Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Constructie atelier ieftin

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
brickwalloops

brickwalloops

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.09.2021
Salutari. De ceva timp ma bate gandul sa construiesc un atelier, 20m x 10m x 6m intaltime. Care ar fi optiunile pe care le am in constructia acestuia ca sa fie in acelasi timp bun si cat de cat ieftin? Podeaua nu cred ca va fi altceva mai scump decat un simplu ciment (trebuie ceva dur pentru ca se va lucra cu obiecte grele, deci in nici un caz gresie sau material cauciucat), insa la capitolul pereti + acoperis n-am nici o idee cu ce ar trebui facut. Singurul obiectiv pe care-l am este sa reziste la vreme (ploaie, zapada, vant, soare) si sa-l pot izola, avand in vedere ca se va lucra si iarna in atelier. Ce variante credeti ca am?

#2
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007
hala din panouri sandwich pe structura metalica.

#3
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
La o inaltime asa mare numai panourile sandwich care se pot livra si la lungimi de 12m.In rest stalpi din profil H.Nu ai spus ce buget vei avea la el.Daca il faci cu firma la dimensiunile alea sub 30 de mii de euro nu vei iesi.In regie proprie poate la jumatate.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Mie mi se pare cam prea inalt la 6 metri.
Podeaua nu va fi un simplu ciment,ci un beton adevarat Posted Image
Sa nu uiti sa realizezi priza de pamant cu  centura de impamantare aferenta.
Pereti din BCA Ytong eventual.Pentru acoperis n-am idee pentru ca nu stiu ce se preteaza in zona ta.

#5
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Schelet metalic si panouri sandwich , grosimea panourilor si compozitia ( spuma pir , vata bazaltica etc ) in functie de buget ca sa nu mai faci termoizolatie suplimentara . Timp de executie rapid. Poti sa iei si second hand de pe olepix etc.

Iei un generator de aer cald HESTYA 100 kw si ai si incalzirea.

Edited by BaXXXon, 01 November 2021 - 08:51.


#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ai uitat esentialul. Ce atelier??? Ca nu e totuna atelierauto, forja sau cofetarie.

#7
brickwalloops

brickwalloops

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.09.2021
Ce compozitie ar trebui sa aleg la panouri pentru a izola termic bine si sa fie ignifug? E suficienta doar termoizolatia panourilor? Nu as iesi mai bine pe termen lung daca as face si izolatie suplimentara?
Cineva mi-a recomandat structura din lemn tratat, cum ca ar fi mai scump dar ar rezista mai bine in timp. Stiti ceva si de asta? Care ar fi avantajele / dezavantajele? merita diferenta de pret?
Acoperisul banuiesc ca tot din panouri sandwich ar merge pt ca vad ca se vand de diferite calitati pt pus ca perete sau acoperis, acum eu raman cu aceeasi teama, dupa prima grindina nu o sa mi-l infunde?
Terenul pe care-l construim are deja centrala de gaze, reproiectarea pentru a extinde tevile de caldura pana in atelier ne costa 500lei + materialele (tevi pvc si calorifere) si evident mana de lucru. Ar face fata radiatoare intr-o hala atat de mare sau n-am de ales decat sa merg cu generatorul de aer?
Atelierul va fi impartit in doua, eu voi avea parte de tamplarie, rindeluire, frezare, strung, slefuire, cnc, etc, iar cealalta jumatate va fi ocupata de cel cu care construiesc atelierul, pe partea de auto (de aici si inaltimea de 6m, avand in vedere ca masina pe elevator auto poate ajunge la putin peste 5 metrii)

#8
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
E interesant ce vrei sa faci.

Nu iti face probleme de grindina la panourile de acoperis, nu se intampal nimic , indiferent de grosimesi material ( doar un meteorit sa cada...)..


Sa ai grija maxima de partea cu focul, si la partea de reparatii auto ( combustibili) dar mai ales la partea de prelucrare a lemnului. Investeste maxim in aspiratoare de praf si exaustoare.


Voi urmari subiectul. Succes!!!

#9
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 brickwalloops, on 01 noiembrie 2021 - 13:23, said:

Ce compozitie ar trebui sa aleg la panouri pentru a izola termic bine si sa fie ignifug? E suficienta doar termoizolatia panourilor? Nu as iesi mai bine pe termen lung daca as face si izolatie suplimentara?
Cineva mi-a recomandat structura din lemn tratat, cum ca ar fi mai scump dar ar rezista mai bine in timp. Stiti ceva si de asta? Care ar fi avantajele / dezavantajele? merita diferenta de pret?
Acoperisul banuiesc ca tot din panouri sandwich ar merge pt ca vad ca se vand de diferite calitati pt pus ca perete sau acoperis, acum eu raman cu aceeasi teama, dupa prima grindina nu o sa mi-l infunde?
Terenul pe care-l construim are deja centrala de gaze, reproiectarea pentru a extinde tevile de caldura pana in atelier ne costa 500lei + materialele (tevi pvc si calorifere) si evident mana de lucru. Ar face fata radiatoare intr-o hala atat de mare sau n-am de ales decat sa merg cu generatorul de aer?
Atelierul va fi impartit in doua, eu voi avea parte de tamplarie, rindeluire, frezare, strung, slefuire, cnc, etc, iar cealalta jumatate va fi ocupata de cel cu care construiesc atelierul, pe partea de auto (de aici si inaltimea de 6m, avand in vedere ca masina pe elevator auto poate ajunge la putin peste 5 metrii)
Pt o buna termoizolare si ignifugare alegi panouri cu miez de vata bazaltica.
La dimensiunile alea , cu lemn e exclus.
Generator aer cald care poate fi si pe combustibil solid si pe gaz . ( instalatie cu calorifere nu merge , adica nu are randament bun ).

Edited by BaXXXon, 01 November 2021 - 17:53.


#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Păi nu e mai ieftin să faci doar partea de service la 6m iar partea de tâmplărie undeva la 3m? Atât la construcție cât si la cheltuielile ulterioare cu încălzirea. Desi la tâmplărie merge o centrală pe rumeguș.

Edited by PoeOvidiu, 07 November 2021 - 12:32.


#11
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Daca face tamplaria la 6m, in timp ii face planseu intermediar..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate