Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Laptop sau desktop ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 12.11.2012
Salut la toata lumea !

Eu am acuma i5 4590 + 8gb ram ddr3 1600 + hdd 1tb + ssd 240gb.
Voiam sa imi cumpar un laptop sa scap de fire da am vazut ca e chinuaiala mare cu laptopurile sa nu se umple de praf ca se curata mai greu decat un desktop si eu nu ma pricep la laptopuri da la desktopuri stiu sa le desfac si sa le curat usor si de asta nu stiu ce sa aleg intre laptop si desktop ?


Pentru raspunsuri rapide si folositoare, nu uitati sa specificati cat mai clar urmatoarele:

1. Cand se va face achizitia
peste 10 15 zile

2. La ce va fi folosit PC-ul
sa vad filme sa ma uit pe youtube si nu stiu mai la ce

3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul)
2000 de lei pentru laptop nou si 1200 pentru desktop la secand hand

4. Rezolutia diagonala si intrarile video ale monitorului (existent sau cel de achizitionat)
am un monitor de 21 inch cu hdmi si dvi

5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem (mentionati modelul si/sau specificatiile acestora)
monitorul hdd 1tb + ssd 240gb si tastatura si mousul

6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)
nu cumpar de la magazin le cumpar de la baieti

Eu am gasit un laptop nou Lenovo ThinkBook 15 i5-1135G7 8GB DDR4, 256GB SSD la 2000 de lei si un desktop Lenovo M720 SFF i5-8600 16GB 256GB SSD la 1200 lei

Vreau sa stiu care din astea imi recomandati ? laptopu este nou si calculatorul este la mana a doua

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Ai nevoie sa te plimbi cu el, macar ocazional, sau va sta non-stop pe birou?

Folosindu-l doar legat la monitorul actual, ce-ti aduce in plus acel laptop fata de sistemul existent?

Edited by dani.user, 06 November 2021 - 13:39.


#3
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Daca nu te plimbi nicaieri cu el, evident - desktop.

Edited by Phobos, 06 November 2021 - 13:38.


#4
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 12.11.2012
o sa stea non-stop pe birou calculatoru
mai bun ie desktopu  nu ?

#5
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Sigur, mai bun.

#6
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
In bugetul ala nu iei cine stie ce desktop, incat sa fie ceva vizibil upgrade fata de ce ai. Valabil si la laptop.

#7
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 12.11.2012
deci mai bun desktopu

ce voiam sa mai intreb ca eu am calculatoru cu i5 4590 si carcasa din aia mai mare decat carcasa SFF si temperaturile sant foarte mici in calculatoru meu
In carcasa mica de la Lenovo cum sant temperaturile ? ca vad ca sant inghesuite componentele acolo si nu stiu daca incape in carcasa coolerul meu ID-Cooling IS-50X V2 de 57 mm
pot baga cooleru meu in carcasa SSF de la Lenovo ? sau ce cooler incape acolo ca vreau sa nu fie galagios calculatoru cum e asta de al am acuma

Edited by pateu_98, 06 November 2021 - 13:51.


#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Carcasele alea micute de Lenovo au implementari cu procesoare low power de laptop si video integrat. Nici nu exista de vanzare asemenea carcase.
Procesorul din acest sistem are un TDP de 35W. Are un radiator de laptop.
https://www.diablosc...-ssd-win-10-pro

Edited by Leo2006, 06 November 2021 - 14:14.


#9
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
nu inteleg ce are actualul tau laptop sau de ce vrei sa il schimbi?
lucrezi in ceva productie?
ai zis ca laptopurile se umplu de praf... asdevarat, dar doar pt asta?
eu am o configuratie aproape ca a ta, umpic mai slabuta si nu intentionez sa-l schimb in urmatorii 5 ani, cel putin

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postpateu_98, on 06 noiembrie 2021 - 13:32, said:

2. La ce va fi folosit PC-ul
sa vad filme sa ma uit pe youtube si nu stiu mai la ce
Pentru asta merge ffff de bine pentru multa vreme de aici incolo si PC-ul de acum. Daca vrei neaparat o schimbare atunci ia-ti o tableta.

#11
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Un laptop mai de doamne ajuta sare de 3000 lei sa fim seriosi....

#12
cornel_r

cornel_r

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23
  • Înscris: 02.11.2021
mai performante ar fi laptopurile, plus ca e mobil si ușor, il poti transporta unde ai nevoie.

#13
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Depinde de necesitatile fiecaruia. Nu e o regula.
Eu folosesc si desktop, dar uneori si laptop.

Vezi ca o sa fie rabla pt. electrocasnice si poti sa scutesti 500 de lei, din pretul laptop-ului.

#14
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 12.11.2012
@Leo2006 stiu ca carcasele sff la pc urile brand nu exista la vanzare de asta am intrebat daca temperaturile sant mici in carcase sff ca in calculatoru meu sant foarte mici cu o carcasa d aia normala
si eu vreau sa bag coolerul meu ID-Cooling IS-50X V2 in carcasa la Lenovo M720 SFF sa fie rece procesoru si sa nu faca galagie


@odastramosilor placa video integrata Intel® HD Graphics 4600 din calcatoru meu nu mai face fata cand am deschise prea multe browsere si d aia vreau un calculator mai nou
sau zici ca i5 4590 e identic cu i5 8600 si sa nu mai cumpar ? nu merita 1200 lei Lenovo M720 SFF i5-8600 16GB 256GB SSD ?
si am avut laptopu la cineva cateva luni la mine pana se intoarce in tara si cand i am dat inapoi laptopu ia pus memorie si ssd si era plin de praf cand la desfacut la mine laptopu si am vazut ca e mai complicat sa desfaci multe suruburi si spray cu aier comprimat
la calculatoru meu desfac doua suruburi la carcasa si bag furtunu de aer comprimat la un garaj si am curatat calculatoru de praf

@Valmont43 prima data am vrut laptop ca sa scap de fire da am vazut cata chinuiala ie cu curatatu lor si se umple repede de praf si nu poti sa umblii usor ianuntru
asa mai bine tot un calculator da din ala cu carcasa mica sff ca mi a zis cineva ca sant facute sa reziste mai bine si am intrebat daca merita 1200 pc ul ala Lenovo

@cornel_r nu ma plimb cu laptopu si mie ca se umple repede de praf si e grea curatarea lor

@lost_in_a_dream am zis ca cumpar de la baeti ori laptopu ori calculatoru ! adica secand hand nu de la magazin

#15
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 12.11.2012
Va salut din nou oameni buni !

Vreau sa va intreb ce s aleg intre Lenovo M720 SFF i5-8600 16GB Ram 256GB SSD la 1200 lei secand hand si Dell Optiplex SFF i5-10500 8GB Ram 512GB SSD la 2.200 lei nou cu garantie 2 ani ?
ce parere aveti ?

sau sa mai strang banii sa cumpar laptopu asta https://altex.ro/lap...pd/LAP55024681/ ?

#16
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Il iei in decembrie, cu 500 de lei de la stat.

#17
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 12.11.2012
care ar fi cel mai ok, din punct de vedere al constructiei dar si hardware dintre dell latitude 5520 si lenovo thinkbook 15 g2 itl ?
https://www.pcgarage...2156862,2190886

ie mai rece lenovo cu aluminiu decat dellu care ie din plastic biodegradabil ?
uitati aicea cum arata coolerele si tevile de racire la laptopuri
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vrusVJyr5bI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/urP1j3eLqJM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

laptopurile le cumpar pe olx fara factura si garantie da cica au garantie la producatori pe site-u lor
dellu e 2400 si lenovo 2200 lei
merita sa dau 200 in plus ?

#18
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 01.09.2002
Eu nu mai folosesc desktop acasă, l-am donat la cineva. Mă enervează că mă obligă să stau la birou și sunt sătul de asta de la serviciu. Deși nu plec nicăieri cu laptopul, îl folosesc sufragerie, stă pe măsuța de cafea, ceea ce nu aș putea face cu un desktop. Folosesc tastatură și maus wireles

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate