 06.02.2008

View Postcatalinman, on 08 noiembrie 2021 - 14:47, said:


Sa inteleg ca ai facut doza 1 + rapel cu Pfizer, iar la doza 3 (booster) ai facut cu Moderna. :D

Merge si asa? Ca ma gandeam ca la booster trebuie sa faci Pfizer daca ai avut cu Pfizer sau Moderna daca ai avut cu Moderna primele 2 doze.

Nu, la booster poți alege oricare din cele două chiar dacă diferă de primele două doze. Eu după primele două doze de Moderna am ales booster Pfizer. Am avut doar durere locală ca o febră musculară, asta pentru vreo zi-două după fiecare injectare.

#48
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Reactiile imediate dupa oricare dintre vaccinurile de pe piata , in momentul actual , sunt absolut normale , riscurile sunt extrem de mici , practic sunt doar statistice . Oameni mor oricum , faptul ca foarte multa lume este vaccinata in zilele acestea face ca sansa sa mai si moara cate unul ( din variate motive ) sa existe , insa nu cred ca vaccinul in sine a omorat pe careva. Unii au dureri pentru ca nimereste acul intr-un vas de sange , altii pentru ca oamenii au toleranta diferita la durere . Partea de tromboze aparuta in unele cazuri este destul de normala si apare in foarte multe cazuri de administrare de medicamente dintre care unele sunt vitale. Reactiile imediate nu sunt de natura sa impiedice pe cineva sa se vaccineze.

#49
Sm1th

Sm1th

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 17.05.2021
Autoritățile sanitare franceze recomandă ca persoanele sub 30 de ani să NU fie vaccinate cu serul anti-Covid Moderna

https://www.hotnews....vid-moderna.htm

#50
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

View Postovidiu21, on 08 noiembrie 2021 - 19:08, said:

Cum adica ai fost terminat ?
Ai avut covrigu` ?
N-am avut covrig,dar eram molesit,fara puteri,ametit....de abia ma miscam....mirosul era pierdut,uneori revenea,gustul asa si asa....ma speriasem un pic....am facut la 4 zile un test rapid,a iesit negativ,am luat Azitrox+vitamine 6 zile,apoi,cand s-au facut 14 zile,am facut PCR,care a iesit negativ.Nici pana acum nu stiu daca am avut Covid,sau doar efecte secundare de la vaccin.

#51
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007
Posibil sa te fi intalnit cu covidul, nu am auzit de cineva sa aiba reactii de la vaccin pentru atatea zile. O cunostinta tot asa, s-a vaccinat, si a inceput sa se simta rau dupa. Bineinteles ca toti au sarit sa zica ca e de la vaccin. Intr-un final a chemat ambulanta, facut test PCR, era pozitiva. Izolata 14 zile, a trecut.

#52
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009

View PostExcelsior01, on 09 noiembrie 2021 - 12:09, said:


N-am avut covrig,dar eram molesit,fara puteri,ametit....de abia ma miscam....mirosul era pierdut,uneori revenea,gustul asa si asa....ma speriasem un pic....am facut la 4 zile un test rapid,a iesit negativ,am luat Azitrox+vitamine 6 zile,apoi,cand s-au facut 14 zile,am facut PCR,care a iesit negativ.Nici pana acum nu stiu daca am avut Covid,sau doar efecte secundare de la vaccin.

Ai avut covid 100%.
Testul rapid  a fost făcut prea devreme si/sau nu a fost făcută corect recoltarea.
Actuala mea colega de birou a dus covidul pe picioare timp de o săptămână, eu ii tot ziceam ca are covid, să-și facă măcar un test rapid, ea nu și nu, ca mereu răcește în acea perioada a anului (martie-aprilie). Mai mult de gura mea și-a luat teste rapide din farmacie într-o vineri, și-a făcut și ea, le-a făcut și copiilor. Toți au avut testele negative. Peste noapte ea a început sa se simtă tot mai rău, a chemat ambulanța pentru recoltare test pcr la domiciliu, rezultat - pozitiv. Copiii nu au mai fost testați pcr, au fost băgați direct în carantina deoarece atunci nu aveau simptome evidente, dar erau considerați contact direct. Din spusele ei, au avut amândoi simptome, apărute la câteva zile după ce a fost ea confirmata cu covid.
Deci testele rapide dau de multe ori rezultate fals-negative.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate