Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Alegere laptop intre Dell si Lenovo

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
roby6331

roby6331

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.10.2021
Buna tututor.

Vreau sa imi cumpar si eu un laptop cat mai fiabil si din ce m-am documentat pe internet am inteles ca Dell si Lenovo sunt cele mai bune ca fiabilitate si robustete si nu stiu ce firma sa aleg.

1. Cand se va face achizitia
pe 20 - 25 Noiembrie

2. La ce va fi folosit laptop-ul
editari foto / video, masini virtuale, mai rar youtube si filme

3. Bugetul maxim
3000 maxim 3200 de RON

4. Marci sau serii preferate
cum am scris mai sus, Dell si Lenovo

5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)
pcgarage sau emag

6. Daca achizitia se va face din tara sau strainatate (caz in care specificati tara de unde sunteti)
din Romania

M-am oprit la modelele astea doua si nu stiu daca merita diferenta de 300 RON dintre:
DELL 15.6'' Vostro 3500 Intel i5-1135G7 si Lenovo 15.6'' ThinkBook 15 G2 ITL, i5-1135G7
https://www.pcgarage...2146954,2156862

Sunt dispus sa platesc 300 diferenta daca dell-ul are o constructie mai solida deoarece vreau sa pastrez laptopul 6-7 ani si nu vreau sa am deloc probleme.
Am ales Vostro si ThinkBook deoarece sunt mai ieftine fata de Latitude si ThinkPad.
Astept opiniile voastre in alegerea unuia dintre laptopurile sus mentionate.

#2
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016
Din punct de vedere al specificatiilor Lenovo e mai bun.
Ca marca Dell e mai fiabil.

#3
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 04.09.2008
Numai cand am vazut 250 nits am zis pas, nici nu m-am mai uitat mai jos.

La un laptop conteaza cel mai mult cum interactionezi cu el, anume ecranul, constructia si tastatura/touchpad. Deci nu are sens sa ceri pareri pe forum, cauta unde sunt expuse si mergi sa le vezi.

Cele mai comune greseli care nu apar in specificatii: ecran sters la culori si cu luminozitate f mica (<=300nits), touchpad prea mic, tastatura proasta, plastic ieftin care flexeaza in toate partile.

Ca si performanta, nu prea poti sa dai gres decat daca iei ceva super underpowered fara posibilitate de upgrade (gen soldered RAM).

Edited by greywolfact, 30 October 2021 - 21:06.


#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Dell ala are 220 nits...

Dar in bugetul ala nu cred ca gaseste "cu de toate"

#5
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 04.09.2008

View PostLex404, on 30 octombrie 2021 - 21:59, said:

Dell ala are 220 nits...

Dar in bugetul ala nu cred ca gaseste "cu de toate"

La CPU poti sa reduci sa te descurci si cu Core i3 in loc de Core i5, cu mai putin RAM, sau un SSD mai mic (la SSD si RAM poti face si upgrade ulterior), dar ecranul si constructia nu le mai schimbi cat timp ai laptopul.

Nu ai nevoie de toate, dar daca dai 3000 lei poti sa ai niste pretentii de bun simt la ecran si constructie (aka mai mult decat sa afiseze ceva).

Edited by greywolfact, 30 October 2021 - 22:10.


#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Pai reduci, dar degeaba. Ca nu gasesti pe piata i3-uri cu ecrane (foarte) bune, luminoase si frumoase.

Plus ca nu poate merge pe i3, face editari + VM

#7
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 25.10.2008
Ultimul, ai aluminiu in el, ai usb c cu suport displayport, daca vrei sa mai conectezi inca un monitor la laptop, mau usor, display mai luminos

#8
syfuletzu

syfuletzu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 20.12.2015
Mergi pe Dell sunt mai fiabile, eu am un laptop Dell de 5 ani si o sa il mai folosesc 2-3 ani.

#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Dell

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Dell pentru suportul software.

Edited by Leo2006, 30 October 2021 - 23:47.


#11
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu știu unde ai citit că Dell și Lenovo ar fi cele mai fiabile. Dell e ok, dar și aici contează seria in care este încadrat.
Nu prea merita sa aruncii cu banii pe un ecran mai performant, mai bine îți iei un (sau 2) monitor.

#12
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012
Lenovo la fel ca si Dell, au mai multe clase de produse la preturi diferite. Clasa business, home/office, profesionale care difera ca si nivel de calitate.

Eu ca utilizator de lenovo, ti-as recomanda un thinkpad dar si dell urile sunt bune.

La capitolul fiabilitate, conteaza foarte mult si modul de exploatare, pentru ca multi le folosesc necorespunzator/ obtureaza caile de ventilatie si de aici supraincalzire, altii au un stil de tastat de zici ca tropaie pe tastatura si in timp dauneaza la fiabilitatea produsului.
Recomand sa dai o tura prin showroom-uri sa vezi pe viu unele modele, faptul ca te uiti nu inseamna ca si trebuie sa cumperi, doar te informezi, vezi cum te impaci cu displayurile.

#13
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

View Postsyfuletzu, on 30 octombrie 2021 - 22:43, said:

Mergi pe Dell sunt mai fiabile, eu am un laptop Dell de 5 ani si o sa il mai folosesc 2-3 ani.

Sigur-sigur nu pentru editare video.

Asa si eu am un Dell care acum 5 ani era varf de gama iar acum e o martoaga, nicivorba de editare video 4K, trebuia sa fac totul cu fisiere proxi iar asta e ca si cum ai incerca sa omori dragonul legat la maini.

Asa ca laptopul a ajuns la nevasta care face lucru de acasa prin remote desktop si ceva browsing, iar au am decartat miile de euro pentru o bestie (tot Dell) noua.

Si eu recomand tot Dell. Exprienta mea cu produsele premium de la ei a fost la superlativ.

Edited by abac, 31 October 2021 - 07:04.


#14
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
E un mit ca Dell e mai fiabil. Asa cum a menționat colegul mai sus depinde de clasa în care e încadrat. În altă ordine de idei Dell e un produs american facut în China iar Lenovo este tot un produs american ( IBM achiziție din 2005) facut în China. Eu am două Lenovo unul de 7 ani învigorat de un SSD care funcționeaza perfect si acum.  Daca regret ceva este dispariția de pe piață a seriei VAIO de la Sony

Edited by orlandobarbulescu, 31 October 2021 - 07:12.


#15
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,311
  • Înscris: 08.02.2011
Cred ca la 3000 de lei iei laptop pentru scoala online, nicidecum pentru editari video si masini virtuale, unde trebuie o gramada de RAM, procesor si SSD-uri fara numar. Plus ecran de cea mai buna calitate, altfel de unde stii ce sa editezi daca imaginea de pe display nu e ca cea originala ?

#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Niciun creator de content video care se respecta nu editeaza primar pe ecranul laptopului. Are cel putin un monitor de 28 inch calibrat cu un colorimetru pe care face editarea principala.

Display-ul de la laptop se foloseste ca ecran secundar. Evident, de preferat sa fie si ala un ecran meserias calibrat corespunzator. Iar Dell exceleaza la treaba asta pe laptopurile premium. Nu vezi sub 100% sRGB.

Edited by abac, 31 October 2021 - 07:43.


#17
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 05.01.2006
Măcar 16 giga ram ar trebui totuși. 8 sunt prea puțin pentru mașini virtuale și video...

#18
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Am un prieten care foloseste un Dell Latitude 5580 cu I5 dat ca laptop de serviciu pentru telemunca. Ideea e ca laptopul are 8Gb iar el lucreaza cu Exceluri mari iar laptopul si-a cam atins limitele si ar avea nevoie de 16Gb, iar omul vrea sa se targuiasca cu aia de la serviciu sa-i mai adauge niste memorie in laptop.  
Deci musai 16Gb si SSD.. iar pentru editare video trebuie si ecran de calitate sau legat la un monitor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate