Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...
 

De ce saturatia oxigenului in sange este mai mare dimineata decat seara?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006
In cazul meu, am observat ca seara nivelul este aprox. 93-94, iar dimineata 95-96.
Stiu ca pulsoximetrul are si o marja de eroare, dar diferenta seara-dimineata se mentine.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,540
  • Înscris: 07.02.2003
93-94 ? Pai asta deja e saturatie de atentie covid.
Trebuie sa ai 96-99. Vezi sa nu ai probleme pe cardio si sa fie irigare periferica insuficienta si atunci gaseste saturatie periferica redusa.

Edited by andreic, 06 November 2021 - 09:11.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Pot fi ceva diferente, dar nu la nivelul ala - ai ceva probleme la palmani su Pulsoximetrul e defect.

Eu am constatat ca am maxim la 10 -15 minute dupa un exercitiu fizic intens.

#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Am luat 6 pulsoximetre din china din care doar unul merge conform cerintelor !
Nu era problema daca avea o marje de eroare +/-  2-3 unitati alaturi de unul avizat medical, faceam 5 citiri cu 5 valori diferite - senzor facut in baie pe genunchi
Doar unul are 3 citiri din 5 asa cum am cautat , restul de 5 aparate sunt pe post de material didactic Posted Image

Nu cumpara aparatura medicala cu 2 lei ca sa te bazezi pe ea in situatii critice !
vei observa ca : incep furnicaturi dupa ceafa, coboara pe sira spinarii, se accelereaza pulsul , creste tensiunea ...
Aceste deviceuri sunt de FUN !

Cand vrei cat de cat sa te bazezi pe ceva primul pas este etalonarea alaturi de un aparat avizat medical . Tensiometrul Omron cand l-am cumparat am mers la metrologie cu el sa vad in ce parametri este si am gasit ca citirea (de exemplu ) 80/150 este 70/140 - daca tin cont de aceasta diferenta totul e ca la carte .

Edited by ldpe, 06 November 2021 - 09:30.


#5
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,204
  • Înscris: 06.01.2007
Si poti recomanda un pulsoximetru bun?
Am si eu un kinezesc, dar nu am prea mare incredere in el..

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,777
  • Înscris: 12.01.2018

 maccip, on 06 noiembrie 2021 - 09:51, said:

Si poti recomanda un pulsoximetru bun?
Am si eu un kinezesc, dar nu am prea mare incredere in el..
și ăla bun tot chinezesc este

#7
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 ldpe, on 06 noiembrie 2021 - 09:26, said:



,. Tensiometrul Omron cand l-am cumparat am mers la metrologie cu el sa vad in ce parametri este si am gasit ca citirea (de exemplu ) 80/150 este 70/140 - daca tin cont de aceasta diferenta totul e ca la carte .

Si unde gasesti o metrologie pentru aparate medicale,mai ales in Romania zilelor noastre?.
Eu m-am operat acum o luna si inainte sa intru la operatie m-au tinut cam o juma de ora in "sala de asteptare" unde mi-au monitorizat tensiunea,pulsul si saturatia de oxigen.Tensiunea a fost un pic mare poate si din cauza emotiilor,dar pulsul si saturatia au fost normale la 70-75,respectiv 98-102.

#8
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,395
  • Înscris: 09.08.2006

 Conservatorul, on 06 noiembrie 2021 - 08:58, said:

In cazul meu, am observat ca seara nivelul este aprox. 93-94, iar dimineata 95-96.
Stiu ca pulsoximetrul are si o marja de eroare, dar diferenta seara-dimineata se mentine.
Covid-19

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,540
  • Înscris: 07.02.2003
La pulsoximetre nu e nevoie de metrologie, e un algoritm destul de clar si 2 frecvente ale diodei, determina interferentele si le ignora dupa care ia exact ce vede. Practic daca aparatul da la o persoana sanatoasa 98-99 e bun. Atentie insa sa intre degetul corect deasupra diodelor si nu fie impins prea mult si atentie la unghii, de preferat sa nu fie colorate ca poate filtra lumina. Cand ai suspiciuni ca nu masoara bine testezi mai multe degete, tii mana in pozitie ca la luat tensiune etc... se poate testa si pe degetul mare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4pZZ5AEEmek?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Al meu:
Attached File  20211012_233438.jpg   255.88K   41 downloads

Edited by andreic, 06 November 2021 - 10:53.


#10
Romi_

Romi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 01.05.2020
Frumos! mi se pare ca la cantar, seara o valoare si dimineata un pic mai...

#11
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Ce saturatii se obtin la frig si la cald?

#12
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Pentru ca pe timpul noptii prin somn, organismul se reface, si in plus nici nu depui efort fizic. pe cand pe parcursul zilei da, plus ca te mai si enervezi, iti creste tensiunea etc.

#13
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.03.2016
Medicina asta facuta de toata lumea este foarte periculoasa. In mod paradoxal, accesul haotic la atata informatie, ne deruteaza si mai mult.

#14
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 29.07.2017
Din discutia cu medicul de familie. Nivelul de oxigen difera de la persoana la persoana. El zicea ca are 96-97.
Depinde si de aparat. Eu pe un aparat am 95 pe unul 97-98. Si asta de anul trecut ca pana atunci nu m-a interesat. Cred ca important e sa nu scada de la valoarile care tie iti sunt normale. Si sa nu fie totusi sub 93-94, caz in care e bine sa te cauti.
Si depinde mult de valoarea pulsului. 97 inseamna ceva la un puls mic si altceva la un puls mare.

#15
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Credeam ca trebuie ceva aparatura mai sofisticata, ca sa stabilesti nivelul oxigenului din sange. Dar se pare, ca se poate cu 90 de lei. Din China pleaca cu 20 de lei probabil. Inginerie tata.

Edited by mariovrs, 06 November 2021 - 12:38.


#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,540
  • Înscris: 07.02.2003
Inca un mit spulberat, mitul sofisticarii Posted Image

 greenlife, on 06 noiembrie 2021 - 12:34, said:

Din discutia cu medicul de familie. Nivelul de oxigen difera de la persoana la persoana. El zicea ca are 96-97.
Persoanele cu obezitate au de regula saturatia de repaus usor mai mica si de obicei nu mai ating 99% decat in hiperventilatie.

Edited by andreic, 06 November 2021 - 13:02.


#17
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017

 Kean, on 06 noiembrie 2021 - 10:08, said:

Si unde gasesti o metrologie pentru aparate medicale,mai ales in Romania zilelor noastre?.
De exemplu la tensiometru cauti etalonul - tensiometrul cu mercur, are tub cu mersur suprapus peste o scala , sunt foarte rare in stare de functionare dar am gasit , faci 3 citiri dupa care pui ce ai de etalonat - un medic poate da verdictiul daca e ok sau da prin aratura . Personal nu cunosc semalul sonor din stetoscop de maxim si minim , se aud mici pocnituri ...mie mereu imi pocneste si citesc permanent asa ca fiecare cu meseria lui , din acest motiv am luat Omron electronic Posted Image


Pulsoximetru testat, am cumparat  14 bucati in total, toate functioneaza ok deocamdata, fara valori de intrat in panica daca nu este cazul .
https://www.aliexpre....7a044c4dn44zvC

Da...faza cu oja pe unghie chiar nu o stiam , acum am primit explicatia la sute de intrebari Posted Image

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,540
  • Înscris: 07.02.2003
Chestia cu oja e relativa, daca e una transparenta decenta nu cred ca afecteaza dar sunt alea negre sau culori opace cu particule, alea pot filtra lumina aiurea si nu mai iese bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate