Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Legea constructiilor si statiile de incarcare

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006
Asociațiile de proprietari ar trebui sa se ocupe sa pună stații de încărcare. Pentru asta ar trebui sa existe o majoritate de locatari cu EV și un președinte de asociație cu spirit inovator.
Poate peste 10 ani …

#20
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Solutia aleasa va fi administratea acestor statii de catre firme specializate, astfel legislatia va fi respectata (se asigura statii de incarcare) si nu vor exista discutii cu privire la contorizare/rezervare loc, dar totul va fi ceva pur capitalist (cum e normal sa fie, doar nu suntem comunisti cu ajutor de la stat), cu accent pe cerere si oferta.


View PostFujitsu, on 09 noiembrie 2021 - 16:59, said:

Asociațiile de proprietari ar trebui sa se ocupe sa pună stații de încărcare. Pentru asta ar trebui sa existe o majoritate de locatari cu EV și un președinte de asociație cu spirit inovator.
Poate peste 10 ani …
Nu poti sa obligi locatarii care nu au EV-uri sa contribuie la bunastarea celorlalti. Deci nu asociatiile de locatari, ci asociatiile de posesori de EV-uri (daca se unesc intr-o asociatie).

#21
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006
Ai sa râzi, dar poti cu peste 50% din voturi sa faci cheltuieli la care sa contribuie toti locatarii, chiar daca unii nu beneficiaza direct. Statutul Asociatiei asa spune …
Si eu am fost obligat sa contribui la inlocuirea liftului desi stateam la parter si nu mergeam cu liftul. Teoretic aveam acces, deci …

Tot asa, ti se poate spune ca daca iti iei EV vei putea incarca la statia la care ai contribuit.

#22
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Si mai e o problema: vor trebui sacrificate cateva locuri de parcare pentru aceste statii de incarcare. Oare cine va renunta la aceste locuri? Ca nu sunt toate blocurile construite in câmp...👹

Sau dupa car sharing vom avea parking sharing?

#23
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
„vă” râdeți, nu-i așa?
scara mea are 27 de apartamente și...și...și 9 locuri de parcare!!!

Edited by gushpi, 10 November 2021 - 10:10.


#24
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Soluția e simplă, la casă amperajul minim instalatt să fie de 40A trifazic.  La bloc minim 40A monofazic cu fire trase pentru un eventual trifazat.

Constructorii sunt niște nemernici.

#25
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Constructorii isi vad interesul, de aceea legea trebuie modificata cu ATR-uri realiste, minime.
40A e boierie, chiar nu cred ca e cazul.

Edited by Courage, 10 November 2021 - 15:38.


#26
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006

View Postv_condratovici, on 10 noiembrie 2021 - 12:49, said:

Soluția e simplă, la casă amperajul minim instalatt să fie de 40A trifazic.  La bloc minim 40A monofazic cu fire trase pentru un eventual trifazat.

Constructorii sunt niște nemernici.
La casa inteleg (40A trifazic e enorma, dar asta e alta poveste), dar la apartament ce nevoie ai? Vei sta cu prelungitorul intins pe geam? Nu radeti, cand am vrut sa parchez in spatele unui bloc, m-a rugat o doamna sa parchez putin mai in fata, ca urma sa vina sotul cu masina si nu ajungea prelungitorul.

Pentru o statie de incarcare in parcarea blocului, va fi nevoie de un brandament separat.

#27
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View Postkolfleading, on 09 noiembrie 2021 - 13:33, said:

Sunt de parere ca locatarii ar trebui sa ia initiativa si sa faca.

View PostFujitsu, on 09 noiembrie 2021 - 16:59, said:

Asociațiile de proprietari ar trebui sa se ocupe sa pună stații de încărcare. Pentru asta ar trebui sa existe o majoritate de locatari cu EV și un președinte de asociație cu spirit inovator.
La blocurile noi, poate, dacă se adună toți și decid că vor. În plus unii ar trebui să renunțe la locurile lor pentru binele colectiv (vezi să nu...).
La blocurile vechi e imposibil. Efectiv imposibil. De ce? Fiindcă alea nu au parcări în proprietate. Și cum poți face lucrări și branșamente doar pe proprietatea ta, rezultă că doar primăria poate instala stații. Și asta anulînd cîteva locuri de parcare, ceea ar duce la niște discuții total neprincipiale...

#28
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Sunt si multe blocuri unde statia de incarcare se poate monta pe peretele blocului. O singura statie va fi suficienta pentru urmatorii 10 ani.
Iar locul de parcare nu dispare. Masina care parcheaza pe el elibereaza alt loc unde parca anterior. E cam exagerat sa spui ca "anulezi cateva locuri de parcare".

PS: Eu locuiesc la casa, dar la aproximativ 300 m de o zona de blocuri. In fata casei mele poate sa parcheze o masina fara sa incurce pe nimeni (15 m front stradal cu poarta auto de 3.2m amplasata intr-un capat, raman lejer 10 metri liberi). Eu bag tot timpul masina in curte.
Sunt dispus sa montez pe gardul meu spre strada o statie de incarcare go-eCharge pe care s-o foloseasca cei de la blocuri si sa-mi plateasca doar curentul consumat. N-am pretentii sa fac nici un profit.

#29
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View Postkolfleading, on 11 noiembrie 2021 - 23:05, said:

O singura statie va fi suficienta pentru urmatorii 10 ani.
Hm... îmi aduce aminte de "640 kB ought to be enough for anybody".

#30
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006

View Postradunic, on 11 noiembrie 2021 - 18:32, said:

La blocurile vechi e imposibil… doar primăria poate instala stații.
Primăria sa facă atunci stații - e și mai ușor, pot sa facă un plan și sa acopere toate cartierele vechi.
Cât despre locurile de parcare, da vor dispărea 1-2 locuri dar nu trebuie stație la fiecare bloc, deci nu va fi chiar așa o problema.
Nu in toate orașele parcările sunt închiriate proprietarilor de mașini (ca la Cluj, de exemplu, unde dacă mergi musafir nu ai unde parca). Dacă nu sunt date in chirie, primăria face ce vrea, nu poate nimeni sa se opună sau sa inițieze “discuții neprincipiale”.

#31
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postradunic, on 12 noiembrie 2021 - 10:25, said:

Hm... îmi aduce aminte de "640 kB ought to be enough for anybody".
Cand va fi nevoie de mai mult de o statie de incarcare, inseamna ca numarul de masini electrice va fi mai mare si eventuala opozitie din partea locatarilor va fi si mai scazuta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate