Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Tesla SC accesibile altor EV

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Așa cum s-a anunțat mai demult, a început un test prin care se da acces la SC Tesla altor mașini.

Testul e restrâns și are loc în Olanda, la 10 locații SC.

https://electrek.co/...harger-network/

Quote

Cât costă încărcarea pentru vehiculele Non-Tesla?
Prețurile pentru șoferii de vehicule Non-Tesla reflectă costurile suplimentare suportate pentru a susține încărcarea unei game largi de vehicule și ajustările care trebuie aduse locațiilor noastre în vederea găzduirii acestor vehicule.
Tarifele variază în funcție de locație și puteți vedea prețurile pentru încărcare în aplicația Tesla.
Prețul pe kWh de încărcare poate fi redus printr-un abonament de încărcare.

Se aplică taxe de inactivitate vehiculelor Non-Tesla?
Da. Aceeași logică și structură de taxe se aplică atât pentru vehiculele electrice Tesla, cât și pentru cele Non-Tesla, pentru a ne asigura că standurile sunt deschise astfel încât toată lumea să își poată încărca vehiculele.

Attached Files



#2
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 15.10.2020
Era și timpul. Musk o tot lălăia cum că vrea cât mai multe mașini electrice pe drumuri, să salvăm planeta, dom'le. Pe de altă parte fragmenta infrastructura de încărcare, ceea ce a dus la încetinirea adopției mașinilor electrice.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Accesul la SC a fost intotdeauna un atu pentru a cumpara Tesla.

O sa fie frumos pana in momentul in care ajungi la SC cu Tesla si o sa fie plin de alte marci.

#4
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006
si testul propriu-zis in ce consta? sa vada daca se potrivesc mufele?

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

 Adm, on 01 noiembrie 2021 - 17:08, said:

O sa fie frumos pana in momentul in care ajungi la SC cu Tesla si o sa fie plin de alte marci.
… mai ales pentru tesla, care a creat o noua sursa de venituri. era si normal sa inceapa sa produca bani, dupa ce a investit atat in statii de incarcare.

#6
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 15.10.2020

 Adm, on 01 noiembrie 2021 - 17:08, said:

O sa fie frumos pana in momentul in care ajungi la SC cu Tesla si o sa fie plin de alte marci.
Lasă, că cei cu Model S se plângeau că va fi plin de Model 3 pe la superchargere și că nu vor avea loc de ele.

 zeroice, on 01 noiembrie 2021 - 17:09, said:

si testul propriu-zis in ce consta? sa vada daca se potrivesc mufele?
Mufele sunt standard UE, deci se potrivesc.

#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 Adm, on 01 noiembrie 2021 - 17:08, said:

Accesul la SC a fost intotdeauna un atu pentru a cumpara Tesla.

O sa fie frumos pana in momentul in care ajungi la SC cu Tesla si o sa fie plin de alte marci.
De asta e test pilot, sa vada cum se calca pe picioare unii pe altii. Am sa urmaresc cu interes situatia. Eu incarc rar la supercharger, practic doar in concediu si daca am nevoie urgenta de incarcare acum, altfel stau cuminte pe AC acasa.

#8
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012
Eu sunt curios cu cat e mai scump pentru masinile non Tesla. Daca e mai ieftin ca Ionity ar fi o palma faina data peste bot la toate marcile lui peste (Bmw, Mercedes, Ford, Hyundai si VW) care au trebuit sa se uneasca ca sa faca o retea concurenta.

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 horny_hornet, on 01 noiembrie 2021 - 16:57, said:

Era și timpul. Musk o tot lălăia cum că vrea cât mai multe mașini electrice pe drumuri, să salvăm planeta, dom'le. Pe de altă parte fragmenta infrastructura de încărcare, ceea ce a dus la încetinirea adopției mașinilor electrice.
Era și timpul?
E obligația lui Musk să salveze planeta?

#10
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Asa am auzit, ca e obligat.
Mai nou  fac si ONU si  ONG-urile planuri pe banii lui  pentru a salva populatia de la foamete

#11
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006
Prices are between 0,57-0,62 Euro/kWh. There will be a subscription (12,99 Euro/month) that will drop the prices to 0,24 Euro/kWh.

#12
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
In mod cert se va dezvolta cu precadere reteaua africana, concomitent cu salvarea de la infometare.

#13
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

 horny_hornet, on 01 noiembrie 2021 - 16:57, said:

Era și timpul. Musk o tot lălăia cum că vrea cât mai multe mașini electrice pe drumuri, să salvăm planeta, dom'le. Pe de altă parte fragmenta infrastructura de încărcare, ceea ce a dus la încetinirea adopției mașinilor electrice.
Asta e din adancul gandirii, cum s-ar spune, a fost memorabila. Mai ai astfel de perle?

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Din ce am inteles, mai ales in US, vor sa acceseze niste subventii.
In UE nu stiu daca e aceeasi miza.

Oricum, dupa un inceput promitator, Tesla in Romania e pus frana.

1. Comunicarea e la pamant, adica e 0, iar oamenii din Promenada sunt praf, nici macar zvonuri nu stiu.
2. Nu se mai aude nimic despre o eventuala deschidere de noi SC in Romania.
3. Service?

#15
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Din punctul meu de vedere am spus ca lipsa unui service e cea mai mare problema, pacat ca nu se stie.
La SC e mai complicat calculul. N-am idee cum s-au mai modificat preturile https://en.wikipedia...harging_network
Cost estimates per station range from US$100,000 in 2013[45] to US$270,000 in 2015, depending on the number of stalls and other circumstances.[46] Tesla estimates that station equipment lasts 12 years.

Din ce am citit costurile cele mai mari sunt cele de avize/permisiuni/teren/transformator, mai putin invertere si alta electronica auxiliara.
Nu stiu cat de reale sunt, un tip din Olanda a pus preturile
€0,24kwh normal rate, €0,57 for non-tesla's
https://uploads.disq...5dc7322c889.png

#16
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 15.10.2020

 raven75, on 01 noiembrie 2021 - 18:43, said:

Eu sunt curios cu cat e mai scump pentru masinile non Tesla. Daca e mai ieftin ca Ionity ar fi o palma faina data peste bot la toate marcile lui peste (Bmw, Mercedes, Ford, Hyundai si VW) care au trebuit sa se uneasca ca sa faca o retea concurenta.
Ar fi o palmă peste bot până dau năvala cei care văd că e mai ieftin decât la Ionity. Atunci să vezi întoarcere la 180 grade.

#17
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019
Daca preturile ar fi alea, ar trage in jos cu ele si restul de retele (gen Ionity), unde pare foarte scump sa incarci (cel putin in Germania si Austria). Concurenta e buna, dar sa vedem exact daca si cum va functiona treaba.

#18
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 Hansolo, on 01 noiembrie 2021 - 20:03, said:

0,24kwh normal rate,
Înseamnă că e ieftin curentul în Olanda.sau e ceva test.
Prețul standard aici în nord e 0.39 - 0.45 euro / kwh, în funcție de zona. Prețul casnic e pe la 0.2.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate