Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce se mai intampla cu prețurile la energie și gaz

- - - - -
  • Please log in to reply
289 replies to this topic

#145
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,485
  • Înscris: 12.07.2010
Deci prețul energiei electrice se cam dublează, dar ce facem cu gazul natural? Vecina pensionară a venit aproape plângând la mine, astăzi i-a venit factura (după decesul soțului, copiii i-au "trecut" gazul pe numele dânsei), pentru aprox. 200 mc gaz natural - aproape 1500 lei la Engie!!! Cât pensia, mi-a spus.
Poate ar trebui să citească și să le cam roșească obrazul "subvenționaților" care au impresia că pentru 200 - 400 lei poți sa stai într-un apartament la 20°C.

#146
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Nu știu unde se dublează curentul , la Hidroelectrica e mai ieftin că înainte .
Ce zici tu cu factura aia de 1500 lei, ceva e in neregula.  Cum sa fie atât de mare , înseamnă că a ales ea cea mai scumpă oferta posibilă? Sau nu a fost pe fază când au notoficat-o cu acest preț enorm ?
Apoi ce zici cu crăpatul obrazului, cat vrei sa dai ptr 20 grade in case, 400 lei e puțin zici tu?
Îmi place că în loc să ne trezim și să protestăm împotriva acestor preturi nesimțite noi zicem că ea ne fie rușine că plătim puțin.
Puțin 400 lei ptr 20 grade amarate la un apartament? Eu zic că e enorm de mult ptr veniturile din Romania.

Edited by axisborn, 30 November 2021 - 10:25.


#147
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 axisborn, on 30 noiembrie 2021 - 10:23, said:

Nu știu unde se dublează curentul , la Hidroelectrica e mai ieftin că înainte .
Nu cred ca mai fac contracte aia, si inainte dura cu lunile contractarea, probabil au ramas ofertele alea pe net de ceva vreme, au vandut deja pe bursa energia pana in 2022. Nu stiu cat mai pot tine preturile alea, probabil doar pe contracte deja existente.

 axisborn, on 30 noiembrie 2021 - 10:23, said:

Nu știu unde se dublează curentul , la Hidroelectrica e mai ieftin că înainte .
Ce zici tu cu factura aia de 1500 lei, ceva e in neregula.  Cum sa fie atât de mare ,
Cum sa fie in neregula... e factura normala la preturile curente asta daca nu e in FUI/serviciu universal, nu mai trebuie sa ramanem in negatie. Lumea ar trebui sa se gandeasca ca daca are venituri de minim 5000 lei fara rate atunci isi pot permite 300m³ gaz adica in jur de 2200 lei, altfel nici vorba, economie, reducere spatiu incalzit etc. La pensii sub 2000 lei si o singura persoana pe gospodarie, mai bine opresc incalzirea, trec pe soba lemne cat inca mai tine Posted Image
Pensionarii mai au varianta credite pentru plata utilitatilor si imprastie pe vara sumele cand e consumul mic. A se lua in calcul ci cand va veni curentul...

Eu am facut un xls care calculeaza gazul si am facut simulare la pretul de 0.58 fara tva cu inmagazinare si distributie inclusa (adica asa cume acuma cel mai mic pret la engie pentru clienti existenti/fideli)... cei noi cred ca sar de 0.65-0.7.

Attached File  gaz.jpg   34.55K   24 downloads

O sa intre plafonarea de la guvern pentru cateva luni pana la primavara asa ca facturile din decembrie ar putea fi mai mici dar cine are deja facturata luna trecuta la pret nou e fara plafonari incluse. In cazul in care aplicam plafonarea de pret la 200m³ ne iese 980 lei factura.

Edited by andreic, 30 November 2021 - 11:58.


#148
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,485
  • Înscris: 12.07.2010
@andreic chiar nu știu dacă nu glumești. Prietena soției a plătit două pensii de-ale ei pentru lemnele care le folosește într-o iarnă pentru încălzirea bucătăriei + dormitor (seara). Știu că nu toți putem (cel puțin deocamdată) să ne mutăm în Capitală pentru a beneficia de subvenții de la STAT.
E incredibil ce se întamplă (părerea mea).

#149
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Lemnele sunt cam 280 lei metru ster (s-au scumpit oleaca si ele) dar sunt departe de cat e gazul. Am resedinta si la tara intr-un sat in zona de dealuri.

Edited by andreic, 30 November 2021 - 12:04.


#150
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 andreic, on 30 noiembrie 2021 - 12:03, said:

Lemnele sunt cam 280 lei metru ster (s-au scumpit oleaca si ele) dar sunt departe de cat e gazul. Am resedinta si la tara intr-un sat in zona de dealuri.
Depinde de zona. In multe zone preturile sunt cu mult mai mari si unitatea de masura cu mult mai mica Posted Image In plus sunt verzi.
Ce zici de pretul asta la care se adauga transportul ?

Edited by pasilla, 30 November 2021 - 12:25.


#151
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Enorm si ala... normal se face comanda la ocolul silvic sau distrobuitorul local, astia la Brico probabil au lemne de haur :)

#152
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 andreic, on 30 noiembrie 2021 - 11:37, said:

Cum sa fie in neregula... e factura normala la preturile curente asta daca nu e in FUI/serviciu universal, nu mai trebuie sa ramanem in negatie.

Care preturi normale sunt astea, ce vorbesti tu aici?
Eu am contract la gaze cu 250 lei/mwh pana in dec 2022(asta fara compensarea din lunile de iarna, cu compensarea scade la 200).
De consumat , am apartamentul bine izolat si consum maxim 100 metri cubi in ianuarie-februarie.

Si tocmai mi-a venit contractul la Hidroelectrica, unde voi da 65 de lei pe luna ptr 100 kwh ca atat consum. Pret fix valabil 1 an. Se fac bine-mersi contracte in continuare, ba acum vin mai repede am inteles, eu am asteptat 2 luni.
Deci facturile mele de gaz+curent vor totaliza maxim 300 RON in lunile de iarna.

Deci nu stiu de unde scoti tu sumele alea halucinante de mii de RON pe care le scrii mai sus, sunt departe de realitate.
Cred ca doar cineva care nu munceste ptr bani ci ii face din invarteli ar putea spune cu atata detasare, ca alea ar fi   preturi normale.

Edited by axisborn, 30 November 2021 - 12:56.


#153
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 axisborn, on 30 noiembrie 2021 - 12:45, said:

...de unde scoti tu sumele alea halucinante de mii de RON...
Din ultima ofertă de la Engie -26nov->06dec- (https://engie.ro/doc...e-e-celsius.pdf), de exemplu:

Attached Files


Edited by Mircel, 30 November 2021 - 15:07.


#154
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 Mircel, on 30 noiembrie 2021 - 15:06, said:


Din ultima ofertă de la Engie -26nov->06dec- (https://engie.ro/doc...e-e-celsius.pdf), de exemplu:

In primul rand se plafonează prețul, in al doilea rând oferta asta cred că este ptr contracte noi, nu cele existente. In al treilea rând prețul este exagerat,probabil nu mai vor clienți , ptr că există și oferte mult mai bune, chiar ptr contracte noi. Idiot sa fii și tot nu alegi așa ceva, mai bine ar renunța și ar spune că nu mai primesc clienți noi, că e tot aia .
Eu incadrez astfel de oferte la categoria " caterinca", bătaie de joc , tupeu nenorocit. Păi ajunge mai scump kwh de gaz decât kwh de curent , ăștia nu sunt sănătoși, păi ei nu se gândesc că lumea va renunța la gaze la tarifele astea, devine mai ieftina încălzirea pe curent, care e oricum mai eficientă cred, că nu arunci un procent din căldura pe coșul de evacuare că la gaz. Îți pui naibii un AC într-o o cameră și stai acolo, închizi robinetul de gaz.
Demenți, și asta că sa ne exprimam elegant .

Edited by axisborn, 30 November 2021 - 15:21.


#155
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 axisborn, on 30 noiembrie 2021 - 15:14, said:

In primul rand se plafonează prețul
A fost emis ordinul comun al ministrului muncii și protecției sociale, al ministrului energiei și al ministrului finanțelor care stabileste cum se aplica plafonarea ?

#156
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 pasilla, on 30 noiembrie 2021 - 15:28, said:


A fost emis ordinul comun al ministrului muncii și protecției sociale, al ministrului energiei și al ministrului finanțelor care stabileste cum se aplica plafonarea ?
A fost emis de mult.

#157
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ms. Acum trei zile.
https://www.monitoru...1143--2021.html

#158
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 axisborn, on 30 noiembrie 2021 - 12:45, said:

Eu am contract la gaze cu 250 lei/mwh pana in dec 2022(asta fara compensarea din lunile de iarna, cu compensarea scade la 200).
Adica pana in ianuarie da dupa aia iti da compania ca oferta comerciala nu mai poate fi sustinuta si te invita la alta cum au facut Restart sau Macin gaz Posted Image Gazul se cumpara acum cand vorbim cu 550-600lei/MWh pe perioade normale medii, nu pe varf si cu livrare nu prea tarzie.

 axisborn, on 30 noiembrie 2021 - 12:45, said:

De consumat , am apartamentul bine izolat si consum maxim 100 metri cubi in ianuarie-februarie.
E posibil daca ai garsoniera si mai iei si caldura prin pereti, spatiu mic, dar la case normale care au de regula cel putin 100m² si pereti exteriori, pod ordinar si e facuta acu 80-100 ani e pe la 200-300m³ si asta doar daca nu e iarna grea caci consumul creste cu scaderea temperaturilor exterioare. Cand ai -15°C afara atingi si 350-400m³ la gaz. Eu merg pe gaz cu centrala din 2003 si stiu bine ce consumuri se fac la aprox 110m² utili casa facuta in anii 20-30. Inainte de 2003 mergeam pe terracotta pe gaz, consumam per total mai mult si incalzeam mai putin (randamentul scazut). In unele ierni reuseam sa trec de 530m³/luna dar pretul gazului era un mizilic pe atunci, problema era sa-l ai, scadea presiunea etc...

In plus exista o metoda de a cunoaste necesarul de incalzire real pentru cine si-a scos certificat energetic, apare acolo exact in kwh/m² pe an si se face balansarea pe sezoane si o sa vezi ca nu sunt valori mici cum pretind unii.

Ca o nota de incheiere... tata imi tot zicea sa nu scot sistemele de incalzire pe motorina sau sobele terracotta ca oricand va veni o criza si trebuie sa ai alternativa... el a supravietuit cel putin 2 crize mari de alimente si energie. Evident ca le-am scos... dar nu pot sa nu ma gandesc... daca oare se adevereste si in urmatorii ani pretul ca urca sau va ramane sus pentru ca asa doresc producatorii si niciodata nu vor mai reveni jos, trebuie sa ma gandesc la o alternativa ca nu mai e sustenabil financiar. Iarna asta e plafonare dar urmatoarele ve facem ? Posted Image

Stii vorba aia... e posibil sa traim lucruri demult apuse gen oamenii amarati o sa taie copaci sa se incalzeasca, inclusiv din parcuri cum se intampla dupa 90 in unele zone... vedeai ca dispar pomi.

Edited by andreic, 30 November 2021 - 20:12.


#159
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 axisborn, on 30 noiembrie 2021 - 12:45, said:

Care preturi normale sunt astea, ce vorbesti tu aici?
Sunt conforme cu specificatiile date, asa iese din calcul cum au facturat si ei. Ce importanta are ce ai tu...

Edited by andreic, 30 November 2021 - 20:24.


#160
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,740
  • Înscris: 30.08.2006

 Sidorin, on 29 noiembrie 2021 - 21:21, said:

Deci prețul energiei electrice se cam dublează, dar ce facem cu gazul natural? Vecina pensionară a venit aproape plângând la mine, astăzi i-a venit factura (după decesul soțului, copiii i-au "trecut" gazul pe numele dânsei), pentru aprox. 200 mc gaz natural - aproape 1500 lei la Engie!!! Cât pensia, mi-a spus.
Poate ar trebui să citească și să le cam roșească obrazul "subvenționaților" care au impresia că pentru 200 - 400 lei poți sa stai într-un apartament la 20°C.
Pe ultima mea factura de gaz, daca calculez un consum de 200mc iese o valoarea de 350 lei si tot la Engie sunt si eu. Pana la urma unii au primit noile tarife marite de 4 ori si altii sunt pe tarifele din primavara ?

Sa inteleg ca pretul gazului e posibil sa mai creasca la anul, in eventualitatea unui conflict la est, pana la o valoarea la care arderea lui este ca si cum ai da foc la un balot de bani si ca singura utilizare eficienta va fi doar in productia de diamante artificiale sau al semiconductorilor ?

Edited by Leo2006, 01 December 2021 - 13:22.


#161
cornel1972

cornel1972

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 17.08.2014
Da, așa este. Mie îmi expiră contractul in decembrie,unde aveam un preț de 0.126, și am primit o " ofertă " de 0,716 pe kwh ,TVA și transport inclus.

#162
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
https://www.hotnews....us-iohannis.htm

AndreiC, conform acestui articol pretul maximal in urma plafonarii la gaze nu este 0,37/per Kwh?! ce imi scapa de nu se respecta asta?!

 Leo2006, on 01 decembrie 2021 - 13:10, said:


Pe ultima mea factura de gaz, daca calculez un consum de 200mc iese o valoarea de 350 lei si tot la Engie sunt si eu. Pana la urma unii au primit noile tarife marite de 4 ori si altii sunt pe tarifele din primavara ?
e in functie de cand iti expira contractul. cand iti expira contractul bang te trece pe noul pret :))

Edited by bossake, 01 December 2021 - 13:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate