Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

Identificare caracteristici antene router

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
remus67

remus67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.07.2008
Router Asus Rt-Ac1200G+. Vine din fabrica cu 4 antene de 5dBi fiecare si functioneaza in benzile 2,4 si 5 Ghz.
Cum identific care din ele lucreaza pe 2,4 si care din ele receptioneaza care emit?

#2
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021
trage un ochi aici
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LlfJW2obXJQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Antenele din spate sunt cele de 5GHz iar cele din laterale sunt cele de 2.4GHz. Receptioneaza si emit controlat de CPU, stiu MIMO 2x2. Deci in permanenta trebuie sa aibe cate 2 antene pe fiecare banda, nu sunt functii separate de emisie si receptie ca la antichitati. E WIFI 5, am acest router.

Attached File  20211101_190041.jpg   88.89K   24 downloads

Printre calitati, stabilitate si viteza, nu se blocheaza niciodata, nu se incalzeste mult, merge perfect in digi cu gigabit.

Edited by andreic, 01 November 2021 - 20:47.


#4
remus67

remus67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.07.2008
Multumesc Andreic!
Vreau sa-l folosesc ca acces point. Se presupune ca ar trebui sa receptioneze semnalul unui sonar Deeper Pro + in mod wireless (pe 2,4 Ghz ca atata "stie" sonarul) care va fi montat pe o barcuta de plantat si sa-l transmita prin cablu unei tablete. Routerul si tableta, pe mal, montate intr-o cutie pe un trepied pe la 1,5m inaltime. Barca...pe apa...cat mai departe!
Am 2 antene no name de 44cm lungime care promit un castig de vreo 7 milioane de ori :)) (20 si ceva dBi parca) care, oricum, suna mai bine decat aia 5 dBi ai antenelor originale. Daca inlocuiesc antenele  astea din fata (pe 2,4), ce fac cu celelalte pe 5? Le las la locul lor, le scot de tot!?
Binenteles ca antenele vor fi scoase afara din cutie prin intermediul unor pigtail-uri.

#5
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 08.03.2011
la 20dBi trebuie sa fie foarte directive, unghiul foarte ingust, vezi ca antenele chinezesti au doar pe hirtie cistigul mentionat, cum spunea un chinez, sunt ieftine etichetele in china

#6
remus67

remus67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.07.2008
Modemuri3G
Stiu si nici nu ma astept la asta dar, totusi, sper sa fie mai bune decat alea de fabrica de 5 dBi.
Ma bazez pe faptul ca voi fi "pe balta". Fara obstacole intre mine si barca, fara prea multe interferente. Tin antenele orientate vertical, incercand sa intre barca in "bula" aia "gogosita" din cauza lungimii antenelor.
Ma intreb ce fac cu celelalte doua, de 5 Ghz...

#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View Postremus67, on 01 noiembrie 2021 - 20:42, said:

Modemuri3G
Stiu si nici nu ma astept la asta dar, totusi, sper sa fie mai bune decat alea de fabrica de 5 dBi.
Ma bazez pe faptul ca voi fi "pe balta". Fara obstacole intre mine si barca, fara prea multe interferente. Tin antenele orientate vertical, incercand sa intre barca in "bula" aia "gogosita" din cauza lungimii antenelor.
Ma intreb ce fac cu celelalte doua, de 5 Ghz...
Antenele pe 5 GHz le lasi fizic in pace...doar dezactivezi emisia+receptia 5 G din software.Posted Image

#8
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 08.03.2011
incearca cu ce ai prima data, cauta mai repede ceva gen panel, probabil alea de care spui sunt povesti si e posibil sa le iei degeaba, atentie la conector, daca antenele de pe router sunt demontabile in principui trebuie sa fie RP-SMA, la astea mai noi am vazut ca sunt "turnate" fara posibilitatea de a le demonta

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Antenele cu gastig il obtin concentrand energia RF intr-o zona mai redusa, de ex la o antena verticala 5dBi inseamna ca acea gogoasa ce se formeaza in jurul antenei care este campul RF devine mai plat, deci daca stai la casa cu etaj la parter si pui antene verticale cu multi dBi nu mai ai semnal asa bun la etaj in schimb merge mai bine la parter unde este montat.
Cat despre AP prin WIFI in 2.4... nu cred ca va merge bine, cablul pana la router e sfant.

Edited by andreic, 01 November 2021 - 20:59.


#10
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 08.03.2011
oricit ai turti gogoasa nu ajungi la 20 dBi cistig pe un dipol

#11
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View Postremus67, on 01 noiembrie 2021 - 19:46, said:

...
Am 2 antene no name de 44cm lungime care promit un castig de vreo 7 milioane de ori Posted Image) (20 si ceva dBi parca) care, oricum, suna mai bine decat aia 5 dBi ai antenelor originale....

Tie iti place sa fii  mintit frumos !
Tu de fapt ai niste plastice cu etichete pe care scrie ce vrei tu sa crezi ca este !
20 dBi la un omni  !!!!!

#12
remus67

remus67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.07.2008
Mai oameni buni, (ndor) doar nu credeti ca am sperat ca au 20 dBi!!! Am si spus-o clar, dar nu s-a vrut a fi vazut: sper doar sa fie mai bune decat alea de fabrica de 5 dBi! Atat!

Cat despre internetul la etaj Andreic, nu e cazul Posted Image O sa fiu pe balta si ma intereseaza doar semnalul pe orizontala, la "rasul apei".

View PostModemuri3G, on 01 noiembrie 2021 - 20:53, said:

incearca cu ce ai prima data, cauta mai repede ceva gen panel, probabil alea de care spui sunt povesti si e posibil sa le iei degeaba, atentie la conector, daca antenele de pe router sunt demontabile in principui trebuie sa fie RP-SMA, la astea mai noi am vazut ca sunt "turnate" fara posibilitatea de a le demonta
Am deja plasticele de 44cm, o sa vad cum se comporta. Am desfacut deja antenele de pe Asus. Sunt prinse direct pe placa cu ceva conector (nu stiu cum de numeste). Nu-s lipite.
Ma gandisem la un moment dat la o unidirectionala dar, la routerul asta care-l am, cu 4 antene...e de cacao.

Uitati-va la filmuletul asta. Ceva in genu' asta vreau sa fac.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Tbwt7yT80Cs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by remus67, 01 November 2021 - 21:33.


#13
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 08.03.2011
e posibil ca antenele originale sa fie mai bune decit cele de 20dBi, din cauza asta iti recomandam sa incerci inainte, in filmulet a pus routerul in cutie pt protectie, antenele au ramas cele originale, doar le-a scos din cutie

nu stiu daca e bine dar a mai pierdut pe fiecare conector 0,5dB, mai bine gaurea cutia, scotea direct antenele si izola cu silicon sau plastic cald

mai e o problema, in filmulet powerbank-ul folosit e o petarda de 1400-2200 mA - conversie la 5v - conversie la 9v alimentare router... tine mai putin decit crezi

Edited by Modemuri3G, 01 November 2021 - 22:06.


#14
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
Initiator, te rog arunca un ochi la ce face omul asta ca este TARE!
Si functioneaza in practica, ai dovazi in LINK-urile ce le atasez aici. Lasa mizeriile chinezesti deoparte si vezi atent ce face si ce zice omul asta!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GWq6L94ImX8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Nk-nj_BwoBE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]    ATENTIE la link-ul asta ce se poate face pe distante fata de router!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0izEwM9qcVk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QW5ZE8bCqBo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mai sus cu distanta de un rand intre ele,alte link-uri utile.
Eu recomand totusi pe ale rusului din primele doua clipuri fiindca... rusul "nebun" le-a si testat!
Pune mana si construieste tu antenele!!!
Bafta!
L.E. - Lumea ma stie, "tehnicianul" ala nebun cu MikroTik-ul... stiu rusii si lituanienii ce stiu...
Si eu am in proiect ceva asemanator cuplat la niste MK-uri. In curand la tara, voi face niste experimente legate de acoperire, cam ce face rusul in clipuri. Asta ca off-topic dar apropiat de subiect.

Edited by routerboard70, 01 November 2021 - 22:14.


#15
remus67

remus67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.07.2008
Power bank-ul va fi asta:
https://www.mobiledi...s203w2x2y2.html
Scoate 12v/3Ah, tinand cont ca routerul are nevoie de 12v/2,5Ah.

Cu antenele, nu te contrazic. Le incerc si pe alea si pe celelalte si vad diferenta.

View Postrouterboard70, on 01 noiembrie 2021 - 22:10, said:

Initiator, te rog arunca un ochi la ce face omul asta ca este TARE!
Si functioneaza in practica, ai dovazi in LINK-urile ce le atasez aici. Lasa mizeriile chinezesti deoparte si vezi atent ce face si ce zice omul asta!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GWq6L94ImX8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Nk-nj_BwoBE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]    ATENTIE la link-ul asta ce se poate face pe distante fata de router!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0izEwM9qcVk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QW5ZE8bCqBo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mai sus cu distanta de un rand intre ele,alte link-uri utile.
Eu recomand totusi pe ale rusului din primele doua clipuri fiindca... rusul "nebun" le-a si testat!
Pune mana si construieste tu antenele!!!
Bafta!
Foarte de-acord! Si eu am cautat ceva variante de unidirectionale, numai ca, tinand cont la ce-mi trebuie si unde vor fi folosite, cred c-o sa-mi trebuiasca un bus sa plec la pescuit! Si asa cand ma duc, zici ca ma mut :)

#16
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 08.03.2011
powerbank-ul ala are power delivery, da 12v 3 A in momentul cind negociaza cu consumatorul care "cere" asa ceva, fara un pic de ajutor furnizeaza doar 5v/2A probabil

cred ca e un pic exagerat sa folosesti antena yagi, aproximativ ce dimensiune are balta unde pescuiesti, nu cred ca pleaca barca 2km departare

#17
remus67

remus67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.07.2008

View PostModemuri3G, on 01 noiembrie 2021 - 22:42, said:

powerbank-ul ala are power delivery, da 12v 3 A in momentul cind negociaza cu consumatorul care "cere" asa ceva, fara un pic de ajutor furnizeaza doar 5v/2A probabil

cred ca e un pic exagerat sa folosesti antena yagi, aproximativ ce dimensiune are balta unde pescuiesti, nu cred ca pleaca barca 2km departare
Conform producatorului, merge la 80-100 metri, in conditii ideale. Eu am lansat la 70-80 si a functionat OK pe telefon. Nu vreau distante astronomice, vreau doar sa-i imbunatatesc distanta pana pe la 130-150m.
Adica, ideea e ca daca a functionat asa, fara nici un ajutor suplimentar, ma gandesc ca toata sandramaua aia pe care o construiesc, ar trebui sa-l poata ajuta cu inca 50-60 metri. Cel putin asa sper!

Edited by remus67, 01 November 2021 - 22:59.


#18
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 08.03.2011
pentru 150m in cimp liber (balta, ma rog) fara obstacole si interferente, nu cred ca ai nevoie de inbunatatiri, te complici inutil

atentie la ce ti-am scris mai sus cu powerbank-ul, nu da 12v default, doar 5v

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate